dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 3
Pokaż wyniki od 41 do 44 z 44
  1. #41

    Domyślnie

    Planowałem rozpoczęcie budowy domu jednorodzinnego z zamiarem ogrzewania go zestawem powietrzna PC + odpowiednio duża instalacja PV na dachu.
    Jeśli nowelizacja ustawy przejdzie w proponowanej formie to taki zestaw staje się średnio atrakcyjny. W ogóle fotowoltaika staje się średnio atrakcyjna, żeby nie powiedzieć - wcale.
    Nie wyobrażam sobie mieszkać pod jednym dachem z zestawem akumulatorów, niezależnie od tego jakie to będą akumulatory (pomijając już kwestie finansowe magazynu energii), a zimowa autokonsumcja to niby z czego ma być? Jak konsumować coś czego nie ma?
    Ostatnio edytowane przez tomasziolkowski ; 07-06-2021 o 12:39

  2. #42
    Banned
    Arturo1972

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Przyszowice
    Kod pocztowy
    44-178
    Posty
    2.007

    Domyślnie

    Cytat Napisał tomasziolkowski Zobacz post
    Planowałem rozpoczęcie budowy domu jednorodzinnego z zamiarem ogrzewania go zestawem powietrzna PC + odpowiednio duża instalacja PV na dachu.
    Jeśli nowelizacja ustawy przejdzie w proponowanej formie to taki zestaw staje się średnio atrakcyjny. W ogóle fotowoltaika staje się średnio atrakcyjna, żeby nie powiedzieć - wcale.
    Nie wyobrażam sobie mieszkać pod jednym dachem z zestawem akumulatorów, niezależnie od tego jakie to będą akumulatory (pomijając już kwestie finansowe magazynu energii), a zimowa autokonsumcja to niby z czego ma być? Jak konsumować coś czego nie ma?
    Nie musisz kupować akumulatorów,sam dom może być potężnym akumulatorem co będzie jego mega zaletą, dodając do tego pompę ciepła czyli COP3 i cenę 1kWh z taniej taryfy na poziomie 0,35zl to koszt 1kWh za ogrzewanie i cwu wychodzi ok.0,10zl.
    Zatem w jakim celu te PV za kilkadziesiąt tys.zl ?
    Prąd bytowy czyli gotowanie, pranie itp to zużycie rzędu 200-300kWh miesięcznie, mając taryfę G12W to jakieś 800-1200zl rocznie bo średni koszt wychodzi jakieś 0,4-0,45zl/kWh.

    Masz szansę wybudować jeszcze "dobry dom",zatem myśl i się ucz
    Sporo było na ten temat z 10-12 lat temu tu na forum
    Niestety daleko trzeba się wrócić bo mało zostało kumatych inwestorów....

  3. #43

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo1972 Zobacz post
    Nie musisz kupować akumulatorów,sam dom może być potężnym akumulatorem co będzie jego mega zaletą, dodając do tego pompę ciepła czyli COP3 i cenę 1kWh z taniej taryfy na poziomie 0,35zl to koszt 1kWh za ogrzewanie i cwu wychodzi ok.0,10zl.
    Zatem w jakim celu te PV za kilkadziesiąt tys.zl ?
    Prąd bytowy czyli gotowanie, pranie itp to zużycie rzędu 200-300kWh miesięcznie, mając taryfę G12W to jakieś 800-1200zl rocznie bo średni koszt wychodzi jakieś 0,4-0,45zl/kWh.

    Masz szansę wybudować jeszcze "dobry dom",zatem myśl i się ucz
    Sporo było na ten temat z 10-12 lat temu tu na forum
    Niestety daleko trzeba się wrócić bo mało zostało kumatych inwestorów....
    Artur wiem. Budowałem w tym samym czasie pierwszy dom. Wiesz jak to jest - pierwszy dla wroga, drugi dla przyjaciela, trzeci dla siebie
    Teraz będzie stodoła z silikatu z dwuspadowym dachem idealnie wstrzelonym na południe, w szczerym polu. bez grama zacienienia. Aż się prosi o te panele. Ale wcale się nie upieram. Chciałbym aby dom był zdrowy, bezobsługowy i w miarę tani w utrzymaniu. Wiem na czym polega budowa i ogólnie budowanie domu nie jest tanim interesem. Jak nie wydam tych pieniędzy na panele to wydam na coś innego. Jedno jest pewne - wydam .... i pewnie jeszcze braknie.

    Co do Forum (nie tylko Muratora) to podchodzę z rezerwą i nie do końca uważam je za "skarbnicę wiedzy". 99% wpisów jest off topowym balastem lub ukrytą kryptoreklamą, - trzeba ten 1% cennych informacji wyłowić. I tak jak w życiu - gdzie 5 osób tam 4 opinie. Każdy chwali swoje - nie koniecznie wiedząc i mając świadomość, że jest lepsze.

  4. #44

    Domyślnie

    No!
    W końcu światełko w tunelu.

    https://www.gramwzielone.pl/dom-ener...kilka-miesiecy

    W wielkim skrócie:
    "...Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej chce jednak zmienić ten stan rzeczy dzięki uruchomieniu dotacji z programu o nazwie Moje Ciepło.Paweł Mirowski, wiceprezes NFOŚiGW, informuje, że formą wsparcia udzielanego w ramach tego programu ma być dotacja do 30 proc. kosztów kwalifikowanych, w zależności od rodzaju zastosowanej pompy ciepła, lecz nie więcej niż 21 tys. złotych.

    Jak dowiedział się portal Gramwzielone.pl, obecne plany NFOŚiGW zakładają ogłoszenie i rozpoczęcie pierwszego naboru wniosków o dotacje z Mojego Ciepła już w pierwszym lub drugim kwartale 2022 r.

    Program priorytetowy Moje Ciepło dotyczyć będzie zakupu i montażu pomp ciepła w nowych budynkach jednorodzinnych. Program skierowany jest do właścicieli bądź współwłaścicieli nowych budynków jednorodzinnych..."

    Jestem ciekawy czy to przejdzie.
    A jak przejdzie to o ile zdrożeją pompy ciepła i ich montaż - pewnie o te 30%
    Ostatnio edytowane przez tomasziolkowski ; 20-09-2021 o 10:38

Strona 3 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony