dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    pan_poziomica

    Zarejestrowany
    Jan 2016
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    90-354
    Posty
    53

    Domyślnie Studnia - problemy z pozwoleniem na budowę

    Witam wszystkich

    Mam pewien problem. Otrzymałem decyzję od inspektora , który sprawdza mój projekt i wydaje pozwolenie na budowę. W decyzji jeden z punktów brzmi :
    Zapewnienie zgodności projektu zagospodarowania terenu z przepisami. Poprzez sporządzenie go na mapie do celów projektowych o zakresie opracowania świadczącym o zlokalizowaniu projektowanej studni i rur rozsączających ścieki zgodnie z $31 ust.1 pkt:4 i 5 rozporządzenia sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie

    Jak sprawdziłem, chodzi o odległość studni ...
    5) do nieutwardzonych wybiegów dla zwierząt hodowlanych, najbliższego przewodu rozsączającego kanalizacji lokalnej
    bez urządzeń biologicznego oczyszczania ścieków oraz do granicy pola filtracyjnego – 70 m.

    Ja otrzymałem mape od geodety gdzie jest moja działka+30m naokoło. Jak mu powiedziałem, że mapa musi być większa bo inspektor twierdzi że musi być pokazany obszar w odległości 70m to geodeta odpowiedział, że nigdy takich map nikomu nie robił. 25lat pracuje w zawodzie i żaden urzędnik nigdy nie wymagal mapy o takich odległościach. Prawo geodezyjne mowiło, iż mapa do celów projektowych obejmuje obszar działki i 30m wokół niej, a w zeszłym roku to już wogóle ten obowiązek został zniesiony.
    Bardzo proszę powiedzcie czy ten inspektor ma racje? i musze zamawiac kolejną mape do celów projektowych oraz na nowo robić Projekt zagospodarowania terenu?
    z góry dzięki odpowiedzi.

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.275

    Domyślnie

    Tu chyba zawiodła współpraca z architektem projektującym obiekt. Zdarzało się, że z różnych przyczyn typowy "kołnierz" 30 m okazywał sie zbyt mały dla warunków inwestycji i rozszerzaliśmy zakres mapy. Powodem były strefy dla studni (jak w tym przypadku) ale również zawirowania z przyłączami gdy zamawiano mapę przed otrzymaniem wszystkich warunków lub wynikały jakieś skutki z protestów sąsiadów lub właściceli przez których tereny miały przebiegać przyłącza. Cóż, zdarza się. Płaci za to inwestor, bo niby kto inny? W chwili gdy otrzymałeś mdcproj zarejestrowaną pod numerem OD.6640..........(praca) i P.0206........(przyjęty operat, bez przyjęcia operatu mapa nie będzie podpisana) temat jest zamknięty i nic nie można zmienić. Większa mapa to nowe zgłoszenie czyli nowe OD.6640........, nowa opłata czyli wszystko od początku. Nie jesteś pierwszy na którego wypadło. Generalnie bezpieczniej jest gdy mapę zamawia firma obsługująca inwestycję (gdy załatwia temat od A do Z) lub miejscowy architekt projektujący obiekt, który zna teren i z praktyki wie to i owo o niespodziankach czyhających na inwestora. Wówczas sms w trakcie prac potrafił uratować sytuację, były koszty dodatkowe z powodu rozszerzenia obszaru lecz wychodziło taniej niż praca od nowa. Dlatego nie zawsze szukanie najtańszych wykonawców z drugiego końca kraju jest opłacalne. Często tanie oferty okazują się kosztowne w realizacji.

  3. #3
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    pan_poziomica

    Zarejestrowany
    Jan 2016
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    90-354
    Posty
    53

    Domyślnie

    Dziękuje za odpowiedź. Sęk w tym, że u mnie architekt tutejszy i geodeta też. Obaj mówią że pierwszy raz z czymś takim mają do czynienia, nigdy wczesniej nie było problemów z mapą o kołnierzu 30m. Geodeta twierdzi że wykonał swoją pracę zgodnie z prawem geodezyjnym. Podobno jeszcze konsultował się z innymi geodetami i wszyscy mówią , że to 70m to jakaś bzdura

    Sprawdziłem jeszcze rozporządzenie ministra rozwoju z dnia 11 września 2020 r. w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/do.../D20201609.pdf

    § 17. 1. Dane, o których mowa w § 15 ust. 2, mogą być zamieszczone na dodatkowych rysunkach, jeżeli poprawi to
    czytelność projektu zagospodarowania działki lub terenu.

    Będe próbował się podeprzeć tym paragrafem i umieścic studnie oraz jej otoczenie w promieniu 70m na mapie do celów lokalizacyjnych.
    Jeśli ktoś miałby jakiś pomysł jak rozwiązać ten problem to będe bardzo wdzięczny.

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.275

    Domyślnie

    Zakres pomiaru określa zlecenie od ciebie lub architekta. Kropka. Gdybyś temat omówił wcześniej z architektem, to może ( o ile architekt dokładnie znałby zapisy prawa miejscowego ) uniknął byś zgrzytu. Z tego powodu wolę zlecenia od architekta. W takim przypadku byłaby to jego wtopa. Na życzenie/zlecenie architektów mierzyliśmy różne cuda, o których w paragrafach wprost nic nie jest napisane. Np. linie i rzędną kalenicy istniejącego obiektu 3 i 1/2 kondygnacji, na sąsiedniej działce.

    Life is brutal and full of zasadzkas
    Ostatnio edytowane przez Bertha ; 02-05-2021 o 17:30 Powód: Np....

  5. #5
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.946

    Domyślnie

    cytat :
    § 31. 1. Odległość studni dostarczającej wodę przeznaczoną do spożycia przez ludzi, niewymagającej, zgodnie z przepisami dotyczącymi ochrony ujęć i źródeł wodnych, ustanowienia strefy ochronnej, powinna wynosić – licząc od osi studni – co najmniej:
    ...
    4) do najbliższego przewodu rozsączającego kanalizacji indywidualnej, jeżeli odprowadzane są do niej ścieki oczyszczone biologicznie w stopniu określonym w przepisach dotyczących ochrony wód – 30 m;
    5) do nieutwardzonych wybiegów dla zwierząt hodowlanych, najbliższego przewodu rozsączającego kanalizacji lokalnej bez urządzeń biologicznego oczyszczania ścieków oraz do granicy pola filtracyjnego – 70 m. "

    pan_poziomica
    - to jakie są u Ciebie te minimalne odległości miedzy studnią, a elementami opisanymi jw ?
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  6. #6
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    pan_poziomica

    Zarejestrowany
    Jan 2016
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    90-354
    Posty
    53

    Domyślnie

    punkt 4 to 38 metrów. punkt 5, wogóle nie ma w promieniu kilkuset metrów żadnego wybiegu dla zwierząt, pól filtracyjnych oraz przewodów rozsączających kanalizacji lokalnej

  7. #7
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.275

    Domyślnie

    Jest pytanie czy twoja wiedza w tym temacie jest identyczna z wiedzą posiadaną przez inspektora?

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony