dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 36
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    flayed

    Zarejestrowany
    May 2021
    Skąd
    Tuplice
    Kod pocztowy
    68-219
    Posty
    2

    Domyślnie Pomoc w wyborze pieca na pellet

    Witam, proszę o pomoc w wyborze pieca do budynku jednorodzinnego - nowo budowany z poddaszem 120m2(60+60) + garaz 25m2 w bryle budynku z tarasem nad nim(zmodyfikowany projekt z233 gl). Dodam, że EP budynku wg projektu to 79, przy dobrych oknach 2 szybowych i mniejszej ilości styropianu na elewacji i podłodze na parterze.
    Obecnie jestem na etapie wod-kan + elektryki/tynki, budowałem z betonu komórkowego 24cm docelowo + 20 cm styropianu, podłoga 25cm styropianu, poddasze 15+10 wełny + podłoga 5 cm styropian, okna 3szybowe.
    Przyszedł czas na wybór czym to ogrzać (z uwagi na fakt, że za kilka lat mogą zakazać sprzedaży groszku) wybrałem pellet~~10kw - reasumując dużo czytałem, ale ladal mam mętlik w głowie. Straciłem około 15h na czytaniu o piecach, a że buduje się o własnych siłach i pracuje to nie mam za bardzo na to czasu. Wybrałem kilka piecy, które mnie zainteresowały.
    - Galmet Genesis Plus KPP 10kw
    - ENKA NATURA COMPACT - .REV - miejscowy kotlarz
    - zebiec-agat-10-kw
    Cwu 140L początkowo będzie grzana z pieca, ale skłaniam się ku grzałce w bojlerze. Cały dom będzie miał ogrzewanie podłogowe, garaż również (ale nie cały). Komin systemowy ceramiczny fi200 z podwójną wentylacją.

    Czy moglibyście pomoc w wyborze mocy pieca jak i modelu?

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Janekk1234
    Zarejestrowany
    Apr 2017
    Skąd
    TSA
    Kod pocztowy
    77-430
    Posty
    1.647
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    3

    Domyślnie

    daj sobie chłopie spokój z peletem. w xxi wieku montuje się czyste i bezobslugowe źródła ciepła.

  3. #3
    Banned
    Arturo1972

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Przyszowice
    Kod pocztowy
    44-178
    Posty
    2.007

    Domyślnie

    Straciłeś tylko 15h cennego czasu
    Dom z kominem,ogniskiem i palaczem ?
    Dzisiaj ?
    Przecież to już zabytek i dlatego to takie drogie

  4. #4
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    flayed

    Zarejestrowany
    May 2021
    Skąd
    Tuplice
    Kod pocztowy
    68-219
    Posty
    2

    Domyślnie

    po tylu latach palenia w zwyklym piecu czy kiedys w kaflowym lub kuchennym, to piec na pellet byłby dla mnie luksusem

    Poł dnia dzis znowu czytałem i zainteresowałem się tematem buforu, grzałki + foto.

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Janekk1234
    Zarejestrowany
    Apr 2017
    Skąd
    TSA
    Kod pocztowy
    77-430
    Posty
    1.647
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    3

    Domyślnie

    nie masz gazociągu pod domem to stawiasz pompe ciepla. tu nie ma co wymyślać koła na nowo.

  6. #6
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    redox7

    Zarejestrowany
    Apr 2021
    Posty
    198

    Domyślnie

    Cytat Napisał Janekk1234 Zobacz post
    nie masz gazociągu pod domem to stawiasz pompe ciepla. tu nie ma co wymyślać koła na nowo.
    to jak ma brac pompę ciepła to jednak wolę pellet

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Janekk1234
    Zarejestrowany
    Apr 2017
    Skąd
    TSA
    Kod pocztowy
    77-430
    Posty
    1.647
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    3

    Domyślnie

    Cytat Napisał redox7 Zobacz post
    to jak ma brac pompę ciepła to jednak wolę pellet
    mądrego to i dobrze posłuchać

  8. #8
    Banned
    Arturo1972

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Przyszowice
    Kod pocztowy
    44-178
    Posty
    2.007

    Domyślnie

    Cytat Napisał redox7 Zobacz post
    to jak ma brac pompę ciepła to jednak wolę pellet
    Szok

  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000)
    cezary.pl

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Puszcza Stromecka
    Posty
    2.100

    Domyślnie

    Ja nie dałbym sobie zrobić gazociągu pod domem.
    Mieszkam w parterówce bez kominów, 123 m2
    Dach: płyta warstwowa PIR 160/200, więźba dachowa z betonu i stali.
    Ściany: BK H+H i 200mm grafitu Etixx.
    Podłoga: 140mm płyty PIR, jastrych anhydrytowy.
    Rekuperator o3ozon 400m3/h
    Ogrzewanie 100% podłogowe i CWU zasilane z bufora 1000l
    Gruntowa PC Konceptus 7 kW zasila bufor.
    Poziome dolne źródło 150 mb PE32 w kurzawce.
    Awaryjnie w buforze grzałki elektr. 8 kW + 2 kW.
    Biokominek na etanol.
    PV 7,3 kWp na gruncie.

  10. #10
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Janekk1234
    Zarejestrowany
    Apr 2017
    Skąd
    TSA
    Kod pocztowy
    77-430
    Posty
    1.647
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    3

    Domyślnie

    Cytat Napisał cezary.pl Zobacz post
    Ja nie dałbym sobie zrobić gazociągu pod domem.
    a ja kurzawki

  11. #11
    ELITA FORUM (min. 1000)
    cezary.pl

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Puszcza Stromecka
    Posty
    2.100

    Domyślnie

    Cytat Napisał Janekk1234 Zobacz post
    a ja kurzawki
    Nie wiem co masz do kurzawki, ale niektóre budynki u mnie stoją od wielu lat i kurzawka im nie wadzi.
    Mieszkam w parterówce bez kominów, 123 m2
    Dach: płyta warstwowa PIR 160/200, więźba dachowa z betonu i stali.
    Ściany: BK H+H i 200mm grafitu Etixx.
    Podłoga: 140mm płyty PIR, jastrych anhydrytowy.
    Rekuperator o3ozon 400m3/h
    Ogrzewanie 100% podłogowe i CWU zasilane z bufora 1000l
    Gruntowa PC Konceptus 7 kW zasila bufor.
    Poziome dolne źródło 150 mb PE32 w kurzawce.
    Awaryjnie w buforze grzałki elektr. 8 kW + 2 kW.
    Biokominek na etanol.
    PV 7,3 kWp na gruncie.

  12. #12
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Janekk1234
    Zarejestrowany
    Apr 2017
    Skąd
    TSA
    Kod pocztowy
    77-430
    Posty
    1.647
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    3

    Domyślnie

    Cytat Napisał cezary.pl Zobacz post
    Nie wiem co masz do kurzawki, ale niektóre budynki u mnie stoją od wielu lat i kurzawka im nie wadzi.
    a ja nie wiem co masz do instalacji gazowej która jest powszechna od stu już lat, na całym świecie

  13. #13
    ELITA FORUM (min. 1000)
    cezary.pl

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Puszcza Stromecka
    Posty
    2.100

    Domyślnie

    Nic nie mam do instalacji gazowej i przeciwko inwestorom ją stosującym.
    Uważam tylko że gaz jest zbędny w nowo budowanych domach jednorodzinnych.
    I gdyby zapukała do mnie gazownia z chęcią budowy przyłącza, nawet za darmo, to bym odmówił.
    Mieszkam w parterówce bez kominów, 123 m2
    Dach: płyta warstwowa PIR 160/200, więźba dachowa z betonu i stali.
    Ściany: BK H+H i 200mm grafitu Etixx.
    Podłoga: 140mm płyty PIR, jastrych anhydrytowy.
    Rekuperator o3ozon 400m3/h
    Ogrzewanie 100% podłogowe i CWU zasilane z bufora 1000l
    Gruntowa PC Konceptus 7 kW zasila bufor.
    Poziome dolne źródło 150 mb PE32 w kurzawce.
    Awaryjnie w buforze grzałki elektr. 8 kW + 2 kW.
    Biokominek na etanol.
    PV 7,3 kWp na gruncie.

  14. #14
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Barliniak
    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Barlinek
    Kod pocztowy
    74-320
    Posty
    539

    Domyślnie

    Cytat Napisał flayed Zobacz post
    Witam, proszę o pomoc w wyborze pieca do budynku jednorodzinnego - nowo budowany z poddaszem 120m2(60+60) + garaz 25m2 w bryle budynku z tarasem nad nim(zmodyfikowany projekt z233 gl). Dodam, że EP budynku wg projektu to 79, przy dobrych oknach 2 szybowych i mniejszej ilości styropianu na elewacji i podłodze na parterze.
    Obecnie jestem na etapie wod-kan + elektryki/tynki, budowałem z betonu komórkowego 24cm docelowo + 20 cm styropianu, podłoga 25cm styropianu, poddasze 15+10 wełny + podłoga 5 cm styropian, okna 3szybowe.
    Przyszedł czas na wybór czym to ogrzać (z uwagi na fakt, że za kilka lat mogą zakazać sprzedaży groszku) wybrałem pellet~~10kw - reasumując dużo czytałem, ale ladal mam mętlik w głowie. Straciłem około 15h na czytaniu o piecach, a że buduje się o własnych siłach i pracuje to nie mam za bardzo na to czasu. Wybrałem kilka piecy, które mnie zainteresowały.
    - Galmet Genesis Plus KPP 10kw
    - ENKA NATURA COMPACT - .REV - miejscowy kotlarz
    - zebiec-agat-10-kw
    Cwu 140L początkowo będzie grzana z pieca, ale skłaniam się ku grzałce w bojlerze. Cały dom będzie miał ogrzewanie podłogowe, garaż również (ale nie cały). Komin systemowy ceramiczny fi200 z podwójną wentylacją.

    Czy moglibyście pomoc w wyborze mocy pieca jak i modelu?
    Przemyśl to kilka razy abyś później nie żałował.Taniej kupisz monobloka jak te peleciaki i jeszcze taki komin fi200 do czego ?Co Ty tam chciałeś zainstalować kocioł 20-30kW?Teraz tak patrzę przecież twój kotlarz Enka ma pompy w swojej ofercie.Ja pitolę ale Ty kombinujesz Sorry jeszcze raz sprawdziłem i tam z cenami za pompy odjechali w kosmos.Można znaleźć taniej.
    Ostatnio edytowane przez Barliniak ; 07-05-2021 o 20:49
    Defro bio slim 10 kw do ogrzania 150m . Klimy Rotenso Imoto 2,6/ 3,5 /5,3kW .PC do CWU Gorenje 300litrów.Dom czerwona cegła 44cm +10 styro/Poddasze 30cm wełny 0,33 /okna 3szybowe /grzejniki Purmo

  15. #15
    Banned
    Arturo1972

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Przyszowice
    Kod pocztowy
    44-178
    Posty
    2.007

    Domyślnie

    Cytat Napisał Barliniak Zobacz post
    Przemyśl to kilka razy abyś później nie żałował.Taniej kupisz monobloka jak te peleciaki i jeszcze taki komin fi200 do czego ?Co Ty tam chciałeś zainstalować kocioł 20-30kW?Teraz tak patrzę przecież twój kotlarz Enka ma pompy w swojej ofercie.Ja pitolę ale Ty kombinujesz Sorry jeszcze raz sprawdziłem i tam z cenami za pompy odjechali w kosmos.Można znaleźć taniej.
    Aż w szoku jestem widząc Twój post.
    Szacun ode mnie.

    Bo kiedyś miałem inne zdanie

  16. #16
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Barliniak
    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Barlinek
    Kod pocztowy
    74-320
    Posty
    539

    Domyślnie

    W szoku to ja jestem oglądając ceny niektórych kotłów na pellet które przegoniły pompy oczywiście nie wszystkie i co prawdopodobnie jest spowodowane dopłatami które dodały skrzydeł producentom aby odjechali w kosmos z cenami.
    Defro bio slim 10 kw do ogrzania 150m . Klimy Rotenso Imoto 2,6/ 3,5 /5,3kW .PC do CWU Gorenje 300litrów.Dom czerwona cegła 44cm +10 styro/Poddasze 30cm wełny 0,33 /okna 3szybowe /grzejniki Purmo

  17. #17
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Przemek89g

    Zarejestrowany
    Jul 2018
    Skąd
    Ostrołęka
    Kod pocztowy
    07-410
    Posty
    180

    Domyślnie

    A co myślicie jeśli wybór jest między pelletem a gazem z butli? Rodzice chcą skorzystać z programu czyste powietrze i wymienić starego kopciucha. Namawiam ich na pompę ale cena ich przeraża ( niecałe 40k za tcapa 12kw +niezbędna armatura )
    Parterówka, pow. użytk./ogrz. 130m2 + 45m2 garaż nieogrzewany, kubatura 362,6m3. Wylewka 10cm - 100% podłogówki. Ściany silka 18cm+ 25cm( 0,032), podłoga 20cm (0,030), sufit 50cm celulozy, okna Vetrex V82 + szczelny montaż (U= 0.6-0,9). Obciążenie cieplne przy -20*C: 4,5kW, zapotrzebowanie : 46,5 kWh/m2*rok. PC Panasonic 7kw split, Thessla Green AirPack4 400h Enthalpy.

  18. #18
    Banned
    Arturo1972

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Przyszowice
    Kod pocztowy
    44-178
    Posty
    2.007

    Domyślnie

    Cytat Napisał Przemek89g Zobacz post
    A co myślicie jeśli wybór jest między pelletem a gazem z butli? Rodzice chcą skorzystać z programu czyste powietrze i wymienić starego kopciucha. Namawiam ich na pompę ale cena ich przeraża ( niecałe 40k za tcapa 12kw +niezbędna armatura )
    Jasna sprawa, że gaz z butli,no chyba
    ,że jesteś wyrodnym synem z zapędami sadystycznymi i każesz rodzicom płacić majątek za pellet a przy okazji żeby tracili zdrowie jako palacze,sprzątacze i kominiarze...

  19. #19
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Przemek89g

    Zarejestrowany
    Jul 2018
    Skąd
    Ostrołęka
    Kod pocztowy
    07-410
    Posty
    180

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo1972 Zobacz post
    Jasna sprawa, że gaz z butli,no chyba
    ,że jesteś wyrodnym synem z zapędami sadystycznymi i każesz rodzicom płacić majątek za pellet a przy okazji żeby tracili zdrowie jako palacze,sprzątacze i kominiarze...
    Spokojnie, jeszcze jednego syna mają w domu więc w razie czego on będzie nosił worki z pelletem Po prostu dobry piec na pellet kosztuje kilkanaście tysięcy, do tego dobry pellet w mojej okolicy to 800-850 zł/t. Dobry kocioł na gaz z dobrą modulacją + 2700l zbiornik wyjdzie podobnie. Znajomy w tamtym roku (latem) kupował gaz po 1,2zł/l więc sensownie to wygląda. Gdyby tylko lepiej dotowali pompy ciepła albo same pompy były tańsze to bez dwóch zdań poszedłbym w to.
    Parterówka, pow. użytk./ogrz. 130m2 + 45m2 garaż nieogrzewany, kubatura 362,6m3. Wylewka 10cm - 100% podłogówki. Ściany silka 18cm+ 25cm( 0,032), podłoga 20cm (0,030), sufit 50cm celulozy, okna Vetrex V82 + szczelny montaż (U= 0.6-0,9). Obciążenie cieplne przy -20*C: 4,5kW, zapotrzebowanie : 46,5 kWh/m2*rok. PC Panasonic 7kw split, Thessla Green AirPack4 400h Enthalpy.

  20. #20
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.026
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Cytat Napisał Przemek89g Zobacz post
    A co myślicie jeśli wybór jest między pelletem a gazem z butli? Rodzice chcą skorzystać z programu czyste powietrze i wymienić starego kopciucha. Namawiam ich na pompę ale cena ich przeraża ( niecałe 40k za tcapa 12kw +niezbędna armatura )
    Czyste Powietrze to jedno, ale jest jeszcze ulga termomodernizacyjna, która też sporo obniża koszty inwestycyjne. Jak pompa ciepła będzie podwyższonej klasy efektywności energetycznej, to też zamiast 9 tys dotacji robi się 13 500 zł. Oprócz tego od 1 lipca tego roku ma zostać zwiększony próg dochodowy przy podwyższonym poziomie dofinansowania do 1 563,60 zł/os/mies, dla którego na pompę ciepła można już otrzymać 18 tys dotacji.

    Jak koszty inwestycyjne dalej przerażają, to warto też wiedzieć, że banki wchodzą w program, a kredyty antysmogowe mają wejść w życie w połowie roku.
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony