dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 10
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 186
  1. #21
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Daarroo

    Zarejestrowany
    Apr 2021
    Skąd
    Przecław
    Kod pocztowy
    72-005
    Posty
    53

    Domyślnie

    Cytat Napisał kryzys Zobacz post
    Jedno a to samo , musi to być zagraniczna firma ? podałem ci Polskiego kołtona wysokotemperaturowego a nawet nie patrzysz tylko dalej pytasz ,pytasz a nie czytasz .
    Czytałem pobieżnie na temat polecanej przez Ciebie pompy i niczym ona nie odbiega w kwestii mocy oraz COP w zależności od temperatury zewnętrznej oraz zasilania. Nie odrzucam jej, a biorę pod uwagę do dalszej analizy. Jesteś w stanie podać mi cenę pompy ciepła Kołton 8KW i 10KW?
    Te powyżej wskazane przeze mnie to wyłącznie przykłady, a nie upieranie się przy tych konkretnych urządzeniach.

    Znalazłem zdjęcie z wymiany okien i tam widać materiał ścian.
    Jest mi w stanie ktoś z Was podpowiedzieć co to dokładnie jest i co wybrać przy obliczeniach na cieplowlasciwe?

    Zapytam inaczej.
    Jakiego producenta pompę ciepła polecacie o mocach 6-8 KW (taka moc po ociepleniu dachu).

    Jestem zainteresowany, żeby 1 kumaty instalator ogarnął temat pompy ciepła, doradztwa w sprawie wymiany lub nie i ewentualnej wymiany instalacji CO. Ja ogarnę temat ocieplenia dachu, ponieważ w przypadku dofinansowania z Czystego Powietrza aż szkoda tego przy okazji mie zrobić.

  2. #22
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Daarroo

    Zarejestrowany
    Apr 2021
    Skąd
    Przecław
    Kod pocztowy
    72-005
    Posty
    53

    Domyślnie

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DBB712C5-75FA-407F-94D0-FEEBBCDFEDF8.jpg
Wyświetleń:	163
Rozmiar:	13,5 KB
ID:	455058
    Udało mi się dołączyć zdjęcie.
    Wygląda to tak, że wewnątrz domu jest duża cegłą (bloczek komórkowy??), a na zewnątrz mała cegła. Jedna i druga jest jasnego koloru. Cała ściana ma grubość 40 cm (wraz z tynkami).
    Ostatnio edytowane przez Daarroo ; 25-04-2021 o 10:24 Powód: Problem przy udostępnieniu zdjęcia

  3. #23
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Daarroo

    Zarejestrowany
    Apr 2021
    Skąd
    Przecław
    Kod pocztowy
    72-005
    Posty
    53

    Domyślnie

    Cytat Napisał codix Zobacz post
    A co to za rewelacyjne pompy i ile kosztuja ze trzeba je nazywac wysokotemperaturowymi jak ich maksymalna temp.to 65st czyli tyle samo co zwykłe (nie wysokotemperaturowe) pompy np.panasonika seri J na r32???
    I ci to za pompy ktorej moc dla pompy 8kw spada przy -15st az do 4,12kw ??? Ile bedzie przy -20??
    Bo tak dla porównania zwykly tani słabszy panasonik 7kw da przy -15 5,6kw
    Dokładnie. Od tygodnia czytam fora i opinie oraz analizuję szczegółowo dostępne karty techniczne różnych producentów. Panasonic T-CAP 9KW wygląda dużo lepiej przy niskich temperaturach zewnętrznych niż Kołton 8KW, który w niczym nie jest lepszy od Panasonica HP 7KW (J).

    Analiza kart technicznych Panasonica HP 7KW i 9 KW (J) wskazuje, że obie pompy przy ujemnych temperaturach (-7) mają bardzo zbliżoną moc, a w okolicy 0 stopni i delikatnie na plusie 7KW wygląda na bardziej ekonomiczny. Po co mi moc szczytowa 9KW czy 7KW, którą osiągnę w 25 stopniach?
    Z cieplowlasciwe wychodzi mi, że po ociepleniu dachu zapotrzebowanie na energię cieplną (przy średniej 18 stopni na minusie) będzie około 7KW, a średnie (przy średniej 1,8 stopni na plusie) zaledwie 3,5KW.

    Żebym nie został źle zrozumiany, nie upieram się przy Panasonicu, podałem tylko jako przykład.
    Analizuję i próbuję znaleźć dobrą pompę ciepła w rozsądnej cenie.
    Dlatego proszę Was o propozycje producentów, do których zawęzić poszukiwania.

    Poszukuję pompy ciepła zasilanej 1-fazowo, ponieważ taka instalacja jest doprowadzona do budynku.
    Ostatnio edytowane przez Daarroo ; 25-04-2021 o 10:38 Powód: Wstawili się emotikony zamiast temperatur

  4. #24
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.491

    Domyślnie

    Cytat Napisał Daarroo Zobacz post

    Zapytam inaczej.
    Jakiego producenta pompę ciepła polecacie o mocach 6-8 KW (taka moc po ociepleniu dachu).
    Odpowiem inaczej.
    Kilka osób tu na Forum posiada PC o mocy 6-8 kW.

    Ja swoją sobie chwalę (w stopce). Kolega Marco36 też. On ma nowszy model o 2 lata na R32 i takiego trzeba szukać, bo z R410A już nie produkują.
    Droższe od innych producentów, ale dobre.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  5. #25

    Domyślnie

    Cytat Napisał Daarroo Zobacz post
    Czytałem pobieżnie na temat polecanej przez Ciebie pompy i niczym ona nie odbiega w kwestii mocy oraz COP w zależności od temperatury zewnętrznej oraz zasilania. Nie odrzucam jej, a biorę pod uwagę do dalszej analizy. Jesteś w stanie podać mi cenę pompy ciepła Kołton 8KW i 10KW?
    Te powyżej wskazane przeze mnie to wyłącznie przykłady, a nie upieranie się przy tych konkretnych urządzeniach.

    Znalazłem zdjęcie z wymiany okien i tam widać materiał ścian.
    Jest mi w stanie ktoś z Was podpowiedzieć co to dokładnie jest i co wybrać przy obliczeniach na cieplowlasciwe?

    Zapytam inaczej.
    Jakiego producenta pompę ciepła polecacie o mocach 6-8 KW (taka moc po ociepleniu dachu).

    Jestem zainteresowany, żeby 1 kumaty instalator ogarnął temat pompy ciepła, doradztwa w sprawie wymiany lub nie i ewentualnej wymiany instalacji CO. Ja ogarnę temat ocieplenia dachu, ponieważ w przypadku dofinansowania z Czystego Powietrza aż szkoda tego przy okazji mie zrobić.
    Bez wiekszego szukania na popularnym portalu koltton 9kw 27tys bez montazu samo urządzenie z policzonym 8%vat
    Panas 9kw monobloku bo koluon jest tez monoblokiem tez bez montazu z 8% tylko urządzenie 17,5tys
    Szeregówka(w środku),99m2, 233m3,ściany u=0,2/okna u=0,8 cieply montaż/drzwi u=1,1/podloga u=0,23/skosy u=0,15/strop u=0,19/dòł OP/gòra kalafiory c33/brak bufora/PC sdc 7kw seria H(przewymiarowana)/200l sunex fish s15/reku Thesslagreen AirPack4 300h
    /dół 22,8-23,4 góra 21,8-22,6/obciazenie przy -20 2,5kw/HeishaMon
    2019/2020-1500kwh(100%tania w g13)

  6. #26
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Daarroo

    Zarejestrowany
    Apr 2021
    Skąd
    Przecław
    Kod pocztowy
    72-005
    Posty
    53

    Domyślnie

    Dzięki
    I teraz pytanie, dlaczego Kołton wart jest dołożenia tych 10 tys zł? W czym jest on lepszy od Panasonica?

    Dzięki vr5 za jakiś konkret. Przeglądam Daikin ale ceny widać, że o te 10 tys zł wyższe niż za pompy Panasonica. Są jakościowo naprawdę aż tyle lepsze?

  7. #27

    Domyślnie

    Cytat Napisał kryzys Zobacz post
    Są Polskie pompy ciepła wysokotemperaturowe one mają lepsze parametry w naszym klimacie niż zagraniczne , między innymi kołton robi takie pompy jak dobrze pamiętam na propanie r290 czy jakoś tak . https://www.kolton.pl/produkty-piece...o/pompy-ciepla
    Gdy zobaczyłem na stronie www dużą jedn. zwen. to przypomniałem sobie, że Zachar OFF na Youtube miał taki filmik:
    https://www.youtube.com/watch?v=yYy4BbHFU2Y

    niestety, tylko zachwyca się nowym nabytkiem, brakuje podsumowania po sezonie. Czy obliczenia zyskają pokrycie w rzeczywistości.
    Gabarytowo to myślę, że można Kołtona umieścić między SDC a T-Cap.

    U siebie Kołtona widziałem w lokalnym sklepie, ale odrzuciłem z powodu dużych gabarytów.

    Na stronie podają moc tylko dla wody +35*C:

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	PC Kołton.jpg
Wyświetleń:	24
Rozmiar:	92,3 KB
ID:	455059

    patrząc na załamanie wykresu raczej już z uwzględnieniem defrostu.
    Temp. wody w instalacji jest zwiększana wraz ze spadkiem temp. na dworze i wzrostem zapotrzebowania na ciepło budynku.
    Więc realna praca nie będzie się opierała na stałej temp. +35*C.
    Dla grzejników +45*C przy -20*C, woda przy 0*C osiąga +38*C, przy -7*C ok. +40*C, przy -15*C ok. +43*C.
    A to może się przełożyć w Kołtunie tak, że przy -7*C moc będzie ok. 0,4 kW niższa niż dla wody +35*C, a przy -15*C moc będzie niższa o 0,8 kW niż dla wody +35*C.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	splity-30-Alth3_Kołton 10 kW.jpg
Wyświetleń:	27
Rozmiar:	100,6 KB
ID:	455065

    Niestety Kołton na tle zagranicznej konkurencji na R32 nie wypada dobrze. Bliżej mu do Chińskich budżetowych produktów typu Gree.
    Przeglądam stronę www i instrukcję, nie widzę grzałki i nie widzę jedn. wewn. - dochodzę do wniosku, że Kołton to jest monoblok i do tego bez grzałki własnej.
    Wykres z Gree jest stary, na nim Daikin z mocą maksymalną (bez defrostu).

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	GREE -splity-30-Alth3.jpg
Wyświetleń:	26
Rozmiar:	97,4 KB
ID:	455067

    Skoro pytasz o Panasonica, to wyżej masz wykres Daikin - Kołton, niżej wklejam, Daikin - Panasonic, porównaj sobie:

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	splity-30-Alth3-Panas-J.jpg
Wyświetleń:	53
Rozmiar:	100,5 KB
ID:	455066
    Ostatnio edytowane przez Marco36 ; 25-04-2021 o 11:27
    Dom z 1910r., pow. ogrzewana 160 m2 ; OZC 7,2kW dla -20°C (i +22°C w domu), 100% grzejniki, częściowe podpiwniczenie, cegła klinkierka 50cm z pustką dylatacyjną +10cm styro., strop 32cm wełny, skosy 17-20 cm. "U" przegród - podłoga na gruncie U=0,62-0,86; mury zew. U=0,34; skosy U=0,25; strop U=0,11; okna U=1,6 +rolety zewn. Fotowoltaika 8,31 kWp (4,56kWp poli; wschód -73°) + (3,75kWp mono; zachód +107°), rekuperacja <300m3/h. Od 15.10.2020r. PC-PW Daikin Altherma III R32 - 6 kW z grzałką 9 kW.

  8. #28

    Domyślnie

    A jakie tam lepsze jeszcze daikin to może ale reszta to poprostu próba zarobienia na haśle bo polskie,albo tak jak w przypadku jakis wiesków itp trzeba zarobic na 200metrowe salony itp.
    Albo poprostu przez swoją nikłą ilość produkcji w przypadku takich polskich nie sa w stanie zejsc z kosztów produkcji do poziomu np.takiego panasonika ale nic dziwnego jak nikt w europie o tym nic nie slyszal a graty typu sprezarka itp .trzeba kupowac od kogos innego (moze nawet od panasa) bo samemu sie nie potrafi
    Szeregówka(w środku),99m2, 233m3,ściany u=0,2/okna u=0,8 cieply montaż/drzwi u=1,1/podloga u=0,23/skosy u=0,15/strop u=0,19/dòł OP/gòra kalafiory c33/brak bufora/PC sdc 7kw seria H(przewymiarowana)/200l sunex fish s15/reku Thesslagreen AirPack4 300h
    /dół 22,8-23,4 góra 21,8-22,6/obciazenie przy -20 2,5kw/HeishaMon
    2019/2020-1500kwh(100%tania w g13)

  9. #29
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Cytat Napisał Daarroo Zobacz post
    Proszę o jakieś ukierunkowanie mnie, żebym wiedział, z którymi instalatorami rozmawiać
    Ktoś tu na forum kiedyś napisał (mnie się spodobało i powtarzam), że pompy ciepła P-W warto kupować u producentów, którzy przez dekady zjedli zęby na runku klimatyzacyjnym. Którą z nich wybierzesz to już mniejsze znaczenie - po tej selekcji to już wybierz bardziej solidnego, kumatego instalatora a nie konkretnego producenta.
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  10. #30
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Daarroo

    Zarejestrowany
    Apr 2021
    Skąd
    Przecław
    Kod pocztowy
    72-005
    Posty
    53

    Domyślnie

    Cytat Napisał giman Zobacz post
    Ktoś tu na forum kiedyś napisał (mnie się spodobało i powtarzam), że pompy ciepła P-W warto kupować u producentów, którzy przez dekady zjedli zęby na runku klimatyzacyjnym. Którą z nich wybierzesz to już mniejsze znaczenie - po tej selekcji to już wybierz bardziej solidnego, kumatego instalatora a nie konkretnego producenta.
    Dzięki za cenną uwagę.
    Jedyna instalacja klimatyzacji jaką posiadam to w samochodzie więc moja wiedz o firmach, które zjadły na tym zęby jest marna.
    Czy dobrze rozumiem: Panasonic, Samsung, LG.
    Może się mylę? Może jeszcze jakieś firmy, które zjadły zęby na klimatyzacja są warte zainteresowania?

  11. #31

    Domyślnie

    Cytat Napisał Daarroo Zobacz post
    W domu mieszka 1 starsza osoba i niestety nie jest w stanie sama
    zajmować się obsługą pieca (nie da rady zejść do piwnicy).
    -1 starsza osoba nie jest w stanie prawidłowo funkcjonować
    w domu jednorodzinnym;
    - za dużo dodatkowych problemów przy jego eksploatacji
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  12. #32
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Daarroo

    Zarejestrowany
    Apr 2021
    Skąd
    Przecław
    Kod pocztowy
    72-005
    Posty
    53

    Domyślnie

    [QUOTE=Marco36;8048127]
    Skoro pytasz o Panasonica, to wyżej masz wykres Daikin - Kołton, niżej wklejam, Daikin - Panasonic, porównaj sobie:

    Porównałem te wykresy ale aż takiej wiedzy niestety jeszcze nie posiadłem, żeby móc je aż tak dokładnie przeanalizować. Możesz mnie naprowadzić i przedstawić swoje wnioski przy założeniu, że budynek znajduje się w Polsce w strefie I (najcieplejszej) i jego zapotrzebowanie maksymalne na ciepło to 7KW (wyliczone z cieplowlasciwe bez dodawania moce na CWU).

    Dla mnie najbardziej liniowy przebieg ma wykres dla Panasonic HP 7KW z serii J. Przy temperaturze -7 nie ustępuje mocą w porównaniu z 9KW, a temperatury poniżej naprawdę nie zdarzają się często (wtedy można posiłkować się grzałką). Przy wyższych temperaturach otoczenia zejdzie niżej z modulacją i nie będzie taktować.
    Czy dobrze myślę?

  13. #33

    Domyślnie

    [QUOTE=Daarroo;8048143]
    Cytat Napisał Marco36 Zobacz post
    Skoro pytasz o Panasonica, to wyżej masz wykres Daikin - Kołton, niżej wklejam, Daikin - Panasonic, porównaj sobie:

    Porównałem te wykresy ale aż takiej wiedzy niestety jeszcze nie posiadłem, żeby móc je aż tak dokładnie przeanalizować. Możesz mnie naprowadzić i przedstawić swoje wnioski przy założeniu, że budynek znajduje się w Polsce w strefie I (najcieplejszej) i jego zapotrzebowanie maksymalne na ciepło to 7KW (wyliczone z cieplowlasciwe bez dodawania moce na CWU).

    Dla mnie najbardziej liniowy przebieg ma wykres dla Panasonic HP 7KW z serii J. Przy temperaturze -7 nie ustępuje mocą w porównaniu z 9KW, a temperatury poniżej naprawdę nie zdarzają się często (wtedy można posiłkować się grzałką). Przy wyższych temperaturach otoczenia zejdzie niżej z modulacją i nie będzie taktować.
    Czy dobrze myślę?
    Jesli Twoje obciazenie 7kw jest prawdziwe to jesli chodzi o panasonika to powinienes kupic pompe 9kw seriJ ,róznica miedzy 7a 9 znikoma bo tak naprawde sa to dwie takie same pompy tylko 7kw jest ograniczoną programowo pompa 9kw ,tak samo nisko beda sie modulowaly ale 7kw mize byc dla Ciebie za slaba
    Szeregówka(w środku),99m2, 233m3,ściany u=0,2/okna u=0,8 cieply montaż/drzwi u=1,1/podloga u=0,23/skosy u=0,15/strop u=0,19/dòł OP/gòra kalafiory c33/brak bufora/PC sdc 7kw seria H(przewymiarowana)/200l sunex fish s15/reku Thesslagreen AirPack4 300h
    /dół 22,8-23,4 góra 21,8-22,6/obciazenie przy -20 2,5kw/HeishaMon
    2019/2020-1500kwh(100%tania w g13)

  14. #34
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Daarroo

    Zarejestrowany
    Apr 2021
    Skąd
    Przecław
    Kod pocztowy
    72-005
    Posty
    53

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej5101 Zobacz post
    -1 starsza osoba nie jest w stanie prawidłowo funkcjonować
    w domu jednorodzinnym;
    - za dużo dodatkowych problemów przy jego eksploatacji

    A możesz mi napisać jakie to problemy życia codziennego uniemożliwiają to samodzielne funkcjonowanie? Pytam serio.
    Moja babcia mieszka sama już 4 lata. Jestem u niej co 3-4 tygodnie i grubsze tematy spokojnie ogarniamy z żoną. Problemem jest palenie w piecu, ponieważ osoba pomagająca w tej czynności też już ma swoje lata i chcę, żeby na stare lata żyło się mojej babci po prostu wygodniej.

    A poza tym, jeżeli jesteś w stanie przekonać moją babcię, żeby teraz na stare lata przeprowadziła się 150 km od swojej miejscowości (mam dla niej przygotowane mieszkanie 600 m od siebie, nieduże 2 pokoje z ogródkiem i wszystkie media z sieci), to sam Tobie zapłacę prowizję za mediacje zakończone sukcesem Tu się z Tobą zgadzam, powinna mieszkać w mniejszym mieszkaniu bliżej nas.

    Poszukuję informacji i pomocy w sprawie pompy ciepła na tym forum, ponieważ nie znam się na tym, a widzę że trudno jest trafić na uczciwego instalatora, który doradzi i zamontuje rozwiązanie dla mnie a nie dla siebie. Oczywiście nie generalizuję, ponieważ są i uczciwi instalatorzy.

  15. #35
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Cytat Napisał Daarroo Zobacz post
    Dzięki za cenną uwagę.
    Jedyna instalacja klimatyzacji jaką posiadam to w samochodzie więc moja wiedz o firmach, które zjadły na tym zęby jest marna.
    Czy dobrze rozumiem: Panasonic, Samsung, LG.
    Może się mylę? Może jeszcze jakieś firmy, które zjadły zęby na klimatyzacja są warte zainteresowania?
    + Daikin.
    Nie twierdzę, że inne będą złe, ale wielu zadowolonych użytkowników tu na forum sugeruje, żeby wybierać z tej czwórki:
    (alfabetycznie) - Daikin, LG, Panasonic, Samsung.
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  16. #36
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Daarroo

    Zarejestrowany
    Apr 2021
    Skąd
    Przecław
    Kod pocztowy
    72-005
    Posty
    53

    Domyślnie

    [QUOTE=codix;8048145]
    Cytat Napisał Daarroo Zobacz post

    Jesli Twoje obciazenie 7kw jest prawdziwe to jesli chodzi o panasonika to powinienes kupic pompe 9kw seriJ ,róznica miedzy 7a 9 znikoma bo tak naprawde sa to dwie takie same pompy tylko 7kw jest ograniczoną programowo pompa 9kw ,tak samo nisko beda sie modulowaly ale 7kw mize byc dla Ciebie za slaba
    Bardzo Ci dziękuję za konkretną odpowiedź.
    A czy tak samo będzie modulowała pompa Panasonica 9KW T-CAP? Wiem, że jej zadaniem jest utrzymanie stałej
    mocy w ujemnych temperaturach. Pytam, ponieważ jeżeli tak, to może warto zainstalować T-CAP i robić termomodernizację na spokojnie. Wtedy taka pompa nie byłaby za duża po zakończeniu termomodernizacji i zapotrzebowaniu na poziomie 7KW.
    Znów różnica w cenie pomiędzy Panasonic HP 9KW (J) a Panasonic 9KW T-CAP to coś około 6 tys zł (to już sporo kasy na termomodernizację dachu).

  17. #37

    Domyślnie

    [QUOTE=Daarroo;8048157]
    Cytat Napisał codix Zobacz post

    Bardzo Ci dziękuję za konkretną odpowiedź.
    A czy tak samo będzie modulowała pompa Panasonica 9KW T-CAP? Wiem, że jej zadaniem jest utrzymanie stałej
    mocy w ujemnych temperaturach. Pytam, ponieważ jeżeli tak, to może warto zainstalować T-CAP i robić termomodernizację na spokojnie. Wtedy taka pompa nie byłaby za duża po zakończeniu termomodernizacji i zapotrzebowaniu na poziomie 7KW.
    Znów różnica w cenie pomiędzy Panasonic HP 9KW (J) a Panasonic 9KW T-CAP to coś około 6 tys zł (to już sporo kasy na termomodernizację dachu).
    Nie tcapy to juz inne pompy zarówno konstrukcyjnie jak i różnia sie wielkoscia spreżarki w 9kw tcap siedzi sprezarka od 12kw tcap.Jej minimalna modulacja bedzie sporo wyższa pewnie dwukrotnie wyzsza w porównaniu ze zwykla sdc9kw.
    Do tego dochodzi wczesniej poruszany temat z iloscia gazu r410 zwykla sdc jest juz na r32 i nie musisz nigdzie zglaszac ,tamta powinieneś.
    No i do tego cena chyba różnica bedzie wieksza niz podales to zależy od instalatora.
    Zwykla 9kw z kompletnym montazem,z separatorem zanieczyszczen ,buforem 50l z nierdzewki,dodatkowa pompą wilo,modulem internetowym,baniakiem cwu 200l , i wszelkimi jakimis rurkami,zaworkami,przerobkami itp.poprostu na gotowo zaplacisz jakies 25tys.
    Za tcapa z tym samym raczej ok.33-35tys
    Szeregówka(w środku),99m2, 233m3,ściany u=0,2/okna u=0,8 cieply montaż/drzwi u=1,1/podloga u=0,23/skosy u=0,15/strop u=0,19/dòł OP/gòra kalafiory c33/brak bufora/PC sdc 7kw seria H(przewymiarowana)/200l sunex fish s15/reku Thesslagreen AirPack4 300h
    /dół 22,8-23,4 góra 21,8-22,6/obciazenie przy -20 2,5kw/HeishaMon
    2019/2020-1500kwh(100%tania w g13)

  18. #38

    Domyślnie

    Daarroo

    oj.. mieszasz, chwilę wcześniej podawałeś zapotrzebowanie cieplne 27 tys. kWh/rok - to jest coś w okolicy 14 kW mocy potrzebnej.
    A nagle pytasz o PC 7 kW, tyle to już 14 tys. kWh/rok.
    Sama wymiana okien, nie załatwi takiej różnicy.

    Z racji, że ostatnio dużo pytań o domy łapiące między T-Cap 9 a 12 kW - rozbudowałem wykres.
    Tyko dałem o 1 kreskę za mało, więc T-Cap 12 kW jest powyżej siatki.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	splity-30-Alth3_T-CAP 12.jpg
Wyświetleń:	57
Rozmiar:	101,0 KB
ID:	455079

    Odczytanie wykresu jest proste.
    Oś pionowa to moc którą potrzebuje dom, kreska skośna zaczynająca się na 16*C (temp. na dworze to oś pozioma) pokazuje jak moc potrzebna zmienia się wraz ze zmianą temp. na dworze.
    A wykres mocy PC pokazuje ile mocy PC wyciągnie wraz ze spadkiem temp. na dworze.
    Wraz ze spadkiem temp. za oknem, potrzeby grzewcze domu rosną, a moc PC spada.
    Dlatego też PC powinna mieć na wyposażeniu grzałkę, gdzie grzałka uzupełnia brakującą moc przy mrozie, jeśli PC jest dobrana na styk.

    Za dużo niewiadomych z tym domem, by coś doradzać.
    Mur z "chasi" to nie jestem pewien czy można go liczyć jak współczesny beton spieniony (np. Ytong).
    Dach płaski, tak 100% płaski nie jest, i prawdopodobnie jest "ocieplony" żużlem pokoksowym z elektrowni.
    Za komuny popularne rozwiązanie, może tam być od 15 cm w najniższym punkcie do 50 cm w najwyższym punkcie dachu.

    Finansowo możesz się wspomóc programem Czyste Powietrze i odliczeniem od PIT-37 na termomodernizację - warunek musisz być właścicielem, lub minimum współwłaścicielem domu i wtedy mieć zgodę pisemną drugiego współwłaściciela. Przy czystym Powietrzu musisz złomowanie starego kotła mieć na tego samego właściciela, który będzie składał wniosek.
    Ostatnio edytowane przez Marco36 ; 25-04-2021 o 13:19
    Dom z 1910r., pow. ogrzewana 160 m2 ; OZC 7,2kW dla -20°C (i +22°C w domu), 100% grzejniki, częściowe podpiwniczenie, cegła klinkierka 50cm z pustką dylatacyjną +10cm styro., strop 32cm wełny, skosy 17-20 cm. "U" przegród - podłoga na gruncie U=0,62-0,86; mury zew. U=0,34; skosy U=0,25; strop U=0,11; okna U=1,6 +rolety zewn. Fotowoltaika 8,31 kWp (4,56kWp poli; wschód -73°) + (3,75kWp mono; zachód +107°), rekuperacja <300m3/h. Od 15.10.2020r. PC-PW Daikin Altherma III R32 - 6 kW z grzałką 9 kW.

  19. #39
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Daarroo

    Zarejestrowany
    Apr 2021
    Skąd
    Przecław
    Kod pocztowy
    72-005
    Posty
    53

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marco36 Zobacz post
    Daarroo

    oj.. mieszasz, chwilę wcześniej podawałeś zapotrzebowanie cieplne 27 tys. kWh/rok - to jest coś w okolicy 14 kW mocy potrzebnej.
    A nagle pytasz o PC 7 kW, tyle to już 14 tys. kWh/rok.
    Sama wymiana okien, nie załatwi takiej różnicy.
    Dzięki wielkie za kolejne cenne informacje.

    Już wyjaśniam... nie mieszam
    27 tys kWh/rok przy założeniu tak jak teraz stoi dom (93 m2 pow. użytkowej ogrzewanej + 70 m2 pow. użytkowej piwnicy nieogrzewanej, okna wymienione na PCV, ściany 40 cm nieocieplone - do wyliczeń przyjąłem jako beton komórkowy, dach płaski - do wyliczeń przyjąłem jako nieocieplony).
    15 tys kWh/rok po termomodernizacji mi wychodzi (ocieplenie dachu styropianem twardym (XPS) 10 cm.

    Planuję wspomóc się Programem Czyste Powietrze i dlatego szukam najlepszego finansowo rozwiązania (co jeszcze i za ile zrobić przy okazji wymiany pieca). Z wyliczeń na cieplowlasciwe wychodzi, że ocieplenie dachu przyniesie największe efekty w postaci oszczędności na montażu pompy ciepła i późniejszych rachunkach za prąd. Ocieplenie ścian daje w wyliczeniach już niewiele.

    Pytanie, czy jeżeli dach jest ocieplony żużlem pokoksowym, to czy można do wyliczeń przyjmować go jako nieocieplony?
    Czy ocieplenie takiego dachu można rozwiązać poprzez położenie np. styropapy (XPS) 10 cm i czy w tym przypadku nie trzeba rozbierać wszystkiego do gołej płyty betonowej?

  20. #40

    Domyślnie

    Jak zamierzasz wspomagac sie czystym powietrzem to musisz pamietac ze nie mozesz sobie na dach czy na sciany dac takiej grubosci jaka Ci pasuje tylko po dociepleniu musi spelniac najnowsze normy ,czyli musisz jakis audyt robic w którym Ci ktos tam stwierdzi ze masz dach z czegos tam i masz dac iles tam.

    Nie mozesz przyjac ze jak masz tam np.0,5m szlaki ze jest to bez ocieplenia,byc moze dlatego Ci wychodzi taka dóża różnica po dodaniu 10cm syropianu w realu bedzie inaczej
    Szeregówka(w środku),99m2, 233m3,ściany u=0,2/okna u=0,8 cieply montaż/drzwi u=1,1/podloga u=0,23/skosy u=0,15/strop u=0,19/dòł OP/gòra kalafiory c33/brak bufora/PC sdc 7kw seria H(przewymiarowana)/200l sunex fish s15/reku Thesslagreen AirPack4 300h
    /dół 22,8-23,4 góra 21,8-22,6/obciazenie przy -20 2,5kw/HeishaMon
    2019/2020-1500kwh(100%tania w g13)

Strona 2 z 10

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony