dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7
  1. #1

    Domyślnie Garaż 1,5m od granicy

    Mam pytanie dot. sytuowania garażu 1,5m od granicy działki.

    Wg przepisów jest kilka możliwości. Ja skupię się na dwóch:
    - zapis pozwalający na to w MPZP
    - dlugosc sciany do 6,5m i budynek nie wyższy niż 3m

    Mam dość wąską i głęboką działkę, więc zachowanie 3m od granicy może być problematyczne (dać się da, ale wtedy robi.mi się ciasno do manewrowania)

    Czy w MPZP musi byc wyraznie napisane ze dopuszczona jest lokalizacja garazu 1,5m od granicy? Nie mam takich zapisów, a niektórzy twierdzą ze mozna tak zrobic w mysl "co nie jest zakazane to jest dozwolone".

    Opcja nr 2 nie podoba mi się ze względu na dach. Dom mam z dachem 2-spadowym a garaz musialbym miec z plaskim dachem zeby to sie wszystko pomiescilo. Wizualnie nie bardzo to do siebie pasuje. W koncu 3m to nie jest jakos super duzo mając na uwadze to ze brama powinna miec 2m wysokosci.

    Rozejrzalem się po sąsiednich działkach i sąsiedzi mają porobione takie garaże, które są na pewno wyższe niż to 3m przy czym działki są conajmniej szerokości 20m. Na mapkach te konstrukcje nie są zaznaczone jako.budynki więc funkcjonują chyba jako wiaty.

    Jak to mozna interpretować i co w ogóle można zrobić?

  2. #2

    Domyślnie

    MPZP powinien zawierać taki opis. Ze względu na wąska działkę jest możliwość budowy garażu o podanych gabarytach w granicy działki.
    Z tym pytaniem musiałbyś udać się do gminy.

  3. #3

    Domyślnie

    Jak masz działkę 16 m i mniej to dla ciebie inny przepis można dopasować

  4. #4

    Domyślnie

    Nie, dzialka ma 20m szerokosci

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał Krukosz Zobacz post
    Czy w MPZP musi byc wyraznie napisane ze dopuszczona jest lokalizacja garazu 1,5m od granicy? Nie mam takich zapisów, a niektórzy twierdzą ze mozna tak zrobic w mysl "co nie jest zakazane to jest dozwolone".

    Opcja nr 2 nie podoba mi się ze względu na dach. Dom mam z dachem 2-spadowym a garaz musialbym miec z plaskim dachem zeby to sie wszystko pomiescilo. Wizualnie nie bardzo to do siebie pasuje. W koncu 3m to nie jest jakos super duzo mając na uwadze to ze brama powinna miec 2m wysokosci.
    Racja: co nie jest zakazane jest dozwolone. Ale w tym przypadku jest zakazane, bo w WT jest wprost napisane w jakich odległościach musisz sytuować budynek, co znaczy że w innych odległościach nie wolno Ci sytuować budynku. Czyli zawsze musisz spełnić WT. WT z kolei delegują doprecyzowanie odległości do MPZP , że MPZP mógłby dopuścić (lub wręcz nakazać!) inne sytuowanie. Ale skoro twierdzisz, że Twój MPZP nic takiego nie pisze, to znaczy, że musisz polegać na tym co w WT. Pozostają Ci zgodnie z przepisami jeszcze 3 opcje:
    • garaż (ust. 4 pkt 3) jak napisałeś
    • bliźniak (ust.3 )
    • wystąpienie o odstępstwo od przepisów techniczno-budowlanych


    Przy czym MPZP może dopuszczać (lub nakazywać) sytuowanie budynku w ostrej granicy lub w odległości 1,5 m. Np. mój MPZP dopuszcza wprost sytuowanie w ostrej granicy, ale już nie w odległości 1,5 m.
    https://i1.wp.com/narodowyprogram.pl...18-granice.jpg
    https://narodowyprogram.pl/budownict...chniczne-2019/
    Gdy Turków za Bałkanem twoje straszą spiże,
    Gdy poselstwo Macrona twoje stopy liże, -
    Ukraina jedna twej mocy się urąga,
    Podnosi na cię rękę i koronę ściąga,

  6. #6

    Domyślnie

    Czyli zostaje mi opcja długość ściany do 6,5m i wysokość 3m żeby usytuować 1,5m od granicy.
    Trzeba tylko zadbać o murki ogniowe od strony granicy i powinno być ok (bo 6x5,5m i zgłoszenie to za mało na garaż 2-stanowiskowy + troche gospodarczego).. Jeden z garaży sąsiadów jak się przyjrzeć to rzeczywiście ma wysokość coś ok. 3m.

    Przy takiej wysokości zostają garaże z dachem płaskim lub o nachyleniu do ok. 15 stopni

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał Krukosz Zobacz post
    Czyli zostaje mi opcja długość ściany do 6,5m i wysokość 3m żeby usytuować 1,5m od granicy.
    Trzeba tylko zadbać o murki ogniowe od strony granicy i powinno być ok (bo 6x5,5m i zgłoszenie to za mało na garaż 2-stanowiskowy + troche gospodarczego).. Jeden z garaży sąsiadów jak się przyjrzeć to rzeczywiście ma wysokość coś ok. 3m.

    Przy takiej wysokości zostają garaże z dachem płaskim lub o nachyleniu do ok. 15 stopni
    Jak koniecznie chcesz mieć większy kąt dachu to można jeszcze zrobić taki zygzak: kilka dachów dwuspadowych obok siebie. Generalnie połamać ten dach jakoś - o ile nie ma wymogu dachu dwuspadowego.
    Gdy Turków za Bałkanem twoje straszą spiże,
    Gdy poselstwo Macrona twoje stopy liże, -
    Ukraina jedna twej mocy się urąga,
    Podnosi na cię rękę i koronę ściąga,

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony