dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8
  1. #1

    Domyślnie Pusty układ CO / powietrze pomoc .

    Witam ,

    Sprawa wyglada tak , ze musiałem spuścić wodę z układu CO instalacja miedziana (modernizacja ogrzewania ) i zostanie to tak na jakiś czas, czy jest jakaś różnica gdy mam cały układ nienaruszony tylko spuszczona wodę , a np. zdjęty grzejnik i rozcięte rurki ?
    Czy szkodliwe jest tutaj powietrze ?
    Jak długo może to tak zostać , czy jak najszybciej założyć grzejnik nabić wody potem przy kolejnych pracach za jakiś czas od nowa wyjazd z woda i przeróbka ?

    A i czy mogę grzać CWU grzałka jeżeli w wężownicy nie ma wody ? Może to uszkodzić w jakiś sposób wężownice czy instalacje ?

    To nawiązuje do sytuacji pustego układu CO/CWU , a grzania w sezonie letnim wody z grzałki w bojlerze .

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar mac_612
    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Wysoka
    Kod pocztowy
    89-320
    Posty
    1.458

    Domyślnie

    Jeśli nie planujesz korzystać z instalacji do rozpoczęcia sezonu grzewczego, nie widzę sensu zalewania układu wodą. Bojler, jeśli to zwkły z wężownicą, z grzałką w CWU to możesz grzać elektrycznie.
    Ostatnio edytowane przez mac_612 ; 05-05-2021 o 22:24 Powód: ort

  3. #3

    Domyślnie

    ok to zostawię układ bez wody , bałem się ,że jak nie ma medium , instalacja jest porozcinana i jakaś woda tam zalega w grzejnikach czy odnogach rur to ciągle napływające powietrze to zniszczy dodatkowo ,że rurki są miedziane ,a grzejniki aluminiowe .
    Co do Bojlera ma grzałkę więc będę nią grzał , obawiałem się ,że jak grzałka będzie grzała wodę do 50 stopni ,a wężownica w środku będzie pusta to może temperatura i ciśnienie wody na nią niekorzystnie oddziaływać .

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar mac_612
    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Wysoka
    Kod pocztowy
    89-320
    Posty
    1.458

    Domyślnie

    Ogólnie jest bardzo niezalecane łączenie aluminium z miedzią w jednej instalacji i jak masz możliwość to napraw ten błąd. Powstaje miedzy tymi metalami bardzo silne ogniwo. Ale jak pozbędziesz się elektrolitu (wody) z instalacji, to zahamujesz tymczasowo korozję galwaniczną.
    Jak grzałka jest w wodzie, która może się bezpiecznie rozszerzać (minimum zawór bezpieczeństwa CWU) to można bezpiecznie grzać. Wężownicy nic nie będzie.

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał mac_612 Zobacz post
    Ogólnie jest bardzo niezalecane łączenie aluminium z miedzią w jednej instalacji i jak masz możliwość to napraw ten błąd. Powstaje miedzy tymi metalami bardzo silne ogniwo.e.
    Tak było kiedyś że łączenie aluminium z miedzią powodowało zapowietrzanie instalacji z powodu wytwarzania się wodoru. Teraz są grzejniki aluminiowe których wg zapewnień producenta zawala się na montowanie ich w instalacji z miedzią.

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał mac_612 Zobacz post
    Ogólnie jest bardzo niezalecane łączenie aluminium z miedzią w jednej instalacji i jak masz możliwość to napraw ten błąd. Powstaje miedzy tymi metalami bardzo silne ogniwo. Ale jak pozbędziesz się elektrolitu (wody) z instalacji, to zahamujesz tymczasowo korozję galwaniczną.
    Jak grzałka jest w wodzie, która może się bezpiecznie rozszerzać (minimum zawór bezpieczeństwa CWU) to można bezpiecznie grzać. Wężownicy nic nie będzie.
    Układ ma 15 lat , między aluminium a miedzią są zawory z brązu + kształtki w instalacji z mosiądzu wiec nic się nie dzieje .
    Został ściągnięty grzejnik w środku no cóż czarno od wody kotlowej jakaś tam rdza jest ale wszystko szczelne .
    Przed przejściem na PC wypłukam układ , zaleje inhibitorem i powinno dalej banglać.
    CWU posiada naczynie + zawór wiec na spokojnie .

    Zapytam , żeby nie tworzyć nowego tematu . Naczynie CO dopiero się na 10% wody w układzie , a naczynie CWU na 5% ?

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar mac_612
    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Wysoka
    Kod pocztowy
    89-320
    Posty
    1.458

    Domyślnie

    Cytat Napisał Program93 Zobacz post
    Przed przejściem na PC wypłukam układ , zaleje inhibitorem i powinno dalej banglać.
    CWU posiada naczynie + zawór wiec na spokojnie .
    Ok
    Cytat Napisał Program93 Zobacz post
    Zapytam , żeby nie tworzyć nowego tematu . Naczynie CO dopiero się na 10% wody w układzie , a naczynie CWU na 5% ?
    Możesz skorzystać z dostępnych w sieci kalkulatorów doboru naczyń, ale jeśli dbierzesz wg tych wartości będzie dobrze. Zawsze lepiej dać większe niż za małe.
    Cytat Napisał henrykow Zobacz post
    Tak było kiedyś że łączenie aluminium z miedzią powodowało zapowietrzanie instalacji z powodu wytwarzania się wodoru. Teraz są grzejniki aluminiowe których wg zapewnień producenta zawala się na montowanie ich w instalacji z miedzią.
    No cóż, zawsze się można czegoś nowego dowiedzieć. "W grzejnikach" nie siedzę, ale rozsądek podpowiada mi żeby nie łączyć tych metali zanurzonych w elektrolicie.

  8. #8

    Domyślnie

    Instalacja od tygodni pozbyta wody , grzejniki aluminiowe również opróżnione , a cały czas słuchać z nich cykanie , syczenie ? Co to może być powietrze i jakaś reakcja wewnątrz ?

    Mam również pytanie chce instalacje zalać woda i oczyścić separatorem , ale z pominięciem kotła . Mogę bezpośrednio powrót z CO wpiąć pod zasilanie CO między tymi obiektami dać separator oraz pompę obiegowa , a na naczyniu CO nabić instalacje 1bar o tak zostawić do sezonu grzewczego ?

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony