dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    radtoruniak

    Zarejestrowany
    Jan 2007
    Skąd
    Toruń
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    16

    Domyślnie Pompa STIEBEL WPC 10 problem z CWU

    Dzień dobry wszystkim,

    Czytając forum zauważyłem, że mógłbym skorzystać z Waszej wiedzy i doświadczenia.

    Przejdę do sedna.

    Pompa ciepła jak w temacie, ogrzewanie działa Ok, od kilku lat nie narzekam,

    Ustawienia:
    Temp komfortowa 21,4
    Max temp powrotu 26,0
    (Tymi dwoma parametrami reguluję temperaturę w domu, a właściwie nie ruszam ich chyba, że kilka dni przymrozi poniżej -10 to wtedy zmieniam na około odpowiednio 22 i 28,5)

    …ale ciepła woda dziś to już była „przeginka”. Podpowiedzcie mi, co mogę mieć źle ustawione jeśli.

    CWU zadana 44
    HISTEREZA 3
    Korekta 3

    Godzina 20.00, córka idzie się myć, woda załóżmy, że ciepła, zbiornik jak mi się wydaje pewnie ze 100 litrów, córka bez przesady, z 10 min może i to nie, że caly czas leje wodę

    Godzina 21.00 żona krzyczy, że zimna woda leci.

    Patrzę w wyświetlacz a tam 26 stopni i pompa nie pracuje / nie grzeje cieplej wody.

    Za nic się nie chciała uruchomić, resety, bezpieczniki itp, 23.00 jakoś - startuje i nagrzewa na momencie do tych 44 stopni po czym się wyłącza. Niby normalnie.

    Ale co jest przyczyną, że nie wystartowała po przekroczeniu ustawionej histerezy? Są jakieś dodatkowe jeszcze ustawienia?
    Czy maksymalna temperatura powrotu ustawiona przeze mnie na 26 (dla ogrzewania) może mieć na to wpływ? (Instrukcja podaje, że to ustawienie nie wpływa na pracę przy grzaniu wody)

    Ten problem już mam raczej od dawna, tylko teraz mnie już zaczął bardziej irytować żona grozi rozwodem

  2. #2

    Domyślnie

    Może PC miała w tym czasie potrzebę grzania CO, a CO jest ustawione z priorytetem pierwszeństwa.
    Bojler 100 L na trzy osoby, to mało. Grzej go do 50*C i ustaw histerezę na np. 6*C.
    Histereza 3*C przy 100L bojlerze - to w realu ciągłe dogrzewanie, bo w tak małym zbiorniku te 3*C potrafi się szybko zmienić.

    Co do tego, czemu nie wystartowała z grzaniem CWU, masz może coś w harmonogramie CWU ustawione?
    Ostatnio edytowane przez Marco36 ; 06-05-2021 o 10:46
    Dom z 1910r., pow. ogrzewana 160 m2 ; OZC 7,2kW dla -20°C (i +22°C w domu), 100% grzejniki, częściowe podpiwniczenie, cegła klinkierka 50cm z pustką dylatacyjną +10cm styro., strop 32cm wełny, skosy 17-20 cm. "U" przegród - podłoga na gruncie U=0,62-0,86; mury zew. U=0,34; skosy U=0,25; strop U=0,11; okna U=1,6 +rolety zewn. Fotowoltaika 8,31 kWp (4,56kWp poli; wschód -73°) + (3,75kWp mono; zachód +107°), rekuperacja <300m3/h. Od 15.10.2020r. PC-PW Daikin Altherma III R32 - 6 kW z grzałką 9 kW.

  3. #3
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar exetterenak
    Zarejestrowany
    May 2020
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    592

    Domyślnie

    Z danych technicznych widzę że bojler to 162l a pow wężownicy to 3,6m2 więc nie powinno być problemu z odbiorem ciepła.
    Masz kontakt do instalatora? Może tam jest ustawiony jakiś harmonogram.

    https://www.stiebel-eltron.pl/pl/pro...echniczne.html

  4. #4
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    radtoruniak

    Zarejestrowany
    Jan 2007
    Skąd
    Toruń
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    16

    Domyślnie

    Jak wchodzę w ustawienia harmonogramu, to tam dla każdego dnia jest od 00:00 do 24:00.
    Centralne ogrzewanie też nie chodziło Pompa jakby stała nic nie robiła, a temperatura ciepłej wody była sobie 26
    Czy to może mieć coś wspólnego z maksymalną temperaturą powrotu dla ogrzewania ustawioną na 26?
    Zbiornik faktycznie według opisu to 160 l, to już w ogóle wtedy robi się dla mnie dziwne że ta woda tak szybko robi się zimna,
    Ale z drugiej strony nic dziwnego jeśli pompa nie chce się włączyć przy zadanej histerezie
    Rad z Torunia

  5. #5

    Domyślnie

    44*C w bojlerze, to raczej niewiele tego ciepła posiada zmagazynowanego - to dlatego przy poborze wody ciepłej i dopływie wody świeżej na poziomie +7*C, temp. w baniaku szybko spada. Dlatego podniósłbym temp. CWU do zakresu między +47*C a +50*C i zwiększył histerezę.

    Co do braku grzania. Jaka była wtedy temp. na dworze?
    Może PC robiła odszranianie wymiennika zewnętrznego ?
    Lub kolejna opcja, widziałem w instrukcji, że jest tam do ustawienia jakiś określony czas wykonania przerwy w pracy kompresora.
    Przynajmniej patrząc pobieżnie, tak to zrozumiałem. Może PC krótko przed poborem wody do kąpieli się wyłączyła i nie minął minimalny czas okresu wyłączenia PC przed ponownym uruchomieniem. Jeśli dobrze to zrozumiałem i takie ustawienie tam jest , to sprawdzić jaki jest ustawiony czas przerwy i ewentualnie skrócić czas tej przerwy. Chyba czas można regulować od 20 minut do 1 godziny i 20 minut - czas przerwy po wyłączeniu kompresora.

    Jak podniesiesz temp. CWU i zwiększysz histerezę, to myślę że też może pomóc przy tej przypadłości.
    Wyższa temp. wody starczy na dłuższą kąpiel, a większa histereza wydłuży czas między kolejnymi dogrzewaniami.
    Ostatnio edytowane przez Marco36 ; 06-05-2021 o 16:55
    Dom z 1910r., pow. ogrzewana 160 m2 ; OZC 7,2kW dla -20°C (i +22°C w domu), 100% grzejniki, częściowe podpiwniczenie, cegła klinkierka 50cm z pustką dylatacyjną +10cm styro., strop 32cm wełny, skosy 17-20 cm. "U" przegród - podłoga na gruncie U=0,62-0,86; mury zew. U=0,34; skosy U=0,25; strop U=0,11; okna U=1,6 +rolety zewn. Fotowoltaika 8,31 kWp (4,56kWp poli; wschód -73°) + (3,75kWp mono; zachód +107°), rekuperacja <300m3/h. Od 15.10.2020r. PC-PW Daikin Altherma III R32 - 6 kW z grzałką 9 kW.

  6. #6
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    radtoruniak

    Zarejestrowany
    Jan 2007
    Skąd
    Toruń
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    16

    Domyślnie

    Zmieniłem na 47 stopni i histerezę 4 na razie..
    Wczoraj wieczorem było Ok.

    Tylko się zastanawiam, czy to przyczyna.. bo… tak jak pisałem, wtedy temperatura wody była 26, a PC nie załączyła się jeszcze z lekka liczyć 1,5 godziny jak siedziałem i gdybałem przy niej. Może faktycznie coś z tym czasem przerwy, ale gdzieś mi się w ustawieniach rzuciło, że 20 minut ustawione jest, więc to i tak by nie było to
    Rad z Torunia

  7. #7
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    radtoruniak

    Zarejestrowany
    Jan 2007
    Skąd
    Toruń
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    16

    Domyślnie

    …wracam do tematu wczoraj i dziś znów sytuacja podobna, tym razem ustawienie było:

    Temperatura zadana CWU 46
    Histereza 3,5 „K”
    Korekta 3 *C

    .. temperatura spadła wczoraj do 32 a dzisiaj do 35 i nic.. wczoraj po „uwadze” żony o zimnej wodzie poszedłem i patrzę na ten wyświetlacz i nic zero reakcji PC wszedłem w menu ustawiłem maksymalną temperaturę powrotu na 40 i jakby coś drgnęło, coś popłynęło, coś poszurało i wyświetliło, że uruchomił się tryb grzania wody, może przypadek… ale…

    Dziś: ta sama sytuacja, .. żona lekko zwraca uwagę, wiemy że córki już dziś „oszczędzały wodę po wczorajszym”, idę do wyświetlacza.. jest 35 z groszem, patrzę się patrzę i nic nauczony doświadczeniem, zmieniam ustawienie maksymalnej temperatury powrotu na 40, klikam ok, i znów szuruburu, szszszsz.. szuuu.. i na wyswietlaczu pokazuje się, że włącza się tryb grzania CWU, zmieniam znów tak jak było maksymalną temperaturę powrotu na 26, tak jak było, a woda w jakieś 10-15 min nagrzewa się do tych 46

    Ktoś z instalatorów Stiebla coś podpowie?
    Co oznacza „K” przy parametrze histerezy?

    Przepraszam, ale „łapię” się wszystkiego, tam jest tak mało ustawień, że trudno powiedzieć gdzie jest problem.. żadnych szczególnych warunków, żadnych dziwnych programów grzania, PC nie pracowała wtedy w trybie CO, bo po 17ej dziś kiedy wróciłem do domu zmieniłem parametr maksymalnej temperatury powrotu z 40 (ustawionej wczoraj) na 26 jaką miałem dotychczas te 40 trochę podniosło mi temperaturę w domu za wysoko, co do tego parametru dzisiaj skontaktowałem się z monterem i doradził zmniejszyć na 26-29 w zależności od warunków na dworze, i tak rzeczywiście jeśli chodzi o CO jest ok, mówił, że podjedzie za jakiś tydzień, ale sam twierdzi, że dziwne, upewniłem go, że nie mam włączonego trybu „nauki” dla CWU.

  8. #8
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    oberwatorPC

    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Warszwa
    Kod pocztowy
    00-000
    Posty
    887

    Domyślnie

    Zawór 3 drożny wysiadł i przepuszcza na podłogę. Zakręć zawory w rozdzielaczach i nagrzeje Ci wodę bez problemu.

  9. #9
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    radtoruniak

    Zarejestrowany
    Jan 2007
    Skąd
    Toruń
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał oberwatorPC Zobacz post
    Zawór 3 drożny wysiadł i przepuszcza na podłogę. Zakręć zawory w rozdzielaczach i nagrzeje Ci wodę bez problemu.
    Czy to by tłumaczyło nierozpoczynanie nagrzewania się wody przy spadku temperatury CWU do 32 stopni (a nawet 26) przy ustawionych 46 i histerezie 3,5K?

    Jestem kompletnym laikiem, zawór trójdrożny znajduje się gdzieś w obudowie PC?

  10. #10
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    radtoruniak

    Zarejestrowany
    Jan 2007
    Skąd
    Toruń
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    16

    Domyślnie

    Chyba udało się rozwiązać problem,
    Przede wszystkim uruchomiliśmy pompkę cyrkulacyjną, która okazuje się, że chyba działa jak chciała, bo rozregulował się regulator czasowy w skrzynce bezpieczników, który ją uruchamiał (wywaliliśmy regulator ze skrzynki, a pompka podpięta została do smart gniazdka wifi z harmonogramem), a poza tym, wymieniając też tą pompkę okazało się, że tam pod nią zaraz jest taki zawór jakis - nie znam nazwy - z takim bolcem, który się naciska chyba pod wpływem ciśnienia, i on „stał prawie w poprzek” się zaciął / zacinał. Po wymianie, jeszcze nie odnotowaliśmy, problemu z tym, że nie ma cieplej wody
    Rad z Torunia

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony