dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 3
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 50
  1. #21
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar RobertCentro
    Zarejestrowany
    Nov 2016
    Skąd
    Elbląg
    Kod pocztowy
    82-300
    Dzielnica
    Stawidłowa 12a
    Posty
    10

    Domyślnie

    Wełna nie może stykać się z folią, nawet gdy jest wysokoparoorzepuszczalna. To co piszą producenci to często są bzdury, wiele z nazw/zwrotów - nie są oficjalnie używane w budownictwie i producenci podcierają się tymi nazwami jak chcą, byleby tylko ich opakowanie wyglądało najlepiej. Zgodnie ze sztuką budowlaną wentylacja musi być zachowana, a między folią dachową, a ociepleniem musi być szczelina umożliwiająca swobodną cyrkulację powietrza.
    Ostatnio edytowane przez RobertCentro ; 08-05-2021 o 10:55
    Reklama na FM jest płatna

  2. #22

    Domyślnie

    Cytat Napisał RobertCentro Zobacz post
    Wełna nie może stykać się z wełną, nawet gdy jest wysokoparoorzepuszczalna
    A to zabłysnąłeś tym stwierdzeniem.
    Kolejny który chce być mądrzejszy od producenta.

  3. #23
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar RobertCentro
    Zarejestrowany
    Nov 2016
    Skąd
    Elbląg
    Kod pocztowy
    82-300
    Dzielnica
    Stawidłowa 12a
    Posty
    10

    Domyślnie

    Już się poprawiłem, literówka myślowa. Czy musisz być taki opryskliwy, bo ktoś się z Tobą nie zgadza?

    Producenci piszą również, że ich gipsy na łączenia płyt nie wymagają taśmy.... To dlaczego wszyscy taśmują?

    Również inny bardzo znany producent na literę "I" nazywa swój klej wysokoelastycznym chociaż jest klasy C1.

    Producenci styropianów tez deklarują, że ich styropian ma właściwe TR, CS, lambdę, a jak jest w rzeczywistości?

    Podpieranie się producentem... jest słabym argumentem.
    Reklama na FM jest płatna

  4. #24

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Moje ego, w przeciwieństwie do dachów tych, którzy zastosują się do Twoich rad, jest bezpieczne.

    Jak kogoś nie przekonały artykuły które wrzucałem, to polecam wrzucić w google "skropliny na membranie" czy "szron na membranie". Zdjęć i artykułów na portalach branżowych jest sporo.


    kolejny przykład:
    [I]O tej porze roku, kiedy temperatury w ciągu dnia wahają się od +5 do -5 ºC, na wielu budowach pojawiają się bardzo często skropliny. Występują (szczególnie wyraźnie widoczne) na spodzie nie ocieplonych jeszcze dachów czyli na membranach i foliach wstępnego krycia (MWK i FWK). Zjawisko to jest naturalnym objawem działania praw fizyki i powstaje na wszystkich cienkich materiałach stosowanych w budownictwie – głównie membranach, foliach oraz blachach (niezależnie od producenta).
    .
    Tak dalej brniesz i chcąc pokazać swoją prawdę tylko się ośmieszasz i pogrążasz. Otóż, przeczytaj sobie wyraźnie to co wkleiłeś (pogrubiłem) jest to zjawisko kondensacji które występuje przy różnicy temperatur i jest to przykład podany w domu NIEOGRZEWANYM.
    Zrozum że mieszasz pojęcia bo spieramy się o to czy wełna może dotykać membrany, i przykład jaki zapodałeś jest nieudaczny, sorki ale nie udało Ci się zabłysnąć.
    Dalej nie mam zamiaru już się przekomarzać z Tobą bo faktycznie ujmą jest dla Ciebie przyznać komuś rację.
    Niech ocenią to inni a autorowi tematu polecam aby porady brał z przymrużeniem oka (co niektórych oczywiście).

  5. #25

    Domyślnie

    Cytat Napisał RobertCentro Zobacz post
    Już się poprawiłem, literówka myślowa. Czy musisz być taki opryskliwy, bo ktoś się z Tobą nie zgadza?

    Producenci piszą również, że ich gipsy na łączenia płyt nie wymagają taśmy.... To dlaczego wszyscy taśmują?

    Również inny bardzo znany producent na literę "I" nazywa swój klej wysokoelastycznym chociaż jest klasy C1.

    Producenci styropianów tez deklarują, że ich styropian ma właściwe TR, CS, lambdę, a jak jest w rzeczywistości?

    Podpieranie się producentem... jest słabym argumentem.
    Ja nie jestem opryskliwy, opryskliwi są moi oponenci w tym Ty który twa rdzo podważa zalecenia producentów. Jak powiedziałem, ja tego nie wymyśliłem, stykanie się wełny z membraną wysokoparoprzepuszczalną jest dopuszczalne i tyle w temacie.
    Skąd biorą się buble budowlane?? z wykonywania prac na własna rękę bo kiedyś tak się robiło a że technologia poszła do przodu to taki wykonawca dalej będzie robił tak jak robił 20, 30 lat temu.

    A stwierdzenie że podpieranie się producentem jest slabe to współczuję twoim zleceniodawcom bo pisząc te słowa nie dotrzymujesz zaleceń producentów a potem muszą inni robić poprawki po Tobie.

  6. #26

    Domyślnie

    Jak więc rozumieć te artykuły:
    https://jakbudowac.pl/Dylatacja-szcz...jest-konieczna

    "...Membrana dachowa posiada wysoką przepuszczalność wilgoci napływającej z domu. Z tego względu, kiedy dachowa konstrukcja ma osłonę z folii wysokoprzepuszczalnej, warstwa termoizolacyjna z wełny mineralnej może był ułożona na niej bez szczeliny dylatacyjnej. Cała przestrzeń między krokwiami może być wypełniona wełną mineralną. Mało tego, rozpinanie linek przed membraną dachową albo wykonywanie szczeliny powietrznej w inny sposób, jedynie zmniejsza ilość izolacji cieplnej dachu."

    https://receptynadom.pl/miedzy-membr...-wentylacyjna/

    "Największa różnica między papą i membraną, związana z wentylacją dachu i jego ocieplenia, dotyczy tego, co dzieje się pod warstwą wstępnego krycia.

    Membrany dachowe są przepuszczalne dla pary wodnej, napływającej z wnętrza domu, dlatego wełna mineralna może – a nawet powinna -przylegać do nich bezpośrednio, bez żadnej szczeliny wentylacyjnej.

    Dzięki specjalnemu filmowi funkcyjnemu, chronią one wełnę mineralną przed wodą przeciekającą przez nieszczelności pokrycia dachowego, a jednocześnie pozwalają parze wodnej, przenikającej do ocieplenia z wnętrza domu, wydostać się do otoczenia.

    Nawet więc, gdyby doszło do jej wykroplenia w zewnętrznej warstwie wełny, tuż pod membraną dachową, to przy pierwszym słońcu wyparuje ona – szczeliną między membraną a pokryciem dachowym – wprost do atmosfery (Rys. 1).
    Nie ma zatem potrzeby – a nawet należy to uznać za błąd – robienia szczeliny wentylacyjnej pomiędzy membraną dachową a ociepleniem, na przykład przez rozpinanie plastikowych linek pomiędzy krokwiami (Fot. 4) i dopiero do nich dociskania mat wełny mineralnej (Fot. 5).
    Ostatnio edytowane przez Koveras ; 08-05-2021 o 11:37

  7. #27
    ELITA FORUM (min. 1000)
    maaszak

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    61-315
    Posty
    1.387

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Udowodniłeś co piszą producenci. Nie udowodniłeś, że fachowydekarz, GipsKartonITD czy fotki z FM kłamią.
    To zależy.
    Nie da się autorytatywnie wskazać jednej przyczyny nie znając założeń projektowych i detali wykonania całego dachu, parametrów membrany, wymiaru wlotu oraz wylotu i sposobu ich wykonania, może szczelina wentylacyjna w całej połaci ma niedostosowany rozmiar do wymagań specyficznej lokalizacji, a może tylko okap, etc. To że dane rozwiązanie często się sprawdza nie znaczy, że sprawdzi się zawsze i w każdych uwarunkowaniach.

    Dlatego też nie ma sensu sztywno trzymać się zapisów w KT. Producent też nie zna każdej możliwej sytuacji a każda budowa jest inna. To na barkach projektanta i wykonawcy ciąży obowiązek każdorazowego dostosowania rozwiązania projektowego/wykonawczego.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Szczelina wentylacyjna dachu poprawne i niepoprawne_.jpg
Wyświetleń:	12
Rozmiar:	33,4 KB
ID:	455941
    Co do zasady. Kondensacja występuje na styku zimnego i ciepłego powietrza, więc zimne powietrze ma wentylować dach powyżej membrany a nie wchodzić pod nią. Przy założeniu, że membrana została dobrana o odpowiednio wysokiej paroprzepuszczalnści i odpowiednio niskiej przesiąkliwości.
    Inaczej jest przy pełnym deskowaniu (a tym bardziej papowanym), gdzie w każdym układzie dojdzie do kondensacji w drewnie, wówczas musi być druga szczelina wentylacyjna między ociepleniem a kryciem wstęþnym, która osuszy drewno od spodu. Wełny nie trzeba już przykrywać dodatkowo membraną (choć można).
    Węgle do elektrowni, NIE do domu.

  8. #28
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.282
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał henrykow Zobacz post
    Tak dalej brniesz i chcąc pokazać swoją prawdę tylko się ośmieszasz i pogrążasz. Otóż, przeczytaj sobie wyraźnie to co wkleiłeś (pogrubiłem) jest to zjawisko kondensacji które występuje przy różnicy temperatur i jest to przykład podany w domu NIEOGRZEWANYM.
    Dokładnie odwrotnie. Przy nieogrzewanym problem nie występuje - musi być różnica temperatur. Obejrzyj filmik, który wrzucałem
    A że szczególnie widoczne jest przed schowaniem membrany to oczywiste. Bo potem widać dopiero, jak się leje i w termowizji.

  9. #29
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.282
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał maaszak Zobacz post
    Co do zasady. Kondensacja występuje na styku zimnego i ciepłego powietrza, więc zimne powietrze ma wentylować dach powyżej membrany a nie wchodzić pod nią.
    Że niby membrana jest tak dobrą termoizolacją, że pod nią jest inna temperatura, niz nad?

  10. #30

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Dokładnie odwrotnie. Przy nieogrzewanym problem nie występuje - musi być różnica temperatur. Obejrzyj filmik, który wrzucałem
    A że szczególnie widoczne jest przed schowaniem membrany to oczywiste. Bo potem widać dopiero, jak się leje i w termowizji.


    Wklejasz cytaty nawet ich nie czytając? a chcesz merytorycznie dyskutować?
    Dla przypomnienia.
    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    ...
    O tej porze roku, kiedy temperatury w ciągu dnia wahają się od +5 do -5 ºC, na wielu budowach pojawiają się bardzo często skropliny. Występują (szczególnie wyraźnie widoczne) na spodzie nie ocieplonych jeszcze dachów czyli na membranach i foliach wstępnego krycia (MWK i FWK). Zjawisko to jest naturalnym objawem działania praw fizyki i powstaje na wszystkich cienkich materiałach stosowanych w budownictwie – głównie membranach, foliach oraz blachach (niezależnie od producenta).


    ...

    .
    Więc o czym tu dyskutować?
    Przypomnę że poruszana kwestia dotyczy czy wełna może dotykać membrany a nie czy wytwarzają się czy nie skropliny. Gmatwasz aby odwrócić od siebie uwagę

  11. #31
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.282
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał henrykow Zobacz post
    Wklejasz cytaty nawet ich nie czytając? a chcesz merytorycznie dyskutować?
    Rozróżniasz ocieplenie od ogrzewania?

    I coś co jest szczególnie widoczne od mniej widoczne (a niewidoczność nie świadczy o nie istnieniu)?

  12. #32

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Rozróżniasz ocieplenie od ogrzewania?

    I coś co jest szczególnie widoczne od mniej widoczne (a niewidoczność nie świadczy o nie istnieniu)?
    Powtórzę po raz już chyba czwarty, spor tyczy się czy wełna może stykać się z membraną, trudno odpowiedzieć na Tobie na to pytanie?? rozróżniasz to co jest?? Czy dalej będziesz wyślizgiwał się od odpowiedzi jak rasowy polityk?
    Udowodniłem że wełna może się stykać z membraną, z membraną wysokoparoprzepuszczalną i tylko tyle, a co się dzieje czy się skrapla czy gnije, czy kondensacja czy zmarzlina itp itd to jest odrębne zagadnienie.

  13. #33
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.282
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał henrykow Zobacz post
    Powtórzę po raz już chyba czwarty, spor tyczy się czy wełna może stykać się z membraną, trudno odpowiedzieć na Tobie na to pytanie?? rozróżniasz to co jest?? Czy dalej będziesz wyślizgiwał się od odpowiedzi jak rasowy polityk?
    A co wytłuściłem i na obrazku pokazałem w #2?

    Potem to wielokrotnie powtórzyłem - ciągle tego nie widzisz?

    To jeszcze tutaj kliknij

    EOsT z mojej strony.

  14. #34

    Domyślnie

    Czyli jesteś niereformowalny bo ambicja i wygórowane ego nie pozwala Ci jednoznacznie odpowiedzieć czy raczej przyznać rację że wełna może stykać się z membraną. Szkoda że to takie trudne dla Ciebie.

  15. #35

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Ma być tak, jak jest opisane i rozrysowanie tutaj


    Czyli podstawowym warunkiem prawidłowego działania takiego dachu jest wykonanie dwóch szczelin : górnej utworzonej przez kontrłatę i dolnej utworzonej przez materiał dystansujący (rys.2). Obie szczeliny muszą być drożne na całej swojej długości i muszą mieć sprawnie działający wlot i wylot dla powietrza atmosferycznego.


    Ważne, żeby na górze powietrze miało ujście. Wełna nie może dotykać membrany.
    Kizen Powiedz mi proszę w jaki sposób powietrze wydostanie się z tej dolnej szczeliny? O ile wykonanie szczeliny w dolnej części (wlot) jest wykonalne tak nie bardzo potrafię sobie wyobrazić wylot powietrza pod gąsiorami. Co trzeba by zrobić – brak ciągłości membrany pod gąsiorem żeby powietrze miało jak się wydostać? Przecież tak się nie da tego rozwiazac

  16. #36
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.282
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał nikos33 Zobacz post
    Kizen Powiedz mi proszę w jaki sposób powietrze wydostanie się z tej dolnej szczeliny?





    Ten inne warianty omówione tutaj czy tutaj

    Więcej wygooglasz wpisując "otwarta kalenica"
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	7.jpg
Wyświetleń:	115
Rozmiar:	57,5 KB
ID:	456254  
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 08-05-2021 o 22:17

  17. #37

    Domyślnie

    Drogi kolego Kazien, znowu mijasz się z faktami i czytaniem ze zrozumieniem.
    @ nikos33 pytał o otwarta kalenice ale nie przy pełnym deskowaniu tylko przy membranie a Ty mu pokazujesz zgoła inne rysunki.
    Czy znowu będziesz wił się jak piskorz i nie przyznasz mi racji że to dwie różne rzeczy i przy zastosowaniu membrany, membrany wysokoparoprzepuszczalnej nie robi się otwartej kalenicy.

  18. #38
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.282
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał henrykow Zobacz post
    Czy znowu będziesz wił się jak piskorz i nie przyznasz mi racji że to dwie różne rzeczy i przy zastosowaniu membrany, membrany wysokoparoprzepuszczalnej nie robi się otwartej kalenicy.
    Czy jest deskowanie, czy nie ma - rozwiązanie kalenicy jest takie samo.

    Przykład, że nie robi różnicy (tajemnicze słowo "lub" - a schemat tak czy inaczej ten sam):






    http://www.dachowa.com.pl/pl/porady/...chu_z_fwk.html

    Swoją drogą skoro tak pilnujesz zaleceń producenta, to zwróć uwagę, kto to
    http://www.dachowa.com.pl/pl/porady/...acych_sie.html
    http://www.dachowa.com.pl/pl/porady/...chu_z_fwk.html
    O, ale to już było


    Wybrałem tamtą fotkę, bo ładnie było wszystko rozrysowane. Jak wolisz, to bez deskowania:


    http://dachy.info.pl/technika/czy-ko...sa-potrzebne-/
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	komin_w_dachu1.jpg
Wyświetleń:	108
Rozmiar:	16,2 KB
ID:	456256   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	komin_w_dachu3.jpg
Wyświetleń:	108
Rozmiar:	17,4 KB
ID:	456257   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	1.jpg
Wyświetleń:	110
Rozmiar:	48,9 KB
ID:	456258  

  19. #39

    Domyślnie

    Przy zastosowaniu taśmy kalenicowej pod gąsiorem, czy to na dachówkę, czy na blachodachówkę mówimy jeszcze o kalenicy otwartej, czy już zamkniętej, mimo, że taśma po środku mam membranę, która przepuszcza powietrze?

  20. #40

    Domyślnie

    No widzisz Kaizen, dalej nie umiesz czytać ze zrozumieniem, przecież napisałem.
    przy zastosowaniu membrany, membrany wysokoparoprzepuszczalnej nie robi się otwartej kalenicy.

Strona 2 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony