dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 50
  1. #1

    Domyślnie Mokra folia na dachu

    Tej wiosny zauważyłem pewien problem z dachem - zalana kamera kopułkowa:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	1620363559054.jpg
Wyświetleń:	99
Rozmiar:	65,7 KB
ID:	455556
    Zdziwiło mnie to niezmiernie, bo do tej pory jedynie jakiś pająk mógł się tam dostać.
    Zdjąłem w tym miejscu podbitkę i moim oczom ukazał się widok mokrej folii. Po całonocnych opadach, niemal cała folia na wysokości podbitki jest mokra.
    Problemu tego nie ma w miejscu, w którym jest przedłużenie dachu nad schodami (a przynajmniej na styku ze ścianą).

    Dom jest zamieszkany od 5 lat, a dopiero teraz to wyszło.
    Na jesieni 2020 założyłem PV na dachu, a zimą ociepliłem poddasze i przykręciłem gk. Na wiosnę wyszły takie kwiatki.

    Sprawę zrzuciłem na wadliwie zamocowane panele na dachu - przyjechała ekipa i nie stwierdziła błędów. Panele nie są na całej połaci dachu (są z jednej strony dachu tylko). Po zdjęciu podbitki na przeciwległym skraju dachu (za kominem) problem jest identyczny, więc to nie wina paneli.

    Wychodzi na to, że to wina ocieplenia poddasza.

    Dach pokryty jest blachodachówką, bez deskowania, z folią.

    Ocieplony jest 2x15cm wełny mineralnej Ursa.

    Fachmani od paneli uznali, że winne tych zacieków jest ocieplenie ściany, które stykało się z folią dachową. Jako, że mam już gk na strychu, to zrobiłem szczelinę w tym styropianie od strony podbitki. Jest teraz kilka cm luzu. Niestety nic to nie dało. Folia na wysokości murłaty nadal wygląda na mokrą, choć jest jedynie wilgotna (ale to też ciężko ustalić). Sama wełna na wysokości murłaty wydaje się być sucha.

    Folia dachowa jest zakończona niemal na styk z blachą nad rynną. Wg mnie, zacinający na folię deszcz powoduje podciąganie wilgoci w górę folii. Na zdjęciu zrobionym wieczorem, kiedy zaczął padać deszcz różni się od zdjęcia zrobionego rano, po całonocnych opadach. Niemal cała folia jest mokra, jedynie widać kilka suchych plam.

    Moje pytania - co z tym zrobić? Jak to naprawić? Jakiekolwiek gwarancje już nie wchodzą w grę (oprócz montażu PV).
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	WIeczór.jpg
Wyświetleń:	104
Rozmiar:	62,1 KB
ID:	455559   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Rano.jpg
Wyświetleń:	78
Rozmiar:	38,8 KB
ID:	455560   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Nad_wejściem.jpg
Wyświetleń:	77
Rozmiar:	62,4 KB
ID:	455561   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	1620364355897.jpg
Wyświetleń:	74
Rozmiar:	65,9 KB
ID:	455562  

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.283
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Ma być tak, jak jest opisane i rozrysowanie tutaj


    Czyli podstawowym warunkiem prawidłowego działania takiego dachu jest wykonanie dwóch szczelin : górnej utworzonej przez kontrłatę i dolnej utworzonej przez materiał dystansujący (rys.2). Obie szczeliny muszą być drożne na całej swojej długości i muszą mieć sprawnie działający wlot i wylot dla powietrza atmosferycznego.


    Ważne, żeby na górze powietrze miało ujście. Wełna nie może dotykać membrany.

    Może też masz podobne kwiatki, jak na filmie?


    Membrana jaka? Jak długo była narażona na działanie promieni słonecznych?

    Na tym zdjęciu ze śniegiem ładnie widać, gdzie masz mostki. Za wysoko wymurowane i nie ocieplone od góry ściany szczytowe. Zewnętrzne też (pewnie zaniedbane ocieplenie murłaty).

  3. #3

    Domyślnie

    Trach Rych rozbiera dach, na którym są przykręcone płyty OSB. Ja ich nie mam. U mnie wełna dolega do folii dachowej bezpośrednio. Czy też powinien być zrobiony dystans pomiędzy tą folią a wełną?
    Ściany szczytowe są faktycznie źle wymurowane, nie ma tam ocieplenia...
    Murłata jest ocieplona z obu stron.

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Jan P.

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Brwinów Milanówek 506391113
    Posty
    2.475

    Domyślnie

    Podejrzewam ,że masz folię wywiniętą na pas nadrynnowy i w powstałej kieszeni zbiera się woda ze skroplin
    Po mnie nie ma poprawek

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jan P. Zobacz post
    Podejrzewam ,że masz folię wywiniętą na pas nadrynnowy i w powstałej kieszeni zbiera się woda ze skroplin
    Nie wiem czemu w pierwszym poście nie weszły wszystkie zdjęcia. Właśnie dlatego pisałem o podciąganiu wody przez folię:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	1620392993996.jpg
Wyświetleń:	140
Rozmiar:	59,6 KB
ID:	455570

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Wełna nie może dotykać membrany.



    .
    Wełna może dotykać membrany wtedy gdy jest ona wysokoparoprzepuszczalna.

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.283
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał henrykow Zobacz post
    Wełna może dotykać membrany wtedy gdy jest ona wysokoparoprzepuszczalna.
    Nie może.
    http://fachowydekarz.pl/kondensacja-...niezrozumiale/

    https://forum.muratordom.pl/showthre...20#post6358220


    Cytat Napisał Andrzej Wilhelmi Zobacz post
    Wełny się nie upycha a powinno się ją starannie układać. I tak np. jeżeli krokwie ma wysokość 18 cm to pomiędzy krokwiami układamy wełnę nie gruszą niż 15 cm.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 07-05-2021 o 19:20

  8. #8

    Domyślnie

    Ale ja nie twierdziłem że wełnę można upychać. Twierdze że może ona się stykać z membrana a dokładniej chodzi że nie musi być szczeliny wentylacyjnej. I zaznaczyłem wyraźnie że przy membranach wysokoparoprzepuszczalnych jest to dopuszczalne. Poniżej przykłady na potwierdzenie moich słów.
    Opis ze strony producenta

    INSTRUKCJA 2.
    WYMAGANIA DOTYCZĄCE SZCZELIN WENTYLACYJNYCH NAD MEMBRANAMI WSTĘPNEGO KRYCIA (MWK) PRODUKOWANYMI PRZEZ MARMA POLSKIE FOLIE.
    Nasza instrukcja dotyczy najważniejszych zasad wykonania szczelin wentylacyjnych nad wszystkimi membranami wstępnego krycia, nazywanych dalej „MWK” produkowanymi przez Marma Polskie Folie.
    1.MWK przepuszczają parę wodną w dużych ilościach umożliwiających ułożenie ich bezpośrednio na termoizolacji. Jednak ich prawidłowe działanie, polegające na wypuszczaniu pary z konstrukcji i termoizolacji dachu, wymaga zapewnienia stałego odbioru tej pary z przestrzeni znajdującej się nad membraną. Naturalnym nośnikiem pary jaki jest przewidziany do stałego jej usuwania z dachu jest powietrze atmosferyczne przepływające wzdłuż powierzchni membrany. Dlatego podstawowym warunkiem prawidłowego działania wszystkich MWK jest stały przepływ powietrza atmosferycznego nad ich powierzchnią.
    Opis produktu

    Wysokiej klasy powłoka do stosowania jako jedyna z warstw w konstrukcji dachu. Jest to wielowarstwowa włóknina polipropylenowa. Wysokoparoprzepuszczalna Folia Wstępnego Krycia. Oznacza to, że umieszcza się ją bezpośrednio nad izolacją termiczną, bez konieczności pozostawiania szczeliny wentylacyjnej.
    źródło - https://icmarket.pl/marma-membrana-dachowa-115g-pl.html

    I aby nie było że tylko jeden producent membran zezwala na układanie membrany bezpośrednio na ociepleniu to:
    Z poziomem paroprzepuszczalności wiąże się również kwestia szczeliny dylatacyjnej – szczeliny pomiędzy membraną a warstwą ocieplenia dachu ok. 4 cm. Ma ona ułatwiać swobodny przepływ powietrza, a co za tym idzie, osuszanie ewentualnie nagromadzonej wilgoci. Taką przerwę należy stosować w wypadku membran nisko-lub średnioparoprzepuszczalnynch, natomiast w przypadku membran wysokoparoprzepuszczalnych można układać je bezpośrednio na ociepleniu.
    źródło - http://www.edekarz.pl/artykuly/jak-u...brane-dachowa/

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.283
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał henrykow Zobacz post
    I aby nie było że tylko jeden producent membran zezwala na układanie membrany bezpośrednio na ociepleniu to:
    I żadne zdjęcia i fakty Cię nie przekonają? Tym gorzej dla faktów.




    Cytat Napisał TadekCz Zobacz post








    Cytat Napisał S_Mike Zobacz post
    Witam, potrzebuję porady jakiegoś specjalisty od dachów. Mam dom jak na zdjęciu.




    Cytat Napisał annatulipanna Zobacz post
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 07-05-2021 o 20:40

  10. #10

    Domyślnie

    I jeszcze na dokładkę dodam że to co zalinkowałeś, artykuł napisany przez producenta akcesoriów dachowych w tym między innymi membran dachowych firma WA-BiS który mówi o kondensacji ale nie mówi o zastosowaniu membran wysokoparoprzepuszczalnych a tu poniżej masz kolejny dobitny przykład tego o czym pisałem wyżej.
    Opis produktu

    Membrana dachowa Climateq® PRO 165 trójwarstwowa, wysokoparoprzepuszczalna membrana – profesjonalna w każdym centymetrze.
    Zastosowanie:
    .-
    .-
    .-
    -warstwa wstępnego krycia w skośnych konstrukcjach dachowych, układana bezpośrednio na izolacji termicznej,]
    źródło - https://wa-bis.pl/produkty/climateq-pro-165/

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    I żadne zdjęcia i fakty Cię nie przekonają? Tym gorzej dla faktów.

    Czy niewyraźnie piszę?? Po raz kolejny kłócisz się o coś co udowodniłem że mam rację. Nie ja to wymyśliłem tylko producenci membran, ale chcesz być mądrzejszy jak widać od nich.
    Natomiast zdjęcia jakie tu zamieściłeś autorstwa @S_Mike ni jak mają się do tego o co się spieramy bo to membrana "antyk" jest to niskoprzepuszczalna membrana która aż dziwię się że ktoś zastosował ją dzisiaj do domu.

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.283
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał henrykow Zobacz post
    I jeszcze na dokładkę dodam że to co zalinkowałeś
    Tym gorzej dla faktów? Czy może być coś bardziej paroprzepuszczalnego?



    Nie wymaga wybitnej fantazji, żeby domyślić się, co się stanie, jak do tego będzie dotykała wełna.

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Tym gorzej dla faktów? Czy może być coś bardziej paroprzepuszczalnego?



    Nie wymaga wybitnej fantazji, żeby domyślić się, co się stanie, jak do tego będzie dotykała wełna.
    Dalej nie łapiesz tematu, pomijając to co napisali producenci w kartach technicznych swoich produktów to z innej beczki acz podobnej. Od spodu na blasze też występuje kondensacja przy dużej różnicy temperatur szczególnie zimą, ale wystarczy blachę ocieplić np płyta obornicka albo przyklejany od spodu filc aby wyeliminować to zjawisko.
    Więc komu brakuje fantazji?? I trochę zasad fizyki??
    I faktycznie pokazanie pajęczyny pokrytej rosą jest dobrym przykładem do membrany wysokoparopepuszczalnej

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.283
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał henrykow Zobacz post
    Czy niewyraźnie piszę?? Po raz kolejny kłócisz się o coś co udowodniłem że mam rację.
    Udowodniłeś co piszą producenci. Nie udowodniłeś, że fachowydekarz, GipsKartonITD czy fotki z FM kłamią. A to jest praktyka.


    Cytat Napisał henrykow Zobacz post
    B] @S_Mike [/B]ni jak mają się do tego o co się spieramy bo to membrana "antyk" jest to niskoprzepuszczalna membrana
    Skąd masz tę informację?

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Udowodniłeś co piszą producenci. Nie udowodniłeś, że fachowydekarz, GipsKartonITD czy fotki z FM kłamią. A to jest praktyka.




    Skąd masz tę informację?
    Dasz w końcu spokój? Wstyd Ci przyznać mi rację bo twoje ego ucierpi??
    Ale jaka praktyka?? Oni zastają spieprzoną robotę i tu nic nie ma do podważania ale pytanie jaka membrana została użyta to już nikt się nie pokwapił dopytać. Dlatego wyraźnie napisałem że WYSOKOPAROPRZEPUSZCZALNA.

    Skąd mam tą informację?? Z praktyki, ale Tobie najwyraźniej moje słowa nie wystarczają więc muszę posiłkować się netem (w zasadzie nie lubię ale jak moje argumenty nie docierają to mus) i w necie znalazłem takie cus co przypomina ową tandetna niskoparoprzepuszczalna membranę.
    Podobna do tej ze zdjęć @ S_Mike ?
    https://allegro.pl/oferta/folia-paro...0c404f69ac7020
    https://wozniakizolacje.pl/produkt/f...lna-100g-75m2/

  16. #16

    Domyślnie

    henrykow ma rację.
    Przy membranie o niskim Sd wełna ma dolegać do membrany.

  17. #17
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Jan P.

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Brwinów Milanówek 506391113
    Posty
    2.475

    Domyślnie

    Jak membrana namoknie i co gorsza zamarźnie już nie jest paroprzepuszczalna. Dlatego trzeba otwierać kalenicę
    Po mnie nie ma poprawek

  18. #18

    Domyślnie

    No dobra - tylko co teraz mam zrobić? Dachu do którego wełna przylega do membrany jest 2x15mb i wysokości ze 3m. Strychu nie grzeję, choć planowałem klimatyzację z funkcją grzania.

  19. #19
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Jan P.

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Brwinów Milanówek 506391113
    Posty
    2.475

    Domyślnie

    Przerobić okap, tzn puścić folię na pas PODrynnowy. Sprawdzić czy na strychu jest wylot powietrza
    Po mnie nie ma poprawek

  20. #20
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.283
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał henrykow Zobacz post
    Dasz w końcu spokój? Wstyd Ci przyznać mi rację bo twoje ego ucierpi??
    Moje ego, w przeciwieństwie do dachów tych, którzy zastosują się do Twoich rad, jest bezpieczne.

    Jak kogoś nie przekonały artykuły które wrzucałem, to polecam wrzucić w google "skropliny na membranie" czy "szron na membranie". Zdjęć i artykułów na portalach branżowych jest sporo.


    kolejny przykład:
    O tej porze roku, kiedy temperatury w ciągu dnia wahają się od +5 do -5 ºC, na wielu budowach pojawiają się bardzo często skropliny. Występują (szczególnie wyraźnie widoczne) na spodzie nie ocieplonych jeszcze dachów czyli na membranach i foliach wstępnego krycia (MWK i FWK). Zjawisko to jest naturalnym objawem działania praw fizyki i powstaje na wszystkich cienkich materiałach stosowanych w budownictwie – głównie membranach, foliach oraz blachach (niezależnie od producenta).

    [...]

    Warto jednak zauważyć, że pojawianie się skroplin na membranach wstępnego krycia w nowo wybudowanych budynkach jest ich zaletą a nie wadą w stosunku do tradycyjnych desek i papy. Skropliny wnikają w deskowanie w ogromnych ilościach prowadząc do ich stałego wysokiego zawilgocenia nie zauważalnego gołym okiem. Skutki tego są fatalne dla dachu : wielu jego posiadaczy nie wie, że jest skrajnie zawilgocony oraz zagrzybiony i z tego powodu podejmuje decyzję wykonania dalszych prac wykończeniowych co w efekcie znaczenie skraca „życie” dachu a mieszkańców naraża na przebywanie w niezdrowej atmosferze zarodników grzybów i pleśni. Dodatkowo taki mokry dach zawsze będzie zimnym kompresem i wydatki na ogrzanie budynku będą zawsze bardzo wysokie.Natomiast pojawienie się skropliny na membranie pozwala zauważyć problem i usunąć jego skutki. Jest to łatwe pod warunkiem, że w dachu nie zostały popełnione błędy w wykonaniu wentylacji nad membraną. Przy okazji powstania skroplin zawsze warto to sprawdzić. Jeżeli nie ma żądnych takich błędów, to wystarczy ogrzać i przewietrzyć poddasze lub poczekać na cieplejszą porę roku i dopiero wtedy przystąpić do ocieplania poddasza.


    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	skroplina_ii_s.jpg
Wyświetleń:	43
Rozmiar:	12,6 KB
ID:	455940

    Cytat Napisał Koveras Zobacz post
    No dobra - tylko co teraz mam zrobić?
    To,, co na filmiku z żubrami. Jak nie udrożnisz wentylacji, nie uszczelnisz paroizolacji (jak nie jest szczelna) i nie odsuniesz termoizolacji od membrany - to problem będzie wracał co sezon. A jak przez lato nie da rady odparować wody z welny, to będzie narastał.
    Sprawdź też instrukcję montażu swojej membrany. Jak stoją tam podobne mądrości, jak przywołuje henrykow, to może z pomocą prawnika część kosztów pokryje producent. A jak jest niezgodnie z instrukcją, to wykonawca.

Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony