dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8
  1. #1
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    piotraudi

    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    3-MIASTO
    Posty
    125

    Domyślnie Rozbudowa instalacji fotowoltaicznej

    Witam mam Falownik Huawei SUN2000-4KTL-M0
    Polaczone do niego 10szt paneli ja solar 335w bym chcial powiekszyc instalacje dokladajac kilka paneli tylko mam pytanie ile wlasciwie mocy ma ten falownik niektórzy mowia ze przetworzy max 4kw tak jak pisze producent, a niektorzy twiedza ze te falowniki odcinaja moc dopiero po przekroczeniu ponad 4,4kw. Jest to dla mnie o tyle istotne ze wowczas bym mogl okreslic ile dokladnie paneli bede potrzebowal, dodatkowo zaluszmy ze dodam do 10paneli dodatkowe 4 wowczas moc wzrosnie z 3,35kw do 4690w moze to byc na jednym wyjsciu MPPT jak jest do tej pory czy by trzeba bylo rozdzielic na dwa wyjscia MPPT? Dodam ze wszystkie panele by byly obok siebie na jednej plaszczyznie dachu bez zacienienia.

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Bez tytułu.jpg
Wyświetleń:	79
Rozmiar:	63,6 KB
ID:	455348
    napięcie z 10 paneli ok 401V więc spokojnie się mieści, jeśli dołożysz 4 panele to napięcie wzrośnie o ok 160V co również mieści się w granicy.
    Sprawność tego falownika to 97,1% więc nic mu się nie stanie i będzie produkował w sprzyjających warunkach 4,4kVA.
    Ten falownik może sobie pracować na dwóch połaciach dachu np wsch/zach ze stringami pojedynczo podłączonymi po 10 paneli bez żadnego zagrożenia, że mu się coś stanie.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  3. #3
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    piotraudi

    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    3-MIASTO
    Posty
    125

    Domyślnie

    O to jednak moze wyprodukowac 4,4KV i dopiero bedzie odcinac a nie jak przy innych falownikach 4kv ze nie duzo po tym zaraz odcinaja nadwyzke

  4. #4
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    piotraudi

    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    3-MIASTO
    Posty
    125

    Domyślnie

    Nikt nie potrafi udzielic odpowiedzi

  5. #5
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    cangi80

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Nisko-podkarpacie
    Posty
    596

    Domyślnie

    Musiał by się ktoś wypowiedzieć co ma taki falownik. Według mnie liczy się moc czynna a nie pozorna więc więcej jak 4 kW nie osiągnie chyba ,że chwilowo. Ten falownik można dużo przewymiarować nawet dwukrotnie. Mam instalację 4,8 kW i falownik 4 kW i sporadycznie coś tam obetnie tylko przez parędziesiąt sekund kiedy panele są jeszcze zimne.
    PC A-pic 8kW , DZ poziome, liniowe 3x160m, rozstaw rur 60 cm, głębokość 110-120cm , dom 110m2 , podłogówka 90 % połączona razem z grzejnikami w całym domu. Dodatkowe źródło ciepła to kocioł na drewno SAS 17kW.

    PV 4,8 kWp z falownikiem Solax X3 4 kW, kąt paneli 20*, odchyłka od S 45* na W i E .
    PV 4,62 kWp z falownikiem Growatt 4 kW, kąt paneli 30*, odchyłka od S 37* na W.
    Razem 9,42 kWp.

  6. #6
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    piotraudi

    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    3-MIASTO
    Posty
    125

    Domyślnie

    A wszystkie panele masz podlaczone pod jedno mppt?

  7. #7
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    piotraudi

    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    3-MIASTO
    Posty
    125

    Domyślnie

    Cytat Napisał piotraudi Zobacz post
    A wszystkie panele masz podlaczone pod jedno mppt?
    Bo tak sie zastanawiam czy czasem nie dolozyc do istniejacej instalacji 5paneli kazdy o mocy 335w na jedno wyjscie mppt kabel mam 4mm2

  8. #8

    Domyślnie

    Na stronie któregoś producenta albo importera jest artykuł o przewymiarowaniu paneli względem falownika. MOżna to spokojnie robić i w zależności od ilości paneli ich ekspozycji są to różne wartości. Tzn dodać możesz zwykle sporo, tylko nie będzie z tego korzyści bo falownik zetnie to do maksymalnej mocy jaką może oddawać czyli tyle ile ma, jak 4 kW to ok 4 kW. Ogólnie do 50% przewymiarowania zwykle ma jeszcze sens. 20% zawsze ma sens. Ja dlatego do paneli 10 kW zakupiłem falownik 10 kW mimo, że proponowano mi 8 kW. U mnie te 8 przekracza sporadycznie. Teraz z uwagi na coraz cieplejsze dni coraz rzadziej, ale w kwietniu potrafiło i byc ponad 9 kW produkcji. Ale to są piki. Przez większość czasu jest sporo mniej, tym bardziej przy instalacji wschód - zachód, gdzie teoretycznie tylko jedna strona może pracować z maksymalną mocą w danym momencie. ok 12-13 jest godzina gdzie obie strony pracują podobnie i wtedy jest największy pik mocy (ale to zwykle jest tak, że obie strony jadą na ok 70-80% mocy więc ciągle jest zapas na dodatkowe kilka płyt. Być może jak rozliczę dotację, o ile ona będzie. Dołożę coś na dach, mam jeszcze miejsce na kilka płyt.
    SMAKOR
    Nie myślałem, że budowa domu to takie wyzwanie...

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony