dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 12 z 12
  1. #1

    Domyślnie Dom parterowy o pow. 150m2 - jakie wybrać ogrzewanie?

    Cześć, dom jest obecnie w planach ale chciałbym wybrać koncepcję jakiego typu instalację przyjąć do rozważań i obliczeń budżetu. Do działki jest doprowadzony prąd, nie ma i raczej nie spodziewam się podciągnięcia gazu. Chciałbym w miarę bezobsługową instalację więc myślałem o pompie ciepła i ewentualnie fotowoltaice aby obniżyć koszty. Awaryjnie byłby kominek żeby nie zamarznąć w razie czego. Czy to dobry kierunek?

  2. #2

    Domyślnie

    Dobry. Instaluj PC śmiało. Pamiętaj o dobrych izolacjach.

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar vr5
    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    2.492

    Domyślnie

    Cytat Napisał js305 Zobacz post
    Cześć, dom jest obecnie w planach ale chciałbym wybrać koncepcję jakiego typu instalację przyjąć do rozważań i obliczeń budżetu. Do działki jest doprowadzony prąd, nie ma i raczej nie spodziewam się podciągnięcia gazu. Chciałbym w miarę bezobsługową instalację więc myślałem o pompie ciepła i ewentualnie fotowoltaice aby obniżyć koszty. Awaryjnie byłby kominek żeby nie zamarznąć w razie czego. Czy to dobry kierunek?
    Dobry pomysł.
    Jeśli główna połać dachu będzie skierowana na południe pod stosownym kątem to przy PV za energię elektryczna masz szansę płacić tylko opłaty stałe do czasu zmiany przepisów OZE na gorsze.
    Ogrzewanie: Bez węgla. Gaz z rury, 4 klimy. PC PW 8,0 kW (Daikin Altherma na R32).

  4. #4
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar exetterenak
    Zarejestrowany
    May 2020
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    592

    Domyślnie

    Jak patrzę na obecne wytyczne WT2021 to samym gazem będzie trudno je spełnić. Skoro tam instalacji nie ma to najlepiej jak już pisano mix PC + mała PV do tego

  5. #5
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Tomasz Mi

    Zarejestrowany
    Jun 2019
    Skąd
    Kaszuby
    Posty
    182

    Domyślnie

    Niezależnie na co się ostatecznie zdecydujesz, warto zrobić podłogówkę w całym domu.

  6. #6
    Banned
    Arturo1972

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Przyszowice
    Kod pocztowy
    44-178
    Posty
    2.007

    Domyślnie

    Cytat Napisał js305 Zobacz post
    Chciałbym w miarę bezobsługową instalację więc myślałem o pompie ciepła i ewentualnie fotowoltaice aby obniżyć koszty. Awaryjnie byłby kominek żeby nie zamarznąć w razie czego. Czy to dobry kierunek?
    Jeśli wybudujesz "dobry" dom to do pompy ciepła nie będzie Ci potrzebne ani panele PV ani kominek.

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał js305 Zobacz post
    myślałem o pompie ciepła i ewentualnie fotowoltaice aby obniżyć koszty.
    Za Arturo. 30% ponad WT2021 i o FV możesz zapomnieć.

  8. #8
    ELITA FORUM (min. 1000)
    cezary.pl

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Puszcza Stromecka
    Posty
    2.100

    Domyślnie

    O kominku możesz zapomnieć, chyba że biokominek
    Przy ostatnich mrozach (-20*C) był u nas zanik napięcia na ok. 14 godzin. Temperatura w niezamieszkałym jeszcze domu spadła z 19-tu do 17*C
    Mieszkam w parterówce bez kominów, 123 m2
    Dach: płyta warstwowa PIR 160/200, więźba dachowa z betonu i stali.
    Ściany: BK H+H i 200mm grafitu Etixx.
    Podłoga: 140mm płyty PIR, jastrych anhydrytowy.
    Rekuperator o3ozon 400m3/h
    Ogrzewanie 100% podłogowe i CWU zasilane z bufora 1000l
    Gruntowa PC Konceptus 7 kW zasila bufor.
    Poziome dolne źródło 150 mb PE32 w kurzawce.
    Awaryjnie w buforze grzałki elektr. 8 kW + 2 kW.
    Biokominek na etanol.
    PV 7,3 kWp na gruncie.

  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar mac_612
    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Wysoka
    Kod pocztowy
    89-320
    Posty
    1.458

    Domyślnie

    Cytat Napisał cezary.pl Zobacz post
    O kominku możesz zapomnieć, chyba że biokominek
    Nie rozumiem, bo to:
    Cytat Napisał cezary.pl Zobacz post
    Przy ostatnich mrozach (-20*C) był u nas zanik napięcia na ok. 14 godzin. Temperatura w niezamieszkałym jeszcze domu spadła z 19-tu do 17*C
    świadczy właśnie, że kominek jako awaryjne źródło jest pomysłem wartym rozważenia. Zwłaszcza pieco-kominek akumulacyjny, choć u mnie ten kociołek w salonie do działania nie potrzebuje prądu mimo płaszcza wodnego.

  10. #10
    ELITA FORUM (min. 1000)
    cezary.pl

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Puszcza Stromecka
    Posty
    2.100

    Domyślnie

    Początkowo snułem plany na budowę pieca kaflowego. Mam zagajnik i drewna pod dostatkiem. W trakcie instalacji hydraulicznych, hydraulik namawiał na poprowadzenie rurociągu pod podłogą dla powrotu wody do kominka z płaszczem wodnym. W końcu mam bufor, który mógłbym ładować grawitacyjnie. Zrobiłem dolot powietrza pod chudziakiem do ewentualnej kozy, który teraz jest zaślepiony panelami podłogowymi.

    Przeszło mi, a ostatecznie będzie biokominek.
    Ogrzewanie elektryczne z udziałem PC, kosztuje mnie 8,- zł dziennie, więc szkoda się wysilać na inne źródła ciepła, jako inwestycję i roboczogodziny przy obsłudze.

    W razie jakiejś klęski, zrobię dziurę w dachu na stalowy komin systemowy i odkryję dolot powietrza dla kozy.

    Na razie pozostaję przy swojej racji i w domu bez komina.
    Mieszkam w parterówce bez kominów, 123 m2
    Dach: płyta warstwowa PIR 160/200, więźba dachowa z betonu i stali.
    Ściany: BK H+H i 200mm grafitu Etixx.
    Podłoga: 140mm płyty PIR, jastrych anhydrytowy.
    Rekuperator o3ozon 400m3/h
    Ogrzewanie 100% podłogowe i CWU zasilane z bufora 1000l
    Gruntowa PC Konceptus 7 kW zasila bufor.
    Poziome dolne źródło 150 mb PE32 w kurzawce.
    Awaryjnie w buforze grzałki elektr. 8 kW + 2 kW.
    Biokominek na etanol.
    PV 7,3 kWp na gruncie.

  11. #11
    Ekspert marki BOSCH - zapraszamy do Forum eksperckiego na górze Forum Muratora. Czekamy na Wasze pytania, udzielamy się w wątkach.

    Domyślnie

    Witam,

    Pompa ciepła będzie bardzo dobry wyborem. Jest to rozwiązanie idealnie się sprawdzające w przypadku nowych budynków, w których zastosowane jest ogrzewanie niskotemperaturowe. Dodanie do tego fotowoltaiki pozwoli na znaczne obniżenie kosztów eksploatacji urządzenia. Pompy ciepła firmy Bosch wyposażone są w dodatkowe grzałki elektryczne pozwalające uzyskać komfort cieplny w budynku nawet w niskich temperaturach, co powoduje brak konieczności stosowania ogrzewania kominkiem.

    Pozdrawiam,

    Konsultant Bosch Termotechnika

  12. #12

    Domyślnie

    Dzięki za odpowiedzi, co do paneli to ciekaw jestem jakiej powierzchni dachu by wymagały bo kiełkuje nam projekt Dakota i u nas musiałby stać do strony południowej tarasem (w tą stronę mamy najlepszy widok na las). W Dakocie ta strona dachu jest chyba o najmniejszej powierzchni (łącznik).
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	dakotaIV_e4.jpg
Wyświetleń:	6
Rozmiar:	18,4 KB
ID:	455517

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony