dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6
  1. #1

    Domyślnie Stary dom na wąskiej działce i kombinacja z oknem

    Cześć,

    Od lat trafiałem w googlu na wpisy z muratora i w sumie ze względu na fakt, że nigdy wcześniej nie byłem posiadaczem żadnego domu - korzystałem tylko doraźnie, czytając . Teraz się ''trafiło''.

    Kupiłem stary dom na wąskiej działce, gdzie jedna ze ścian domu jest literalnie 2,90m od ogrodzenia. Zanim zacznę wojnę z sąsiadami i ponownym ustalaniem granic działki, co może da mi brakujące 10cm , zastanawiam się czy nie ma innego sposobu na odsunięcie otworu okiennego od granicy tej działki. Z drugiej strony sąsiad nie ma żadnego budynku na 10m od płotu, nie ograniczają mnie tu przepisy p.poż.

    Chciałbym na tej ścianie machnąć jeden otwór okienny i wczytując się w przepisy widzę, że wszędzie mowa o odległości otworu okiennego, a nie samej ściany w której jest on wykonany. Okno ma być wykonane na piętrze.

    Czy jeśli w pokoju wykonałbym drugą wewnętrzną ścianę, w niej otwór okienny by okno było dalej niż 3m od granicy, a tą zewnętrzną ścianę wyburzył, to będzie to ok z punktu widzenia przepisów? Powstałby mi ''niby balkon'', nad którym wciąż byłby dach, a na podłodze chyba też by trzeba było dać dachówkę by ktoś mi zaraz nie powiedział, że to taras .

    Pozdr.

  2. #2
    Banned
    Arturo1972

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Przyszowice
    Kod pocztowy
    44-178
    Posty
    2.007

    Domyślnie

    Kiedyś "stare domy" stawiało się nawet w granicy działki.
    Pytanie jak "stary" masz dom i na ile owe pozwolenie na budowę zezwala.

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo1972 Zobacz post
    Kiedyś "stare domy" stawiało się nawet w granicy działki.
    Pytanie jak "stary" masz dom i na ile owe pozwolenie na budowę zezwala.
    ~1955 czy coś w ten deseń. Pozwolenie na budowę? Dom już wybudowany

    Sąsiadem od tej strony jest osoba prywatna. Czy ze względu na fakt, że dom pochodzi z tamtych lat, przepisy dot. prawa budowlanego należy stosować z tamtego okresu?

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.279

    Domyślnie

    Chcesz wojować bo ci sie nudzi czy musisz zrobic przebudowę czyli bedzie potrzebne PnB? Jesli nic z wymienionych to po co ruszać temat?

  5. #5
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.946

    Domyślnie

    " ... wczytując się w przepisy widzę, że wszędzie mowa o odległości otworu okiennego, a nie samej ściany "

    - nic podobnego ! przepisy mówią o " budynku zwróconego ścianą z oknami lub drzwiami w stronę tej granicy " gdzie taka ściana może zaistnieć, jeśli jej odległość od granicy działki nie będzie mniejsza niż 4m
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał zgreddo Zobacz post
    Cześć,

    Od lat trafiałem w googlu na wpisy z muratora i w sumie ze względu na fakt, że nigdy wcześniej nie byłem posiadaczem żadnego domu - korzystałem tylko doraźnie, czytając . Teraz się ''trafiło''.

    Kupiłem stary dom na wąskiej działce, gdzie jedna ze ścian domu jest literalnie 2,90m od ogrodzenia. Zanim zacznę wojnę z sąsiadami i ponownym ustalaniem granic działki, co może da mi brakujące 10cm , zastanawiam się czy nie ma innego sposobu na odsunięcie otworu okiennego od granicy tej działki. Z drugiej strony sąsiad nie ma żadnego budynku na 10m od płotu, nie ograniczają mnie tu przepisy p.poż.

    Chciałbym na tej ścianie machnąć jeden otwór okienny i wczytując się w przepisy widzę, że wszędzie mowa o odległości otworu okiennego, a nie samej ściany w której jest on wykonany. Okno ma być wykonane na piętrze.

    Czy jeśli w pokoju wykonałbym drugą wewnętrzną ścianę, w niej otwór okienny by okno było dalej niż 3m od granicy, a tą zewnętrzną ścianę wyburzył, to będzie to ok z punktu widzenia przepisów? Powstałby mi ''niby balkon'', nad którym wciąż byłby dach, a na podłodze chyba też by trzeba było dać dachówkę by ktoś mi zaraz nie powiedział, że to taras .

    Pozdr.
    1. Pojęcie "otworu okiennego" nie występuje w nowych Warunkach Technicznych (WT) od 2018 roku, ponieważ występowało tylko w WT (nie było w Prawie Budowlanym, Polskich Normach ani żadnych innych aktach prawnych) i powodowało problemy interpretacyjne. Należy posługiwać się osobnymi terminami z Polskiej Normy: otwór, okno, drzwi. Jeżeli czytasz jakikolwiek tekst z "otworem okiennym", to zapala mi się czerwona lampka, że czytasz nieaktualne przepisy. Stałe przeszklenie REI60 nie jest oknem, lecz jest traktowane jako ściana - ja mam takie przeszklenia w projekcie bliżej niż 4 m od granicy.
    2. Cytat Napisał zgreddo Zobacz post
      ~1955 czy coś w ten deseń. [...] Czy ze względu na fakt, że dom pochodzi z tamtych lat, przepisy dot. prawa budowlanego należy stosować z tamtego okresu?
      Tak. Prawo nie działa wstecz. Jeżeli dom jest zbudowany zgodnie z ówczesnymi przepisami, to może spokojnie nadal stać. To, że się przepisy zmieniły, to nie oznacza że należy dom rozburzyć.
    3. Nowe Prawo Budowlane od 19 września 2020 przewiduje uproszczoną (w praktyce darmową) procedurę legalizacji dla budynków, które stoją co najmniej 20 lat i nikt nie wnosił sprzeciwu - nawet jeżeli są postawione niezgodnie z przepisami.
    4. Jeżeli już ustalisz granicę i unormujesz sytuację prawną budynku i okaże się, że budynek jest bliżej niż 4 m, to dla Ciebie jest przewidziany § 12 ustęp 4, pkt. 2, gdzie masz pozwolenie na:


    nadbudowę budynku istniejącego, usytuowanego w odległości mniejszej niż określona w ust. 1 od granicy tej działki budowlanej, o nie więcej niż jedną kondygnację, przy czym w nadbudowanej ścianie, zlokalizowanej w odległości mniejszej niż 4 m od granicy, nie może być okien i drzwi;
    Ostatnio edytowane przez Lew2 ; 10-05-2021 o 05:29
    Gdy Turków za Bałkanem twoje straszą spiże,
    Gdy poselstwo Macrona twoje stopy liże, -
    Ukraina jedna twej mocy się urąga,
    Podnosi na cię rękę i koronę ściąga,

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony