dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 5 z 5
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Wiktor-CK

    Zarejestrowany
    Nov 2016
    Skąd
    Kielce
    Kod pocztowy
    25-453
    Posty
    38

    Domyślnie Cyrkulacja cwu na dwóch piętrach

    Witam,


    mam prośbę o poradę, w najbliższym czasie będę wykonywał w swoim nowobudowanym domu instalacje wod-kan.

    W projekcie mam zimna i ciepła wodę na alupex Wavin, uwzględniona jest równiez cyrkulacja.

    Wygląda to następująco:


    Parter

    - do łazienki cwu doprowadzona rurą 25, jest w niej również trójnik 25 i stąd cwu prowadzona na pietro do łazienki
    - w najdalszym punkcie łazienki jest kolano cyrkulacyjne i powróct cyrkulacji fi. 16 do kotłowni.

    kuchnia:
    - alupex 20 i powrót cyrkulacji do kotłowni fi. 16 poprzez kolano cyrkulacyjne

    pomieszczenie gospodarcze:
    - alupex 20 i powrót cyrkulacji do kotłowni fi. 16

    Łazienka na piętrze:

    - zasilanie cwu fi. 25 jak wczesniej napisałem z trójnika 25 z łazienki na parterze, powrót cwu do kotłowni fi. 16.


    w kotłowni 4 rury powrotne 16 z cyrkulacji łączą się w jedną i za nimi jest pompa cyrkulacyjna.


    Czy tak jest poprawnie? Zastanawiam się czy to będzie prawidłowo działać na jednej pompie na powrocie.




    Wielka prośba o poradę bo jak zacząłem czytać w internecie o cwu to już całkowicie się pogubiłem.


    Pozdrawiam

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Tak , jest poprawnie będzie działało. Chodzi aby wymusić obieg wody pomiędzy najdalszym punktem najbliżej punktu czerpanego, a zbiornikiem z CWU i z tego co napisałeś jest to spełnione.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  3. #3
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Wiktor-CK

    Zarejestrowany
    Nov 2016
    Skąd
    Kielce
    Kod pocztowy
    25-453
    Posty
    38

    Domyślnie

    Dzięki za opinie,
    zasadę cyrkulacji mniej więcej znam ale mam dwa rzepyślenia:

    1. Łazienka na parterze fi. 25 z niej idzie na piętro do drugiej łazienki czy nie wystarczy jedna pętla cyrkulacyjna z tej na pietrze? W obecnej formie mam powrót 16 z łazienki na parterze i osobny z łazienki na piętrze.

    2. Wszystkie powrotne pętle fi. 16 łączą się w kotłowni w jedną i następnie jest pompa. Każdy obieg będzie miał inne opory ze względu choćby na długość, czy pompa będzie pracowało prawidowo i we wszystkich pętlach będzie odpowiednia cyrkulacja?

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Cytat Napisał Wiktor-CK Zobacz post
    Dzięki za opinie,
    zasadę cyrkulacji mniej więcej znam ale mam dwa rzepyślenia:

    1. Łazienka na parterze fi. 25 z niej idzie na piętro do drugiej łazienki czy nie wystarczy jedna pętla cyrkulacyjna z tej na pietrze? W obecnej formie mam powrót 16 z łazienki na parterze i osobny z łazienki na piętrze.

    2. Wszystkie powrotne pętle fi. 16 łączą się w kotłowni w jedną i następnie jest pompa. Każdy obieg będzie miał inne opory ze względu choćby na długość, czy pompa będzie pracowało prawidowo i we wszystkich pętlach będzie odpowiednia cyrkulacja?
    We wszystkich nie, bo to zależy nie tylko od średnicy ale długości obwodu, ale z chwilą poboru woda ciepła popłynie i rurą główną i cyrkulacją.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.313
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Wiktor-CK Zobacz post
    czy [...] we wszystkich pętlach będzie odpowiednia cyrkulacja?
    Marne szanse. Chyba, że zamontujesz rozdzielacz z rotametrami i będziesz się bawił w regulację.
    Można zrobić jedną pętlę - czyli po kolei wszystkie punkty połączone "magistralą" i z ostatniego powrót cyrkulacji. Jak do tego dasz na końcu czujnik temperatury, to łatwo będzie unikać zbędnego ogrzewania powrotu cyrkulacji, w sumie obieg wody (razem z powrotem cyrkulacji) pewnie będzie najkrótszy a użycie któregokolwiek punktu "odświeży" temperaturę w każdym wcześniejszym punkcie.
    Można też zastosować taki patent:


    Na pierwszy rzut oka wydaje się to drogie i niewygodne rozwiązanie - ale takie nie jest. Jak zrobisz jedną "magistralę" ciepłej wody i pompę z termostatem zamontujesz na jej końcu - to masz podobnie, jak przy jednej pętli. Ale nie potrzebujesz powrotu. A przy współczesnej elektronice sterowanie taką pompą jest proste i tanie z pomocą "inteligentnego" gniazdka.
    Jak zrobisz niezależne punkty "w gwiazdę" to faktycznie, przez koszt pompy robi się to drogie rozwiązanie. Wprawdzie każdy punkt robi się niezależną, krótką nitką i pewnie straty ciepła będą mniejsze - ale przez koszt pomp nigdy takie rozwiązanie się nie zwróci.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 03-05-2021 o 21:00

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony