dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 4 z 4
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Cris131

    Zarejestrowany
    Mar 2021
    Skąd
    Lipnica Mała
    Kod pocztowy
    33-323
    Posty
    55

    Domyślnie Jak to rozwiazac ???

    Ciagle slysze o tym aby robic uziemienie elektryczne...fundamentowe odgromienie tez fundamentowe...wszystko fundamentowe ale jak to zrobic gdy w projekcie wyraznie zaznaczono ze fundament jest odizolowany od...gruntu ? Czy ktos bez podawania linkow moze wyjasnic mi jak to zrobic ? Podobnie sprawa wyglada z polaczeniem uziemien...mam instalacje odgromowa otokowa ( fundament odizolowany od gruntu wiec odpada odgromienie fundamentowe ) 1.5 metra od domu na glebokosci 1 metra mam zakopana bednarke 30x4 na kazdym rogu od bednarki w glab gruntu wbite sa jeszcze 4 szpilki po 1.5 metra czyli w sumie glebokosc wynosi 2.5 metra w glinie. Od bednarki nad ziemie wyprowadzono 4 wasy z tej samej bednarki oraz piaty was idzie pod fundamentem do korytarza na sciane gdzie jest GSW

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	GSW.jpg
Wyświetleń:	15
Rozmiar:	44,5 KB
ID:	455540.

    I nastepne pytanie...skad odebrac uziemienie elektryczne aby dolaczyc do GSW ( fundament odizolowany od gruntu wiec napewno nie ze zbrojenia fundamentowego ) ?
    Czy ktos cierpliwy i tolerancyjny w dwoch trzech zdaniach wyjasni mi jak to zrobic bez odsylania mnie do literatury ?
    Ostatnio edytowane przez Cris131 ; 06-05-2021 o 17:47

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.253
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Cris131 Zobacz post
    Czy ktos bez podawania linkow moze wyjasnic mi jak to zrobic ?
    Pewnie jak poprosisz kogoś kompetentnego, to za kilka tysięcy złotych napisze jeszcze raz to, co już napisał.... Tylko jaki to ma sens?

    http://edwardmusial.info/pliki/uziomy_fundamentowe.pdf

  3. #3

    Domyślnie

    Nie martw się izolacją fundamentu.
    Jeżeli wszystko będzie dobrze pospinane -to będzie miodzio.
    Elektryka pytaj gdzie montować GSW. Tam powinien być pewnie wpięty uziom fundamentowy i dołaczony otokowy.
    Jak będzie robił pomiary -to wszystko Ci wykaże.

  4. #4

    Domyślnie

    Subtelna różnica między teorią a praktyką:
    - bez odgromówki: w gruntach w miarę wilgotnych (czyli nie piaski na wzgórzu) zazwyczaj robi się tak, że dookoła budynku spawa się jeden pręt, żeby był pospawany pierścień max 20x20m (jeśli więcej to kilka pierścieni) i do tego pręta spawa się 2-3 bednarki (jedna pod skrzynkę, jedna na zewnątrz i ewentualnie jedna pod kocioł).

    Przy odgromówce najlepiej zrobić uziom fundamentowy sztuczny (jak w artykule powyżej)
    Przy skrajnie niekorzystnych warunkach wilgociowych (piasek, sucho pod fundamentami) i tak trzeba bić szpilki w ziemię, więc robienie jakiegokolwiek uziomu fundamentowego mija się z celem.

    Generalnie przy sieci TT z uziomem należy się starać, przy TN jak nie zrobisz to i tak będzie dobrze...

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony