dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 12 z 12
  1. #1

    Domyślnie Strop drewniany mocowanie.

    Dzień dobry,

    W przyszłym tygodniu przyjeżdżają nam belki stropowe, musimy znaleźć odpowiednią metodę mocowania tych belek do wieńca ( belki będą oparte na wieńcu ).
    Ogólnie nie planowałem mocowania tych belek tylko chciałem położyć je na warstwie papy ( o właśnie to jest kolejna sprawa na czym je położyć żeby nie chłonęły wilgoci i nie skrzypiało) i później miały być obmurowane na ciasno żeby nie miały możliwości położenia się. Do tego od góry deskowanie lub osb. Ale przyjechał KB i mówi żeby zamocować. Tylko teraz jak ??????

    Opcji jest wiele ale najlepszą i chyba najprostszą wydaje się kotwa chemiczna + szpilka 8 mm może 10 ?

    Może ktoś z was widział sposób montażu takich belek i coś podpowie.


    I jeszcze jedno belki stropowe 26x13 cm

  2. #2

    Domyślnie

    A jak zamiarowałeś dach postawić/montować? Czy tu jeszcze pięterko ma być z podłoga drewnianą? Za mało danych!

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał gnago Zobacz post
    A jak zamiarowałeś dach postawić/montować? Czy tu jeszcze pięterko ma być z podłoga drewnianą? Za mało danych!
    Do dachu jeszcze daleko mamy obecnie ściany nośne z wylanym wieńcem i wypuszczonymi starterami słupów, na to ma być zamontowany strop drewniany na belkach. Później klasycznie beleczki obmurowane z pierwszą warstwą BK i lecimy dalej ze ścianami kolankowymi. Poddasze/piętro użytkowe ( garderoba, sypialnia, łazienka)

    Myśleliśmy żeby wypuścić szpilki jak do murłaty ale jeszcze nie znamy dokładnego rozstawu belek zamówiłem 2szt więcej, jeżeli będzie nam się wydawać ze jest za mało to je dołożymy i zmieni nam się wtedy rozstaw.

    W projekcie mam co 1m ale już mamy przyjęte ze będzie co 67cm a jak dołożę 2 szt to wyjdzie jeszcze gęściej.
    Ostatnio edytowane przez Maratoro ; 06-05-2021 o 08:07

  4. #4

    Domyślnie

    to jeśli planujesz lekką mokra to wypuść je na równo z licem muru wysmarowawszy szczelnie lepikiem, płynna folią( znaczy czym tam masz końce belek w całości) Pamiętając pokryć zaprawą klejem zanim styro przykryjesz. Ongiś umieszczano jedynie w murze wewnętrznym albo łączono z belkami pełniącymi rolę wieńca w metodzie szachulcowej.

  5. #5

    Domyślnie

    Dobrze rozumiem czyli można nie mocować niczym ? Niechciałbym robić tego jak kiedyś tylko wolałbym zrobić to odpowiednio jak na XXI w przystało

  6. #6

    Domyślnie

    No przy rozbiórce starych kamienic z stropami drewnianymi belki jedynie w niszach były z wciśniętym tynkiem. Położenie belek usztywnią deski czy osb czy co tam planujesz. Ale jeśli uspokoisz swoje wątpliwości możesz kotwiczyć na kotwach każdą belkę osobno . Widziałem takie superanckie po 20 zł za sztukę ( pewnie już droższe) w końcu twoje pieniądze (no może banku)

    Możesz dać tam szpachlę z żywic to je usztywni , kolejne kilkaset zł najmniej. Albo oszczędzić i zainwestować w wyciszenie końców tych belek otaczając na styku ścian w materiał dżwiękochłonny. Bo drzewo z natury rezonansuje - dźwięki przenosi. A pod podłogę dać perlit czy to zasypując czy mieszając z mleczkiem cementowym. Nawet kilkanaście decybeli mniej

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.210

    Domyślnie

    Cytat Napisał Maratoro Zobacz post
    Ale przyjechał KB i mówi żeby zamocować. Tylko teraz jak ??????

    Opcji jest wiele ale najlepszą i chyba najprostszą wydaje się kotwa chemiczna + szpilka 8 mm może 10 ?
    Projekt o tym milczy? Kierownik wydał polecenie inwestorowi nie podpowiedział co i jak?

    Ja bym kupił duże kątowniki ciesielskie, jakieś z przetłoczeniem i przez nie mocował belki do wieńca. Kotwa sworzniowa w zupelności wystarczy tylko jakaś lesza na chiny. Hilti, Fischer. A belkę wkrętami lub śrubą.

  8. #8
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar swierol
    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Zabrze
    Kod pocztowy
    41-819
    Posty
    1.554
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    24

    Domyślnie

    Ja belki wkładałem już po całym murowaniu i położeniu dachu. Tzn Dekarze włożyli mi je tylko w gniazda pozostawione przez murarzy. Po wypoziomowaniu, oczywiście tyle ile się dało bo drewno z 10 miesięcy ułożone czekało w garażu i nie było siły żeby się lekko nie poskręcały 8x20, Większe otwory uzupełniłem zaprawą a reszte pianą. Belki w miejscu gdzie wchodziły w gniazda wcześniej zostały owinięte folią. Mój strop został tak zaprojektowany, że belki z jednej strony wchodzą w ścianę opierając się na wieńcu a z drugiej strony opierają się na ścianie działowej więc gniazda z naprzeciwległych bokach mijają sie o 8cm. Na ścianie działowej belki skręciłem ze sobą wkrętami ciesielskimi. Nawet przed przykręceniem desek nie było siły żeby to ruszyć.
    Mimo tego, że w tartaku zleciłem wyciąć belki w konkretnych długościach to i tak przyszły nawet po 40cm dłuższe więc czasami mijają się na długości 1,2m. Calówka od góry przybita, można tańczyć.

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał jajmar Zobacz post
    Projekt o tym milczy? Kierownik wydał polecenie inwestorowi nie podpowiedział co i jak?

    Ja bym kupił duże kątowniki ciesielskie, jakieś z przetłoczeniem i przez nie mocował belki do wieńca. Kotwa sworzniowa w zupelności wystarczy tylko jakaś lesza na chiny. Hilti, Fischer. A belkę wkrętami lub śrubą.
    Projekt a zmiany w nim to już inny temat. W projekcie mamy mocować belki na wieszakach ale to był bezsens musielibyśmy wiercić po 12 otworów w wieńcu na Belkę to daje prawie 300 otworów. I ile to zachodu z kotwami i poziomowaniem.

    Zdecydowaliśmy z projektantem i KB w (jednej osobie) ze kładziemy na wieńcu dzięki temu zyskamy wyższe pomieszczenia. Rzucił tylko ze można mocować kątownikami albo jak murłatę na szpilki. Tylko teraz co lepsze. Kątowniki stabilizują na boki ale trzeba to później jakoś obmurowac. Myśle ze będzie ciężko jak będą jeszcze wystawać kątowniki. Zaprawy raczej na nie nie położę. Scianki kolankowe jak jeszcze można je tak nazwać mają wysokość 1,7 i 2,6 m

  10. #10
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar swierol
    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Zabrze
    Kod pocztowy
    41-819
    Posty
    1.554
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    24

    Domyślnie

    Jak już chcesz je złapać to ja bym to zrobił zwykłym katownikiem po jednym kołku/wkręcie w największym otworze. Jaka masz rozpiętość tego stropu? Jak się boisz ze belki po długości będą pracowały zawsze możesz zastosować poprzeczki i to nie koniecznie tak wysokie jak belka. Przy okazji ustawiasz sobie równe odległości miedzy belkami.
    Moje belki z przekroju są mniejsze a naprawdę ani drgnęły jak chodziłem po nich i przykrecalem deski.

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał swierol Zobacz post
    Jak już chcesz je złapać to ja bym to zrobił zwykłym katownikiem po jednym kołku/wkręcie w największym otworze. Jaka masz rozpiętość tego stropu? Jak się boisz ze belki po długości będą pracowały zawsze możesz zastosować poprzeczki i to nie koniecznie tak wysokie jak belka. Przy okazji ustawiasz sobie równe odległości miedzy belkami.
    Moje belki z przekroju są mniejsze a naprawdę ani drgnęły jak chodziłem po nich i przykrecalem deski.
    Mamy rozpiętość 5m ( wymiar w świetle otworu 4,5m).

    Jaki masz rozstaw belek ?

  12. #12
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar swierol
    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Zabrze
    Kod pocztowy
    41-819
    Posty
    1.554
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    24

    Domyślnie

    Cytat Napisał Maratoro Zobacz post
    Mamy rozpiętość 5m ( wymiar w świetle otworu 4,5m).

    Jaki masz rozstaw belek ?
    Rozstaw między belkami to 60cm. Masz dużo większy przekrój bo i rozpiętość masz większość. Ja mam lekko ponad 3m.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony