dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    kardons26

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Tychy
    Kod pocztowy
    43-100
    Posty
    22

    Domyślnie Instalacja PV zrób to sam

    Witam, planuję w najbliższym czasie zamontować swoją instalację ok. 5KW. Instalacja będzie znajdować się w blaszaku (inwerter i zabezpieczenia) tam wpinam się do gniazdka z siły do przewodu 5x4mm2. Panele część umieszczone na trójkątach alumiiowych na dachu blaszaka dla reszty zrobię konstrukcję skośną którą też wykorzystam pod zadaszenie.
    Zastanawiam się na wyborem falownika i paneli z czego najlepiej wybrać, aby zbędnie nie przepłacać.
    Zastanawiam się nad falownikami Huawei SUN2000-5KTL-M1, Fronius Symo 5.0-3-M 5,0 kW WiFi lub SOFAR SOLAR 5.5KTL
    Panele Longi HALF CUT 370W, LONGi Solar 445W LR4-72HPH, Jinco Jinko Solar JKM390M-6RL3-V 390W, LEAPTON 370W -H 9BB Mono, HalfCut
    Zabezpieczenia coś jak na tej aukcji dla przykładu https://allegro.pl/oferta/rozdzielni...ing-9433638431
    Ktoś poleca jakąś hurtownię niedaleko Katowic gdzie najlepiej kupić sprzęt i elementy konstrukcji, ?
    Może ktoś ma jakieś sugestię, żeby nie przepłacać zbędnie za sprzęt co wybrać i w którym kierunku iść?
    Czy do dotacji 5000zł O ile będzie podobnie trzeba kogoś z uprawnianiami dedykowanymi do PV czy tylko uprawnienia elektryczne, coś obiło mi sie o uszy że trzeba więcej. Zamierzam pociągnąć temat w miarę montażu. Z góry dzięki.

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.026
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Dotacja raczej będzie zależna od zakresu inwestycji, a przynajmniej tak wynika z zapowiedzi. W 2. naborze trzeba było załączyć zaświadczenie o samodzielnym wykonaniu montażu mikroinstalacji fotowoltaicznej i zgodnie z instrukcją wypełniania wniosku "Zalecane jest, aby Beneficjent we własnym zakresie ustalił wymagania z Operatorem Sieci Dystrybucyjnej, aby była możliwość podłączenia instalacji do sieci."

    Zastanów się jeszcze czy na pewno chcesz się zdecydować na samodzielny montaż. VAT na sprzęt wynosi 23% a na montaż 8%, więc de facto część montażu masz już w samym Vacie.
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  3. #3
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    kardons26

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Tychy
    Kod pocztowy
    43-100
    Posty
    22

    Domyślnie

    nawet na wat 23% montaż samemu mi się opłaca. Całość z konstrukcją wyjdzie mnie ok 17tyś minus od tego dotacja i odliczenie. Jaka firma za tyle zrobi?

  4. #4
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    kardons26

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Tychy
    Kod pocztowy
    43-100
    Posty
    22

    Domyślnie

    Ewentualnie znaleźć jakiegoś elektryka żeby wziął to na siebie, zrobię wszystko samemu on sprawdzi wystawi fakturę za wszystko ja mu zwrócę vat i koszty. Wszyscy będą zadowoleni.

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar mac_612
    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Wysoka
    Kod pocztowy
    89-320
    Posty
    1.458

    Domyślnie

    Ja robiłem samemu. Złozyłem papiery ze schematem + moje uprawnienia D+E i pomiary. Bez problemów.

  6. #6
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    kardons26

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Tychy
    Kod pocztowy
    43-100
    Posty
    22

    Domyślnie

    W końcu znalazłem trochę czasu żeby skompletować . Zamierzam w czerwcu wykonać zestaw PV do dyspozycji mam blaszak na którym na trójkątach dam 6 paneli pionowo . Oprócz tego dorobię do blaszaka skośne zadaszone na nim blacha" pod nim miejsce na graty". Na tym zadaszeniu dam 10 paneli.
    Co myślicie o takim kompletnym zestawieniu który sam stworzyłem. Część rzeczy na allegro a falownik i panele z hurtowni. Całość wyjdzie ok. 15 tyś + 2 tyś konstrukcja i mocowania, którą muszę zrobić. Zastanawiam się czy zamiast Huaweia nie dać Sofara 5,5 jest o 800zł tańszy. Biorę też pod uwagę inne panele zależy co będzie w dobrej cenie. Ktoś poleca gdzieś na śląsku gdzie można nabyć w dobrej cenie panele?
    1. Falownik Huawei SUN2000 5KTL-M1
    2. Panele Jinko JKM395m=M-6RL3 - 16szt.
    3. Zabezpieczenia DC: skrzynka ETI, Ochronnik fotowoltaiczny DC C 3P 1000V z iskiernikiem gazowym VCX-40PV-C 1000V klasy T2, Podstawa bezpiecznikowa modułowa VCX CFPV-32 PV 2P 10x38mm 1-32A 1000V + bezpieczniki
    4. Zabezpieczenie AC: skrzynka ETI, OGRANICZNIK PRZEPIĘĆ VCX B+C 4P 3F 8kA PRO, Wyłącznik nadprądowy Eaton B-25A
    5. Uziom solarny ok 5 m
    6. Kabel uziemiający 10mm2 żeby pospinać panele ok. 5m oraz 16mm2 ok. 10m + końcówki ok. 20szt
    7. Kabel solarny do spięcia dodatkowo modułów 4mm2 – ok 8m
    8. Kabel solarny 6mm2 do falownika i rozciągnięty do ostatniego panela wzdłuż wszystkich ok. 25m
    9. Złączki MC4 - 6kpl.
    10. Blaszki podkładki uziemiające
    11. Peszel 28/25
    12. Trytytki
    13. Zaciskarka do Mc4
    Co o tym zestawie sądzicie ?

  7. #7
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    tobiasz86

    Zarejestrowany
    Mar 2018
    Kod pocztowy
    38-481
    Posty
    290

    Domyślnie

    Pion to nie najlepsze rozwiązanie...chyba że nie rozumię Twojego przekazu.
    Sprawdź ofertę ozeshop, kupowałem u nich ponad rok temu i w tamtym czasie taniej nigdzie nie znalazłem (chodzi mi o panele) w tej chwili maja w dobrej cenie jasolar340 za 424zł
    kabel solarny czemu rozdzielasz na 4mm i 6mm- zaoszczędzisz na tym równowartość dwóch piw- weź 6mm przy tej różnicy (chociaż 4mm tez wystarczy) a właściwie co oznacza do spięcia dodatkowo modułów

  8. #8
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    kardons26

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Tychy
    Kod pocztowy
    43-100
    Posty
    22

    Domyślnie

    Trochę miałem przerwy, ostatecznie chyba będzie poniższy zestaw :
    Zestaw :
    1. Falownik Sofar 5,5 – 3600zł
    2. Panele panele Q Cells 390 15szt. – 9675zł
    3. Zabezpieczenia DC:
    - skrzynka ETI – 100zł
    - Ogranicznik przepięć do obwodów PV DEHNguard M YPV SCI 1000 T2 (C) , TH35, DIN, 3M, 303zł
    podstawa bezpiecznikowa modułowa VCX CFPV-32 PV 2P 10x38mm 1-32A 1000V + bezpieczniki - 30zł
    4. Zabezpieczenie AC:
    skrzynka ETI – 69zł
    Ogranicznik przepięć DEHNGUARD M TNS 275 - 250zł
    Wyłącznik nadprądowy Noark Ex9BN 6kA 3P B16Uziom solarny 4 m – 37zł
    5. Kabel uziemiający 10mm2 do uziomu ok. 10m – 75zł
    6. Kabel uziemiający 6mm2 do paneli ok 15 m – 70zł
    7. Kabel solarny 6mm2 do falownika i rozciągnięty do ostatniego panela wzdłuż wszystkich ok. 25m – 100zł
    8. Złączki MC4 - 4kpl. – 16zł
    9. Peszel – 40zł
    10. Trytytki
    11. Uziom - 150zł
    12. Zaciskarka do Mc4 - 45zł
    13. Kabel 15m 5x4mm2 – 200zł

    Suma ok 15 tyś zł

    14. Konstrukcja własnej roboty wolnostojąca - 2500zł
    Całość wyjdzie mnie ok 17 500zł + moja robota

    Ktoś coś by zmienił?, czegoś brakuje ? zastanawiam się czy powyzze ograniczniki są w miarę dobre czy jednak zmienić na Ogranicznik przepięć PHOENIX i czy jest potrzebny typu 1i 2 czy tylko 2 wystarczy?
    Za wszystkie sugestie z góy dzięki

  9. #9

    Domyślnie

    Podstawa bezpiecznikowa to dla strony DC? Zdaje się zbędne przy jednym stringu.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony