dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 11 z 11
  1. #1

    Domyślnie dolewanie wody do grzejników (stara instalacja)

    Witam, mam pytanie czy może ktoś mógłby coś doradzić.
    Część grzejników położonych wyżej przestała grzać, zapewne zabrakło wody. nie bardzo ogarniam jak dolać. Instalacja jest stara, że nawet nie ma punktu zaczepienia żeby znaleźć w internecie jakąś instrukcję.
    Dołączam zdjęcia
    Czy dobrze myślę ze to do tej rury trzeba dolać wody? Ona prowadzi do tylnej części pieca.
    Jak się odkręci zawór zaznaczony żółtym kólkiem leci woda. Dosztukowałem tam wąż i probowałem tam lać wodę ale ze słabym skutkiem bo tamta woda, która się wylewa wypycha tę wodę, którą chce dolać. Zatem czy w ogóle w dobre miejsce chce lać wodę?
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	123.jpg
Wyświetleń:	25
Rozmiar:	86,0 KB
ID:	455385   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	555.jpg
Wyświetleń:	31
Rozmiar:	94,1 KB
ID:	455386  
    Ostatnio edytowane przez te1000 ; 02-05-2021 o 13:45

  2. #2

    Domyślnie

    Ten zawór w żółtym kółku oznaczony jest do napełniania wody w instalacji c.o.. musisz mieć jeszcze rurkę przelewowa od naczynia zbiorczego bo gdy dolejesz wody do instalacji musi ona się przelać tą rurką .

  3. #3

    Domyślnie

    Co nie znaczy, że ją będziesz mieć. U mnie jest przelew tylko do instalacji kanalizacyjnej – tak też robiono, choć pewnie nie było to zgodne z nawet ówczesną normą. Tak samo powinno być przejście od kotła do naczynia wzbiorczego pozbawione jakichkolwiek zaworów – i to nie każdy ma.

  4. #4

    Domyślnie

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	6666.jpg
Wyświetleń:	49
Rozmiar:	18,3 KB
ID:	455388

    czyli tu gdzie zaznaczyłem na zieolono trzeba dolewac wody?
    Bo jak odkręcę ten zawór zaznaczony na zółto to tam gdzie zaznaczone lee się woda?
    Więc czy w ogóle możliwe jest dolanie wody tym co zaznaczone na zielono skoro po odkręceniu zaworu leje się woda i wypycha wodę, którą dolewa.
    A rurkę przelewową w którym miejscu trzeba przykręcić?
    Ostatnio edytowane przez te1000 ; 02-05-2021 o 15:13

  5. #5

    Domyślnie

    Woda, którą będziesz dolewać z wodociągu, raczej będzie mieć większe ciśnienie, niż woda zgromadzona w instalacji c.o.... Teraz tam się woda leje, ale jak podepniesz tam wodę z wodociągu, kierunek przepływu będzie odwrotny, i wodę z instalacji może ci ewentualnie wypchnąć przelewem.

  6. #6

    Domyślnie

    ok dziękuję, tylko jeszcze pytanie, czy jest możliwość, że wleję za dużo wody i będzie jakiś problem? to stara instalacja i nie ma żadnych wskaźników ani cisnieniomierzy zatem czy jest możliwość ze wleję za duzo wody ?

  7. #7

    Domyślnie

    Jeśli to jest układ otwarty (a w starej instalacji inaczej nie będzie), to napełnienie instalacji poznasz po tym, że woda zacznie ci się przelewać. Teoretycznie powinieneś mieć rurę sygnalizacyjną w kotłowni, z której przelewająca się woda powinna zacząć wypływać, gdy instalacja będzie pełna. Jeśli takiej nie masz, a przelew jest podłączony bezpośrednio do kanalizacji, to pozostaje słuchać w okolicy pionu kanalizacyjnego, lub najlepiej naczynia wzbiorczego (w najwyższym punkcie instalacji), czy woda nie zaczyna się przelewać.

  8. #8

    Domyślnie

    dziękuję za wskazówki, popróbuje

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał te1000 Zobacz post
    ok dziękuję, tylko jeszcze pytanie, czy jest możliwość, że wleję za dużo wody i będzie jakiś problem? to stara instalacja i nie ma żadnych wskaźników ani cisnieniomierzy zatem czy jest możliwość ze wleję za duzo wody ?
    Musisz zlokalizować naczynie wyrównawcze i rurkę przelewową z tego naczynia. Powinna ona znajdować się w kotłowni. Po uzupełnieniu wody w instalacji c.o. woda zacznie się przelewać z naczynia i wtedy to będzie znak że należ zakręcić zawór (ten w żółtym kółku) i zakończyć dolewanie wody.

  10. #10

    Domyślnie

    dziękuje, coś rozkminię

  11. #11
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.262

    Domyślnie

    Poszukaj naczynia wzbiorczego i zobacz ile rur do niego jest podłączone. Tu masz przykładowe schematy: http://www.instsani.pl/781/instalacj...e-grawitacyjne

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony