dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 14 z 14
  1. #1
    KONTO usunięte123
    Guest
    KONTO usunięte123

    Domyślnie Gaz + klimatyzacja po usunięciu ekogroszku

    Czesc wszystkim,
    gorąca prośba o wszelkie sugestie praktyków w kwestii wymiany klasycznego ogrzewania domu (120m2 z 2013 z rekuperacją) opartego na ekogroszku grzejącego podłogówkę RTD + grzejniki.
    W najbliższym roku będę przyłączony do sieci gazowej, od niedawna posiadam tez PV o mocy 10kW.
    Myślę nad zgłoszeniem sie do programu "czyste powietrze" w celu wymiany pieca "eko"na pompę ciepła /klimatyzator przy okazji doprowadzenia gazu.
    Klimatyzator kanałowy grzał by powietrzem pomieszczenia anemostatami a gaz (kocioł jednofunkcyjny),podłogówkę ewentualnie CWU na społke z prądem.

    Mam 2 zasadnicze pytania:
    - czy z programu "czyste powietrze" mozna otrzymac doatacje na wymiane kotla weglowego na klimatyzator/pompe ciepla + kociol gazowy?
    - czy w kotle jednofunkcyjnym mozna zastosowac osobno ogrzewanie podlogowki i grzejnikowe na dwoch pompach lub jakkolwiek inaczej?

    Dziękuje za wszelkie sugestie!
    Pozdrawiam
    Marcin

  2. #2

    Domyślnie

    Ad. 1.
    Tylko na jedno źródło ciepła. Czyli pewnie bardziej opłaci ci się wziąć na kocioł gazowy z całą kotłownią, a za klimatyzację dopłacić ze swoich. Za to wydaje mi się, że i jedno i drugie powinno dać się uwzględnić w termomodernizacyjnej uldze podatkowej przy rozliczeniu PIT-a.

    Ad. 2.
    Nie jestem w temacie, ale powinno się dać.

  3. #3
    KONTO usunięte123
    Guest
    KONTO usunięte123

    Domyślnie

    Cześć,
    Czy ktokolwiek na podstawie swoich doświadczeń jest w stanie zero -jedynkowo odpowiedzieć na moje pytania?

    ~ kpc21
    koszt klimatyzacji/pompy kanałowej z dystrybucją chyba jednak będzie nieporównywalnie większy, Same materiały to min koszt ponad 10kPLN.
    Do instalacji ogrzewania gazowego na dobra spraw potrzebny mi kocioł z niewielkimi modyfikacjami instalacji, Reszta (komin Schiedla i zasobnik) mam nadzieje nie beda wymagac wymiany.

  4. #4

    Domyślnie

    Instalacja ogrzewania gazowego to co najmniej kilkanaście tys. zł. Szczególnie, jeśli obecnie nie masz przyłącza gazowego.

    Nie wiem, jaki masz obecnie komin, ale do gazu musi być dwuwarstwowy – jedną warstwą jest zasysane powietrze do spalania, drugą są wyrzucane spaliny. Pewnie będziesz musiał do komina wstawić rurę.

    Zasobnik pewnie będzie można pozostawić obecny, choć do gazu rekomenduje się takie z większą powierzchnią wymiany ciepła. Nie z aż taką, jak do pompy ciepła, ale mimo wszystko.

    Po co chcesz instalować dwa systemy grzewcze?

  5. #5
    KONTO usunięte123
    Guest
    KONTO usunięte123

    Domyślnie

    Jak z grubsza rozkladają sie wydatki głównych elementów instalcji gazowej na te kilkanascie tys PLN?

    Komin to Schiedel rondo plus, wg producenta jest odpowiedni rowneiz do gazu. Doprowadzenie powietrza moge zrobic osobno od komina.
    Zasobnik 120L, obecnie przejada nadwyzki produkcji z elektrycznej PV ale do gazu chyba tez ta pojemnosc powinna wsytarczyc.

    Dwa systemy grzecze ze wzgedu na podlogowke, ktora zabudowana jest na 1/3 pow domu, stad planuje gaz.
    Klimatyzacja z funkcja pompy ze wzgledu na potrzebe roznudowania obecnego chlodzenia split a przy okazji grzania w sezonie jesinno-zimowym wspolpraca z podlogowką

  6. #6
    Banned
    Arturo1972

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Przyszowice
    Kod pocztowy
    44-178
    Posty
    2.007

    Domyślnie

    Cytat Napisał martiner Zobacz post
    Cześć,
    Czy ktokolwiek na podstawie swoich doświadczeń jest w stanie zero -jedynkowo odpowiedzieć na moje pytania?

    ~ kpc
    Myślę, że zero-jedynkowo nie dotrze do Ciebie skoro w 2013r wpakowałeś węgiel do domu
    Już wtedy węgiel był najdroższym rozwiązaniem ale jakoś nie dotarło to do Ciebie
    To dzisiaj nie licz, że zrozumiesz

  7. #7

    Domyślnie

    Ile spalałeś tego "eko"?
    Trochę podchodzisz z dziwnej strony.
    Tylko 120m2, plus 10kWp, to u mnie za dużo na całość z tanią pc i przy CWU czystym prądem.
    Coś tam musisz mieć popsute, skoro chcesz pompę i gaz.
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  8. #8
    KONTO usunięte123
    Guest
    KONTO usunięte123

    Domyślnie

    Klaudiusz

    w tym sezonie grzewczym ~2.5t ekogroszku,

    Moze niejasno to wcześniej artykułowałem, ale u mnie klima kanałowa to "must be"

    ze wzgledu na klime kanalowa widze tylko rozwiazania:
    - klima kanalowka + gaz na podlogowke
    - klima kanalowka z pompa + kospel na podlogowke

    jak uwazasz?

    ps. jaka tania PC użytkujesz?

  9. #9
    KONTO usunięte123
    Guest
    KONTO usunięte123

    Domyślnie

    Czesc,
    na swoje proste pytanie nie otrzymałem odpowiedzi.
    Spam Boscha nie został osunięty z tematu pomimo prośby
    Forum muratora to dziś popłuczyny dla swojej legendy sprzed lat, wyprowadźcie mnie z błędu jeśli się mylę...

  10. #10
    Banned
    Arturo1972

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Przyszowice
    Kod pocztowy
    44-178
    Posty
    2.007

    Domyślnie

    Cytat Napisał martiner Zobacz post
    Forum muratora to dziś popłuczyny dla swojej legendy sprzed lat, wyprowadźcie mnie z błędu jeśli się mylę...
    Jeśli masz ekogroszek w domu z 2013r to jesteś ostatnim,który mógłby kwestionować "legendę FM"
    Prędzej można odnieść wrażenie, że to Ty zbyt kumaty I ogarnięty to nie jesteś
    Powiem więcej, jesteś sierota, który nie słuchał FM, bo tylko sieroty montowały ekogroszek w domu po 2009r,zanim ja tu przybyłem.
    Zatem mylisz się niemiłosiernie.

    A ja jako "legenda" na FM od 2009r do znudzenia powtarzałem, że ekogroszek i paliwa stałe to zło.
    Pakując syf do domu widocznie nie rozumiałeś tego co tutaj czytasz...
    Ostatnio edytowane przez Arturo1972 ; 05-06-2021 o 23:51

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.579
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo1972;8058427.

    A ja jako "legenda" na FM od 2009r do znudzenia powtarzałem, że ekogroszek i paliwa stałe to zło.
    Jesteś zakałą tego Forum, jest znacznie lepsze, kiedy wysyłają cię w długą podróż po banany.
    Jeśli nie potrafisz pomoc, to przynajmniej nie obrażaj .
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  12. #12
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    SzymonKc

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Tomaszów Maz.
    Posty
    812

    Domyślnie

    Odpowiem na 2 pytanie,
    montuje się grupę pompowo mieszającą która zasila podłogówkę, a grzejniki są zasilane bezpośrednio z kotła, masz wtedy 2 obiegi o różnych temperaturach.

    Teraz inna kwestia - o ile zrozumiałem chcesz podgrzewać albo schładzać powietrze wentylacyjne (na nawiewie wentylacji). Oczywiście można tak zrobić, ale to nie przeniesie dużo energii, wentylacja ma za małą wydajność, zapotrzebowanie na ciepło w pomieszczeniach nie jest proporcjonalne do potrzeb wentylacyjnych. W każdym razie w ten sposób nie uda ci się w wystarczającym stopniu schłodzić pomieszczeń, ani ich podgrzać.

    I jeszcze jedna sprawa, masz 10KW paneli, na co chcesz zużywać ten prąd jeśli będziesz grzał gazem (ta klima na wentylacji zużyje go bardzo mało bo nie przeniesie większej ilości ciepła)? Jeśli już masz te panele i nie założysz pompy ciepła to pieniądze wydane na panele nie zwrócą się nigdy, będziesz charytatywnie zasilał sieć energetyczną a za gaz będziesz dodatkowo płacił. Montując pompę ciepła za prąd płacił nie będziesz. Nie wiem skąd pomysł z gazem. Z kolei gdybyś chciał grzać czystym prądem (grzałką), to tych paneli masz o wiele za mało i będziesz za prąd dopłacał.
    Ostatnio edytowane przez SzymonKc ; 06-06-2021 o 18:58

  13. #13

    Domyślnie

    To przyłącze gazowe, to tak średnio.
    Masz pv, podałeś ile spalasz węgla.
    Za mało danych
    Podaj, jaki kocioł, jaki węgiel.
    Podaj ,ile kwh potrzebuje Twój domek prądu.
    Jak ma się sprawa z CWU.
    Grzejesz cały rok śmieciuchem? Łącznie z CWU?
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  14. #14

    Domyślnie

    Za mało danych forumowicze podają.
    Ma być wszystko, nawet, czy jest zmywarka, czy mycie w misce w zlewie naczyń (trochę przesadzam)..
    Jeśli nie ma wszystkich danych/uwarunkowań, nie da się podpowiedzieć rozwiązania.
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony