dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 42
  1. #1
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar rafal9
    Zarejestrowany
    Oct 2004
    Posty
    2.030
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    44

    Domyślnie Kredyt hipoteczny - późniejsze kontrole dochodów

    Jestem w trakcie poszukiwania kredytu hipotecznego.

    Jak w praktyce wygląda kontrola wynagrodzenia w trakcie spłacania kredytu.
    Większosć banków zastrzega sobie takie prawo, że co jakiś czas może wezwać do wyjaśnienia własnej sytuacji finansowej.

    Czy ktoś miał już takie wezwania o doniesienie wniosku? Jak to wyglądało, czy później były teź telefony i wizyty do firmy?

    Co, gdy ze spłatą kredytu nie będzie problemu, ale akurat w momencie wezwania do wyjaśnienia, będę na bezrobotnym?
    Czy bank może zażądać spłaty całości kredytu ze względu na gorszą sytuację materialną?[/u]

  2. #2
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar SylwekW
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Posty
    505
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    77

    Domyślnie

    Widzę, że podobne zmartwienia nas trapią

    Ja staram się na razie nie martwić przyszłymi ewentualnymi problemami kredytu - zburzyłoby to naszą radośc z budowania.

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZA DORADCZYNI OD SPRAW WSZELAKICH Avatar Majka
    Zarejestrowany
    Nov 2001
    Skąd
    Żbik
    Posty
    17.439
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    58

    Domyślnie

    co roku donosimy nasz PIT roczny i ubezpieczenie domu. Na tym nasze kontakty z bankiem się kończą

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Wowka
    Zarejestrowany
    Mar 2002
    Posty
    5.890

    Domyślnie

    Nie brałem kredytu lecz z logiki wynika, że w przypadku regularnego (bez opóźnień) spłacania kredytu, Bank nie ma żadnej potrzeby wnikać w Twoje zarobki.
    Zresztą pomyśl. Kredyt otrzymałeś i wydałeś go na budowę. Spłacasz kredyt regularnie. Po np. 3 latach bank zażądał od ciebie zaświadczenia o wysokości zarobków. Ty przynosisz zaświadczenie z zakładu pracy, ze zarabiasz brutto np. 1000 zł. I co to Bankowi daje?

    Oczywiście w przypadku zaległości w spłatach bank poprzez wgląd w Twoje dochody może ocenić czy jesteś w stanie jednak spłacić kredyt czy też powinien już rozpocząć postępowanie egzekucyjne.
    Zbudowałem..... mieszkam.... czas odpocząć... co też i jak widzicie czynię

  5. #5

    Domyślnie

    Bank się asekuruje.Wertuje dokumenty. Po roku musieliśmy pokazać dochody. Zażądano również polisy oraz ponownie wyciągu z księgi wieczystej z wpisem hipot. na rzecz banku. (nie miałam siły ,żeby sprawdzać,czy to zasadne).
    cele budzą szacunek

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar rafal9
    Zarejestrowany
    Oct 2004
    Posty
    2.030
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    44

    Domyślnie

    Mam prośbę, możecie podać nazwy banków? Może ułatwi mi poszukiwania takiego, gdzie prawdopodobieństwo kontroli jest najmniejsze.

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał rafal9
    Mam prośbę, możecie podać nazwy banków? Może ułatwi mi poszukiwania takiego, gdzie prawdopodobieństwo kontroli jest najmniejsze.
    Dolaczam sie do tej prosby

  8. #8

    Domyślnie

    czyżby ktoś się obawiał kontroli

  9. #9

    Domyślnie

    Jak mieliśmy kredyt w PKOBP to co 6 miesięcy bank przysyłał nam do domu zaswiadczenie o zarobkach, które sami wypełnialiśmy - i to wystarczało bankowi. Zaświadczenie takie TRZEBA było dostarczać nawet jak regularnie spłacaliśmy kredyt

    Teraz mamy kredyt w BPH i bank będzie chciał od nas co roku PIT i ubezpieczenie ścian od pożaru i zalania....ponoć zbyt mocno nie naciska na dostarczanie tych dokumentów ale zastrzega sobie prawo do corocznego wglądu

  10. #10

    Domyślnie

    Kredyt w PEKAO SA - pity za zeszły rok
    Wydaje mi się, że jeżeli kredytobiorca straci zdolność kredytową i jednocześnie przestanie spłacać kredyt, to bank na początku zastosuje łagodną politykę porozumienia np. w postaci zawieszenia okresu spłaty samych odsetek, ale nie jestem pewna.

  11. #11

    Domyślnie

    Kredyt w PEKAO SA - pity za zeszły rok
    Wydaje mi się, że jeżeli kredytobiorca straci zdolność kredytową i jednocześnie przestanie spłacać kredyt, to bank na początku zastosuje łagodną politykę porozumienia np. w postaci zawieszenia okresu spłaty samych odsetek, ale nie jestem pewna.

  12. #12

    Domyślnie

    Jeśli spłacasz kredyt terminowo, bank nie wypowie Ci umowy, pomimo braku pracy.
    Większość banków żąda dostarczania corocznych zeznań podatkowych....tzw. monitoring i niestety jest to często jeden z warunków kredytowych, więc nie można zbagatelizować.
    Moje szczęście to Miki
    gg 568780

  13. #13
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar rafal9
    Zarejestrowany
    Oct 2004
    Posty
    2.030
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    44

    Domyślnie

    A jak to wygląda w BPH czy GE?

  14. #14

    Domyślnie

    Bank ma obowiązek monitoringu sytuacji finansowej Kredytobiorcy. W praktyce większość banków zobowiązuje Klientów do składania rocznych zeznań podatkowych (na ogół potwierdzonych przez US) lub zaświadczeń z US o kwocie osiągniętego w danym roku podatkowym dochodów.

  15. #15

    Domyślnie

    Przepraszam, może znacie odpowiedź??

    Proszę o wyjaśnienie

    1. Przy umowie kredytowej -kredyt hipoteczny jakie są koszty ustanoiwienia hipoteki:
    - umowa musi być w formie aktu notarialnego ? - jakie opłaty
    - wpisy do Sądu do hipoteki - jakie opłaty
    - czy jest różnica czy kredyt jest w PLN?- wysokośc opłat
    -czy w walucie np. CHF? - wysokość opłat

    2. TRUDNIEJSZE

    Jeżeli wezmę kredyt w CHF i będę chciała za jakiś czas przewalutować np. PLN to ile te zmiany będą kosztowały?
    Czy tylko opłata za wpis do księgi, iz zmiana waluty?
    Czy jakies dodatkowe opłaty notariuszowi? w sądzie ( np. jakiś % od kwoty przewalutowania ? czy wtedy zmienia sie wartośc hipoteki itp?)
    Jestem zielona w tym temacie , a nie znam opinii fachowca.

    Bardzo proszę o pomoc.
    Doświadczona "budowlanka". hihiihihih to dla Tommcco

  16. #16

    Domyślnie

    Kiedyś mieliśmy kredyt na mieszkanie w BOŚ - musieliśmy co roku składać kopie PITów, ale nie musiały być potwierdzone przez US.
    Teraz mamy w Kredyt Banku i bankowi wystarczy oświadczenie, że nasza sytuacja materialna nie uległa pogorszeniu, bezpośrednio o dochodach nie ma mowy
    Myślę, że każdy bank zastrzega sobie prawo wypowiedzenia umowy jeżeli obniżą się dochody, ale dopóki terminowo są płacone raty, to nie sądzę, żeby realnie takie ryzyko istniało, w końcu na naszych odsetkach bank zarabia...

  17. #17

    Domyślnie

    kiedyś spłacałem kredyt hipoteczny w CHF w BZWBK, bank po roku od uruchomienia kredytu zarządał potwierdzenia wysokosci dochodów, w postaci potwierdzenia zatrudnienia i PITów za ubiegły rok, otrzymał je, a ponieważ, w ocenie banku, sytuacja finansowa nie uległa zmianie dal nam spokój do końca spłaty kredytu.

    wogóle miło wspominam obsługę przez 4 oddział WBK w Warszawie, spłaty kredytu nie ustaliłem zleceniem stałym więc zdarzało mi się zapomnieć o płatności, wówczas Pani z banku, dzwoniła i delikatnie pytała czy aby czasem na pewno przelałem ratę bo "u nich nie ma"

  18. #18

    Domyślnie

    Troche zmartwily mnie te Wasze wypowiedzi i w tej chwili to juz nie wiem czy powinnam brac ten kredyt bo co bedzie jak dochody sie mezowi zmniejsza albo straci prace

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał aha26
    Troche zmartwily mnie te Wasze wypowiedzi i w tej chwili to juz nie wiem czy powinnam brac ten kredyt bo co bedzie jak dochody sie mezowi zmniejsza albo straci prace
    No co Ty, aż tak się nie przejmuj! To normalne, że bank się zabezpiecza, ale przecież nie jest w interesie banku zrywać umowę. Ważne moim zdaniem jest nie brać kredytu na granicy zdolności, możecie też zostawić sobie z kredytu, nawet kosztem gorszego wykończenia domu, parę groszy rezerwy na czarną godzinę.
    Poza tym, jak pisałam np. w Kredyt Banku pisaliśmy oświadczenie, że nie pogorszyła nam się sytuacja materialna, a nie, że nie zmieniły dochody i nie, że mamy pracę

  20. #20

    Domyślnie

    Zastanawiam sie jescze nad jedna rzecza,jezeli dostalabym kredyt w wys.100000 zl na 30 lat i np po 3 miesiacach sprzedaje mieszkanie za 100000 tys i chce tymi pieniezmi splacic kredyt to czy bede musiala spalacajac zaplacic te 100000 tys czy tez np 180000{to jest czyta hipoteza bo nie mam pojecia jakie sa te oprocentowania}bo tyle wyszlo do oddanoia na te 30 lat i w zwiazku z tym,ze ja chce tak szybko splacic ten kredyt bo juz po 3 miesiacach to bank jest stratny i powie:dobrze moze pani spacic ten kredyt ,ale tak jakby go pani splacala przez 30 lat czyli 100000 +odsetki?Nie wiem czy jasno sie wyrazilam,ale jezeli ktos zrozumial o co mi chodzi to prosze o odp.

Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony