dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 2 z 2
  1. #1

    Domyślnie Domek na kotwach

    Dzień dobry

    Mam prośbę o pomoc. Postawiłem w zeszłym roku domek dla dzieci, na kotwach jak na zdjęciu, aby był odizolowany od podłoża.
    Zagwozdki mam dwie. Po 1: kiedy dzieciaki huśtają się, cały domek mocno pracuje, buja się, kiwa, skrzypi, robi wrażenie jakby miał się rozpaść, choć de facto nic złego się mu nie dzieje. Do tej pory tak mocno nie zwracałem uwagi na to, ale na dole powstaje piaskownica i zaczynam się mocno martwić o bezpieczeństwo. Wiem, że powinienem ustabilizować go i wzmocnić poprzez zastosowanie poprzeczek z desek. Chciałbym zapytać praktyków, jak powinno być to zrobione, czy wystarczy tak jak narysowałem na jednym ze zdjęć, takie krótkie łączenia, czy powinny być dłuższe poprzeczki, czy wystarczy jedna, czy koniecznie dwie? Wiem, że ze zdjęcia ciężko określić, ale są czasem uniwersalne zasady, o których amator nie ma pojęcia. A może Koleżanki i Koledzy mają inne lepsze pomysły?
    Druga sprawa, to trwałość zakotwienia. Załączam fotę jak to wygląda. Zacząłem się zastanawiać, czy taki nawet lekko pracujący domek nie doprowadzi np. do urwania kotwy? Choćby w miejscu przyspawania pręta do kątownika? Myślę, czy tak to zostawić, czy może coś kombinować, odizolować jakąś papą drewnianą nogę i nadlać betonu, żeby noga się na nim wsparła? Teraz całość stoi jakby na czterech prętach, co też na pewno wpływa na stabilność konstrukcji np. podczas huśtania. A może zostawić, domek raczej się nie zawali, na dół nie spadnie, w końcu to jest jeszcze kawał konstrukcji na górze trwale ze sobą związany, choćby kotwa puściła, to 4 nogi zostają.
    Może niepotrzebnie się przejmuję, ale wiadomo, że jak chodzi o dzieciaki, to człowiek woli dmuchać na zimne. Dzięki, pozdrawiam, Przemek.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	domek1.jpg
Wyświetleń:	72
Rozmiar:	97,6 KB
ID:	455505
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	domek2.jpg
Wyświetleń:	46
Rozmiar:	96,6 KB
ID:	455504
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	kotwa1.jpg
Wyświetleń:	52
Rozmiar:	97,3 KB
ID:	455506

  2. #2
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    gondoljerzy

    Zarejestrowany
    May 2012
    Skąd
    wioska pod Łomżą
    Posty
    727

    Domyślnie

    Jeśli na dole ma być piaskownica, to raczej zostaje ci tylko rozwiązanie z pierwszego zdjęcia. Swoją drogą, jak wygląda konstrukcja nośna domku? Czy pionowe słupy idą od dołu do samej góry konstrukcji? Bo jeśli tak, to ja bym zdjął te żółte deski i dał pod nimi (albo zamiast nich) płytę osb albo sklejkę. Umocować te płyty do słupów i belek podłogi na wkręty i klej polimerowy, żeby powstało sztywne pudło. Tak jak jest teraz, czyli deski mocowane jednym gwoździem/wkrętem nie daje sztywności.
    Róbmy swoje!

    Dom - był gierkowski klocek, jest wiejska chatka. Wykończeniówka na finiszu.
    PV 4,92kWp, Pompa ciepła Gree Versati III 10kW.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony