dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9
  1. #1

    Domyślnie Co pod domek letniskowy na gruncie ilastym

    Mam działkę przy brzegu rzeki, chcę wybudować domek letniskowy. Chcę kupić kompletną usługę wybudowania domku letniskowego w technologii "kanadyjskiej". W wycenie katalogowej mam wpisane "fundament punktowy, słupy betonowe średnica 20-30cm, z szalunkiem traconym". Grunt na działce jest gliniasto-ilasty, potrzebuję porady jak dalej rozmawiać z potencjalnym wykonawcą w sprawie zmiany konstrukcji fundamentów.

  2. #2

    Domyślnie

    nie musisz, fundament palowy jest odpowiedni na grunty gliniaste.

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał key1 Zobacz post
    nie musisz, fundament palowy jest odpowiedni na grunty gliniaste.
    Jak rozumiem nazwa fundament palowy dotyczy pali betonowych które są zagłębione w gruncie i później połączone czymś w rodzaju ławy fundamentowej, żeby się samodzielnie nie przekrzywiały. Ja rozumiem pojęcie fundament punktowy jako ulepszoną wersję stawiania domku letniskowego na bloczkach betonowych, czyli każdy pal oddzielnie podtrzymuje kawałek podłogi.

  4. #4

    Domyślnie

    trudno powiedzieć co rozumiesz przez co ale "słupy betonowe średnica 20-30cm, z szalunkiem traconym" to jest fundament palowy.

  5. #5

    Domyślnie

    Obciążenie od domku letniskowego to wielkie nic. Fundament i kotwienie mają być takie żeby wiatr nie wyrwał tego domku. Grunt jest wysadzinowy więc ważne jest jak rozwiązana jest podłoga i jak całość łącznie z konstrukcja jest zabezpieczona przed wysadziną. Ponadto jak odcięte jest podciaganie kapilarne bo z opisu fundamenty to raczej budżetowe paliki wiercenie w ziemi i wykonane z "betonu", pewnie z worka, więc izolacji nie będzie a nie chcesz żeby drewno gniło.

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał nalog Zobacz post
    Obciążenie od domku letniskowego to wielkie nic. Fundament i kotwienie mają być takie żeby wiatr nie wyrwał tego domku. Grunt jest wysadzinowy więc ważne jest jak rozwiązana jest podłoga i jak całość łącznie z konstrukcja jest zabezpieczona przed wysadziną.
    Czy chodzi o nierównomierne "pracowanie" słupów i dodatkowe naprężenia na samą konstrukcję podłogi?

    Cytat Napisał nalog Zobacz post
    Ponadto jak odcięte jest podciaganie kapilarne bo z opisu fundamenty to raczej budżetowe paliki wiercenie w ziemi i wykonane z "betonu", pewnie z worka, więc izolacji nie będzie a nie chcesz żeby drewno gniło.
    Czy mam to rozumieć że tylko beton zrobiony w betoniarni ma parametry zapewniające izolację przeciwwilgociową?

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał szymon321 Zobacz post
    Czy chodzi o nierównomierne "pracowanie" słupów i dodatkowe naprężenia na samą konstrukcję podłogi?

    Czy mam to rozumieć że tylko beton zrobiony w betoniarni ma parametry zapewniające izolację przeciwwilgociową?
    Odnośnie podłogi, to chodziło mi o to, czy ewentualna wysadzina nie spowoduje złamania belki podwalinowej, która pewnie będzie tam zastosowana. Załóżmy, że robisz te pale do poziomu terenu istniejącego i na tym bezpośrednio posadawiasz belkę podwalinową. Jeżeli pod podwaliną nie będzie jakiejś kompensacji, to wysadzina będzie próbowała podnieść tę belkę. To przy założeniu, że podłoga jest zawieszona na belkach podwalinowych. Jeżeli podłoga jest wykonywana na gruncie, to w ogóle dodatkowo trzeba zrobić jakąś opaskę przeciwwysadzinową żeby nie dopuścić do przemarzania gruntu pod budynkiem. Zazwyczaj w budynkach wnętrze pod budynkiem jest odcięte "termicznie" ścianami fundamentowymi. Grunty ilaste są zaliczane do bardzo (podkreślone) wysadzinowych.

    Odnośnie drugiego zdania, dot. betonu, to tak, beton z worka bez dodatkowych izolacji, wykonywany bezpośrednio w gruncie, gdzieś po 10 latach (optymistyczne założenie!) do niczego się nie będzie nadawał. Pod tarasem to może bym temu zawierzył, ale pod domkiem letniskowym to wolałbym dopłacić i zrobić to lepiej. Kolejna sprawa, nawet jak kupisz tzw. W8 to nie wyjdzie Ci W8 ani nie odetniesz podciągania kapilarnego, wobec tego konstrukcję domku; podwaliny słupy trzeba podnieść na prętach gwintowanych, albo palami wyjść ponad poziom terenu i zrobić posadowienie na papie czy innej izolacji, nie bezpośrednio na betonie.

    Nie wiem ile płacisz za ten domek pewnie niemało, niech Ci dadzą po ludzku projekt techniczny z prawdziwego zdarzenia, co ja się będę produkował na forum. To oni za to biorą od Ciebie pieniądze. Pzdr

  8. #8

    Domyślnie

    Beton z worka można zrobić b20 i nic mu w ziemi nie szkodzi.
    Najprościej zrobić płytę, wtedy niech sobie zamarza a cały domek niech chodzi.
    Jak robisz na palach to pod podwaliny połóż styropian, nie jako ocieplenie tylko jako dylatacja

  9. #9

    Domyślnie

    Gotowa mieszanka w workach dorównuje precyzją doboru składników tej w węzłach betoniarskich . Kwestia dokładnego wymieszania z dokładnie wymierzoną ilością wody . Co do mililitra i mamy beton równoważny temu z węzła ,kosztem czasu na jego wyrobienie. Jedyną zaletą wytwórni w przypadku fundamentu punktowego jest czas jego zalania przez pompogruszkę- kilka godzin, max dzień i fundamenty mamy. A koniecznością w przypadku punktowego są dokładne badania gruntu i warstwy nośnej. Ale w iłach pominięcie jest wybaczalne. Suche i zbite twarde są niezmiernie. Zatem papier od geologa tak czy siak opłaca się mieć

    No i nie wiadomo czy to nie będą gotowe pale żelbetowe wbijane kafarkiem czy wciskane koparką. Fleksem z diamentem równa się wtedy poziom podwaliny czy ławy . fundamentu poziomego
    Ostatnio edytowane przez gnago ; 05-05-2021 o 22:58 Powód: dopis

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony