dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 46
  1. #1
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Dzeus86

    Zarejestrowany
    Nov 2018
    Skąd
    Komorów
    Kod pocztowy
    05-806
    Posty
    323

    Domyślnie PROBLEM - odleglosc od granicy dzialki 3m, a nawis budynku. Prosba o pomoc!

    Witam,
    rozpoczalem budowe budynku ktory ma parter oraz pelne pietro bez skosow.
    PZT przedstawia budynek posadowiony 3 metry od granicy dzialki ( sciana parteru bez okien i drzwi).

    Niestety architekt nie uwzglednil we wszystkim iz nawis nad sciana budynku o szerokosci dokladnie 1 metra skraca odleglosc pietra do granicy dzialki do 2 metrow ( parter ciagle jest 3 metry od granicy). CIagle zarowno parter jak i cale pietro jak i nawis pietra nie maja otworow okiennych ani drzwiowych od strony granicy dzialki.

    Pytanie co teraz? PZT w dokumentacji na ktora jest pozwolenie na budowe nie uwzglednia owego nawisu - jest obrys budynku po parterze, ktory ma 3 m od granicy. Jestem na etapie zalanej plyty fundamentowej, co powinienem zrobic?

    Z góry bardzo dziekuje za rady.

  2. #2

    Domyślnie

    Cytat Napisał Dzeus86 Zobacz post
    Witam,
    rozpoczalem budowe budynku ktory ma parter oraz pelne pietro bez skosow.
    PZT przedstawia budynek posadowiony 3 metry od granicy dzialki ( sciana parteru bez okien i drzwi).

    Niestety architekt nie uwzglednil we wszystkim iz nawis nad sciana budynku o szerokosci dokladnie 1 metra skraca odleglosc pietra do granicy dzialki do 2 metrow ( parter ciagle jest 3 metry od granicy). CIagle zarowno parter jak i cale pietro jak i nawis pietra nie maja otworow okiennych ani drzwiowych od strony granicy dzialki.

    Pytanie co teraz? PZT w dokumentacji na ktora jest pozwolenie na budowe nie uwzglednia owego nawisu - jest obrys budynku po parterze, ktory ma 3 m od granicy. Jestem na etapie zalanej plyty fundamentowej, co powinienem zrobic?

    Z góry bardzo dziekuje za rady.
    Czyli masz legalne pozwolenie na budowę, ale nie było w dokumentacji, że piętro się zbliży do 2 m. Niestety to jest nieudolność przepisów, które nie pojmują, że ściana nie musi być pionowa i przy bardziej skomplikowanej geometrii budynku (zaokrąglone ściany, nie pionowe ściany) nie wiadomo jak rysować PZT i jak interpretować przepisy o odległościach.
    Gdy Turków za Bałkanem twoje straszą spiże,
    Gdy poselstwo Macrona twoje stopy liże, -
    Ukraina jedna twej mocy się urąga,
    Podnosi na cię rękę i koronę ściąga,

  3. #3
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Dzeus86

    Zarejestrowany
    Nov 2018
    Skąd
    Komorów
    Kod pocztowy
    05-806
    Posty
    323

    Domyślnie

    No tak, tylko co dalej i jak sie to ma do przepisow, ktore mowia ze minimum budynek powinien byc 3 metry od granicy? tego obawiam sie najbardziej.

    Kolejna sprawa ze taki nawis wchodzi przeciez do powierzchni zabudowy i to zmienia duzo. Wyjdzie tez problem pewnie przy aktualizacji mapy po zakonczonej budowie bo sie okaze rozbieznosc.

    Obawiam sie sytuacji gdzie bede musial cala plyte przesuwac o metr... ( katastrofa)
    Ostatnio edytowane przez Dzeus86 ; 01-05-2021 o 20:55

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.863

    Domyślnie

    Ten "nawis" to jest ściana I piętra?
    Nie jest to nieudolność przepisów które "nie rozumieją" tylko nieudolność architekta.
    Ostatnio edytowane przez d7d ; 01-05-2021 o 22:45
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

  5. #5
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Dzeus86

    Zarejestrowany
    Nov 2018
    Skąd
    Komorów
    Kod pocztowy
    05-806
    Posty
    323

    Domyślnie

    Cytat Napisał d7d Zobacz post
    Ten "nawis" to jest ściana I piętra?
    Nie jest to nieudolność przepisów które "nie rozumieją" tylko nieudolność architekta.
    Tak - sciana 1 pietra

  6. #6
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.279

    Domyślnie

    Nawis piętra o ile NIE JEST oparty na filarach, nie jest zaliczany do powierzchni zabudowy według rozporzadzenia MRRiB w sprawie ewidencji gruntów i budynków https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/Do...WDU20190000393

    Liczy się rzut obrysu budynku na gruncie na poziomie zerowym, więc jeśli piętro nie jest oparte na filarach (ani wysunięte elementy dachu!!! ), to dla EGiB nie są widoczne. Czyli zagrożenia ze strony inwentaryzacji budynku po budowie nie ma. Tyle w dziedzinie geodezji.

  7. #7
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Dzeus86

    Zarejestrowany
    Nov 2018
    Skąd
    Komorów
    Kod pocztowy
    05-806
    Posty
    323

    Domyślnie

    Przekroj budynku wyglada nastepujaco:

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	LK-1549-PRZEKROJ-INTERNET-PO-TECHN_03-1112x500.jpg
Wyświetleń:	48
Rozmiar:	59,4 KB
ID:	455373
    Problematyczny nawis to prawa czesc budynku)

    Jak widac nie ma okien ale jest nawis bez podparcia jakiegokolwiek.

    Pytanie czy obecny stan uniewaznia wydane pozwolenie na budowe i czy jak zadzwonie do starostwa we wtorek to wlasnie nie uslysze takiej informacji ( bo sasiad staje sie strona w postepowaniu?...) Sasiednia dzialka jest niezabudowana.
    MPZP daje przyzwolenie na budowe domu nawet w granicy dzialki za zgoda wlasciciela sasiedniej nieruchomosci. W przepisach jak czytalem jest informacja, ze mozna naruszyc granice 3/4 metrow odleglosci jezeli MPZP o tym stanowi. Pytanie co mam zrobic - rozmawiac z sasiedem, uzyskac zgode ( na ten moment optymistyczny wariant ze sie zgodzi), pewnie potwierdzic ja notarialnie i zaniesc do urzedu?

  8. #8
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Dzeus86

    Zarejestrowany
    Nov 2018
    Skąd
    Komorów
    Kod pocztowy
    05-806
    Posty
    323

    Domyślnie

    Architekt oraz kierbud twierdza ze nie ma tematu - skoro dostalem pozwolenie na budowe a kontur budynku zgadza sie z PZT. Nawis teoretycznie jest 2 m od granicy, ale starostwo wydalo pozwolenie nie podnoszac tematu. Kolejna rzecz, ze dokumentacja ktora dostali np. przekroje przedstawialy owy nawis - brak go jedynie na pzt.

    Owszem na PZT nie ma linią przerywaną zaznaczonego nawisu, ale starostwo dostalo cala dokumntacje w tym przekroje na ktorych widac owy nawis i wydalo zgode. w zwiazku z tym ponoc nie mam sie czym przejmowac, nie jest mi potrzebna nawet zgoda sasiada ( acz zamierzam ja pozyskac zachowujac dobre relacje) i moge kontynuowac prace.

    Pytanie czy rzeczywiscie?
    Ostatnio edytowane przez Dzeus86 ; 02-05-2021 o 12:57

  9. #9
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.279

    Domyślnie

    PnB otrzymałeś, zagrożenia ze strony pomiaru po budowie brak. Ciesz się życiem.
    Nie wystawiaj się sąsiadowi na strzał. Relacje na przyszłość są nieprzewidywalne.

  10. #10

    Domyślnie

    Jeszcze jest odbiór budynku i to jest ważniejsze od PnB. Z PnB mogło być tak że urzędnik sprawdzający projekt sugerował się fundamentami i parterem a piętro domniemywa że jest tych samych gabarytów co parter. I oby nie okazało się że urzędnik się pomylił a inwestor będzie cierpiał.

  11. #11
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Dzeus86

    Zarejestrowany
    Nov 2018
    Skąd
    Komorów
    Kod pocztowy
    05-806
    Posty
    323

    Domyślnie

    Cytat Napisał Bertha Zobacz post
    PnB otrzymałeś, zagrożenia ze strony pomiaru po budowie brak. Ciesz się życiem.
    Nie wystawiaj się sąsiadowi na strzał. Relacje na przyszłość są nieprzewidywalne.
    W sensie informowac go o tym fakcie i zdobywac na wszelki wypadek oswiadczenie czy niekoniecznie?

  12. #12
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Dzeus86

    Zarejestrowany
    Nov 2018
    Skąd
    Komorów
    Kod pocztowy
    05-806
    Posty
    323

    Domyślnie

    Cytat Napisał henrykow Zobacz post
    Jeszcze jest odbiór budynku i to jest ważniejsze od PnB. Z PnB mogło być tak że urzędnik sprawdzający projekt sugerował się fundamentami i parterem a piętro domniemywa że jest tych samych gabarytów co parter. I oby nie okazało się że urzędnik się pomylił a inwestor będzie cierpiał.
    NIe wiem czym sie sugerowal. Mial rzut pietra, mial rzut parteru - bylo zaznaczone wszystko. Jak dla mnie to fakt - urzednik sie pomylil poniewaz powinien podniesc owa kwestie.

    Rzut parteru z zaznaczonym TERAZ ( bo we wniosku nie zaznaczalem niebieska elipsa), problematycznym nawisem. Jak widac we wniosku byla przerywana wyboldowana linia na rzucie parteru, bylo tez pietro. Wiec de facto nawis byl choc na PZT juz nie.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	nawis.jpg
Wyświetleń:	34
Rozmiar:	21,2 KB
ID:	455391

    ponizej pzt na niebiesko elipsa gdzie powinien byc nawis, zaznaczylem go na fioletowo. We wniosku go nie bylo.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	pzt.jpg
Wyświetleń:	41
Rozmiar:	21,6 KB
ID:	455392
    Ostatnio edytowane przez Dzeus86 ; 02-05-2021 o 17:16

  13. #13
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.279

    Domyślnie

    Cytat Napisał Dzeus86 Zobacz post
    W sensie informowac go o tym fakcie i zdobywac na wszelki wypadek oswiadczenie czy niekoniecznie?
    Niekoniecznie. Ja bym tematu nie ruszał.

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał Dzeus86 Zobacz post
    NIe wiem czym sie sugerowal. Mial rzut pietra, mial rzut parteru - bylo zaznaczone wszystko. Jak dla mnie to fakt - urzednik sie pomylil poniewaz powinien podniesc owa kwestie.

    Rzut parteru z zaznaczonym TERAZ ( bo we wniosku nie zaznaczalem niebieska elipsa), problematycznym nawisem. Jak widac we wniosku byla przerywana wyboldowana linia na rzucie parteru, bylo tez pietro. Wiec de facto nawis byl choc na PZT juz nie.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	nawis.jpg
Wyświetleń:	34
Rozmiar:	21,2 KB
ID:	455391

    ponizej pzt na niebiesko elipsa gdzie powinien byc nawis, zaznaczylem go na fioletowo. We wniosku go nie bylo.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	pzt.jpg
Wyświetleń:	41
Rozmiar:	21,6 KB
ID:	455392
    Czyli w projekcie złożonym do wydania PnB tego nawisu nie było, on pojawił się po wydaniu PnB, tak?

  15. #15
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Dzeus86

    Zarejestrowany
    Nov 2018
    Skąd
    Komorów
    Kod pocztowy
    05-806
    Posty
    323

    Domyślnie

    Henrykow - nie było go na PZT - tak jak widac na obrazku, ALE BYŁ na rzutach - jak widac na obrazku rzutow - parter widac obrys nawisu przerywana linia.
    A samo pietro widac ze wystaje obrysem:

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Bez tytułu.jpg
Wyświetleń:	16
Rozmiar:	19,5 KB
ID:	455397

  16. #16
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Dzeus86

    Zarejestrowany
    Nov 2018
    Skąd
    Komorów
    Kod pocztowy
    05-806
    Posty
    323

    Domyślnie

    Cytat Napisał Bertha Zobacz post
    Niekoniecznie. Ja bym tematu nie ruszał.
    Tylko jak pisalem problem w tym ze to dzialka wystawiona na sprzedaz - obecnie niezabudowana. Pytanie co zrobia z tym nowi wlasciciele...

  17. #17
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.279

    Domyślnie

    Decyzja o PnB wydana, prawomocna, budowa legalnie rozpoczęta, Nnabywca otrzymuje komplet dokumentów z DB włącznie (wpisy!) . Ma to być zapisane w AN. W obecności notariusza NN otrzymał i podpisem potwierdził. Jeśli mu nie pasi, to NN występuje o nowe PnB z dachem bezkalenicowym - to przykładowe wyuzdane życzenia NN.

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał Dzeus86 Zobacz post
    Przekroj budynku wyglada nastepujaco:

    MPZP daje przyzwolenie na budowe domu nawet w granicy dzialki za zgoda wlasciciela sasiedniej nieruchomosci. W przepisach jak czytalem jest informacja, ze mozna naruszyc granice 3/4 metrow odleglosci jezeli MPZP o tym stanowi. Pytanie co mam zrobic - rozmawiac z sasiedem, uzyskac zgode ( na ten moment optymistyczny wariant ze sie zgodzi), pewnie potwierdzic ja notarialnie i zaniesc do urzedu?
    MPZP może zezwalać na budowę dokładnie w granicy (tzw. ostrej granicy) lub dokładnie 1,5 m od granicy, a nie "nawet" (§ 12 ust.2). WT nie dopuszczają zabudowy w odległości 2m w żadnym scenariuszu (z wyj. uzyskania odstępstwa od przepisów). Jeśli MPZP ma zapis o dopuszczeniu lokowania w granicy, to możesz lokować dokładnie w granicy. Zasadniczo zgoda sąsiada wtedy nie jest potrzebna, ale sąsiad jest stroną. Natomiast skoro akurat Twój MPZP dodatkowo wymaga zgody sąsiada, to w tym przypadku była by ona potrzebna.
    Gdy Turków za Bałkanem twoje straszą spiże,
    Gdy poselstwo Macrona twoje stopy liże, -
    Ukraina jedna twej mocy się urąga,
    Podnosi na cię rękę i koronę ściąga,

  19. #19
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Dzeus86

    Zarejestrowany
    Nov 2018
    Skąd
    Komorów
    Kod pocztowy
    05-806
    Posty
    323

    Domyślnie

    Cytat Napisał Lew2 Zobacz post
    MPZP może zezwalać na budowę dokładnie w granicy (tzw. ostrej granicy) lub dokładnie 1,5 m od granicy, a nie "nawet" (§ 12 ust.2). WT nie dopuszczają zabudowy w odległości 2m w żadnym scenariuszu (z wyj. uzyskania odstępstwa od przepisów). Jeśli MPZP ma zapis o dopuszczeniu lokowania w granicy, to możesz lokować dokładnie w granicy. Zasadniczo zgoda sąsiada wtedy nie jest potrzebna, ale sąsiad jest stroną. Natomiast skoro akurat Twój MPZP dodatkowo wymaga zgody sąsiada, to w tym przypadku była by ona potrzebna.
    Mam dokladnie taki zapis:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Bez tytułu.jpg
Wyświetleń:	22
Rozmiar:	6,1 KB
ID:	455419

    Czy w mojej sytuacji to koliduje?
    Inwentaryzacyja budynku wskaze 3m.

  20. #20

    Domyślnie

    Cytat Napisał Dzeus86 Zobacz post
    Mam dokladnie taki zapis:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Bez tytułu.jpg
Wyświetleń:	22
Rozmiar:	6,1 KB
ID:	455419

    Czy w mojej sytuacji to koliduje?
    Inwentaryzacyja budynku wskaze 3m.
    Na pewno nie możesz lokować w odległości 2 m w oparciu o ten przepis z Twojego MPZP. Mógłbyś w tzw. ostrej granicy, po uzyskaniu zgody sąsiada.
    Skoro inwentaryzacja wykaże 3m, to chyba będzie zgodnie z przepisami WT (odległość 3m), a na pewno urząd tego nie wykryje na podstawie samych papierów...
    Gdy Turków za Bałkanem twoje straszą spiże,
    Gdy poselstwo Macrona twoje stopy liże, -
    Ukraina jedna twej mocy się urąga,
    Podnosi na cię rękę i koronę ściąga,

Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony