dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 10
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 186
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Daarroo

    Zarejestrowany
    Apr 2021
    Skąd
    Przecław
    Kod pocztowy
    72-005
    Posty
    53

    Question Pompa ciepła w starym budynku z lat 70-tych czy to ma sens i jaka

    Witam Wszystkich.

    Chcę wymienić obecny stary piec na pompę ciepła powietrze woda oraz zasobnik na ciepłą wodę. Ważne, żeby ogrzewanie było jak najbardziej automatyczne. Ogrzewany ma być nieocieplony podpiwniczony parterowy dom z lat 70-tych z płaskim dachem o grubości ścian 40 cm. W domu wymienione są okna na PCV 2-szybowe z ciepłą ramką. Ogrzewany jest tylko parter domu (3 pokoje, kuchnia, przedpokój, łazienka) o powierzchni 90-100 m2 o standardowej wysokości (około 2,6 m). W domu zamontowane są stare żeliwne grzejniki żeberkowe (28 żeberek - pokój, 28 żeberek - pokój, 20 żeberek - pokój, 15 żeberek - kuchnia, 10 żeberek - przedpokój, 8 żeberek - łazienka). Rury w piwnicy mają średnicę zewnętrzną około 6 cm, rury przy grzejnikach mają średnicę zewnętrzną około 3,5-4 cm. Mogę przemyśleć wymianę całej instalacji CO jeżeli przyniesie to efekty w oszczędności kosztów ogrzewania. Piec zainstalowany jest w piwnicy i tam też pod sufitem rozprowadzona jest instalacja grzewcza do wszystkich pomieszczeń. Pomieszczenie z piecem w piwnicy usytuowane jest od strony południowej.
    Zbiornik na wodę zamontowany jest w łazience (pomieszczenie nad piecem). Pewnie przy przebudowie kotłowni zasobnik zostanie zamontowany w piwnicy.
    W domu mieszka 1 starsza osoba i niestety nie jest w stanie sama zajmować się obsługą pieca (nie da rady zejść do piwnicy).
    Zależy mi na dobrym jakościowo ogrzewaniu za rozsądną cenę. bezawaryjnym, jak najbardziej automatycznym. Istotne jest, żeby zamontowane urządzenie nie wymagało np. resetowania co kilka dni, ponieważ się zawiesiło itp.
    Brak gazu w miejscowości więc jeżeli nie pompa ciepła to myślałem jeszcze nad piecem na pellet.

    Zastanawiam się też nad mocą pompy ciepła - czy 10KW będzie optymalnie?

    Otrzymałem wstępną ofertę na montaż pompy ciepła Sevra split 10KW wraz z montażem zasobnika CWU 200l, buforem 40l, ale trudno znaleźć w internecie jakiekolwiek opinie na temat tej pompy. W tej ofercie pozostaje cała instalacja CO (grzejniki, rury).

    Proszę o jakiekolwiek informacje czy:
    1. Montaż pompy ciepła w takim domu ma sens i nie spowoduje, że rachunki za prąd będą bardzo wysokie (ponad 600 zł w najzimniejszych miesiącach)?
    2. Starą instalację CO (grzejniki i rury) należy wymienić czy może zostawić, ponieważ jak się nagrzeje to powoli oddaje ciepło?
    3. Zostawiając starą instalację CO, to bufor 40l jest dobry czy należy zamontować większy?
    4. Pompa ciepłą marki Sevra to dobry sprzęt za rozsądne pieniądze?
    5. Jeżeli nie Sevra to jaka inna konkretna pompa ciepła, do której warto dopłacić?

    Proszę o wszelkie inne sugestie, które pomogą mi w podjęciu decyzji i w wyborze.
    Z góry wszystkim dziękuję za pomoc.

  2. #2
    Banned
    kryzys

    Zarejestrowany
    Oct 2018
    Skąd
    K-K
    Kod pocztowy
    47-253
    Dzielnica
    Wieś
    Posty
    1.757

    Domyślnie

    Żeby potem było w miarę tanio to musiałaby być podłogówka tylko ona gwarantuje w miarę oszczędne grzanie ,przy twoich grubych rurach będzie trochę kiepsko bo pewnie trzeba dawać wysoką temperaturę od 50 wzwyż ,przy podłogówce od 28-32 max .

  3. #3
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Daarroo

    Zarejestrowany
    Apr 2021
    Skąd
    Przecław
    Kod pocztowy
    72-005
    Posty
    53

    Domyślnie

    Tak, woda na grzejnikach ma około 50 stopni przy temp. zewnętrznej w okolicach 0 stopni. To, że grzejniki są przewymiarowane nie ratuje sytuacji?
    Biorę pod uwagę wymianę instalacji CO, jednak podłogówka nie wchodzi w grę, ponieważ musiałbym zrobić praktycznie remont generalny. Z wymianą grzejników jest łatwiej, ponieważ cała instalacja rozprowadzona jest w piwnicy i tylko wejścia bezpośrednio na grzejniki porobione są do pokojów. A czy wymiana instalacji CO na nowe przewymiarowane grzejniki przyniesie efekt?
    Ostatnio edytowane przez Daarroo ; 24-04-2021 o 07:33 Powód: Błąd

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Daarroo Zobacz post
    Tak, woda na grzejnikach ma około 50 stopni przy temp. zewnętrznej
    w okolicach 0 stopni.
    To, że grzejniki są przewymiarowane nie ratuje sytuacji?
    A czy wymiana instalacji CO na nowe przewymiarowane grzejniki przyniesie efekt?
    Moc grzejników powinna być > od mocy pomieszczeń - dla temp; zasilania 45C/35 C;
    - im mocniej przewymiarujesz grzejniki tym niższy parametr będzie konieczny na grzejnikach,
    - korzystne grzejniki są typu C33,
    - poczytaj ;
    https://forum.muratordom.pl/showthre...-energii/page9,
    https://forum.muratordom.pl/showthre...dy-uwagi/page3
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  5. #5
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Daarroo

    Zarejestrowany
    Apr 2021
    Skąd
    Przecław
    Kod pocztowy
    72-005
    Posty
    53

    Domyślnie

    Dzięki za linki. Od tygodnia siedzę i czytam po kilka godzin dziennie, żeby móc odsiać wstępnie tych lepszych instalatorów od tych gorszych. Zastanawiam się cały czas, czy ta instalacja CO (przewymiarowane grzejniki żeberkowe) da radę pracować stabilnie i w miarę ekonomicznie. Jeden z instalatorów odradza mi inwestowanie w wymianę grzejników i całej instalacji CO twierdząc, że przewymiarowane grzejniki żeberkowe i duża ilość wody w układzie będą korzystne dla pompy ciepła ze względu na dużą bezwładność cieplną instalacji.
    Cały dom, to typowy babciny domek stąd zastanawiam się czy jest sens inwestowania w wymianę instalacji CO? Czy ta wymiana przyniesie babci wymierny efekt w miesięcznych rachunkach za prąd?
    Gdybym robił remont generalny domu wraz z ociepleniem, to wtedy przeszedłbym chyba już na podłogówkę. Ale remontu na razie nie będzie i nikt nie wie co w przyszłości się z nim stanie.

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał Daarroo Zobacz post
    Zastanawiam się cały czas, czy ta instalacja CO (przewymiarowane grzejniki
    żeberkowe) da radę pracować stabilnie i w miarę ekonomicznie.
    Jeden z instalatorów odradza mi inwestowanie w wymianę grzejników i całej instalacji
    CO twierdząc, że przewymiarowane grzejniki żeberkowe i duża ilość wody w układzie
    będą korzystne dla pompy ciepła ze względu na dużą bezwładność cieplną instalacji..
    Ma racje,
    Dla poparcia tej tezy podałem linki
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  7. #7

    Domyślnie

    Jaka temperatura wody na piecu była wcześniej utrzymywana przy największych mrozach? Palone było 24 godziny na dobę czy tylko przez jakiś czas w ciągu dnia?

    Moc pompy trzeba dobierać w punkt. Aczkolwiek w praktyce pewnie rozstrzał mocy w ofertach od różnych instalatorów będzie spory.

    O wymianie grzejników można też pomyśleć na drugi rok po założeniu pompy ciepła, jeśli zobaczysz, że musi utrzymywać wysoką temperaturę wody w instalacji.

    Zamiast pelletu można jeszcze rozważyć ogrzewanie na gaz propan ze zbiornika przydomowego (wątek tutaj) albo – skoro tam i tak tylko jedna osoba mieszka – klimatyzatorem z funkcją grzania (to też pompa ciepła, powietrze-powietrze).

    Jeśli osoba starsza nie jest w stanie schodzić do piwnicy, to nie będzie miała jak obsługiwać kotła na pellet. Ten pellet trzeba co ok. tydzień dokładać i wybierać popiół.

  8. #8
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Daarroo

    Zarejestrowany
    Apr 2021
    Skąd
    Przecław
    Kod pocztowy
    72-005
    Posty
    53

    Domyślnie

    W domu było palone tylko 1-2 razy dziennie. Nie była utrzymywana stała temperatura. Napalone bardzo dużo rano i jak były mrozy to po południu było drugi raz rozpalanie. Po wymianie okien praktycznie poranne rozpalenie wystarczało do następnego rana ale za ciepło nie było rano.
    Jeżeli chodzi o pellet, to myślałem o kotłach w pełni automatycznych z dużym podajnikiem na pellet. Jestem w stanie raz na 2-4 tygodnie przyjechać i dosypać.
    Ale wiem, że pellet nie będzie tak automatyczny jak pompa ciepła.
    Zbiornik na gaz raczej odpada, ponieważ czytałem, że to też spore koszty gazu kiedy dzierżawi się zbiornik. Poza tym ciężko z miejscem na działce. Mam też wstępną wycenę na Panasonica 9KW T-CAP 1 fazowa ale cena wyższa o około 10 tys zł w porównaniu za to samo co SEVRA.

    Czy ktoś jest mi w stanie doradzić czy jest sens brać coś droższego czy SEVRA jest ok.?

  9. #9

    Domyślnie

    Zbiornik można kupić na własność, łączne koszty razem z kotłem powinny wyjść ok. 23 tys. zł, a więc 2/3 tego, co kosztuje pompa ciepła. Choć... właśnie sam czekam na wycenę, nie wiem, może będzie drożej – na razie mam wycenę na sam zbiornik z doprowadzeniem rur gazowych do kotłowni, czekam na wycenę kotła wraz z instalacją kominową.

    T-Cap 9 kW to może być dużo, jak na pompę do ogrzania jednej kondygnacji. Chyba, że jest koncepcja, by ogrzewać tym w przyszłości cały dom, ale ogrzewanie jednej kondygnacji będzie mało ekonomiczne.
    Ostatnio edytowane przez kpc21 ; 24-04-2021 o 18:20

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał Daarroo Zobacz post
    Tak, woda na grzejnikach ma około 50 stopni przy temp. zewnętrznej w okolicach 0 stopni. To, że grzejniki są przewymiarowane nie ratuje sytuacji?
    Biorę pod uwagę wymianę instalacji CO, jednak podłogówka nie wchodzi w grę, ponieważ musiałbym zrobić praktycznie remont generalny. Z wymianą grzejników jest łatwiej, ponieważ cała instalacja rozprowadzona jest w piwnicy i tylko wejścia bezpośrednio na grzejniki porobione są do pokojów. A czy wymiana instalacji CO na nowe przewymiarowane grzejniki przyniesie efekt?
    Słabo to widzę. Powyżej +50*C to PC HT wysokotemperaturowa byłaby potrzebna - droższy koszt zakupu i droższy koszt grzania.
    +50*C to grzejników nie nazwałbym przewymiarowanymi.
    Nie nad wymianą instalacji CO powinieneś myśleć, a nad ociepleniem domu.
    Przy nieocieplonym domu to nawet T-Cap 16 kW może być słaby.
    Jak grzałeś na raty, to trudno to porównać z ciągłym grzaniem PC.
    Andrzej5101 już podlinkował tematy.

    Policz OZC budynku, to zobaczysz jaka moc kotła czy PC jest potrzebna. Potem dodaj izolację i zobaczysz jak się zmieni zapotrzebowanie.
    Kalkulator OZC (uproszczony, ale przyzwoity) tu: https://cieplowlasciwie.pl/start

    Kocioł na pelet wyszedłby taniej w zakupie. Ale raczej ładować by go trzeba co 2-4 dni, nie tygodnie. Pelet czy drewno szybciej się spala niż węgiel.

    edit..
    Nawet nie mam pojęcia co to takiego ta SEVRA - pierwsze słyszę.
    Jaką to ma klasę energetyczną?
    Firmowe PC mają kompresory inverterowe ze zmiennymi obrotami i klasę nergetyczną przy grzaniu wody do +55*C A++ ; a przy grzaniu wody do +35*C już A+++.
    Te tańsze w obu przypadkach mają A++. Często też kompresor On-Off. A to się przekłąda na więcej prądu zużytego do grzania.

    edit 2 ..
    Sprawdziłem na stronie www, na pierwszy rzut oka wygląda jak firmowe PC i jest na czynniku R32. Niestety katalog podaje moc tylko dla temp. +7*C, przy tej temp. to wszystkie PC mają swoja moc nominalną, a od +2*C zaczyna się jazda w dół, pytanie czy spadek będzie rozsądny czy głęboki ?
    Napisałem do przedstawiciela Winkiera z Krakowa o tabelkę mocy, gdy ją otrzymam to naniosę na wykres i porównamy.
    Ostatnio edytowane przez Marco36 ; 24-04-2021 o 19:13
    Dom z 1910r., pow. ogrzewana 160 m2 ; OZC 7,2kW dla -20°C (i +22°C w domu), 100% grzejniki, częściowe podpiwniczenie, cegła klinkierka 50cm z pustką dylatacyjną +10cm styro., strop 32cm wełny, skosy 17-20 cm. "U" przegród - podłoga na gruncie U=0,62-0,86; mury zew. U=0,34; skosy U=0,25; strop U=0,11; okna U=1,6 +rolety zewn. Fotowoltaika 8,31 kWp (4,56kWp poli; wschód -73°) + (3,75kWp mono; zachód +107°), rekuperacja <300m3/h. Od 15.10.2020r. PC-PW Daikin Altherma III R32 - 6 kW z grzałką 9 kW.

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał Daarroo Zobacz post
    Witam Wszystkich.
    Zastanawiam się też nad mocą pompy ciepła - czy 10KW będzie optymalnie?
    Otrzymałem wstępną ofertę na montaż pompy ciepła Sevra split 10KW wraz
    z montażem zasobnika CWU 200l, buforem 40l, ale trudno znaleźć w internecie
    jakiekolwiek opinie na temat tej pompy. W tej ofercie pozostaje cała instalacja CO (grzejniki, rury).
    Należy wykonać profesjonalne OZC budynku,
    Pompę kupować u serwisanta blisko domu,
    Sprzęt - powinien być markowy - jak każdy inny
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  12. #12
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Daarroo

    Zarejestrowany
    Apr 2021
    Skąd
    Przecław
    Kod pocztowy
    72-005
    Posty
    53

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marco36 Zobacz post
    Nawet nie mam pojęcia co to takiego ta SEVRA - pierwsze słyszę.
    Jaką to ma klasę energetyczną?
    Firmowe PC mają kompresory inverterowe ze zmiennymi obrotami i klasę nergetyczną przy grzaniu wody do +55*C A++ ; a przy grzaniu wody do +35*C już A+++.
    Te tańsze w obu przypadkach mają A++. Często też kompresor On-Off. A to się przekłąda na więcej prądu zużytego do grzania.
    Jest to właśnie pompa ciepła dokładnie o takich parametrach jak wspomniałeś A+++/A++ z kompresorem inwerterowym.
    Jest podobno tożsama z Rotenso i Kaisai (robiona w tej samej fabryce w Chinach).

    To może zapytam inaczej, którego producenta pompami ciepła warto się zainteresować ze względu na dobrą jakość i rozsądną cenę.

    Liczyłem już zapotrzebowanie energetyczne budynku na ciepłowłaściwe ale ze względu na brak szczegółowej wiedzy z czego budynek jest wybudowany są to wyliczenia orientacyjne - wychodzi mi roczne zapotrzebowanie na poziomie 39 tys kWh (czy to nie za dużo na tak nieduży dom?).

    Dużo o budynku napisałem w swoim pierwszym poście. Budował go mój dziadek na początku lat 70-tych (budowlaniec i kierownik robót budowlanych z zawodu). Teraz babcia została sama i chcę jej jakoś ułatwić życie na starsze lata ale nie stać mnie na generalny remont całego domu wraz z ociepleniem ścian i dachu. Na razie wymieniliśmy okna w tamtym roku, a teraz chciałbym zmienić źródło ogrzewania, ponieważ do palenia w piecu jest potrzebna osoba do pomocy przy jego obsłudze.

    Zadaje tyle pytań, ponieważ po kilku dniach czytania „internetu” nadal jestem zielony. Pytanie kto i za ile zrobi mi dzisiaj OZC budynku skoro nie mam żadnych dokumentów z czego i jak jest on wybudowany. Będzie to pewnie robota bardzo „na oko”.

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marco36 Zobacz post
    Słabo to widzę. Powyżej +50*C to PC HT wysokotemperaturowa byłaby potrzebna - droższy koszt zakupu i droższy koszt grzania.
    +50*C to grzejników nie nazwałbym przewymiarowanymi.
    Ale on pisze, że w kotle jest przepalane 1-2 razy dziennie. W krótkim czasie dostarcza tymi grzejnikami do budynku energię na cały dzień. Nie wiem, czy można to jakkolwiek odnosić do grzania pompą ciepła... Co innego, gdyby to była temperatura na kotle podajnikowym, czy chociaż przy paleniu od góry.

  14. #14
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Daarroo

    Zarejestrowany
    Apr 2021
    Skąd
    Przecław
    Kod pocztowy
    72-005
    Posty
    53

    Domyślnie

    Zrobiłem wyliczenia raz jeszcze na cieplowlasciwe i tym razem wyszło mi roczne zapotrzebowanie na ciepło 27 tys kWh. Za pierwszym razem wprowadziłem zły materiał ścian. Zakładam, że dom zbudowany jest z betonu komórkowego.

    Zacząłem poważnie analizować ocieplenie dachu styropapą 10 cm, ponieważ taka termomodernizacja daje największy zysk w zmniejszeniu rocznego zapotrzebowania na ciepło (o 12 tys kWh mniej po ociepleniu dachu). Taka modernizacja w wyliczeniach pozwala mi na zejście ze źródłem ciepła do około 7KW.

    Jest to dach płaski kryty papą więc zakładam, że tam raczej żadnego ocieplenia nie ma. Szacuję bardzo wstępnie materiał + robocizna na kwotę około 10 tys zł (ok. 100 m2 dachu).

    Jak się gdzieś w wyliczeniach rozjeżdżam z realiami, to poprawcie mnie proszę.

  15. #15
    Banned
    kryzys

    Zarejestrowany
    Oct 2018
    Skąd
    K-K
    Kod pocztowy
    47-253
    Dzielnica
    Wieś
    Posty
    1.757

    Domyślnie

    Są Polskie pompy ciepła wysokotemperaturowe one mają lepsze parametry w naszym klimacie niż zagraniczne , między innymi kołton robi takie pompy jak dobrze pamiętam na propanie r290 czy jakoś tak . https://www.kolton.pl/produkty-piece...o/pompy-ciepla

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał Daarroo Zobacz post
    Zrobiłem wyliczenia raz jeszcze na cieplowlasciwe i tym razem wyszło mi roczne zapotrzebowanie na ciepło 27 tys kWh.
    Tylko profesjonalne OZC, bo ;
    - to co piszesz - kupy się nie trzyma.
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  17. #17
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Daarroo

    Zarejestrowany
    Apr 2021
    Skąd
    Przecław
    Kod pocztowy
    72-005
    Posty
    53

    Domyślnie

    Poszukam kogoś w okolicy kto zrobi mi OZC. Ale tak jak wspomniałem, przy pierwszej kalkulacji wprowadziłem zły materiał ścian.

    Wracając do pomp ciepła i producentów. Wśród jakich producentów szukać dobrej pompy ciepła za rozsądne pieniądze?
    Czy Panasonic T-CAP (seria H) lub HP (seria J) to dobre pompy?
    Czy Kaisai to dobre pompy?
    Czy LG to dobre pompy?
    Proszę o jakieś ukierunkowanie mnie, żebym wiedział, z którymi instalatorami rozmawiać, ponieważ montują oni tylko produkty niektórych producentów i nie znajdę wszystkiego u jednego instalatora.

  18. #18
    Banned
    kryzys

    Zarejestrowany
    Oct 2018
    Skąd
    K-K
    Kod pocztowy
    47-253
    Dzielnica
    Wieś
    Posty
    1.757

    Domyślnie

    Cytat Napisał Daarroo Zobacz post
    Poszukam kogoś w okolicy kto zrobi mi OZC. Ale tak jak wspomniałem, przy pierwszej kalkulacji wprowadziłem zły materiał ścian.

    Wracając do pomp ciepła i producentów. Wśród jakich producentów szukać dobrej pompy ciepła za rozsądne pieniądze?
    Czy Panasonic T-CAP (seria H) lub HP (seria J) to dobre pompy?
    Czy Kaisai to dobre pompy?
    Czy LG to dobre pompy?
    Proszę o jakieś ukierunkowanie mnie, żebym wiedział, z którymi instalatorami rozmawiać, ponieważ montują oni tylko produkty niektórych producentów i nie znajdę wszystkiego u jednego instalatora.
    Jedno a to samo , musi to być zagraniczna firma ? podałem ci Polskiego kołtona wysokotemperaturowego a nawet nie patrzysz tylko dalej pytasz ,pytasz a nie czytasz .

  19. #19

    Domyślnie

    1.Zbadaj i to porządnie (sam siebie nie oszukuj) z jakich materiałów jest zbudowanay a nie zakładaj ,to starszy dom to chyba znajdziesz gdzies miejsce gdzie mozna zbic kawalek tynku zobaczyc co jest przewiercic zobaczyc ci leci z przewiertu itp.Pomierzyc powierzchnie ogrzewania,zabudowy wszystkie okna itp.
    2.Zrób ozc napisz np.do użytkownik Asolt
    3.Dopiero jak bedziesz znal te cyferki to zajmiesz sie wyborem odpowiedniej pompy,jej firmy itp.teraz to bez sensu,bo namarudzisz instalatorom o jakiejsc pompie a potem bedziesz znowu marudzil itd.
    Dla jakis tam mocy jedna firma bedzie miala lepsza pompe dla innych mocy inna firma
    Szeregówka(w środku),99m2, 233m3,ściany u=0,2/okna u=0,8 cieply montaż/drzwi u=1,1/podloga u=0,23/skosy u=0,15/strop u=0,19/dòł OP/gòra kalafiory c33/brak bufora/PC sdc 7kw seria H(przewymiarowana)/200l sunex fish s15/reku Thesslagreen AirPack4 300h
    /dół 22,8-23,4 góra 21,8-22,6/obciazenie przy -20 2,5kw/HeishaMon
    2019/2020-1500kwh(100%tania w g13)

  20. #20

    Domyślnie

    Cytat Napisał kryzys Zobacz post
    Jedno a to samo , musi to być zagraniczna firma ? podałem ci Polskiego kołtona wysokotemperaturowego a nawet nie patrzysz tylko dalej pytasz ,pytasz a nie czytasz .
    A co to za rewelacyjne pompy i ile kosztuja ze trzeba je nazywac wysokotemperaturowymi jak ich maksymalna temp.to 65st czyli tyle samo co zwykłe (nie wysokotemperaturowe) pompy np.panasonika seri J na r32???
    I ci to za pompy ktorej moc dla pompy 8kw spada przy -15st az do 4,12kw ??? Ile bedzie przy -20??
    Bo tak dla porównania zwykly tani słabszy panasonik 7kw da przy -15 5,6kw
    Szeregówka(w środku),99m2, 233m3,ściany u=0,2/okna u=0,8 cieply montaż/drzwi u=1,1/podloga u=0,23/skosy u=0,15/strop u=0,19/dòł OP/gòra kalafiory c33/brak bufora/PC sdc 7kw seria H(przewymiarowana)/200l sunex fish s15/reku Thesslagreen AirPack4 300h
    /dół 22,8-23,4 góra 21,8-22,6/obciazenie przy -20 2,5kw/HeishaMon
    2019/2020-1500kwh(100%tania w g13)

Strona 1 z 10

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony