dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 15 z 15
  1. #1

    Domyślnie Zaniżać chudziak?

    Witam,
    stan budowy: wymurowane bloczki fundamentowe.
    Małżonka stwierdziła ostatnio, że chyba trochę za wysoko, po namyśle przyznałem jej rację. Aktualnie w najwyższym miejscu działki wystają z ziemi 2 bloczki (ok. 30 cm), w najniższym 3-4 (ok. 50 cm). Teraz na to przewidziane jest 15cm styropianu, 7cm wylewki i 2cm warstwy wierzchniej. Razem da to wysokości nad gruntem 54-74cm. 74cm od frontu co oznacza 4-5 stopni do domu. Zastanawiam się nad ratowaniem trochę sytuacji czyli zaniżaniem chudziaka (którego jeszcze nie ma). Zdaję sobie sprawę z wad takiego rozwiązania. Wymyśliłem dwie opcje (patrz rysunek), jedna obniżająca "zero" o 8cm, druga o 15cm. Całkowitego zejścia "zerem" na równo z bloczkami nie chcę. W celu łagodnego przejścia dla izolacji poziomej dałem klin w narożu (w opcji -15cm z XPS, plus tutaj dodatkowo 5cm XPS przy ścianie).
    Czy któraś z tych wersji ma sens?
    Opłaca się takie kombinowanie czy może lepiej "przyjdzie przywyknąć" do kilku stopni przed wejściem?
    Co byście zrobili na moim miejscu?
    Są tu użytkownicy zaniżonych chudziaków? Rzeczywiście to takie złe rozwiązanie?
    Dodam, że działka ma dobry, przepuszczalny grunt, niskie wody gruntowe. Przyczyną podnoszenia bloczków wyżej był fakt, że znajduje się u podnóża wzgórza, skąd podobno przy dobrej zimie raz na kilka lat lubi sobie spłynąć trochę wody (która i tak ma gdzie popłynąć dalej bo działka jest ok 50cm nad drogą).
    Pozdrawiam
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Przechwytywanie.jpg
Wyświetleń:	58
Rozmiar:	98,5 KB
ID:	455338

  2. #2

    Domyślnie

    Oczywiście że możesz sobie zaniżyć chudziak o ok. 5-10cm bez żadnego problemu tylko przemyśl to raz jeszcze czy na pewno masz za wysoko fundament?
    Z reguły to wszyscy lamentują że jest za nisko.
    Jaki jest poziom drogi? Czy nie będzie droga podnoszona? Może będziesz miał tylko 2-3stopnie do domu a to całkiem OK.
    Niektórzy obniżają chudziak bo chcą mieć grubsze ocieplenie podłogi.

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Daj sobie spokój - lepiej mieć dom na górce niż w dołku.
    Dobre usypanie gruntu, zrobienie opaski odwadniającej, zestopniowanie umożliwia aranżację działki i atrakcyjne obsadzenie roślinami - ja bym nic nie robił.
    Szczerze u mnie ta różnica wynosiła 80cm i obecnie nie zmieniałbym nic.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_0017.jpg
Wyświetleń:	119
Rozmiar:	95,5 KB
ID:	455339

    A jeszcze inaczej jest na dzień dzisiejszy - czas zmienia wszystko:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20180708_115248.jpg
Wyświetleń:	100
Rozmiar:	82,6 KB
ID:	455340
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  4. #4

    Domyślnie

    Droga nie jest problemem, mam do niej ponad 40m (dom w 2. linii zabudowy), jeśli wykonam wszystko wg projektu to "zero" będzie ok. 120cm nad drogą (która swoją drogą przechodziła remont 2 lata temu i została już podniesiona o ok. 15 cm)
    Przy wykonaniu pewnych nasypów, pogrania trochę terenem byłbym w stanie ugrać jeszcze z 10-20cm. Chyba zostawię jak jest, może CityMatic ma rację i czas i odpowiednie rośliny zrobią swoje.
    Poniżej obrazy:
    1. projektowo
    2. wykonanie
    3. szerszy obraz (na niebiesko zabudowa sąsiada, na czerwono droga)
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	chata1.jpg
Wyświetleń:	33
Rozmiar:	82,8 KB
ID:	455344
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	chata2.jpg
Wyświetleń:	40
Rozmiar:	90,8 KB
ID:	455345
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	chata3.jpg
Wyświetleń:	35
Rozmiar:	77,0 KB
ID:	455343

  5. #5

    Domyślnie

    Podstawowym pytaniem jest tutaj czy działka będąc u podnóża góry, będzie na poziomie czy będzie ze spadkiem w stronę drogi ?

  6. #6

    Domyślnie

    Generalnie będzie utrzymany mały spad, chodnik wokół domu będę chciał trochę wypoziomować ze spadkami od domu.

  7. #7

    Domyślnie

    Ja bym zaniżył. Nigdy nie rozumiałem tego podnoszenia fundamentów i nawożenia ziemi. Takie zmiany terenu chyba nawet są zakazane prawnie? Jak zrobisz te 120cm powyżej drogi, to twój dom będzie wyglądał jak "chatka na kurzej łapce". U mnie "zero" będzie około 50cm powyżej drogi asfaltowej.

  8. #8

    Domyślnie

    Droga nie jest problemem z racji jej oddalenia o ponad 40m od domu. Spad z działki jest w stronę drogi, a te 120cm to suma spadu (ok.40-45cm) i wysokości od poziomu terenu przy ścianie frontowej do "zera" (75-80cm) gdybym nie zaniżał chudziaka.
    Wrzucę jeszcze "przekrój" działki wzdłuż ściany frontowej. Działka jest w pewnym zagłębieniu co pozwala na podniesienie trochę jej terenu i osiągnięcia mniej więcej stanu projektowego (na obrazku aktualny teren na zielono, na żółto możliwe podsypania) i nie będą te nasypy wyglądać głupio i nienaturalnie. Problemem jest działka sąsiada przed moim frontem, gdzie ogrodzeniem jest mur. Nie chciałbym za bardzo podnosić tam terenu żeby mu "nie zaglądać przez mur" górą, to by było nie fair, z drugiej strony musiałbym tam trochę podnieść żeby uzyskać spady działki w stronę drogi (strzałkami naniosłem oczekiwane spady). Żeby wyjść spadami najniższy punkt musiałby być w okolicy wejścia do domu a to jest miejsce gdzie chciałbym mieć właśnie wyżej i jak najmniej schodów . Ech nie da się zjeść ciastka i mieć ciastka chyba .
    Decyzja zapadnie niedługo
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	1.jpg
Wyświetleń:	19
Rozmiar:	19,2 KB
ID:	455463
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	2.jpg
Wyświetleń:	24
Rozmiar:	19,8 KB
ID:	455464
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	3.jpg
Wyświetleń:	16
Rozmiar:	7,2 KB
ID:	455465

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.288
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał seawolf83 Zobacz post
    Aktualnie w najwyższym miejscu działki wystają z ziemi 2 bloczki (ok. 30 cm), w najniższym 3-4 (ok. 50 cm). Teraz na to przewidziane jest 15cm styropianu, 7cm wylewki i 2cm warstwy wierzchniej. Razem da to wysokości nad gruntem 54-74cm.
    Bardzo dobra wysokość. Nie grozi wlaniem się wody na chudziak nawet przy ulewie na zmarznięty grunt.

    Obniżanie chudziaka to problem z hydroizolacją i mostkiem do gruntu. Przecież nie odizolujesz chudziaka 15cm od ściany fundamentowej.

    Komunikacja do rozwiązania na kilka sposobów - np. podnieść teren i zrobić pochylnię.

    Ale podstawa, to co masz w projekcie? Chcesz obniżyć budynek, czy zwiększyć wysokość pomieszczeń?

  10. #10

    Domyślnie

    Obniżyłbym budynek.
    Słyszałem tez ze lejąc chudziaka budowlańcy potrafią nalać spora górkę, nawet kilka cm a to wymusiłoby jeszcze wyższe zero.
    Jutro pogadam z panią KB, zobaczymy co poradzi.

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.288
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał seawolf83 Zobacz post
    Obniżyłbym budynek.
    O ile? Zmieścisz się w limicie, żeby nie okazało się, że budynek niezgodny z projektem? Czy zatrzymujesz budowę, załatwiasz z projektantem zmianę projektu i zdobywasz nowe PnB?

  12. #12

    Domyślnie

    A jaki jest limit?
    Właśnie obniżenie chudziaka pozwoliłoby mi mniej więcej wrócić na projektowe rzędne.

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.288
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał seawolf83 Zobacz post
    A jaki jest limit?
    5.Istotne odstąpienie od zatwierdzonego projektu zagospodarowania działki lub terenu lub projektu architektoniczno-budowlanego lub innych warunków pozwolenia na budowę stanowi odstąpienie w zakresie:
    [...]
    2) charakterystycznych parametrów obiektu budowlanego dotyczących:
    [...]
    b) wysokości, długości lub szerokości w zakresie przekraczającym 2%,

  14. #14

    Domyślnie

    Policzyłem, 2% to mniej więcej tyle ile mógłbym zejść.

    "Przecież nie odizolujesz chudziaka 15cm od ściany fundamentowej." - a w zasadzie dlaczego nie można? Może jakimś styrobetonem? Pytam z ciekawości.

    Pozdrawiam

  15. #15

    Domyślnie

    Po wizycie KB i jej opinii decyzja: zaniżenie o 15cm, wersja 3 z rysunku z pierwszego postu (z klinem XPS 45st. w celu w miarę płynnego przejścia izolacji).
    Rozwiązanie nie najlepsze, ale trudno, za błędy się płaci .
    Pozdrawiam

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony