dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 8
Pokaż wyniki od 41 do 60 z 147
  1. #41

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    1kWh kosztuje z 45gr średnio w G12. W trzy lata 1kW wyprodukuje po rozliczeniu potrąceń wg obecnych zasad z 2500kWh za które zapłaciłbyś 1125zł. Jak tyle zapłaciłeś za PV to pogratulować.
    Mam duże zużycie dzienne nie do zaprogramowania na noc (płyta indukcyjna, czajnik). Zużycie bezpośrednie z pv na poziomie 40%, ogrzewanie gazowe. Taryfa G11 to teraz blisko 70 gr/kWh.
    Czas zwrotu liczę po odjęciu od kosztów dotacji 5k i 32% zwrotu podatku. Zostały mi 3 lata do zwrotu nakładów.. Instalacja pracuje od 2019 roku,
    PV 6,3 kWp (20x315 Wp Phono Solar mono HalfCut), Fronius Symo.

  2. #42
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Thor01 Zobacz post
    Mam duże zużycie dzienne nie do zaprogramowania na noc (płyta indukcyjna, czajnik).
    Tez mam duże - ok. 2000kWh w drogiej strefie rocznie. Zagotowanie 10 litrów wody codziennie to raptem 400kWh rocznie. A kto gotuje 10l średnio?

    G11 - typowe podejście tych, co chcą sobie udowodnić, że PV się opłaci. Jakbyś nie miał PV to byś miał G12, G12as albo G12w. I nie, te 45gr średnio to nie moja średnia. To średnia bez problemu do wyciagnięcia dla każdego bez promocji czy spinania się. Moja średnia to 30,5gr bo nie mając PV mogłem wybrać promocyjne ceny dowolnego sprzedawcy (przy PV jesteś skazany na swojego lokalnego sprzedawcę). Ale daję fory rozwiązaniu konkurencyjnemu.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 06-06-2021 o 23:58

  3. #43

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Tez mam duże - ok. 2000kWh w drogiej strefie rocznie. Zagotowanie 10 litrów wody codziennie to raptem 400kWh rocznie. A kto gotuje 10l średnio?
    G11 - typowe podejście tych, co chcą sobie udowodnić, że PV się opłaci. J.
    Płyta indukcyjna czy piekarnik to raczej więcej niż 400 kWh rocznie. Znacznie więcej. Poza tym nie wyobrażam sobie abym czekał z koszeniem do soboty, gdy ma np. padać. Podobnie pranie, prasowanie, zmywarka. W konsekwencji pewnie zapłaciłbym więcej niż z G11.

    Ale... za trzy lata będę już miał energię elektryczną praktycznie za darmo. Licząc opłaty stałe to będzie po ok. 5 gr/kWh
    PV 6,3 kWp (20x315 Wp Phono Solar mono HalfCut), Fronius Symo.

  4. #44

    Domyślnie

    u mnie (w rodzinie) taryfa g11 wychodzi taniej niż g12. G12 pozostała po poprzednich właścicielach i po przeliczeniu wychodzi drożej (nieznacznie - kilkanaście złotych na 2 miesiące) niż G11. najbardziej przez wyższy abonament mniej przez wyższą stawkę droższej taryfy. Po zmianach cen różnica jeszcze bardziej wzrosła. Być może przy zmianie nawyków mogłoby być taniej ale wtedy trzeba by dostosowywać funkcjonowanie do odpowiednich godzin.

  5. #45

    Domyślnie

    He he:
    "Ministerstwo Klimatu i Środowiska chce zrezygnować z tego mechanizmu i proponuje, by właściciele paneli słonecznych, którzy wejdą na rynek od 2022 roku, nadwyżki prądu sprzedawali firmom zajmującym się handlem energią. "Rz" informuje, że minimalna cena wynosiłaby tyle, ile średnia cena sprzedaży prądu na rynku konkurencyjnym w poprzednim kwartale – ostatnie dane wskazują na 256,22 zł/MWh
    Natomiast w okresie niedoboru energii właściciel paneli będzie musiał ją kupić na rynku – w 2020 r. średnia cena prądu dla gospodarstw domowych wyniosła 537,4 zł/MWh (cena uwzględnia też opłaty dystrybucyjne), a trzeba zaznaczyć, że w 2021 r. rachunki w tej grupie odbiorców wzrosły o około 10 proc. Cena zakupu energii będzie więc zdecydowanie wyższa niż sprzedaży nadwyżek prądu"

    No to bum na PV można uznać za zamknięty Oczywiście jeszcze będzie szał do końca roku, aby zdążyć A potem cisza
    SMAKOR
    Nie myślałem, że budowa domu to takie wyzwanie...

  6. #46
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.355

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Tez mam duże - ok. 2000kWh w drogiej strefie rocznie. Zagotowanie 10 litrów wody codziennie to raptem 400kWh rocznie. A kto gotuje 10l średnio?

    G11 - typowe podejście tych, co chcą sobie udowodnić, że PV się opłaci. Jakbyś nie miał PV to byś miał G12, G12as albo G12w. I nie, te 45gr średnio to nie moja średnia. To średnia bez problemu do wyciagnięcia dla każdego bez promocji czy spinania się. Moja średnia to 30,5gr bo nie mając PV mogłem wybrać promocyjne ceny dowolnego sprzedawcy (przy PV jesteś skazany na swojego lokalnego sprzedawcę). Ale daję fory rozwiązaniu konkurencyjnemu.
    Tylko że przy g12/12W jeszcze bardziej się opłaca
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  7. #47
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Cytat Napisał Thor01 Zobacz post
    Poza tym nie wyobrażam sobie abym czekał z koszeniem do soboty, gdy ma np. padać. Podobnie pranie, prasowanie, zmywarka. W konsekwencji pewnie zapłaciłbym więcej niż z G11.
    Z niczym nie czekam, niczego nie pilnuje a g12w wychodzi wyraźnie taniej niz g11.
    Naprawdę trzeba by się wybitnie "postarać" żeby było odwrotnie.
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  8. #48

    Domyślnie

    Cytat Napisał Thor01 Zobacz post
    Poza tym nie wyobrażam sobie abym czekał z koszeniem do soboty, gdy ma np. padać. Podobnie pranie, prasowanie, zmywarka. W konsekwencji pewnie zapłaciłbym więcej niż z G11.
    Jak będziesz chciał udowodnić swoje racje to pewnie spalisz więcej w g12w niż w g11. Jednak przy odrobinie dobrej woli jesteś w stanie zapłacić mniej. Ja większość ciężkich energetycznie tematów ogarniam w taniej i jakoś nie czuję się zaszczuty. Jakieś max 30% to u mnie taryfa 1, mimo że na grzanie zużyłem tylko 1300kwh w taniej.
    To jest tak samo jak z elektrykiem. Jest trochę zachodu, trzeba go podpiąć itp. ale sumarycznie, ładując w domu, jest tanio.

  9. #49
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Thor01 Zobacz post
    Płyta indukcyjna czy piekarnik to raczej więcej niż 400 kWh rocznie. Znacznie więcej.
    Bardzo wątpię. Piekarnik z pełną mocą się tylko nagrzewa - potem pyka zużywając średnio <500W. Czyli upieczenie chleba to w okolicach 1kWh. Co drugi dzień to <200kWh rocznie. Podobnie z gotowaniem i smażeniem.

    Cytat Napisał Thor01 Zobacz post
    Poza tym nie wyobrażam sobie abym czekał z koszeniem do soboty, gdy ma np. padać. Podobnie pranie, prasowanie, zmywarka.
    Czemu do soboty? Tani prąd mam w tak samo w sobotę jak w poniedziałek. Jak masz franię, to i tak wodę grzejesz gdzie indziej i mało prądu zużywa. Pralki automatyczne maja opóźniony start. Podobnie zmywarki.


    Cytat Napisał Thor01 Zobacz post
    W konsekwencji pewnie zapłaciłbym więcej niż z G11.

    Trzeba się bardzo starać, żeby G11 wyszło najtaniej. Prąd w "drogiej" strefie g12 jest tylko kilkanaście % droższy od G11, za to tani jest kilkadziesiąt procent tańszy.

    A jak ktoś grzeje PC czy samym prądem - to trzeba z premedytacją ustawiać grzanie w drogiej strefie.


    Podstaw swoje dane
    Ja mam 21% zużycia w drogiej strefie. CO i CWU 100% w taniej, pralka i zmywarka z 95% w taniej (głównie opóźniny start). Reszta (w tym chłodzenie klimą) wg potrzeb bez patrzenia na zegarek. Ale pobaw się i powiedz, jaki % przy Twoich stawkach musi być zużycia w drogiej strefie g12 czy g12w, żeby G11 wyszło taniej? Z 80%?


    Cytat Napisał Thor01 Zobacz post
    Ale... za trzy lata będę już miał energię elektryczną praktycznie za darmo. Licząc opłaty stałe to będzie po ok. 5 gr/kWh
    Pod warunkiem, że przez kilka lat będziesz sobie liczył 70gr/kWh. A tak drogiego prądu nie ma w G11. A przelicz w g12as.

    Cytat Napisał mackoofpl Zobacz post
    u mnie (w rodzinie) taryfa g11 wychodzi taniej niż g12. G12 pozostała po poprzednich właścicielach i po przeliczeniu wychodzi drożej (nieznacznie - kilkanaście złotych na 2 miesiące) niż G11.

    Podasz liczby? Mieszkali normalnie i mieli dzienne okienko?

    Cytat Napisał kulibob Zobacz post
    Tylko że przy g12/12W jeszcze bardziej się opłaca
    Jak bardziej może się opłacać policzenie kWh z PV po 45gr niż pi 70gr?
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 07-06-2021 o 11:07

  10. #50

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Bardzo wątpię. Piekarnik z pełną mocą się tylko nagrzewa - potem pyka (...)
    Pralki automatyczne maja opóźniony start. Podobnie zmywarki.
    I tak można w nieskończoność. Mam wykresy produkcji i zużycia. Po prostu WIDZĘ, kiedy włączają się wysokie pobory i na jak długo. Widzę więc, jaką część zużycia dobowego (zazwyczaj około 12 kWh) stanowi noc - nie więcej niż 1,5 kWh (urządzenia czuwające, oświetlenie zewnętrzne).

    Pamiętajmy, że moja autokonsumpcja latem, czyli koszt pracy zmywarki czy pralki w okolicach około południa to 0 gr (PGE, rozliczanie międzyfazowe). Mam ogrzewanie gazowe, taryfa G12 u mnie nie ma sensu. Globalny roczny rachunek za zeszły rok to trochę ponad 200 zł i tak najbliższe kilkanaście lat . Oby.

    A koszt en. el. ciągle rośnie. Za trzy lata zapewne będzie w okolicach 1 zł/kWh w G11.
    Ostatnio edytowane przez Thor01 ; 07-06-2021 o 13:19
    PV 6,3 kWp (20x315 Wp Phono Solar mono HalfCut), Fronius Symo.

  11. #51

    Domyślnie

    Zamiast przepychać się na temat g12 i g11 mogły ktoś odnieść się do tego ?

    Cytat Napisał Smakor Zobacz post
    He he:
    "Ministerstwo Klimatu i Środowiska chce zrezygnować z tego mechanizmu i proponuje, by właściciele paneli słonecznych, którzy wejdą na rynek od 2022 roku, nadwyżki prądu sprzedawali firmom zajmującym się handlem energią. "Rz" informuje, że minimalna cena wynosiłaby tyle, ile średnia cena sprzedaży prądu na rynku konkurencyjnym w poprzednim kwartale – ostatnie dane wskazują na 256,22 zł/MWh
    Natomiast w okresie niedoboru energii właściciel paneli będzie musiał ją kupić na rynku – w 2020 r. średnia cena prądu dla gospodarstw domowych wyniosła 537,4 zł/MWh (cena uwzględnia też opłaty dystrybucyjne), a trzeba zaznaczyć, że w 2021 r. rachunki w tej grupie odbiorców wzrosły o około 10 proc. Cena zakupu energii będzie więc zdecydowanie wyższa niż sprzedaży nadwyżek prądu"

    No to bum na PV można uznać za zamknięty Oczywiście jeszcze będzie szał do końca roku, aby zdążyć A potem cisza
    Czy to rzeczywiście będzie koniec pv ?

  12. #52
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    cangi80

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Nisko-podkarpacie
    Posty
    591

    Domyślnie

    Ja proponuję aby wszyscy co mają PV poszukali sobie najdroższej taryfy, wtedy zwrot inwestycji będzie najszybszy.
    PC A-pic 8kW , DZ poziome, liniowe 3x160m, rozstaw rur 60 cm, głębokość 110-120cm , dom 110m2 , podłogówka 90 % połączona razem z grzejnikami w całym domu. Dodatkowe źródło ciepła to kocioł na drewno SAS 17kW.

    PV 4,8 kWp z falownikiem Solax X3 4 kW, kąt paneli 20*, odchyłka od S 45* na W i E .
    PV 4,62 kWp z falownikiem Growatt 4 kW, kąt paneli 30*, odchyłka od S 37* na W.
    Razem 9,42 kWp.

  13. #53
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.355

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post



    Jak bardziej może się opłacać policzenie kWh z PV po 45gr niż pi 70gr?
    Zależy od dostawcy prądu jeśli rozlicza prąd w taryfie której wyprodukowałeś to niedowymiarowana instalacja pokrywa cały drogi prąd i trochę taniego. W ostatecznym rozrachunku płacisz tylko za prawie cały tani prąd. To trochę jak mieć ciastko , zjeść ciasto i się nie najeść kwestia złotego środka i pogodzenia się z tym że nie masz wszystkiego ale czas zwrotu jest akceptowalny
    Ostatnio edytowane przez kulibob ; 07-06-2021 o 15:39
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  14. #54
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Thor01 Zobacz post
    I tak można w nieskończoność. Mam wykresy produkcji i zużycia. Po prostu WIDZĘ, kiedy włączają się wysokie pobory i na jak długo.
    To wrzuć.

    Cytat Napisał Thor01 Zobacz post
    Widzę więc, jaką część zużycia dobowego (zazwyczaj około 12 kWh) stanowi noc - nie więcej niż 1,5 kWh (urządzenia czuwające, oświetlenie zewnętrzne).
    Tania strefa to 10h na dobę. 1,5kW na urządzenia czuwające i oświetlenie?

    Cytat Napisał Thor01 Zobacz post
    Mam ogrzewanie gazowe, taryfa G12 u mnie nie ma sensu.
    Nie wierzę, że masz zużycie 3832,5kWh w drogiej i 547,5kWh w taniej rocznie.
    Ale skoro masz wykresy, to i zsumowanie nie jest chyba problemem?

  15. #55
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał kulibob Zobacz post
    Zależy od dostawcy prądu jeśli rozlicza prąd w taryfie której wyprodukowałeś to niedowymiarowana instalacja pokrywa cały drogi prąd i trochę taniego.
    Pamiętasz, że 2 godziny na dobę w okolicach szczytu produkcji masz taniej strefy i nie da się produkować całego drogiego prądu i niewiele taniego nawet, jak rozlicza magazyn względem produkcji i wg FIFO. A numerów na niekorzystne rozliczanie ZE mają sporo.

  16. #56

    Domyślnie

    Posiadaczom sie jednak upiecze. Będą mieli 15 letnią gwarancje dotychczasowych rozliczeń. Na tę chwilę przynajmniej

  17. #57
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Cytat Napisał pandzik Zobacz post
    Na tę chwilę przynajmniej
    Wystarczy, że wypowiedzą umowę i przedstawią nową do podpisania.
    Skoro nie ma kar to i nie ma nagród - mało razy tak się zdarzało, że zmieniano nawet nazwy firm? Wszystko zależeć będzie od polityki nie zaś od kogoś kto wykorzystał moment i skorzystał z hojności rządzących.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  18. #58
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.579
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał pandzik Zobacz post
    Posiadaczom sie jednak upiecze. Będą mieli 15 letnią gwarancje dotychczasowych rozliczeń. Na tę chwilę przynajmniej
    No właśnie. Dlatego szykuje się półroczny boom na montaże, później te wszystkie małe firemki, które powstały w ciągu ostatnich 2 lat i zajmują się tylko PV będą się zwijać
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  19. #59

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    To wrzuć.
    Tania strefa to 10h na dobę. 1,5kW na urządzenia czuwające i oświetlenie?
    Nie wierzę, że masz zużycie 3832,5kWh w drogiej i 547,5kWh w taniej rocznie.
    Jak 10 h to pewnie ze 2 kWh + tv wieczorem. Tania energia nocą i weekendy nic by mi nie dała. Mam chyba nawet jeszcze większą różnicę w taniej/drogiej niż nawet zakładasz.

    1,5 kWh 23 -6 to niby mało czy dużo? Ja mam tło całodzienne około 200W. Czuwanie (np. lodówka (on/off), tv, audio, router, mostek Lan, serwer, drukarka, sterowniki od wszystkiego, np. oświetlenia, ramka foto, sterownik podlewania, pompa w oczku wodnym, ledy nocą 15W, domofon, kamery i wiele innych, wszystko teraz czuwa, kuchenka, płyta, piekarnik, wszystko).

    12 kWh średnio, w weekendy czasem mniej, czasem więcej (wyjazdy, obiady na zewnątrz). Dni przed świętami też znacząco więcej.. Nie wliczyłem też klimy. W upalne dni 5 - 10 kWh na plusj. Już tu pisałem. Moje roczne zużycie za 2020 to 5,6 MWh. A wcześniej bywało nawet 6,7 MWh. Wymieniłem plazmę na oled, bojler (latem) na ppc (teraz cały rok) i parę innych oszczędności.

    PV mam energię elektryczną praktycznie za darmo. Albo raczej - zapłaciłem rachunki za 5 lat do przodu i potem będę miał energię elektryczną
    po 5 gr/kWh. A biorąc pod uwagę wcześniejsze zużycie to nawet za 4 lata i parę miesięcy. A jak będzie trzeba dołożę ze 2 kWp. Jestem BARDZO zadowolony z PV.

    Wrzucę wykres, tylko ogarnę jak to się tu robi. Dość słabe to, że próbujesz rozliczać mnie z mojego własnego prądu, aby dowieść tezy, że płaciłbym mniej w g12. Płaciłbym więcej bo aktywność energetyczną mam w dzień i nie grzeję prądem.
    Ostatnio edytowane przez Thor01 ; 07-06-2021 o 17:33
    PV 6,3 kWp (20x315 Wp Phono Solar mono HalfCut), Fronius Symo.

  20. #60
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Thor01 Zobacz post
    Jak 10 h to pewnie ze 2 kWh + tv wieczorem.
    22:00 gasisz światło i idziesz spać? Ja dopiero wtedy mam czas coś podziałać, jak dzieci śpią. Film obejrzeć, chleb upiec, posiedzieć na kompie i przed TV.
    W nocy też ładuję sprzęty, których używam w dzień. Kosiarka automatyczna mi się też ładuje nocą (ale też w dziennym okienku jej ustawiłem czas bez koszenia).
    I jak wielokrotnie pisałem pralka i zmywarka w taniej strefie też chodzi. Jeden cykl zmywania to ok. 1,5 kWh, pralka podobnie, suszarka jeszcze więcej. Rekuperator też w nocy pracyje na znacznie wyższych obrotach, niż po południu (a jak nas nie ma w domu to na minimum oczywiście).

    Cytat Napisał Thor01 Zobacz post
    12 kWh średnio [...]Moje roczne zużycie za 2020 to 5,6 MWh. A wcześniej bywało nawet 6,7 MWh.
    To się nie dodaje. 12x365 to dosyć daleko od 5,6 a jeszcze dalej od 6,7.

    Cytat Napisał Thor01 Zobacz post
    Wymieniłem plazmę na oled, bojler (latem) na ppc (teraz cały rok) i parę innych oszczędności.
    Ja wymieniłem plazmę na zwykłego LEDa. I wzrosło mi zużycie prądu. Okazało się, że jak plazma w czuwaniu brała poniżej pół wata a LED 20W.

    Cytat Napisał Thor01 Zobacz post
    Nie wliczyłem też klimy. W upalne dni 5 - 10 kWh na plusj.
    Siedzisz w domu cały dzień, że tyle zużywa? I wyłączasz w dziennym okienku taniej strefy? Czy może tyle Ci zużywa jak wracasz do domu po pracy?
    Mój odpalam z godzinkę czy dwie przed powrotem w co bardziej upalne dni - łącznie z 1kWh w co bardziej upalny dzień prądu przez niego przepływa. Żeby 10kWh mi łyknął to musiałby chodzić non stop ustawiony na 16*. A i to nie wiem, czy by dał radę - ja na pewno bym w takim domu nie wysiedział.

    Cytat Napisał Thor01 Zobacz post
    PV mam energię elektryczną praktycznie za darmo.
    Poucz się o TCO, NPV, IRR, amortyzacji. I o kosztach utraconych korzyści - jak np. możliwość zmiany sprzedawcy prądu i czy wyboru G12as której prosument wybrać nie może.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 07-06-2021 o 23:44

Strona 3 z 8

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony