dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 21
  1. #1

    Domyślnie Ocieplenie stropu w piwnicy .

    Witam serdecznie forumowiczów .

    Dom stary parterowy modernizowany w tamtym roku .Ściany podwójne pustaki żużlobetonowe , ocieplone 15 cm. styropianem grafitowym . Fundamenty aż do samej ławy 12 cm . styropianem zielonym . Na pierwszym stropie parterze różne grubości styropianu podłogowego z racji nierównego stropu , około 5 cm . , czasami więcej , dosyć gruba wylewka , ogrzewanie podłogowe . Na drugim stropie , poddasze niezamieszkane 30 cm wełny o najlepszym parametrze , okna plastiki zmienione w 2000 r. , niespełniające współczesnych norm . Ogrzewanie PC powietrzna .
    Piwnica jest niska , z racji tego , że posadzka została dolewana ze trzy razy . Dawniej był wyższy poziom wód gruntowych i na wiosnę stała woda u mnie i u sąsiadów .
    Rozważam doklejenie twardego styropianu do pierwszego stropu od dołu w piwnicy o grubości 2 cm. ( czyli sufit w piwnicy ) .
    Czy takie doklejenie wpłynie na mniejsze zużycie prądu przez PC ?
    Czy to dobry pomysł " zamknąć " pierwszy strop z dwóch stron styropianem , czy on musi oddychać ?
    Ps. Stropy betonowe .

  2. #2

    Domyślnie

    To jak ? Nikt nie potrafi podpowiedzieć ?

  3. #3

    Domyślnie

    Sam miałbym wątpliwości, ale gdyby piwnica była sucha, wentylowana to dałbym ocieplenie od dołu ale nie 2 a 5-6cm.
    Jeżeli jest czasem wilgoć to po prostu masz częściowo ogrzewaną piwnicę od góry.
    Jak mi podasz powierzchnię i różnicę temperatur (podłogówka i piwnica) to wyliczę Ci starty.
    Pamiętaj, że ciepło ze swej natury ucieka szybciej do góry niż na dół.

  4. #4

    Domyślnie

    Od dołu mogę dać tylko 2 - 3 cm , bo i tak od góry trzeba będzie podciąć skrzydła drzwiowe ( ten górny " felc " ) .
    Temperatura w piwnicy ostatniej mroźnej zimy stała 14 stopni . Powierzchnia bez ścian 75 metrów kwadratowych . Temperatura podłogówki według krzywej grzewczej 0,3 . Temperatura w domu stała niecałe 22 stopni . W łazience w mrozy o jeden stopień wyżej .

  5. #5

    Domyślnie

    Dzięki za chęć wyliczenia .

  6. #6

    Domyślnie

    Potrzebuję temperaturę podłogi -jaką chcesz aby wrzucić do wyliczenia. Czy 25* czy 30*C?
    Dla 2-3cm uważam, że mało to opłacalne ocieplenie.

    I tak dla 75m2 -dla róznicy temperatur (między wylewką z ogrzewaniem podłogowym a piwnicą):
    20kelwin (*C) -przewodność 940 Wat
    23kelwin -strata 1083 Waty = ok.1kW (jak dodasz 3cm styro to będzie ok 700Wat)
    30Kelwin (*C) -przewodność 1310 Wat

    Takie są straty.
    Z reguły max temp podłogówki to 30*C a min. temp gruntu w piwnicy to ok 7*
    Ostatnio edytowane przez Tolo74 ; 27-06-2021 o 08:40

  7. #7
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.409
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał czester15.30 Zobacz post
    Witam serdecznie forumowiczów .

    Dom stary parterowy modernizowany w tamtym roku .Ściany podwójne pustaki żużlobetonowe , ocieplone 15 cm. styropianem grafitowym . Fundamenty aż do samej ławy 12 cm . styropianem zielonym . Na pierwszym stropie parterze różne grubości styropianu podłogowego z racji nierównego stropu , około 5 cm . , czasami więcej , dosyć gruba wylewka , ogrzewanie podłogowe . Na drugim stropie , poddasze niezamieszkane 30 cm wełny o najlepszym parametrze , okna plastiki zmienione w 2000 r. , niespełniające współczesnych norm . Ogrzewanie PC powietrzna .
    Piwnica jest niska , z racji tego , że posadzka została dolewana ze trzy razy . Dawniej był wyższy poziom wód gruntowych i na wiosnę stała woda u mnie i u sąsiadów .
    Rozważam doklejenie twardego styropianu do pierwszego stropu od dołu w piwnicy o grubości 2 cm. ( czyli sufit w piwnicy ) .
    Czy takie doklejenie wpłynie na mniejsze zużycie prądu przez PC ?
    Czy to dobry pomysł " zamknąć " pierwszy strop z dwóch stron styropianem , czy on musi oddychać ?
    Ps. Stropy betonowe .
    JAk najbardziej może się wykraplać woda od dołu stropu w piwnicy.
    2 cm to trochę jednak mało jak na termoizolację. Jeśli dobrze zrozumiałem, nie możesz dać więcej, bo drzwi piwniczne "haczyłyby" o niego. Możesz jednak dać wszędzie poza strefą otwarcia drzwi dużo więcej styropianu, np 10-15 cm. Oczywiście będzie mostek termiczny, ale tylko ok 0,5 m2. To tylko leczenie objawowe.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tolo74 Zobacz post
    Potrzebuję temperaturę podłogi -jaką chcesz aby wrzucić do wyliczenia. Czy 25* czy 30*C?
    Dla 2-3cm uważam, że mało to opłacalne ocieplenie.

    I tak dla 75m2 -dla róznicy temperatur (między wylewką z ogrzewaniem podłogowym a piwnicą):
    20kelwin (*C) -przewodność 940 Wat
    23kelwin -strata 1083 Waty = ok.1kW (jak dodasz 3cm styro to będzie ok 700Wat)
    30Kelwin (*C) -przewodność 1310 Wat

    Takie są straty.
    Z reguły max temp podłogówki to 30*C a min. temp gruntu w piwnicy to ok 7*
    Podłogówka , a w zasadzie bufor z którego idzie zasilenie przy - 20 stopniach C. wskazywał 29,2 stopni C . Gdy było cieplej na dworze to temperatura zasilenia podłogówki z bufora była niższa . Tyle potrafię odpowiedzieć na to pytanie .

    Przepraszam najmocniej , nie za bardzo znam się na tym . Strata bez styropianu to 1 KW ciepła , ale na dobę przy 75 metrach kwadratowych ?
    Ostatnio edytowane przez czester15.30 ; 27-06-2021 o 20:12 Powód: zapomniałem coś dopisać

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    JAk najbardziej może się wykraplać woda od dołu stropu w piwnicy.
    2 cm to trochę jednak mało jak na termoizolację. Jeśli dobrze zrozumiałem, nie możesz dać więcej, bo drzwi piwniczne "haczyłyby" o niego. Możesz jednak dać wszędzie poza strefą otwarcia drzwi dużo więcej styropianu, np 10-15 cm. Oczywiście będzie mostek termiczny, ale tylko ok 0,5 m2. To tylko leczenie objawowe.
    Teraz przyjrzałem się wszędzie mogę dać piątkę styro , tylko przy dwóch drzwiach trójkę . Jeśli będę ocieplał to zrobię przy dwóch drzwiach mniejszą grubość styropianu .
    Mówisz , że takie ocieplenie może grozić jakimś grzybem itd. ?

  10. #10
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.409
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał czester15.30 Zobacz post
    Teraz przyjrzałem się wszędzie mogę dać piątkę styro , tylko przy dwóch drzwiach trójkę . Jeśli będę ocieplał to zrobię przy dwóch drzwiach mniejszą grubość styropianu .
    Mówisz , że takie ocieplenie może grozić jakimś grzybem itd. ?
    Bardzo możliwe. Może zamiast 5 cm styro daj 5 cm twardej wełny elewacyjnej plus jakąś wentylację piwnicy? Cieńsza wełna jest nieproporcjonalnie droższa (per 1 cm) niż taka 5 cm, więc nie ma sensu dawanie mniej niż taka grubość. Szkoda, zę nie sprawdziłeś temperatur ścian i stropu w piwnicy podczas zimy, najlepiej pirometrem. PRzydałaby się też wiedza nt wilgotności względnej w tym czasie. Tak to strzelanie na ślepo, ale myślę, że o wentylację piwnicy i tak warto zadbać.
    Ostatnio edytowane przez Ratpaw ; 27-06-2021 o 20:23
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    myślę, że o wentylację piwnicy i tak warto zadbać.
    Po sezonie grzewczym , a nawet jak już kończy się , to piwnica wentylowana jest poprzez otwarte drzwi i uchylone okienka okienka .

  12. #12
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.409
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał czester15.30 Zobacz post
    Po sezonie grzewczym , a nawet jak już kończy się , to piwnica wentylowana jest poprzez otwarte drzwi i uchylone okienka okienka .
    A w czasie zimy? Woda w termoizolacji może się pojawić dość szybko i wtedy ta wełna zmieni się w gąbkę. Do symulacji takich zjawisk służy program WUFI - jest darmowa wersja.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    A w czasie zimy? Woda w termoizolacji może się pojawić dość szybko i wtedy ta wełna zmieni się w gąbkę. Do symulacji takich zjawisk służy program WUFI - jest darmowa wersja.
    Ta ostatnia zima to moja pierwsza z PC powietrzną , okienka miałem pozamykane nierozhermetyzowane . Wcześniej musiałem mieć mocno rozszczelnione gdyż był piec na węgiel , a żadnej kratki w piwnicy nie ma .
    Kiedyś gdy wymieniłem stare okienka drewniane na plastiki , to gdy paliłem w piecu , to jakiś swąd nieopisany w piwnicy . szybko zatrybiłem i roszczelniłem okna plastikowe , pomogło i tlenu było wystarczająco dla " pieca " .

    Ogólnie myślałem latem gdy strop jest suchy przykleić styropian , dać siatkę z klejem i żywicę taką jak na zewnątrz elewacji . Taka siatka i żywica powinna chronić przed wilgocią z zewnątrz , ale z wewnątrz nie wydostanie się jeśli jest w stropie .
    Tu rodzi się następny problem , moja mama lubi coś piec latem w piwnicy i jedyna wentylacja to pootwierane okienka i drzwi .
    Ostatnio edytowane przez czester15.30 ; 27-06-2021 o 21:34 Powód: zapomniałem dopisać

  14. #14
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.409
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał czester15.30 Zobacz post
    Ta ostatnia zima to moja pierwsza z PC powietrzną , okienka miałem pozamykane nierozhermetyzowane . Wcześniej musiałem mieć mocno rozszczelnione gdyż był piec na węgiel , a żadnej kratki w piwnicy nie ma .
    Kiedyś gdy wymieniłem stare okienka drewniane na plastiki , to gdy paliłem w piecu , to jakiś swąd nieopisany w piwnicy . szybko zatrybiłem i roszczelniłem okna plastikowe , pomogło i tlenu było wystarczająco dla " pieca " .

    Ogólnie myślałem latem gdy strop jest suchy przykleić styropian , dać siatkę z klejem i żywicę taką jak na zewnątrz elewacji . Taka siatka i żywica powinna chronić przed wilgocią z zewnątrz , ale z wewnątrz nie wydostanie się jeśli jest w stropie .
    Tu rodzi się następny problem , moja mama lubi coś piec latem w piwnicy i jedyna wentylacja to pootwierane okienka i drzwi .
    Ja pierd*lę, masz szczęście, że żyjesz, bo mogłeś się zaczadzić.

    Piszesz, że latem strop jest suchy, a co zimą? Jest wilgotny? Jeśli tak, to możesz być pewien, że nałożenie styropianu zamknie część wilgoci w stropie. Wtedy może się ziścić czarny scenariusz z grzybem w strefie przypodłogowej w pomieszczeniach nad piwnicą.

    Twój pomysł jest moim zdaniem kompletnie nietrafiony - przed jaką wilgocią z zewnątrz chcesz się chronić? Taki problem występuje tylko w okresach przejściowych zima-lato oraz wilgotnych latach, gdy gorące wilgotne powietrze wpada do piwnicy i kondensuje na chłodniejszych przegrodach. Zimą powietrze jest z natury bardziej suche niż we wnętrzu, więc para wodna będzie migrować z mieszkania w kierunku piwnicy i to jest problem, bo jak jej nie będziesz wystarczająco intensywnie wentylował, to może (para wodna) osiągnąć punkt rosy i się skroplić.

    Jest szansa na jakiś wentylatorek w piwnicy? Masz przecież komin dymowy po kotle.
    Ostatnio edytowane przez Ratpaw ; 27-06-2021 o 22:05
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    Jest szansa na jakiś wentylatorek w piwnicy? Masz przecież komin dymowy po kotle.
    To niezły pomysł , nie pomyślałem o tym . Do komina dymnego jedna podłączyłem na strychu " odpowietrzenie kanalizacji " , taka zwykła rura pięćdziesiątka PCV , jeśli zrobię kratkę w piwnicy w kominie , to szambem nie będzie walić , tylko chyba sadzą z komina przy wentylacji grawitacyjnej .
    Czy po zrobieniu kratki w kominie trzeba będzie w zimie rozszczelniać okienka ?

    P.S. Zimą strop też był suchy , chodzi mi o wilgoć w wewnątrz stropu jeśli ona jest .
    Ostatnio edytowane przez czester15.30 ; 27-06-2021 o 22:09

  16. #16
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.409
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał czester15.30 Zobacz post
    To niezły pomysł , nie pomyślałem o tym . Do komina dymnego jedna podłączyłem na strychu " odpowietrzenie kanalizacji " , taka zwykła rura pięćdziesiątka PCV , jeśli zrobię kratkę w piwnicy w kominie , to szambem nie będzie walić , tylko chyba sadzą z komina przy wentylacji grawitacyjnej .
    Czy po zrobieniu kratki w kominie trzeba będzie w zimie rozszczelniać okienka ?

    P.S. Zimą strop też był suchy , chodzi mi o wilgoć w wewnątrz stropu jeśli ona jest .
    Nic z tego nie zrozumiałem
    To nie jest odpowietrzenie kanalizy, tylko napowietrzenie i tak na szybko to nie mam pojęcia, czy zawsze, niezależnie od warunków pogodowych w piwnicy nie będzie śmierdzieć od szambem. Przecież czasem powietrze w wentylacji grawitacyjnej potrafi się cofnąć do wnętrz (zwłaszcza latem). Myślałem raczej o wentylatorze niewielkiej mocy, mocowanego w kominie dymowym, który by wymuszał wentylację cały czas.
    Tak, okna trzeba rozszczelnić, żeby świeże powietrze miało którędy wejść do piwnicy. Nie wiem jaki masz rozkłąd powmieszczen w tej piwnicy, ale zadbałbym o wentylację każdego pomieszczenia, a nie tylko tych, gdzie są okienka.
    Strop ma zawsze jakąś zawartość wilgoci, jak każda przegroda w budynku. Ważne, żeby sie woda na nim nie skraplała w czasie klejenia tej wełny.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  17. #17

    Domyślnie

    [QUOTE=Ratpaw;8063743. Nie wiem jaki masz rozkłąd powmieszczen w tej piwnicy, ale zadbałbym o wentylację każdego pomieszczenia, a nie tylko tych, gdzie są okienka.
    Strop ma zawsze jakąś zawartość wilgoci, jak każda przegroda w budynku. Ważne, żeby sie woda na nim nie skraplała w czasie klejenia tej wełny.[/QUOTE]

    Mogę dać w sumie dwie kratki po obu stronach komina , każda kratka będzie miała czerpnię w postaci rozszczelnionego okienka , układ w piwnicy ok , bo otworzę jedne drzwi , a zresztą nie muszę bo i tak nie są szczelne .

    Jeśli przykleję twardą wełnę to mam dawać na nią siatkę z takim klejem do elewacji ?

  18. #18
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.409
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał czester15.30 Zobacz post
    Jeśli przykleję twardą wełnę to mam dawać na nią siatkę z takim klejem do elewacji ?
    Nie musisz, ale możesz dać, żeby się nie pyliła. Jak sufit jest nisko, to pewnie co chwila ktoś w nią uderzy głową.
    Raczej skup się na zagruntowaniu podłoża pod klej do wełny, zeby to wszystko nie odpadło.
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  19. #19

    Domyślnie

    Daj sobie spokój z tym ociepleniem.
    Bez ocieplenia masz:
    -wyższą pownicę
    -Dobrze utrzymany strop
    -Cieplejszą nieco piwnicę
    -Brak jakiejkolwiek pracy
    Starty:
    -ogrzewanie w duże mrozy około 400Wat

    400Wat = 0,4kWh / godzinę = 9kWh / dobę -Tylko w duże mrozy
    Gdybys grzał prądem to po dociepleniu zaoszczędzisz 6zł na dzień, jak gazem to 2zł na dzień, przypomnę, że tylko w duże mrozy.

    Ociepliłbym pod łazienką.

  20. #20

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tolo74 Zobacz post
    Daj sobie spokój z tym ociepleniem.
    Bez ocieplenia masz:
    -wyższą pownicę
    -Dobrze utrzymany strop
    -Cieplejszą nieco piwnicę
    -Brak jakiejkolwiek pracy
    Starty:
    -ogrzewanie w duże mrozy około 400Wat

    400Wat = 0,4kWh / godzinę = 9kWh / dobę -Tylko w duże mrozy
    Gdybys grzał prądem to po dociepleniu zaoszczędzisz 6zł na dzień, jak gazem to 2zł na dzień, przypomnę, że tylko w duże mrozy.

    Ociepliłbym pod łazienką.
    Więc ocieplę tylko pod łazienką , akurat niewielkie pomieszczenie tam gdzie była kotłownia .
    Może w tak niewielkim pomieszczeniu przykleić twardy styrodur frezowany o dać spokój z nakładaniem siatki ?
    Mam nadzieję , że cięższy styrodur będzie trzymał się bez kołków do styropianu .

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony