dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 5 z 5
  1. #1

    Domyślnie Zmienny kąt nachylenia paneli PV - sezonowy lub 1-osiowy "tracker"

    Myślałem nad sensem zmiany kąta nachylenia paneli PV, ale bez pełnego śledzenia, jak w tzn "trackerach".

    Obecnie panele mają stałe nachylenie, optymalizujący produkcję w lecie, kiedy jest ona i tak już największa, ale wydajność przez to jeszcze bardziej spada w z zimniejszej połowie roku. A co gdyby zmieniać tylko kąt nachylenia (ale nie odchylenia od południa)?

    Trzy rozwiązania -
    Wersja najprostsza - ręczna zmiana kąta pomiędzy trzema pozycjami - lato, jesień/wiosna, zima.
    Wersja zaawansowana - automatyczna zmiana raz dziennie - inny kąt na każdy dzień roku.
    Wersja delux - automatyczna zmiana ciągła - inny kąt w zależności od dnia roku i godziny.
    Jakiej można spodziewać się poprawy w skali rocznej w każdej z nich?

  2. #2

    Domyślnie

    Zastanów się ile jest takich działających instalacji,gdyby to miało sens ekonomiczny to pewnie co trzecia,piata czy dziesiąta by taka była.
    Ja sam zagłębiałem się w ten temat i łatwiej taniej i bezpieczniej było dołożyć 2 panele.
    Ostatnio edytowane przez tom.pk ; 11-05-2021 o 19:39

  3. #3

    Domyślnie

    Dzięki za odpowiedź, rozumiem takie podejście, że łatwiej i/lub taniej jest obecnie dokładać panele.

    Ale czasem nie ma już miejsca na więcej, a chciałoby sięjeszcze trochę zwiększyć produkcję.

    Jednak najbardziej chodziło o stronę teoretyczną: Ile niby można zyskać w każdym z przypadków?

  4. #4

    Domyślnie

    Musisz to sobie policzyć sam, czy warto inwestować jakieś środki...

    http://elektrownia.pb.edu.pl/

    Pod adresem wyżej znajdziesz m.in. dwie identyczne instalacje fotowoltaiczne o mocy 3kW każda.
    Jedna ułożona "Pod kątem ok. 38 stopni do poziomu, kierunek południowy (180 stopni)."
    A druga "Układ nadążny (tracker), który śledzi dwuosiowo ruch Słońca po nieboskłonie według zegara astronomicznego. "
    Czyli taka full opcja trackingu. W styczniu ten układ pozwolił uzyskać 61% z trackingu do 39% z instalacji stałej, przekładając to na kW daje rożnicę 14kW, czyli sens ekonomiczny żaden.

    Popatrz, policz dla innych miesięcy, porównaj. I jak wyciągniesz wnioski to podziel się nimi tu.

    Ja osobiście odpuściłem sobie, według moich wyliczeń i doświadczenia (3 instalacje foto w rodzinie, różny kąt i układ) to nie ma sensu ekonomicznego.

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.863

    Domyślnie

    Nie licz ile było na plus trackera w styczniu tyko ile jest w całym roku.
    My zostajemy w UE !!
    #StopRussia !!

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony