dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 11 z 11
  1. #1

    Domyślnie Czyszczenie kanałów wentylacyjnych

    Drodzy użytkownicy rekuperacji,

    czy mieliście już okazję (tzn. konieczność) wyczyszczenia kanałów wentylacyjnych?
    Po jakim czasie użytkowania?
    Jaki typ kanałów?

    Stoję właśnie przed końcową decyzją w sprawie rekuperacji (inną opcją jest wentylacja wywiewna) i czyszczenie kanałów wentylacyjnych (lub jak można tez wyczytać - ich wymiana) jest dla mnie jednym z głównych argumentów przeciw rekuperacji.

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.926

    Domyślnie

    Ja mam kanały, które czyści się tak - https://www.youtube.com/watch?v=opiSZfzMoJI

    Kiedy? Nie wiem. Ma kanałach wywiewnych mam filtry, kanały nawiewne są chronione przez filtr w reku i filtr G2 na czerpni. Reku chodzi 11miesiąc i kanały czyste.
    Chatka Z7L GL 82+24 m2 100% podłogówka, ogrzewane PCPW Atlantic 6kW. Kubatura ogrzewana 288 m3. Zero kominów, WM z reku Izzifast. Termoizolacja - podłoga -15cm styro 036, ściany- 20cm 031, strop 30cm PUR Synthesia, nad garażem 20cm. PV 6,4kWp na glebie. Całkowite zużycie prądu w 2021r na CO+CWU+media - 4720kWh (w tym PC - 2387) Na CO, CWU i CHŁODZENIE :
    Rok 2022 - 2290k Wh
    Rok 2023- 2204 kWh

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Nigdy.
    No może za dekadę ozon puszczę jak mnie najdzie.
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000)
    cezary.pl

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Puszcza Stromecka
    Posty
    2.100

    Domyślnie

    Moje rurki mogę oznaczyć przed demontażem, aby nie pomylić ich kolejności. Wyrwać z gumowych króćców i umyć wodą.
    Mieszkam w parterówce bez kominów, 123 m2
    Dach: płyta warstwowa PIR 160/200, więźba dachowa z betonu i stali.
    Ściany: BK H+H i 200mm grafitu Etixx.
    Podłoga: 140mm płyty PIR, jastrych anhydrytowy.
    Rekuperator o3ozon 400m3/h
    Ogrzewanie 100% podłogowe i CWU zasilane z bufora 1000l
    Gruntowa PC Konceptus 7 kW zasila bufor.
    Poziome dolne źródło 150 mb PE32 w kurzawce.
    Awaryjnie w buforze grzałki elektr. 8 kW + 2 kW.
    Biokominek na etanol.
    PV 7,3 kWp na gruncie.

  5. #5

    Domyślnie

    U mnie kanały wentylacyjne byłyby montowane w suficie podwieszanym i zasypane granulatem z celulozy. O demontażu nie ma mowy.

    Czy sztywne rury Spiro byłyby w tym wypadku lepszym rozwiązaniem pod katem ewentualnego czyszczenia ?
    Dom to parterowa, długa stodoła z nieużytkowym i nieocieplonym poddaszem. Pomieszczenia "brudne" są po jednej stronie domu, te pozostałe - po drugiej stronie.

  6. #6

    Domyślnie

    Ja wymieniałem w tym roku rury termoflexa (po 8 latach) na stalowe spiro, więc przy okazji mogłem zerknąć jak wyglądają stare kanały od środka.
    Nie widziałem powodu by je czyścić Tak więc, martwisz się niepotrzebnie na zapas.
    NIE dla średniowiecznych systemów grzewczych (czyt. wungiel/drewno)

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał mistalova Zobacz post
    Ja wymieniałem w tym roku rury termoflexa (po 8 latach) na stalowe spiro, więc przy okazji mogłem zerknąć jak wyglądają stare kanały od środka.
    Nie widziałem powodu by je czyścić Tak więc, martwisz się niepotrzebnie na zapas.
    A czemu wymieniałeś te rury, jeśli wolno spytać?

  8. #8
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.926

    Domyślnie

    Cytat Napisał gp69 Zobacz post
    A czemu wymieniałeś te rury, jeśli wolno spytać?
    Z powodu myszy, które sobie węża elastycznego upodobały
    Chatka Z7L GL 82+24 m2 100% podłogówka, ogrzewane PCPW Atlantic 6kW. Kubatura ogrzewana 288 m3. Zero kominów, WM z reku Izzifast. Termoizolacja - podłoga -15cm styro 036, ściany- 20cm 031, strop 30cm PUR Synthesia, nad garażem 20cm. PV 6,4kWp na glebie. Całkowite zużycie prądu w 2021r na CO+CWU+media - 4720kWh (w tym PC - 2387) Na CO, CWU i CHŁODZENIE :
    Rok 2022 - 2290k Wh
    Rok 2023- 2204 kWh

  9. #9

    Domyślnie

    Dokładnie
    NIE dla średniowiecznych systemów grzewczych (czyt. wungiel/drewno)

  10. #10
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.357

    Domyślnie

    Mam pożadne filtry wlotowe zimą f3+f7+f9 latem f3+f5+f7 chłodnice od GGWC raz do roku wysikam AC "coś" tam do klimy i dwa razy do roku walę ozon .
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  11. #11
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    tom_bombadil

    Zarejestrowany
    Jul 2016
    Skąd
    Zachodniopomorskie
    Posty
    114

    Domyślnie

    Kwestia czyszczenia kanałów to jest rzecz, któa w przypadku rekuperacji mnie nadal nurtuje. Nadal mimo przewertowania forum i interentu znajduję sprzeczne informacje na ten temat.
    Wiele osób na forum twierdzi, że nie trzeba czyścić (bo są filtry) , ale są też źródła jak np. ten film
    https://www.youtube.com/watch?v=fel0hzfCd6A
    https://www.youtube.com/watch?v=EyvFLpEDAOc

    gdzie mówią że powinno się czyścić i że powinny być to kanały "sztywne" bo termoflexów nie da się wyczyścić.
    Może jest tak że czyścimy tylko te kanały które nie miały wymienianych filtrów (zakłądam, dobre wykonanie i projekt) ?

    Zauważyłem w tej branży sporo dezinformacji i najeżdżania na konkurencję. Dlatego ciężej zebrać właściwe informacje.


    Cytat Napisał Pytajnick Zobacz post
    Ja mam kanały, które czyści się tak - https://www.youtube.com/watch?v=opiSZfzMoJI
    Kiedy? Nie wiem. Ma kanałach wywiewnych mam filtry, kanały nawiewne są chronione przez filtr w reku i filtr G2 na czerpni. Reku chodzi 11miesiąc i kanały czyste.
    Po kolejnych kilku latach kanały masz nadal czyste? Jak to sprawdzasz?


    Cytat Napisał giman Zobacz post
    Nigdy.
    No może za dekadę ozon puszczę jak mnie najdzie.
    Ile taka uzługa może kosztować ? Faktycznie jest to profilaktycznie zasadne?

    Cytat Napisał cezary.pl Zobacz post
    Moje rurki mogę oznaczyć przed demontażem, aby nie pomylić ich kolejności. Wyrwać z gumowych króćców i umyć wodą.
    Serio jest to możliwe? Jaki to jest konkretnie typ rury ? Jak masz je ułożone że jest do nich dostęp?

    Cytat Napisał mistalova Zobacz post
    Ja wymieniałem w tym roku rury termoflexa (po 8 latach) na stalowe spiro, więc przy okazji mogłem zerknąć jak wyglądają stare kanały od środka.
    Nie widziałem powodu by je czyścić Tak więc, martwisz się niepotrzebnie na zapas.
    Cytat Napisał Pytajnick Zobacz post
    Z powodu myszy, które sobie węża elastycznego upodobały
    No ładnie Czy w kanałach elastycznych np PE-FLEX - też jest ryzyko uszkodzeń zrobionych przez myszy?

    Cytat Napisał kulibob Zobacz post
    Mam pożadne filtry wlotowe zimą f3+f7+f9 latem f3+f5+f7 chłodnice od GGWC raz do roku wysikam AC "coś" tam do klimy i dwa razy do roku walę ozon .
    "wysikam AC "coś" tam do klimy" - co dokładnie masz na myśli?

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony