dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 4 z 4

Temat: Vitodens 100W B1HC - taktowanie po raz n-ty ale instalacja grzejniki

  1. #1

    Domyślnie Vitodens 100W B1HC - taktowanie po raz n-ty ale instalacja grzejniki

    Dzień Dobry,

    Chciałbym uzyskać pomoc w zakresie pracy kotła Vitodens 100W B1HC w domu.
    Piec regularni taktuje, bez większego wpływu na zadaną temperaturę zasilania.

    Pewnie jest przewymiarowany, bo w krótkiej jednostce czasu podczas zapłonu, pompa nie nadąża z odbiorem ciepła - to rozumiem chociaż osobiście uważam, że to błąd automatyki w kotle - powinna zezwalać na chwilowy skok temperatury, przy starcie, a tak wybija go zanim w ogóle instalacja zdąży zareagować.

    Większość tematów dotyczy jednak taktowania w instalacjach mieszanych lub podłogówkach.
    Moja instalacja jest dużo prostsza (grzejniki + 1 pętla podłgowa w łazience z RTL), jednak budynek jest dosyć charakterystyczny.

    Warunki Instalacji:
    - Budynek - wewnętrzny segment w zabudowie szeregowe - 2-kondygnacje+poddasz, czyli izolowany i docieplany przez sąsiadów po bokach
    - Strona "życiowa" południowa, mniej życiowa północna - izolacja styropianem grafitowym, dach poddasza docieplony pianą
    - powierzchnia użytkowa 128m2 + 30m2 poddasza (jeszcze nie użytkowany i ogrzewany, ale zrobiony jest otwór duży otwór schodowy (ok 3x2m)
    - małe powierzchnie okien - w całym domu jest ich aż 5 + duże wyjście tarasowe
    - grzejniki płytowe 6szt rozmieszczone w narożnikach domu, o dosyć małej powierzchni (raczej wąskie z uwagi na wszystkie okna pionowe)
    - grzejniki drabinkowe 3szt dużych wymiarów
    - instalacja ma dosyć duży zład wody ze względu na pojemność grzejników dekoracyjnych oraz rozległą instalację (najdalszy grzejnik płytowy w garażu jest jakieś 30m od pieca)
    - piec zamontowany we wnęce w łazience na piętrze po środku budynku
    - na poddasze (pionem przy piecu) wyprowadzona jest dodatkowa pętla na grzejnik (ale jeszcze niema odbiornika - założony jest zestaw przyłączeniowy - woda tam nie dociera)
    - wg certyfikacji budynek ma wyliczone zapotrzebowanie na 82kWh/m2rok ale ze względu na specyficzna budowę, wydaje mi się że realnie jest sporo mniej.
    - na grzejnikach głowice termostatyczne, wstępne nastawy poprawne, na całym otwartym parterze (salon +kuchnia + przedpokój) głowice na 5, aby zapewnić pełen przepływ wody.

    Powyższe warunki łącznie powoduję, że prawdopodobnie opory instalacji są duże jak na instalację grzejnikową - chociaż nie mam jak tego do końca zweryfikować.
    Przejrzałem już cały internet i wg porad na tym oraz na innym forum, wynika że najlepiej byłoby zastosować sprzęgło hydrauliczne + pompa.

    Pytania:
    1. Czy to ogóle możliwe? Aby przy takich warunkach występował taki problem?
    2. Czy może ktoś polecić jakieś rozwiazanie sprzęgło poziome + pompa - piec ma rury wyprowadzone bezpośrednio ze ścian tuż pod swoimi zaworami, więc wszelkie przeróbki wiążą się z koniecznością wyprucia rur ze ścian - a mało tam miejsca.
    3. Może jakieś inne rozwiązania i sugestie?

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.025
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    niestety bez obliczeń hydraulicznych wszystko to tylko gdybanie. Oczywiście jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że opry hydrauliczne instalacji są zbyt duże dla pompy zamontowanej w kotle i wtedy zastosowanie sprzęgła i drugiej pompy moze pomóc. Oczywiście jes też taka możliwość, że chwilowo instalalcja nie jest w stanie odebrać takiej ilości ciepła (zmnknięty RTL, zamknięte głowice) i wtedy sprzęgło nic nie pomoże.
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  3. #3
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Bukowy

    Zarejestrowany
    Oct 2021
    Skąd
    Nowa Wieś Malborska
    Kod pocztowy
    82-200
    Posty
    2

    Domyślnie

    U mnie też taktuje. Na domek 90m² podłogówka + drabinka w łazience pan z vieśmana opylił mi b1hc (moc minimalna 6,5kw). Nie sprawdzając żadnych danych projektowych zapotrzebowania na energię z marszu stwierdził że ten piec będzie ok. Niestety zacząłem się uczyć po fakcie. Widać trzeba być fachowcem żeby nie być poszkodowanym przez innego fachowca.
    Jedyny plus taki że mam ciepło i nie ma skoków temperatury. Widzę że dużo osób ma podobne problemy dzięki "fachowcom"z Viessmann.

  4. #4
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.025
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Niestety większość prblemów wynika z szukania oszczędności za wszelką cenę. 90% rozmów kończy się stwierdzeniem: "co tak drogo?" i przez to sprzedawcy zamiast zaproponować najbardziej optymalne rozwiązanie wybieraja najtańsze. Widac to równiez po opisach na tym forum, klientów co mają instalcję wykonaną zgodnie z projektem zrobionym przez inzyniera z uprawnieniami i majacych z nia problemy chyba tutaj jeszcze nie widziałem....
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony