dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 26
  1. #1

    Domyślnie Projekt do kosza i na nowo zaczyna się zabawa

    Cześć,

    Uwzględniając moje wątpliwości i Wasze krytyczne uwagi (podziękowania dla Elfir, Kaizen, Tolo74, pandzik, Łukasz ) fatalny projekt indywidualny wylądował w koszu. Stwierdziłem, że lepiej od nowa zacząć niż brnąć dalej i później żałować.

    Ponadto, po trzech miesiącach problemów, przeglądania projektów, różnych wariantów udało się przekonać moją kochaną połówkę do pierwszej propozycji tj. PARTERÓWKA do pow. 145m2. Rezygnacja z: poddasza, okien połaciowych, schodów i gabinetu/pokoju gościnnego. SUKCES
    Znalazłem dwa ideały:
    - Z378 pow. 143,5 m2 (zmiana z 4ech pokoi na 3). Dla orientacji w rysunkach garaż od strony południowo zachodniej.
    https://z500.pl/projekt/1183/Z378,pa....html?mirror=1
    - Z281 wersja lustrzana pow. 145,7m2 (zmniejszenie salonu i jadalni do 40m2). Garaż od strony północno zachodniej.
    https://z500.pl/projekt/678/Z281,par....html?mirror=1

    Ww. domy miałem okazje oglądać w realu z zewnątrz oraz wysłuchałem entuzjastycznych opinii właścicieli+opisy forum.

    Na razie nie dyskutuję nad usytuowaniem pomieszczeń. Obecnie dla mnie najważniejszym pytaniem jest wybór projektu ze względu na położenie działki względem stron świata i doświetleniem pomieszczeń.

    Z378 - ma zadaszone tarasy od strony wschodniej i południowej. Mam obawę, czy głębokość zadaszenia (taras+okap) 3,4m od wschodu i 3m od południa nie będzie miała negatywny wpływ na ilość światła w salonie i kuchnii. Elfir, zwróć uwagę, że w poście niżej jakiś czas temu zaproponowałaś podobne usytuowanie domu tj. garaż przy kuchnii zasłaniający widok z ulicy na taras https://forum.muratordom.pl/showthre...87#post8014587
    Dla dzieci:
    - pokój 14,8m2 dostanie dodatkowe oszklenie od strony południowej
    - pokój 10,2m2 (zostanie zwiększony do poziomu 16m2) zostanie powiększone okno od strony drogi/zachodniej

    Z281 - pokój narożny dzieciaka od strony wschodniej nie wiem, czy nie będzie za ciemny. Kuchnia od strony południowo zachodniej w lato będzie bardzo gorąco. Garaż dosunięty do granicy +3m od strony północnej.

    Działka wym. 27 x 37, łącznie ponad 10ar. Krótszy bok od strony ulicy (jak by nie było widać na zdjęciach).
    Wg projektów pierwszy jest Z378 (garaż w dolnej częsci), Z281 garaż w górnej części.

    Proszę o opinię
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Położenie działki.jpg
Wyświetleń:	56
Rozmiar:	140,4 KB
ID:	455105   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Z387.jpg
Wyświetleń:	80
Rozmiar:	102,2 KB
ID:	455106   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Z281.jpg
Wyświetleń:	70
Rozmiar:	102,2 KB
ID:	455107  

  2. #2

    Domyślnie

    Nie wiem dlaczego, ale projekt Z281 przeniosło mi odwrotnie niż powinno być. Próbowałem kilka razy zmieniając opcje i dupa...

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Przeszedłem tę samą drogę, kiepski indywidualny do kosza i potem lepszy zakupiony gotowy

    Głos na Z281, "chodząc" w nim kursorem myszy po rzcie czuję się dobrze, wygodnie, funkcjonalnie.
    W Z378 coś mi cały czas zgrzyta, za dużo zakamarków, zawijasy komunikacyjnych, toaleta tuż obok kuchni, dosłownie 2m od płyty.

    Ponadto jeżeli faktycznie chcesz 3 pokoje a nie 4 to 3 w z281 są duże, ustawne, nie wiem czy zrobione 3 z 4 w z378 takie fajne wyjdą.

    edyta:
    Bardziej w temacie twoich pytań:

    Cytat Napisał Darek... Zobacz post
    Z378 - ma zadaszone tarasy od strony wschodniej i południowej. Mam obawę, czy głębokość zadaszenia (taras+okap) 3,4m od wschodu i 3m od południa nie będzie miała negatywny wpływ na ilość światła w salonie i kuchnii.
    Będzie trochę mniej światła, ale jak nie zamontujesz klimy to w upały taki układ odwdzięczy się wolniejszym przegrzewaniem.

    Cytat Napisał Darek... Zobacz post
    Z281 - pokój narożny dzieciaka od strony wschodniej nie wiem, czy nie będzie za ciemny.
    Pokój od strony wschodniej będzie ciemniejszy niż zachód/południe. Ale jak widzę ten pokój ma okno z jednej strony a ten drugi po obu, może w trakcie adaptacji dołożyć okno.
    Ostatnio edytowane przez giman ; 26-04-2021 o 11:28 Powód: edit
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  4. #4
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar DarekDawid
    Zarejestrowany
    Mar 2020
    Skąd
    Olsztyn
    Posty
    268

    Domyślnie

    Cytat Napisał giman Zobacz post
    ...
    W Z378 ... toaleta tuż obok kuchni, dosłownie 2m od płyty.
    Taki szczegół: Dobrze byłoby zamienić miejscami zlewozmywak z płytą, tworząc ciąg L Z P.

    Ten projekt jak dla mnie jest bardziej ergonomiczy.

    Ale sam dom jest przewymiarowany w stosunku do wielkosci działki. Brak podwórka, ogródka. Ten kontrast będzie zauwazalny: Wypasiony dom na skromnej działce.

    A co z sasiadami i MPZP?
    Ostatnio edytowane przez DarekDawid ; 26-04-2021 o 12:07

  5. #5

    Domyślnie

    Na rysunku faktycznie tarasy są dodatkowo usytuowane poza obrys budynku natomiast zamierzam pozostawić je tylko do poziomu okapu, większa przestrzeń nie będzie mi potrzebna.
    Od strony wschodniej/ogrodu do granicy działki od tarasu będzie ok 14m, od strony południa 7m. Łącznie ok 5ar wolnej przestrzeni na ogród. Obecnie mieszkam w szeregowcu, ww. metraż to dla mnie hektary
    Sąsiadów na razie nie mam z żadnej strony i przez najbliższych kilka lat nie będzie. Moja działka jest w 2-lini zabudowy, w trzeciej gmina bez zgody właścicieli usytuowała drogę (jest problem administracyjny),
    MPZP jest bardzo tolerancyjny, nie będzie tu żadnych problemów.

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.146
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Z378 - wc gościnne jest tak ciasne, że osoba z nadwagą nie zmieści się chyba w pomieszczeniu, gdy wstanie z sedesu.
    łazieneczki przy sypialniach absurdalnie mikroskopijne.
    lodówka przy kominku (ciepły kominek i zimna lodówka?)

  7. #7

    Domyślnie

    Tak jak przekazywałem na początku - w pierwszej kolejności patrzę na kierunki i dostęp światła. Przy Z378 właśnie tu mam wątpliwości. Salon wychodzi na wschód i południe. Od wschodu jest głębszy taras 3,4 wraz z okapem, od południa 3,1 wraz z okapem. W zimę nie powinno być problemu, słońce i tak pada pod nikim katem. Nie wiem jak sytuacja będzie się miała w pozostałych porach roku tj. czy w salonie nie będzie półmroku i braku światła.
    Odnośnie Z378 - fakt wc gościnne jest bardzo małe. W pokojach nie planuję łazienek. Generalnie będzie zmiana z 4 sypialni na 3 bez dodatkowych łazienek/wc. Łazienka jedna duża dla domowników. Przy kominku nie ma lodówki, to miejsce jest przeznaczone na piekarnik. Lodówka jest po drugiej stronie, w ciągu technologicznym.

  8. #8
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    tentypmich

    Zarejestrowany
    Mar 2020
    Skąd
    Kraków
    Posty
    240

    Domyślnie

    Cytat Napisał Darek... Zobacz post
    Cześć,

    Uwzględniając moje wątpliwości i Wasze krytyczne uwagi (podziękowania dla Elfir, Kaizen, Tolo74, pandzik, Łukasz ) fatalny projekt indywidualny wylądował w koszu. Stwierdziłem, że lepiej od nowa zacząć niż brnąć dalej i później żałować.

    Ponadto, po trzech miesiącach problemów, przeglądania projektów, różnych wariantów udało się przekonać moją kochaną połówkę do pierwszej propozycji tj. PARTERÓWKA do pow. 145m2. Rezygnacja z: poddasza, okien połaciowych, schodów i gabinetu/pokoju gościnnego. SUKCES
    Znalazłem dwa ideały:
    - Z378 pow. 143,5 m2 (zmiana z 4ech pokoi na 3). Dla orientacji w rysunkach garaż od strony południowo zachodniej.
    https://z500.pl/projekt/1183/Z378,pa....html?mirror=1
    - Z281 wersja lustrzana pow. 145,7m2 (zmniejszenie salonu i jadalni do 40m2). Garaż od strony północno zachodniej.
    https://z500.pl/projekt/678/Z281,par....html?mirror=1

    Ww. domy miałem okazje oglądać w realu z zewnątrz oraz wysłuchałem entuzjastycznych opinii właścicieli+opisy forum.

    Na razie nie dyskutuję nad usytuowaniem pomieszczeń. Obecnie dla mnie najważniejszym pytaniem jest wybór projektu ze względu na położenie działki względem stron świata i doświetleniem pomieszczeń.

    Z378 - ma zadaszone tarasy od strony wschodniej i południowej. Mam obawę, czy głębokość zadaszenia (taras+okap) 3,4m od wschodu i 3m od południa nie będzie miała negatywny wpływ na ilość światła w salonie i kuchnii. Elfir, zwróć uwagę, że w poście niżej jakiś czas temu zaproponowałaś podobne usytuowanie domu tj. garaż przy kuchnii zasłaniający widok z ulicy na taras https://forum.muratordom.pl/showthre...87#post8014587
    Dla dzieci:
    - pokój 14,8m2 dostanie dodatkowe oszklenie od strony południowej
    - pokój 10,2m2 (zostanie zwiększony do poziomu 16m2) zostanie powiększone okno od strony drogi/zachodniej

    Z281 - pokój narożny dzieciaka od strony wschodniej nie wiem, czy nie będzie za ciemny. Kuchnia od strony południowo zachodniej w lato będzie bardzo gorąco. Garaż dosunięty do granicy +3m od strony północnej.

    Działka wym. 27 x 37, łącznie ponad 10ar. Krótszy bok od strony ulicy (jak by nie było widać na zdjęciach).
    Wg projektów pierwszy jest Z378 (garaż w dolnej częsci), Z281 garaż w górnej części.

    Proszę o opinię
    Czemu zrezygnowałeś z poddasza ? Taki hangar na 10-arowej działce będzie wyglądał jak naleśnik na patelni ale to oczywiście moje skromne zdanie. Napisz proszę dlaczego rezygnacja z poddasza?

  9. #9

    Domyślnie

    Rezygnacja z poddasza - https://forum.muratordom.pl/showthre...ektu-2-2/page2

    Relatywnie - wyszło dużo powierzchni komunikacyjnej, skosy i problemy z ociepleniem, drogie schody, słupy na poddaszu, sporo ścian nośnych. Porozmawiałem też z firma zajmującą się sprzedażą okien - BARDZO mocno odradzają połaciowe. Są dużo droższe niż standardowe, mniej światła, problem z mostkami termicznymi, głośne, trzeba szczególnie zwrócić uwage na obróbkę zarówno dekarską jak i ocieplenie i wykończenie od środka. Na zmianę decyzji miało również porównanie powierzchni zabudowy oraz pow. mieszkalnej domu parterowego i poddasza (pow. zabudowy parterowego 233m2, z poddaszem 217).

    tentypmich, rozumiem, że masz te same wątpliwości co ja przez ostatnie kilka miesięcy tj. parterowy czy z poddaszem. Na forum znajdziesz mnóstwo zwolenników i przeciwników obu rozwiązań. Mała rada - jeżeli z poddaszem to tylko dach dwuspadowy. Moja żona i ja jesteśmy zwolennikiem dachu wielospadowego i stąd decyzja na parterowy.

  10. #10

    Domyślnie

    Poddasze jest dla gołębi. Same z nimi kłopoty. Okna, izolacja, skosy wewnątrz i zmarnowana powierzchnia.

    Ta pierwsza orientacja projektu z pokojami dzieci na północ... kiepski pomysł

    Ja bym na tej działce (chociaż nie wiem co wokół) postawił stodołę z salonem w narożniku południowo zachodnim, oraz z zorientowanymi na południe z pokojami dzieci. Na północnej stronie kuchnia i wszystkie techniczne pomieszczenia. jeden taras od południa po długości.
    lulo 3 np. tani prosty dach w wykonaniu.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	bnnbv.jpg
Wyświetleń:	76
Rozmiar:	89,7 KB
ID:	455347
    Ostatnio edytowane przez pandzik ; 30-04-2021 o 13:41

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.289
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Darek... Zobacz post
    Proszę o opinię

    Obydwie Zetki fajnie wyglądają. Ale mają:
    - rozbudowaną bryłę
    - skomplikowany dach
    - (chyba) strop wyjeżdżający daleko poza przestrzeń ogrzewaną i słupy na zewnątrz. A jak nie strop, to belki - które też będą radiatorem, który trzeba dookoła zaizolować jak ścianę. To wyjdzie zaskakująco wysoki koszt ocieplenia i tynku, bo powierzchnia tego będzie duża.
    - okna narożne
    - przeszklenia do podłogi.
    - mikro dodatkowe łazienki
    - dużą powierzchnię komunikacji
    - rozciągniętą po całej bryle hydraulikę.


    Powtórzę ze "starego' wątku
    Pomyśl ciepło o Arosa II i doklejeniu garażu.
    Prosta i przemyślana na maksa. Co najwyżej do rozważenia, czy nie zmienić dachu na kopertowy z daleko wystającym okapem przynajmniej od południa, żeby latem zacienić okno w salonie od południa (ustawienie ścianą bez okien do której można dokleić garaż od północy).

    Ale jak masz ograniczone fundusze, to przemyśl jeszcze ten garaż. Wyjdzie kilkakrotnie drożej od wolnostojącego. Do tego jak go oderwiesz od domu, to możesz inaczej rozplanować teren.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 30-04-2021 o 14:13

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.146
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał pandzik Zobacz post

    Ja bym na tej działce (chociaż nie wiem co wokół) postawił stodołę z salonem w narożniku południowo zachodnim, oraz z zorientowanymi na południe z pokojami ]
    coś podobnego proponowałam w poprzednim wątku, ale tu głównym kryterium wyboru projektu jest skomplikowany, ogromny, kosztowny dach

  13. #13
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    tentypmich

    Zarejestrowany
    Mar 2020
    Skąd
    Kraków
    Posty
    240

    Domyślnie

    Cytat Napisał Darek... Zobacz post
    Rezygnacja z poddasza - https://forum.muratordom.pl/showthre...ektu-2-2/page2

    Relatywnie - wyszło dużo powierzchni komunikacyjnej, skosy i problemy z ociepleniem, drogie schody, słupy na poddaszu, sporo ścian nośnych. Porozmawiałem też z firma zajmującą się sprzedażą okien - BARDZO mocno odradzają połaciowe. Są dużo droższe niż standardowe, mniej światła, problem z mostkami termicznymi, głośne, trzeba szczególnie zwrócić uwage na obróbkę zarówno dekarską jak i ocieplenie i wykończenie od środka. Na zmianę decyzji miało również porównanie powierzchni zabudowy oraz pow. mieszkalnej domu parterowego i poddasza (pow. zabudowy parterowego 233m2, z poddaszem 217).

    tentypmich, rozumiem, że masz te same wątpliwości co ja przez ostatnie kilka miesięcy tj. parterowy czy z poddaszem. Na forum znajdziesz mnóstwo zwolenników i przeciwników obu rozwiązań. Mała rada - jeżeli z poddaszem to tylko dach dwuspadowy. Moja żona i ja jesteśmy zwolennikiem dachu wielospadowego i stąd decyzja na parterowy.
    Przy dachu wielospadowym to faktycznie poddasze może być dość problematyczne.

    Ja już tego dylematu nie mam jak odwiedziłem dom parterowy, a dom z poddaszem o podobnej powierzchni. W poniedziałek odebrałem pozwolenie na budowę i jest to projekt domu z poddaszem.

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał tentypmich Zobacz post
    W poniedziałek odebrałem pozwolenie na budowę i jest to projekt domu z poddaszem.
    cytuje siebie, dla potomnych:

    Cytat Napisał pandzik Zobacz post
    Poddasze jest dla gołębi. Same z nimi kłopoty. Okna, izolacja, skosy wewnątrz i zmarnowana powierzchnia.

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    coś podobnego proponowałam w poprzednim wątku, ale tu głównym kryterium wyboru projektu jest skomplikowany, ogromny, kosztowny dach
    Dach nie jest aż tak skomplikowany. Ale upychając dokładnie te projekty na tej działce, mamy takie błędy jak te trzy sypialnie od północy.
    Ostatnio edytowane przez pandzik ; 01-05-2021 o 10:53

  15. #15

    Domyślnie

    Elfir, masz po części rację - jednym z ważniejszych kryteriów jest dach wielopołaciowy To, że jest on "skomplikowany, ogromny, kosztowny" trudno
    Moge zrezygnować z dodatkowych m2, ale tak jak każdy chce mieć gniazdko najbardziej zbliżone do swoich oczekiwań. Wiem, że budowa to wyzwanie i nieustające kompromisy, ale ten element pozostaje niezmienny

    Kaizen, co jakiś czas wracam do Arosa II. B. dobry układ funkcjonalny, finansowo rozsądny w realizacji, ale po prostu to nie to.
    Odnośnie Z-etek dzięki za zwrócenie uwagi na konieczność i koszt ogrzewania wysuniętego stropu/belek. Zakładałem, że strop będzie drewniany (cena), dach na wiązarach. Jeszcze nie zglębiłem tematu ocieplenia stropu poza obrysem ścian nosnych - kolejny punkt do weryfikacji.

  16. #16
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    tentypmich

    Zarejestrowany
    Mar 2020
    Skąd
    Kraków
    Posty
    240

    Domyślnie

    Cytat Napisał pandzik Zobacz post
    Poddasze jest dla gołębi. Same z nimi kłopoty. Okna, izolacja, skosy wewnątrz i zmarnowana powierzchnia.
    Każdy ma swój gust i zdanie,
    dla mnie dom parterowy to takie duże mieszkanie, do tego jak nie masz dużej działki to wygląda jak hangar wciśnięty między domy.

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał tentypmich Zobacz post
    Każdy ma swój gust i zdanie,
    dla mnie dom parterowy to takie duże mieszkanie, do tego jak nie masz dużej działki to wygląda jak hangar wciśnięty między domy.
    Mylisz pojęcia. jest jeszcze dom piętrowy, bez wad poddasza. No może prócz schodów. Mimo działki 18metrowej dziś zbudowałbym jednak parterówkę. Do tego mniejszą.

  18. #18
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.607
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał tentypmich Zobacz post
    Każdy ma swój gust i zdanie,
    dla mnie dom parterowy to takie duże mieszkanie, do tego jak nie masz dużej działki to wygląda jak hangar wciśnięty między domy.
    Mieszkałem w dużym domu z poddaszem, teraz w mniejszym parterowym na działce 750m2 i dziękuję swojemu przeczuciu, by nie słuchać podpowiedzi płynących od rodziny i fachowców "dołóż dwa bloczki do ścianki kolankowej i zrób poddasze."
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  19. #19
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    tentypmich

    Zarejestrowany
    Mar 2020
    Skąd
    Kraków
    Posty
    240

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Mieszkałem w dużym domu z poddaszem, teraz w mniejszym parterowym na działce 750m2 i dziękuję swojemu przeczuciu, by nie słuchać podpowiedzi płynących od rodziny i fachowców "dołóż dwa bloczki do ścianki kolankowej i zrób poddasze."
    Bardzo się cieszę, że jesteś zadowolony z wybranego projektu !

  20. #20
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    tentypmich

    Zarejestrowany
    Mar 2020
    Skąd
    Kraków
    Posty
    240

    Domyślnie

    Cytat Napisał pandzik Zobacz post
    Mylisz pojęcia. jest jeszcze dom piętrowy, bez wad poddasza. No może prócz schodów. Mimo działki 18metrowej dziś zbudowałbym jednak parterówkę. Do tego mniejszą.
    Dlatego napisałem, że każdy ma swoje zdanie i po to jest tyleeeee projektów , żeby każdy coś dla Siebie wybrał

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony