dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 7 z 10
Pokaż wyniki od 121 do 140 z 186
  1. #121

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marco36 Zobacz post
    Zawór zwrotny był montowany w instalacjach grawitacyjnych, do których dodatkowo dokładano pompę obiegową.
    Dzięki zaworowi, gdy brakło prądu obieg wody mógł krążyć grawitacyjnie zapobiegając przegrzaniu pieca.

    Do PC zalecany jest obieg zamknięty i ciśnienie 1,5 Bara. Zawór zwrotny będzie zbytecznym balastem.
    To jest zawór różnicowy . Zwrotny to typowo sprężyna z membrana zapobiegająca przeciąganiu się pomp obiegowych .
    Sama PC chyba w sobie nie ma zwrotnego bo przełącza całkowicie obieg CO/CWU poprzez elektrozawór , ale w przypadku bufora i dodatkowej pompy to już trzeba dać za nią zwrotny zawór .

  2. #122

    Domyślnie

    Cytat Napisał vr5 Zobacz post
    Daikin 8 kW przy -20 st.C daje 6 kW (z "ogonkiem").

    Jednostka zewnętrzna jest o około 4 tys. złotych droższa od 6 kW. Nie wiadomo dlaczego, bo różni się tylko oprogramowaniem.
    Ale to taki urok - producenci pomp to "paniska" i cenami swoich produktów manipulują "równo".

    Tobie by wystarczył Daikin 8 kW. Może wynegocjujesz cenę zbliżoną do tego 6 kW.

    Daikin na R32 z serii DA gdy jest na dworze nieco powyżej zera st.C potrafi w sposób ciągły pracować z mocą około 2 kW i pobierać 400 do 450 W prądu.
    Daikin 8 bardzo by mi odpowiadała tylko to urządzenie jednofazowe z min.zabezpieczeniem 25A, grzałki osobno, moja instalacja może tego nie udźwignąć, jednak zostanę chyba przy tym Panasonicu KIT-WC09H3E8, sprawdzona pompa, ludzie sobie chwalą i to nawet z mniejszym zapotrzebowaniem niż u mnie.
    Problem mam tylko z instalatorami bo szukam po sąsiedzku , jeden chce bufor 200l, drugi sprzęgło i każdy przedstawia swoje rację.

  3. #123

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marco36 Zobacz post
    Z bilansowaniem obciążenia pod Fotowoltaikę, faktycznie jest problem przy PC 1-fazowej:
    Jak nie czytałeś jeszcze, to zajrzyj do tego tematu, opisałem moją instalację i dobór grzejników:
    https://forum.muratordom.pl/showthre...h-porady-uwagi
    Oczywiście chodzi o dwuszybowe, będę zmieniał na trzyszybowe przy okazji korzystając programu "czyste powietrze"
    Niestety muszę mieć temperaturę min.23C, zużycie węgla możliwe że miałem większe właśnie że temp. miałem 24 a nawet 25C ,i choć grzejniki mam przewymiarowane to przy -20C i możliwie takim dłuższym okresie, zdarzyć się może że będę zmuszony podać wodę 50C.
    Pompę prawdopodobnie wybiorę tego Pansonica KIT-WC09H3E8 (wykresów z przykładami dałeś sporo, tego akurat szkoda nie ma, trochę słabszy o T-Cap 9) , i tu w moim przypadku temperatura obliczeniowa wypada na -13C.
    Tematy Twoje czy inne tu na forum to piękna kopalnia wiedzy o pompach, aż się boje że będę więcej wiedział od mojego instalatora

  4. #124
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Daarroo

    Zarejestrowany
    Apr 2021
    Skąd
    Przecław
    Kod pocztowy
    72-005
    Posty
    53

    Domyślnie

    Ja też posiadłem dzięki temu forum sporą wiedzę teoretyczną. Ale wiem, że często ma się to nijak do porządnej praktyki
    Co do pomp ciepła to też zawęziłem wybór praktycznie do dwóch: Panasonic HP 9KW 1-fazowa seria J lub Daikin 1-fazowy 6KW albo 8KW w wersji all in one. Przyłącze do domu mam 3-fazowe z zabezpieczeniem przedlicznikowym 32A, ale do ogrzania zaledwie około 90 m2 budynku typu kostka z lat 70-tych. Na cieplowlasciwe zapotrzebowanie na ogrzewanie mam max 7,4KW.
    Daikin 6KW niestety droższy od Panasonica 9KW o około 4-5 tys zł licząc za całą kotłownie z przyłączeniem elektryki od licznika (wszystko na gotowo). I teraz pytanie czy warto te 4-5 tys zł do Daikina 6KW dopłacić i czy wystarczy do tego budynku? Podobno jak będzie za słaby, to instalator wykonuje przeprogramowanie na 8KW za 1 tys zł.
    Podobno Daikin ma 10 lat gwarancji jeżeli robi się systematycznie co roku przeglądy?

  5. #125
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.491

    Domyślnie

    Cytat Napisał esp Zobacz post
    Daikin 8 bardzo by mi odpowiadała tylko to urządzenie jednofazowe z min.zabezpieczeniem 25A, grzałki osobno, moja instalacja może tego nie udźwignąć, jednak zostanę chyba przy tym Panasonicu KIT-WC09H3E8, sprawdzona pompa, ludzie sobie chwalą i to nawet z mniejszym zapotrzebowaniem niż u mnie.
    Problem mam tylko z instalatorami bo szukam po sąsiedzku , jeden chce bufor 200l, drugi sprzęgło i każdy przedstawia swoje rację.
    Co do zasilania Daikin`a jednofazowego wygląda to w ten sposób, że hydrobox ma osobne wejścia na elektronikę i na grzałki. Czyli tak na prawdę instalator znający się na elektryce może bez ingerencji w elektronikę hydroboksa dać zasilanie z innej fazy na grzałki 6 kW. Dla grzałki 6 kW wystarczy 25 A.
    Z kolei jednostka zewnętrzna 8 kW potrzebuje nie więcej jak 16 A (nawet mniej), a 20 A potrzebne jest tylko przy rozruchu (i to rzadko).
    Do hydroboxu z grzałkami 9 kW, gdzie są chyba 3 grzałki po 3 kW można zrobić połączenia w ten sposób by 2 grzałki były zasilane z zabezpieczeniem 25 A, a trzecia 3 kW z zabezpieczeniem 25 A łącznie z jednostką zewnętrzną. Pozostanie Ci wolna trzecia faza do zasilania reszty domu.
    Co do grzałek - to wszystkie 3 sztuki (lub 2) będą wykorzystywane tylko w wielkie mrozy więc da się żyć bez wymiany przyłącza.

    Ja od kilku tygodni testuję jednostkę 8 kW na R32 (kupiłem gdyż była tania, bo poobijana).
    Różni się od tej co ma Marco36 tylko tym, że to nie ERGA06DAV3, lecz ERGA08DAV3 i datą produkcji inną o 3 miesiące.

    Jak na razie mam hydrobox starszy i niestety do czasu zdobycia po dobrej cenie dedykowanego do tej jednostki chyba wrócę do 6 kW na R410A z 2018 roku.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  6. #126

    Domyślnie

    Cytat Napisał Daarroo Zobacz post
    ...
    Podobno Daikin ma 10 lat gwarancji jeżeli robi się systematycznie co roku przeglądy?
    Kto Ci takich głupot nagadał? Być może można dodatkową gwarancję kupić, ale w tej chwili takiej wiedzy nie posiadam. Zazwyczaj dodatkowe gwarancje są drogie, to się nie interesowałem tym.

    Normalnej gwarancji Daikin na PC dawał 3 lata (tylko).
    Od lipca lub sierpnia 2020 r. wydłużył gwarancję do 5 lat, ale pod warunkiem, że PC uruchamiał ich certyfikowany instalator i zarejestrowałeś swoją PC na serwerze Daikina. Przeglądy swoją drogą wymagają do utrzymania gwarancji.
    Ostatnio edytowane przez Marco36 ; 12-05-2021 o 19:26
    Dom z 1910r., pow. ogrzewana 160 m2 ; OZC 7,2kW dla -20°C (i +22°C w domu), 100% grzejniki, częściowe podpiwniczenie, cegła klinkierka 50cm z pustką dylatacyjną +10cm styro., strop 32cm wełny, skosy 17-20 cm. "U" przegród - podłoga na gruncie U=0,62-0,86; mury zew. U=0,34; skosy U=0,25; strop U=0,11; okna U=1,6 +rolety zewn. Fotowoltaika 8,31 kWp (4,56kWp poli; wschód -73°) + (3,75kWp mono; zachód +107°), rekuperacja <300m3/h. Od 15.10.2020r. PC-PW Daikin Altherma III R32 - 6 kW z grzałką 9 kW.

  7. #127

    Domyślnie

    Cytat Napisał Program93 Zobacz post
    To jest zawór różnicowy . Zwrotny to typowo sprężyna z membrana zapobiegająca przeciąganiu się pomp obiegowych .
    Sama PC chyba w sobie nie ma zwrotnego bo przełącza całkowicie obieg CO/CWU poprzez elektrozawór , ale w przypadku bufora i dodatkowej pompy to już trzeba dać za nią zwrotny zawór .
    Jaki różnicowy?
    Wyraźnie piszę o zaworze zwrotnym, kula z gruszką w środku na głównej rurze fi 60 mm, a bocznie było obejście z pompką obiegową 1". Przy starej instalacji.
    Nie wmawiaj mi czegoś czego nie pisałem.

    Przy PC już tego nie ma.
    A elektrozawór to całkiem co innego. Bo jest to trójnik, z elektrycznym przełącznikiem, który puszcza wodę raz na prawo do CO, a innym razem na lewo do CWU.
    Ostatnio edytowane przez Marco36 ; 12-05-2021 o 19:24
    Dom z 1910r., pow. ogrzewana 160 m2 ; OZC 7,2kW dla -20°C (i +22°C w domu), 100% grzejniki, częściowe podpiwniczenie, cegła klinkierka 50cm z pustką dylatacyjną +10cm styro., strop 32cm wełny, skosy 17-20 cm. "U" przegród - podłoga na gruncie U=0,62-0,86; mury zew. U=0,34; skosy U=0,25; strop U=0,11; okna U=1,6 +rolety zewn. Fotowoltaika 8,31 kWp (4,56kWp poli; wschód -73°) + (3,75kWp mono; zachód +107°), rekuperacja <300m3/h. Od 15.10.2020r. PC-PW Daikin Altherma III R32 - 6 kW z grzałką 9 kW.

  8. #128

    Domyślnie

    Cytat Napisał esp Zobacz post
    Daikin 8 bardzo by mi odpowiadała tylko to urządzenie jednofazowe z min.zabezpieczeniem 25A, grzałki osobno, moja instalacja może tego nie udźwignąć, jednak zostanę chyba przy tym Panasonicu KIT-WC09H3E8, sprawdzona pompa, ludzie sobie chwalą i to nawet z mniejszym zapotrzebowaniem niż u mnie.
    Problem mam tylko z instalatorami bo szukam po sąsiedzku , jeden chce bufor 200l, drugi sprzęgło i każdy przedstawia swoje rację.
    Uzupełniłem wykres o taką jednostkę, w katalogu brak podanego przez Ciebie oznaczenia.
    W jednym ze sklepów www widziałem, że opis był dla modelu podanego przez Ciebie, ale tabelka mocy była z modelu znalezionego przez zemnie, poniżej:
    "Jednostki Aquarea High Performance generacji H typu split, trójfazowe. Grzewczo-chłodzące • Czynnik chłodniczy R410A - WH-UD09HE8"

    jest to seria H na czynniku R410a
    przy tym jest to seria High Performance dwuwentylatorowa, tak jak T-Capy.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	splity-30-Alth3-Panas-J.jpg
Wyświetleń:	48
Rozmiar:	101,1 KB
ID:	456469

    dla OZC 7 kW, temp. biwalentna występuje w okolicy -20*C.
    Ostatnio edytowane przez Marco36 ; 12-05-2021 o 20:02
    Dom z 1910r., pow. ogrzewana 160 m2 ; OZC 7,2kW dla -20°C (i +22°C w domu), 100% grzejniki, częściowe podpiwniczenie, cegła klinkierka 50cm z pustką dylatacyjną +10cm styro., strop 32cm wełny, skosy 17-20 cm. "U" przegród - podłoga na gruncie U=0,62-0,86; mury zew. U=0,34; skosy U=0,25; strop U=0,11; okna U=1,6 +rolety zewn. Fotowoltaika 8,31 kWp (4,56kWp poli; wschód -73°) + (3,75kWp mono; zachód +107°), rekuperacja <300m3/h. Od 15.10.2020r. PC-PW Daikin Altherma III R32 - 6 kW z grzałką 9 kW.

  9. #129

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marco36 Zobacz post
    Uzupełniłem wykres o taką jednostkę, w katalogu brak podanego przez Ciebie oznaczenia.
    W jednym ze sklepów www widziałem, że opis był dla modelu podanego przez Ciebie, ale tabelka mocy była z modelu znalezionego przez zemnie, poniżej:
    "Jednostki Aquarea High Performance generacji H typu split, trójfazowe. Grzewczo-chłodzące • Czynnik chłodniczy R410A - WH-UD09HE8"

    jest to seria H na czynniku R410a
    przy tym jest to seria High Performance dwuwentylatorowa, tak jak T-Capy.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	splity-30-Alth3-Panas-J.jpg
Wyświetleń:	48
Rozmiar:	101,1 KB
ID:	456469

    dla OZC 7 kW, temp. biwalentna występuje w okolicy -20*C.
    Dziękuje za wykres, ta pompa jest słabsza od T-Capa , jestem zdecydowany na 99%, dzisiaj rozmawiałem z kilkoma osobami i od Daikna i Panasonica czy innymi firmami. Od Daikna oficjalny ,na miejscu w grę wchodziła najmniej 8 i to takie minimum, zresztą każdy to mniej więcej potwierdził. Na wyniki z Ciepławłasciwego mało kto patrzył , powtarzane , pompa musi sobie dać radę przy -15C minimum. Podobno lepiej mieć troszkę nawet przewymiarowaną niż zarzynaną i w dodatku spać spokojnie.

  10. #130

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marco36 Zobacz post
    Jaki różnicowy?
    Wyraźnie piszę o zaworze zwrotnym, kula z gruszką w środku na głównej rurze fi 60 mm, a bocznie było obejście z pompką obiegową 1". Przy starej instalacji.
    Nie wmawiaj mi czegoś czego nie pisałem.

    Przy PC już tego nie ma.
    A elektrozawór to całkiem co innego. Bo jest to trójnik, z elektrycznym przełącznikiem, który puszcza wodę raz na prawo do CO, a innym razem na lewo do CWU.
    Mylisz pojęcia .
    Wpisz sobie w wyszukiwarce zawór zwrotny , a zawór różnicowy „kulowy” i wszystko będzie jasne .
    Na instalacjach i elementach składowych znam się dobrze , wiec wiem jakich pojęć użyć .

    Tak właśnie w moim poście wyjaśniłem o co chodzi z elektrozaworem wiec nie musiałeś tego dublować .

  11. #131
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Daarroo

    Zarejestrowany
    Apr 2021
    Skąd
    Przecław
    Kod pocztowy
    72-005
    Posty
    53

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marco36 Zobacz post
    Kto Ci takich głupot nagadał? Być może można dodatkową gwarancję kupić, ale w tej chwili takiej wiedzy nie posiadam. Zazwyczaj dodatkowe gwarancje są drogie, to się nie interesowałem tym.
    A czasem jednak warto zainteresować się tematem dodatkowych płatnych gwarancji chociaż po to, żeby później mieć wiedzę o ich cenach.
    Zgłębiłem temat i wyglada to tak, że podstawowej gwarancji Daikin ma 5 lat na wszystko, ale można ją z końcem tego okresu przedłużać w okresach 1-rocznych aż do 10 lat. Kosztuje to dokładnie 1000 zł za każdy dodatkowy rok gwarancji. No i oczywiście przeglądy muszą być robione co roku.

  12. #132
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Daarroo

    Zarejestrowany
    Apr 2021
    Skąd
    Przecław
    Kod pocztowy
    72-005
    Posty
    53

    Domyślnie

    Doradźcie proszę, ponieważ na placu boju pozostały już praktycznie tylko 2 pompy (no chyba, że na Daikina dostanę jakąś super ofertę).

    1. Panasonic split HP 9KW wersja J 1-fazowa (zbiornik na CWU jednak nie Panasonic ze względu na cenę) - kompletna kotłownia budowana od początku wraz z doprowadzeniem zasilania. 5 lat gwarancji, ponieważ montaż prze Propartnera.

    2 Nibe split zestaw Compact 8KW 1-fazowa - kompletna kotłownia budowana od początku wraz z doprowadzeniem zasilania. Standardowa gwarancja 3 lata na pompę.

    Cenowo Nibe wychodzi około 10% taniej od Panasonic, czyli tak naprawdę niewiele.

    Czy to prawda, że Nibe to przestarzała konstrukcja, mało wydajna i droga w rachunkach za prąd podczas użytkowania? Jedni bardzo chwalą Nibe za jakość, a zaraz w innym temacie ktoś inny pisze, że to średnia pompa jakościowo.

    Która z tych pomp ciepła będzie lepszym wyborem pod względem jakości?

  13. #133
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.491

    Domyślnie

    Cytat Napisał Daarroo Zobacz post
    Doradźcie proszę, ponieważ na placu boju pozostały już praktycznie tylko 2 pompy (no chyba, że na Daikina dostanę jakąś super ofertę).
    Daikin ma dość dziwną politykę cenową. Na pewno ma z czego opuszczać.

    Jednostka zewnętrzna na R32 o mocy 6 kW (ERGA DA w stosunku do jednostki 8 kW ma cenę o około 4 tys zł niższą, mimo, że tak na prawdę są takie same.

    Z kolei hydrobox wieszany na ścianie EHBH 08D6V kosztuje aż około 14 tys złotych. Hydrobox EHBH 04D6V jest o około 3 tys tańszy.
    Nie wiadomo skąd takie różnice w cenach.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  14. #134

    Domyślnie

    Cytat Napisał Daarroo Zobacz post
    Doradźcie proszę, ponieważ na placu boju pozostały już praktycznie tylko 2 pompy (no chyba, że na Daikina dostanę jakąś super ofertę).

    1. Panasonic split HP 9KW wersja J 1-fazowa (zbiornik na CWU jednak nie Panasonic ze względu na cenę) - kompletna kotłownia budowana od początku wraz z doprowadzeniem zasilania. 5 lat gwarancji, ponieważ montaż prze Propartnera.

    2 Nibe split zestaw Compact 8KW 1-fazowa - kompletna kotłownia budowana od początku wraz z doprowadzeniem zasilania. Standardowa gwarancja 3 lata na pompę.

    Cenowo Nibe wychodzi około 10% taniej od Panasonic, czyli tak naprawdę niewiele.

    Czy to prawda, że Nibe to przestarzała konstrukcja, mało wydajna i droga w rachunkach za prąd podczas użytkowania? Jedni bardzo chwalą Nibe za jakość, a zaraz w innym temacie ktoś inny pisze, że to średnia pompa jakościowo.

    Która z tych pomp ciepła będzie lepszym wyborem pod względem jakości?
    No bo tak jest sa to przestarzale pompy jesli chodzi o modele ams10-8 pompa ta da Ci przy -20 ok.4,3kw mocy,jest na a starym gazie r410a i w dodatku ma go ponad 2,5kg czyli teoretycznie powinienes zglosic ją do CRO do tego jakies stare graty modul zewnetrzny osobno,sterownik osobno(cos co u innych ma wymiar 10cm na 10cm)grzałki trzeba też chyba osobno dokupowac jakis piecyk ,podczas gdy panas da Ci ok.6,2kw,jest juz na r32,wszystko ładne zgrabne i lata do przodu.
    Szeregówka(w środku),99m2, 233m3,ściany u=0,2/okna u=0,8 cieply montaż/drzwi u=1,1/podloga u=0,23/skosy u=0,15/strop u=0,19/dòł OP/gòra kalafiory c33/brak bufora/PC sdc 7kw seria H(przewymiarowana)/200l sunex fish s15/reku Thesslagreen AirPack4 300h
    /dół 22,8-23,4 góra 21,8-22,6/obciazenie przy -20 2,5kw/HeishaMon
    2019/2020-1500kwh(100%tania w g13)

  15. #135
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Daarroo

    Zarejestrowany
    Apr 2021
    Skąd
    Przecław
    Kod pocztowy
    72-005
    Posty
    53

    Domyślnie

    Cytat Napisał codix Zobacz post
    No bo tak jest sa to przestarzale pompy jesli chodzi o modele ams10-8 pompa ta da Ci przy -20 ok.4,3kw mocy,jest na a starym gazie r410a i w dodatku ma go ponad 2,5kg czyli teoretycznie powinienes zglosic ją do CRO do tego jakies stare graty modul zewnetrzny osobno,sterownik osobno(cos co u innych ma wymiar 10cm na 10cm)grzałki trzeba też chyba osobno dokupowac jakis piecyk ,podczas gdy panas da Ci ok.6,2kw,jest juz na r32,wszystko ładne zgrabne i lata do przodu.
    Dokładnie o tych pompach Nibe pisałem: ams 10-8. Mam na nią ofertę na jakieś 27 tys zł za pompę i całą kotłownię przygotowaną do podłączenia grzejników oraz z doprowadzeniem zasilania.
    Nibe przy spadku temperatury sporo traci na mocy ale Panasonic zauważyłem w różnych tabelach, że też potrafi dużo stracić.
    Przy -20 Panasonic SDC 9KW chyba będzie miał bardziej 5,5KW i z tego co wiem, Daikin 6KW też przy -20 będzie miał około 5KW.
    4,3KW w przypadku Nibe to już trochę mało dla mnie.

    Czyli reasumując, nie warto pchać się w Nibe jeżeli będzie tańsze od Panasinic o 10%?
    Oczywiście mam zamiar jeszcze negocjować ceny jednej i drugiej pompy ale myśle, że różnica na poziomie 10% pozostanie.

  16. #136

    Domyślnie

    Cytat Napisał Daarroo Zobacz post
    Czyli reasumując, nie warto pchać się w Nibe jeżeli będzie tańsze od Panasinic o 10%?
    Oczywiście mam zamiar jeszcze negocjować ceny jednej i drugiej pompy ale myśle, że różnica na poziomie 10% pozostanie.
    Warto mieć kumatego serwisanta blisko domu
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  17. #137
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Daarroo

    Zarejestrowany
    Apr 2021
    Skąd
    Przecław
    Kod pocztowy
    72-005
    Posty
    53

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej5101 Zobacz post
    Warto mieć kumatego serwisanta blisko domu
    To wiem, ale w moim przypadku najbliżsi instalatorzy to 45-70 km. W tych odległościach mam spory wybór instalatorów.
    Stąd też między innymi te 2 oferty na Panasonic i Nibe.

  18. #138
    Banned
    Arturo1972

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Przyszowice
    Kod pocztowy
    44-178
    Posty
    2.007

    Domyślnie

    Cytat Napisał Daarroo Zobacz post
    To wiem, ale w moim przypadku najbliżsi instalatorzy to 45-70 km. W tych odległościach mam spory wybór instalatorów.
    Stąd też między innymi te 2 oferty na Panasonic i Nibe.
    Ktoś Cię mega wprowadził w błąd.
    Możesz pompę kupić sobie w Asedetre z siedzibą w Burkina Faso,jak Ci przybędzie pod dom to wtedy organizujesz sobie instalację jej.
    Z tego co patrzyłem w małopolskim są setki instalatorów pomp ciepła.

    Aczkolwiek uważam, że pompa pod grzejniki to średnio bym powiedział się sprawdzi.

  19. #139

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej5101 Zobacz post
    Warto mieć kumatego serwisanta blisko domu
    A mój serwisant jest ode mnie o 400km i mi to wcale nie przeszkadza.
    Ale ja to ja tak jak wielu mi podobnych zadowolonych użytkowników.
    Koszt roczny serwisu 350zeta.Gwarancja na 5lat.
    PV-9,96kW Dach- kąt 35*, Kierunek 0 południe

    PV 5,72 kW - od 25.03.16r.
    SMA 5000 3F
    Panele REC

    PV 4,24 kW - od 23.09.20r.
    SOLAX Power 3F
    Panele Ulica Solar
    Max uzysk z 1kW/rok -1226kWh


    Ogrzewanie : PC T-Cap 9kW gen.H ( od 30.10 2020r) W rezerwie piec elektryczny własnej konstrukcji
    Sterowanie automatyczne bezobsługowe.

  20. #140
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.926

    Domyślnie

    Cytat Napisał -voymar- Zobacz post
    A mój serwisant jest ode mnie o 400km i mi to wcale nie przeszkadza.
    Ale ja to ja tak jak wielu mi podobnych zadowolonych użytkowników.
    Koszt roczny serwisu 350zeta.Gwarancja na 5lat.
    Pogratulować takiego serwisanta, który jedzie 800km płaci za paliwo i bierze 350zł
    Do mnie dziś przyjechał ..10km w dwie strony i za przegląd dwóch piecyków gazowych wziął 380zł.
    Chatka Z7L GL 82+24 m2 100% podłogówka, ogrzewane PCPW Atlantic 6kW. Kubatura ogrzewana 288 m3. Zero kominów, WM z reku Izzifast. Termoizolacja - podłoga -15cm styro 036, ściany- 20cm 031, strop 30cm PUR Synthesia, nad garażem 20cm. PV 6,4kWp na glebie. Całkowite zużycie prądu w 2021r na CO+CWU+media - 4720kWh (w tym PC - 2387) Na CO, CWU i CHŁODZENIE :
    Rok 2022 - 2290k Wh
    Rok 2023- 2204 kWh

Strona 7 z 10

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony