dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 11 z 11
  1. #1

    Domyślnie koszt użytkowania bramy na pilota i podgrzewanego wjazdu

    muszę wykonać bramę na sterowaną na pilota, dwuskrzydłową.
    wjazd będzie podgrzewany na długości kilku metrów, tak aby nie było problemu z otwieraniem.
    będą też domofony.

    wjazd i brama będą użytkowane przez 5 rodzin.

    planuję założyć na to oddzielny podlicznik, aby później podzielić się kosztami energii .

    ma ktoś doświadczenie w tym temacie?
    jakich realnych kosztów użytkowania można się spodziewać?

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.279

    Domyślnie

    Zużycie energii na sterowanie bramy to jakieś grosze. Skrzydło rozwierne zakładasz około 8 cm nad nawierzchnią to mały śnieg nie przeszkadza. Gdy spadnie 25 cm świeżego śniegu w nocy to nie jestem pewien czy stopi się do rana. Umyślny z łopatą będzie niezbędny. Potrzebne będą dwie linie czujników: przed bramą i od środka przed zasięgiem skrzydeł. Traktuj użytkowników jako umiarkowanie rozgarniętych!

  3. #3

    Domyślnie

    podjazd będzie dosyć nachylony na końcowym odcinku, przy bramie, więc podgrzewanie ma też zabezpieczyć przed poślizgiem.

    przyjmuję, że brama będzie się otwierać i zamykać jakieś 40 razy w ciągu doby (10 samochodów, po 2 wyjazdy i 2 powroty dziennie)
    nawet jeśli to będą grosze - to w ciągu roku może się uzbierać kilkaset złotych.
    do tego dojdą koszty podgrzewania, i w końcu serwisowania bramy, które też trzeba przewidzieć.

    czy ma ktoś orientacyjne dane z małego apartamentowca?

    muszę uprzedzić o szacunkowych kosztach wszystkich użytkowników wjazdu zanim zostanie on wykonany.

  4. #4

    Domyślnie

    Żeby to ogarnąć musiałbyś zainwestować w czujniki które sterują automatycznie ogrzewaniem -wtedy ma to sens. Gdyby grzało cały czas -to pójdziecie z torbami. Gdyby tylko ktos miał tym sterować ręcznie to będzie wrzask, że ktoś nie włączył i sie nasypało a ogrzewanie musi być właczone z wcześniejszym wyprzedzeniem -powiedzmy 3-6godzin.
    Na serio -często łopata jest szybka i tania choć tej i tak nie ma kto kupić -bo dlaczego ten a nie inny lokator?

  5. #5

    Domyślnie

    Strzelam, że 1 godzina grzania placu 10m2 -to 1kW czyli ok 40-70groszy a jak śnieg zacznie pasać to grzac trzeba ok 5-10godzin.

  6. #6
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.279

    Domyślnie

    Jeśli wjazd ma duży spadek, to powinny być krawężniki aby w razie uślizgu nie poobrywać klamek w aucie lub nie zostawić lakieru na ścianie. Do tego dojrzeje się po latach całorocznego użytkowania.

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Janekk1234
    Zarejestrowany
    Apr 2017
    Skąd
    TSA
    Kod pocztowy
    77-430
    Posty
    1.647
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    3

    Domyślnie

    300 W na 1m2 tyle sie daje standardowo ,

  8. #8

    Domyślnie

    * podgrzewanie : 300W x 18m2 -> 4kW (nie wszędzie będzie 300W/m2 ) x 100h w roku -> 400kWh
    * otwieranie : 600W x 1.5min x 40 x 365 -> 220kWh
    * standby: 30W x 24h x 365 -> 262kWh
    * oświetlenie : 20kWh rocznie
    * domofon: 20kWh rocznie

    w sumie ok 900kWh.

    serwis i naprawy - szacunkowo 1000 zł co 3 lata.

    (wymiany uszkodzonych lub zgubionych pilotów nie liczę - każdy na własny koszt).

    wychodzi mi roczny kosz użytkowania wjazdu ok.1000 zł.

    czy o czymś zapomniałem, albo coś źle oszacowałem ?

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał key1 Zobacz post
    * podgrzewanie : 300W x 18m2 -> 4kW (nie wszędzie będzie 300W/m2 ) x 100h w roku -> 400kWh
    .........
    czy o czymś zapomniałem, albo coś źle oszacowałem ?
    Skąd wziąłeś te 100h pracy w roku?
    Pisałem, że ktoś lub automat to musi właczyć i wyłaczyć żeby miało sens.
    Musisz mieć najprostszy automat, że w przypadku temperatur poniżej +3*C włacza się np od godz. 2:00 do 8:00 i od 12:00 do 18:00.
    A jak ktos chce mieć czysto o 23:00 to jak ?
    To jest trudno policzalne.
    Fakt -moc zalecana 300W/m2, ale 180W/m2 też będzie pod warunkiem, że będzie wtedy grzane cały czas.

  10. #10

    Domyślnie

    bez przesady, to by było jakieś 1000-2000 godzin grzania w roku, x 4kW.

    myślałem o automacie załączającym grzanie tylko po wystąpieniu opadów (i gdy dodatkowo temperatura przy gruncie jest <2st).

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał key1 Zobacz post
    bez przesady, to by było jakieś 1000-2000 godzin grzania w roku, x 4kW.

    myślałem o automacie załączającym grzanie tylko po wystąpieniu opadów (i gdy dodatkowo temperatura przy gruncie jest <2st).
    Dobre myślenie, ale nie muszą wystapić opady aby przy spadającej temperaturze wytrącała się wilgoć i marzła przy ziemi.
    Tak więc czujnik opadów może nie zdać egzaminu.
    Ilość godzin w roku przy temp. poniżej 2*C można z danych statystycznych obliczyć.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony