dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 44
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    erbach

    Zarejestrowany
    Jul 2017
    Skąd
    Wałbrzych
    Kod pocztowy
    58-300
    Posty
    7

    Domyślnie fotowoltaika z pompą

    Co sadzicie o systemach grzewczych kompatybilnych z fotowoltaiką? Mnie zainteresowały pompy od /moderowano/? Tak się zastanawiam, czytam, szukam porównuje. Kosztowo nie jest tragicznie. Ma ktoś już i używa?
    Ostatnio edytowane przez finlandia ; 03-01-2022 o 13:58

  2. #2

    Domyślnie

    Cytat Napisał erbach Zobacz post
    Co sadzicie o systemach grzewczych kompatybilnych z fotowoltaiką? Mnie zainteresowały pompy od Daikin? Tak się zastanawiam, czytam, szukam porównuje. Kosztowo nie jest tragicznie. Ma ktoś już i używa?
    Jeśli to kosztuje więcej niż zwykła instalacja, to są to wyrzucone pieniądze. O ile nie jest ktoś na offgridzie, to mija się to z celem. W zimie i tak będziesz grzać wtedy kiedy Ty (dom) potrzebujesz, a nie kiedy akurat jest słońce (już pomijam kwestię uzysków w tym okresie).

    Piszę to z perspektywy korzystania z opomiarowanego domu, PV i PC - dla zajawki, bo sensu ekonomicznego tu się nie należy doszukiwać. Widzę kiedy i jak grzałem CO, CWU, widzę ile zużyła pralka, zmywarka czy ekspres do kawy. Ta kompatybilność z PV to jest czysty marketing. Lepiej postawić na sprawdzone od lat rozwiązania (np. T-CAP Panasonica), a nie przepłacanie za "markę", marketing i nikomu niepotrzebne (drogie!) gadżety.
    stodoła 130 m2 z garażem 20m2, PV 9,8 kWp na dachu, napędzana PC PW 10 (roczne zużycie CO+CWU+chłodzenie pasywne ok. 3700-4300 kWh, 99% w II taryfie), WM własnej roboty+rekuperator. Ściany 24+20 styropian, podłoga 15 cm perlit, dach 30 cm wełna. Podłogówka + grzejnik w temp otoczenia w łazience i garażu. Masa mostków i niepotrzebnych kominów

  3. #3
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.025
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    W zimie uzyski z fotowoltaiki są niższe, ale instalacje dobiera się pod kątem zapotrzebowania w ciągu całego roku, więc zimą odbiera się nadwyżki z lata ze stratą około 20%. Wykorzystanie tej kompatybilności PC i PV pozwala na zwiększenie autokonsumpcji, a więc zmniejszenie "kosztów" magazynowania energii w sieci, bo kiedy zostanie osiągnięty odpowiedni poziom energii produkowanej przez instalację fotowoltaiczną, włącza się pompa ciepła. Ważna jest odpowiednia konfiguracja systemu.
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Konsultant Viessmann Zobacz post
    W zimie uzyski z fotowoltaiki są niższe, ale instalacje dobiera się pod kątem zapotrzebowania w ciągu całego roku, więc zimą odbiera się nadwyżki z lata ze stratą około 20%. Wykorzystanie tej kompatybilności PC i PV pozwala na zwiększenie autokonsumpcji, a więc zmniejszenie "kosztów" magazynowania energii w sieci, bo kiedy zostanie osiągnięty odpowiedni poziom energii produkowanej przez instalację fotowoltaiczną, włącza się pompa ciepła. Ważna jest odpowiednia konfiguracja systemu.
    Marketingowa papka, żeby dosadniej nie napisać. PC się włącza, gdy dom się wychładza i żeby zapewnić mieszkańcom komfort cieplny. W zimie często i gęsto przez nawet kilka(naście) dni pod rząd nie ma warunków choćby zbliżonych, aby PC pracowała w ramach autokonsumpcji. A nawet jeśli, to tylko pod warunkiem, że mamy PC 3-fazową, a nie jednofazową.

    Generalnie, ładnie to wygląda wyłącznie na papierze. Wypowiedzi osób, które nie wiedzą jak w prawdziwym świeci działa PC, kiedy się włącza i że nikt nie czeka na słońce, tylko grzeje jak mu zimno. W rzeczywistości przełoży się to na minimalne zwiększenie autokonsumpcji - no chyba że mamy dom bardzo energooszczędny i jakimś cudem w okresie zimowym zdołamy się mieścić wyłącznie w ramach produkcji PV - kosztem inwestycji w dodatkowe bajery zwiększające bazową instalację.

    Szkoda pieniędzy na bezużyteczne bajery, które zostaną i tak wyłączone, jak żona powie "zimno mi"
    stodoła 130 m2 z garażem 20m2, PV 9,8 kWp na dachu, napędzana PC PW 10 (roczne zużycie CO+CWU+chłodzenie pasywne ok. 3700-4300 kWh, 99% w II taryfie), WM własnej roboty+rekuperator. Ściany 24+20 styropian, podłoga 15 cm perlit, dach 30 cm wełna. Podłogówka + grzejnik w temp otoczenia w łazience i garażu. Masa mostków i niepotrzebnych kominów

  5. #5
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    burgut

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Bieszczady
    Kod pocztowy
    56-005
    Posty
    10

    Domyślnie

    Cytat Napisał erbach Zobacz post
    Co sadzicie o systemach grzewczych kompatybilnych z fotowoltaiką? Mnie zainteresowały pompy od Daikin? Tak się zastanawiam, czytam, szukam porównuje. Kosztowo nie jest tragicznie. Ma ktoś już i używa?
    Mam od roku razem z modułami fotowoltaicznymi sprzężoną i powiem ci, ze wymiata. Ogrzewa dom, grzeje wodę i chłodzi latem. System wymiata. W rachunkach też git. W porównaniu do szwagra, który ma gaz mam koszty niższe o jakieś 60-70 % biorąc pod uwagę ogrzewanie domu, energia do domu za free z kosztem tylko przesyłu. Całość montowała mi . Firma jak firma ale chłopaków od montażu mają w każdym województwie. Żadnych awarii, bezobsługowy system. Dla mnie rewelacja. Nawet nie śniło mi się ze doczekam takich czasów ze energie będę brał z powietrza i słońca. Mam nowy dom 180 mk w jakości energooszczędnej. Troche to kosztowało ale wolę darmowa energię z powietrza i słońca niż gaz czy ekogroszek.
    Ostatnio edytowane przez Greengaz ; 29-06-2021 o 17:01

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.490

    Domyślnie

    @erbach

    Mam jedno i drugie montowane każde osobno - w eksploatacji idealne: jest ciepło, a prądu wyprodukowanego przez PV starcza na wszystko.

    No, ale na początek trzeba parę złotych zainwestować...
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  7. #7
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.025
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Cytat Napisał mitch Zobacz post
    Marketingowa papka, żeby dosadniej nie napisać. PC się włącza, gdy dom się wychładza i żeby zapewnić mieszkańcom komfort cieplny. W zimie często i gęsto przez nawet kilka(naście) dni pod rząd nie ma warunków choćby zbliżonych, aby PC pracowała w ramach autokonsumpcji. A nawet jeśli, to tylko pod warunkiem, że mamy PC 3-fazową, a nie jednofazową.

    Generalnie, ładnie to wygląda wyłącznie na papierze. Wypowiedzi osób, które nie wiedzą jak w prawdziwym świeci działa PC, kiedy się włącza i że nikt nie czeka na słońce, tylko grzeje jak mu zimno. W rzeczywistości przełoży się to na minimalne zwiększenie autokonsumpcji - no chyba że mamy dom bardzo energooszczędny i jakimś cudem w okresie zimowym zdołamy się mieścić wyłącznie w ramach produkcji PV - kosztem inwestycji w dodatkowe bajery zwiększające bazową instalację.

    Szkoda pieniędzy na bezużyteczne bajery, które zostaną i tak wyłączone, jak żona powie "zimno mi"


    Polecam zatem kilka materiałów merytorycznych:

    Jak połączyć instalację fotowoltaiczną z pompa ciepła i czy kolejność inwestycji ma znaczenie? - pytanie do eksperta: https://fb.watch/5aNJ0OBztr/
    artykuł "Ogrzewanie pompą ciepła w duecie z fotowoltaiką = niskie koszty energii" - rzeczywisty przykład inwestora: https://www.viessmann.pl/pl/blog/Ogr...y-energii.html
    artykuł:https://www.viessmann.pl/pl/blog/Ins...pa-ciepla.html

    Zachęcam do lektury i do obejrzenia
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.156
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Konsultant Viessmann Zobacz post
    artykuł "Ogrzewanie pompą ciepła w duecie z fotowoltaiką = niskie koszty energii"
    -Ta oto maszyna zastępuje pracę 60 robotników.
    - a kto ją obsługuje?
    - 80 inżynierów


    Owszem. Koszty energii niskie. Ale całe oszczędności i jeszcze więcej przygarniają producenci i serwisanci sprzętu.
    A jeszcze zmiany w magazynowaniu dadzą prosumentom popalić.

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    -Ta oto maszyna zastępuje pracę 60 robotników.
    - a kto ją obsługuje?
    - 80 inżynierów
    Ja bym jeszcze uwzględnił nadzorujących urzędników i coroczną sprawozdawczość do GUS o innowacyjności

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał Konsultant Viessmann Zobacz post
    artykuł "Ogrzewanie pompą ciepła w duecie z fotowoltaiką = niskie koszty energii" - rzeczywisty przykład inwestora: https://www.viessmann.pl/pl/blog/Ogr...y-energii.html
    artykuł:https://www.viessmann.pl/pl/blog/Ins...pa-ciepla.html
    Więc inwestor kupił ciepła pompę Vieśśmana VITOCAL 333-G za około 38000 zł. i chwali się że ma niskie koszty ogrzewania... serio Inteligentny człowiek wydał 40000 zł i mówi że mało płaci za ogrzewanie. Do tego płaci 2 przeglądy gwarancyjne rocznie każdy po 500 zł, i miesiąc w miesiąc po 60 zł za gwarancję na tę pompę przez kolejne 5 lat. Chłop musiał na głowę upaść i to z dość wysokiego urwiska aby napisać nieprzymuszony taką historię
    7.3kW w fotowoltaice + 7,2m2 kolektorów słonecznych.

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał Konsultant Viessmann Zobacz post
    Polecam zatem kilka materiałów merytorycznych:

    Jak połączyć instalację fotowoltaiczną z pompa ciepła i czy kolejność inwestycji ma znaczenie? - pytanie do eksperta: https://fb.watch/5aNJ0OBztr/
    artykuł "Ogrzewanie pompą ciepła w duecie z fotowoltaiką = niskie koszty energii" - rzeczywisty przykład inwestora: https://www.viessmann.pl/pl/blog/Ogr...y-energii.html
    artykuł:https://www.viessmann.pl/pl/blog/Ins...pa-ciepla.html

    Zachęcam do lektury i do obejrzenia
    Tak jak pisałem - mam PV na dachu, ogrzewam CO i CWU pompą ciepła, mam opomiarowany dom i urządzenia, które najbardziej wpływają na pobór prądu, a więc mam wgląd w obiektywne dane i nie wypowiadam się jako "ekspert" czy też inwestor inwestor (inżynier) napakowany marketingowymi informacjami nie mający w rzeczywistości pojęcia co się dzieje w jego domu, a jako użytkownik, który widzi i wie jakie jest zużycie w danym momencie nie tylko domu, ale poszczególnych jego urządzeń i jak się ma do tego produkcja z PV.

    I moje wnioski są jednoznaczne: płacenie za urządzenia automatyzujące pracę PC (zwłaszcza gruntowej) w zależności od produkcji instalacji PV najzwyczajniej w świecie nie spina się ekonomicznie - a przynajmniej dla inwestora. Nie przeczę - jest to fajna zabawka, ale... to jest właśnie zabawka z gatunku gadżetów i trzeba mieć świadomość, że płaci się za gadżet, który w rzeczywistości nie ma większego znaczenia dla rachunków za prąd. Więcej sensu ma uruchamianie zmywarki czy pralki z opóźnieniem (i jest darmowe).

    Trzeba pamiętać, że PC zużywa najwięcej prądu wtedy, gdy produkcja z PV jest najmniejsza. Dorabianie do tego teorii, że gadżet odpalający PC przy odpowiedniej produkcji PV zwiększa nam (w domyśle znacząco, no bo nikogo 1-5% nie interesuje) autokonsumpcję jest robieniem wody z mózgu inwestora. W trakcie zimy przeważnie autokonsumpcja i tak jest bardzo wysoka, odpalenie PC w tym czasie nic nie zmieni. Ale żeby to wiedzieć, nie wystarczy być ekspertem albo inżynierem, tylko trzeba mieć twarde dane w postaci opomiarowowania domu. Podsumowując - lubisz zabawki, masz kasę - kupuj gadżety. Jak oglądasz każdą złotówkę - zastanów się 10 razy nad takim wydatkiem. I zrezygnuj
    stodoła 130 m2 z garażem 20m2, PV 9,8 kWp na dachu, napędzana PC PW 10 (roczne zużycie CO+CWU+chłodzenie pasywne ok. 3700-4300 kWh, 99% w II taryfie), WM własnej roboty+rekuperator. Ściany 24+20 styropian, podłoga 15 cm perlit, dach 30 cm wełna. Podłogówka + grzejnik w temp otoczenia w łazience i garażu. Masa mostków i niepotrzebnych kominów

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał mitch Zobacz post
    Więcej sensu ma uruchamianie zmywarki czy pralki z opóźnieniem (i jest darmowe).
    Wiesz, że doszedłem do tego samego wniosku? Zaraz po montażu PV udało mi się skomunikować inwerter z komputerem niezależnie od fabrycznych aplikacji. PC monitoruję podobnie od 10 lat. Nachodziła mnie chętka, żeby sterować pompą w zależności od produkcji PV. Ale szybko przyszła refleksja w rodzaju "Cholera, przecie tylko ja będę wiedział jak to działa. Jak mnie nie będzie w domu, żona sobie nie poradzi z nastawami..." Wprawdzie przy tym się nie dłubie codziennie, ale jest takie ryzyko. PC mam zoptymalizowaną pod taryfę G12w. Teraz po analizie wykresów zoptymalizuję jeszcze pod produkcję PV i to wystarczy. Dodatkowa komplikacja nie warta marnych zysków. Reszta jak piszesz: sterować czasowo. Albo po prostu mieć komfort i nie ciułać grosików mając prawie darmo

  13. #13

    Domyślnie

    też się zastanawiam nad pompą. obiło mi się o uszy, że to spoko rozwiązanie. na ten moment mam instalację fotowoltaiczną zamontowaną przez firmę /moderowano/ i jestem bardzo zadowolony z tego rozwiązania - do tego stopnia, że szukam kolejnych rozwiązań.
    Ostatnio edytowane przez finlandia ; 29-05-2021 o 12:41 Powód: reklama

  14. #14

    Domyślnie

    @mitch dobrze gada, bardzo łatwo przekombinować instalację szczególnie jak jakiś naganiacz zacznie wciskać jakiś slogany o hiper autokonsumpcji energii z PV.

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał erbach Zobacz post
    Co sadzicie o systemach grzewczych kompatybilnych z fotowoltaiką? Mnie zainteresowały pompy od Daikin? Tak się zastanawiam, czytam, szukam porównuje. Kosztowo nie jest tragicznie. Ma ktoś już i używa?
    Ja mam, używam PV+PC.
    PV 4,56 kWp na wschodniej stronie dachu uruchomiona od 25 maja 2020r.; PC-PW uruchomiona od 15 października 2020r.; od 19 marca 2021r. dołożone 3,75 kWp na zachodniej stronie dachu.
    Po pierwszym sezonie grzewczym jestem zadowolony ze stosunkowo niskiego zużycia prądu przez PC-PW, ale obecna produkcja prądu z PV nie napawa mnie optymizmem, chyba w kolejną zimę będę musiał dokupywać więcej prądu, niż się początkowo spodziewałem. Po 19 godzinie już cień z drzew sąsiada łapie mi panele, to produkcja roczna wyjdzie niższa niż ta z symulacji.

    Instalację PC-PW opisałem tu:
    https://forum.muratordom.pl/showthre...h-porady-uwagi

    A w dziale Pomp Ciepła znajdziesz więcej innych użytkowników, którzy często łączą PV z PC:
    https://forum.muratordom.pl/forumdis...py-ciep%C5%82a

    Akurat Daikin i Mitsubishi Electric to są jedne z droższych PC na rynku choć dobre.
    Pod uwagę można brać LG, Samsung, Panasonic, najlepiej na czynniku R32. Bo czynnik R410a wychodzi już ze sprzedaży.

    Szykują się zmiany w rozliczeniach prosumentów (raczej na korzyść, prąd 1:1, ale z wyższymi kosztami stałymi) nie będzie trzeba przewymiarowywać instalacji PV by uwzględnić koszt 20% magazynowania przez operatora:
    https://www.gramwzielone.pl/energia-...la-prosumentow

    Po tej zmianie może zacznę wychodzić na zero w rozliczeniu rocznym kWh
    Ostatnio edytowane przez Marco36 ; 31-05-2021 o 11:33
    Dom z 1910r., pow. ogrzewana 160 m2 ; OZC 7,2kW dla -20°C (i +22°C w domu), 100% grzejniki, częściowe podpiwniczenie, cegła klinkierka 50cm z pustką dylatacyjną +10cm styro., strop 32cm wełny, skosy 17-20 cm. "U" przegród - podłoga na gruncie U=0,62-0,86; mury zew. U=0,34; skosy U=0,25; strop U=0,11; okna U=1,6 +rolety zewn. Fotowoltaika 8,31 kWp (4,56kWp poli; wschód -73°) + (3,75kWp mono; zachód +107°), rekuperacja <300m3/h. Od 15.10.2020r. PC-PW Daikin Altherma III R32 - 6 kW z grzałką 9 kW.

  16. #16
    Banned
    Arturo1972

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Przyszowice
    Kod pocztowy
    44-178
    Posty
    2.007

    Domyślnie

    Cytat Napisał erbach Zobacz post
    Co sadzicie o systemach grzewczych kompatybilnych z fotowoltaiką? Mnie zainteresowały pompy od Daikin? Tak się zastanawiam, czytam, szukam porównuje. Kosztowo nie jest tragicznie. Ma ktoś już i używa?
    Jeśli ktoś decyduje się na pompę ciepła to najmniejszego sensu nie ma pakować się w PV.
    Od 8 lat mam pompę, co dwa miechy za cały prąd w domu płacę w sezonach letnich ok.350-400zl,w sezonach zimowych co dwa miechy płacę ok.480-530zl.

    Byłbym idiotą gdybym zapakował dodatkowo panele PV,nawet jak mam duże akwa...

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo1972 Zobacz post
    Jeśli ktoś decyduje się na pompę ciepła to najmniejszego sensu nie ma pakować się w PV.
    Od 8 lat mam pompę, co dwa miechy za cały prąd w domu płacę w sezonach letnich ok.350-400zl,w sezonach zimowych co dwa miechy płacę ok.480-530zl.

    Byłbym idiotą gdybym zapakował dodatkowo panele PV,nawet jak mam duże akwa...
    Ciekawe uzasadnienie.
    Mając przy takiej pompie także instalację PV to rachunki byłyby dużo większe?

  18. #18
    ELITA FORUM (min. 1000)
    cob_ra

    Zarejestrowany
    Mar 2015
    Skąd
    Pod Skierniewicami
    Posty
    1.291

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo1972 Zobacz post
    Jeśli ktoś decyduje się na pompę ciepła to najmniejszego sensu nie ma pakować się w PV.
    Od 8 lat mam pompę, co dwa miechy za cały prąd w domu płacę w sezonach letnich ok.350-400zl,w sezonach zimowych co dwa miechy płacę ok.480-530zl.

    Byłbym idiotą gdybym zapakował dodatkowo panele PV,nawet jak mam duże akwa...
    Chyba pijesz do mnie? To moja sprawa, że założyłem pv po kilku latach o montażu pompy, i postawieniu kilku baniaków z wodą.
    Ostatnio edytowane przez cob_ra ; 01-06-2021 o 09:30
    Pozdrawiam,
    Marek
    Gryf-domowe klimaty
    P.u. 98.25m²+garaż 18.01m².OP 100%PC WPS 6k1, DZ 2x90m,WM,OZC(asolt)EAH:62,5kWh/m2rok,ΦHL:3640W, QH:6379 kWh/rok, Grzanych podłóg~98m2,kubatura 265m3
    PV 8,69, azymut 240st, dach 23st.
    cwu~80-100kWh msc.
    2017-2379kWh
    2018-2089kWh
    2019-2375kWh
    2020-2384kWh
    2021-1896kWh
    2022-1785kWh
    2023-1823kWh

  19. #19
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.490

    Domyślnie

    @Arturo1972

    Z PV bywa różnie - każdy ma swoje przemyślenia. Jednym się opłaca, innym - nie.

    Na temat opłacalności PV ostatnio wypowiadam się raczej mało...
    Każdy dodatkowy Prosument w mojej okolicy to spadek produkcji PV, bo często, zwłaszcza w słoneczne dni rośnie napięci w sieci (powyżej 253 V). To powoduje, że czas zwrotu inwestycji trochę się wydłuży.

    @Marco36

    Ta Pani już od kilku lat pracuje nad zmianami w rozliczeniu energii wyprodukowanej przez Prosumentów i w jednym jest pożyteczna - daje nadzieję, że będzie lepiej rozliczana produkcja PV.
    Pewnie za jakiś czas będzie inaczej, ale kto na tym zyska, czy będzie to Prosument, czy ZE nie wiadomo.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  20. #20
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.409
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał vr5 Zobacz post
    Z PV bywa różnie - każdy ma swoje przemyślenia. Jednym się opłaca, innym - nie.

    To zależy co dla kogo znaczy "opłaca". Powiedzmy, że 5-6 lat zwrotu - to się opłaca?
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony