dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    kolezka1

    Zarejestrowany
    May 2021
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-121
    Posty
    5

    Domyślnie Dostęp do bramy

    Cześć, sytuacja wygląda tak, że mam segment na osiedlu i dostęp do działki jest z drogi prywatnej która jest własnością w równej części dla wszystkich mieszkańców. W drodze jest wrysowany po długości pas techniczny i zastanawiam się jak to jest z miejscami parkingowymi, czy teren przy mojej działce przynależy tylko do mnie? A jak zrobię u siebie w ogrodzeniu działki bramę i furtkę to jak wygląda sprawa z parkowaniem, może ktoś sobie zaparkować i mi zablokować dostęp? Wiem, że nie powinien, ale ludzie są różni Są jakieś przepisy co to określają?

  2. #2

    Domyślnie

    Cytat Napisał kolezka1 Zobacz post
    Cześć, sytuacja wygląda tak, że mam segment na osiedlu i dostęp do działki jest z drogi prywatnej która jest własnością w równej części dla wszystkich mieszkańców. W drodze jest wrysowany po długości pas techniczny i zastanawiam się jak to jest z miejscami parkingowymi, czy teren przy mojej działce przynależy tylko do mnie? A jak zrobię u siebie w ogrodzeniu działki bramę i furtkę to jak wygląda sprawa z parkowaniem, może ktoś sobie zaparkować i mi zablokować dostęp? Wiem, że nie powinien, ale ludzie są różni Są jakieś przepisy co to określają?
    Czyli masz drogę, która jest terenem prywatnym, gdzie każdy ze współwłaścicieli ma ułamek własności. Są przepisy ogólne dotyczące współwłasności.
    Czy ten pas techniczny jest wydzielony z tej prywatnej drogi?
    W tym przypadku nie ma ogólnych przepisów co do parkowania. Są ogólne przepisy dotyczące współwłasności w tym przypadku.
    Współwłaściciele wspólnie ustalają zasady korzystania z terenu prywatnego.
    Nikt nie może Ci zablokować dostępu, bo wtedy ogranicza Twoje prawo korzystania z drogi. Każdy ma prawo korzystania z całego terenu (niezależnie od ułamka posiadanej własności), ale tak, aby nie powodować utrudnień w korzystaniu przez innych.
    Ostatnio edytowane przez Lew2 ; 11-05-2021 o 17:43
    Gdy Turków za Bałkanem twoje straszą spiże,
    Gdy poselstwo Macrona twoje stopy liże, -
    Ukraina jedna twej mocy się urąga,
    Podnosi na cię rękę i koronę ściąga,

  3. #3
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    kolezka1

    Zarejestrowany
    May 2021
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-121
    Posty
    5

    Domyślnie

    Cytat Napisał Lew2 Zobacz post
    Czyli masz drogę, która jest terenem prywatnym, gdzie każdy ze współwłaścicieli ma ułamek własności. Są przepisy ogólne dotyczące współwłasności.
    Czy ten pas techniczny jest wydzielony z tej prywatnej drogi?
    W planach jest wrysowany po obu stronach drogi po całej długości, jest jej częścią.
    Tak logicznie patrząc to każdy powinien sobie parkować przy swojej działce, ale niektórzy mają po parę samochodów i parkują u innych, co wiąże się z tym, że inni nie mogą pod swoją działką zaparkować...

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał kolezka1 Zobacz post
    W planach jest wrysowany po obu stronach drogi po całej długości, jest jej częścią.
    Jakich planach? Kto te plany ustalił?
    Cytat Napisał kolezka1 Zobacz post
    Tak logicznie patrząc to każdy powinien sobie parkować przy swojej działce, ale niektórzy mają po parę samochodów i parkują u innych, co wiąże się z tym, że inni nie mogą pod swoją działką zaparkować...
    Nie ma podstaw prawnych do uznania, że "każdy powinien sobie parkować przy swojej działce". A dlaczego? Teren przy ogrodzeniu nie jest już terenem prywatnym, ale terenem wspólnym.
    To trzeba ustalić zasady i je przegłosować z siłą głosu według udziałów. Formalnie, jeśli ktoś nie blokuje wjazdu na posesję to może parkować wzdłuż ogrodzenia obcego. Bo cały teren jest terenem wspólnym i każdy ma prawo postawić gdziekolwiek jest wolne miejsce, jeździć i spacerować po całej drodze.
    Gdy Turków za Bałkanem twoje straszą spiże,
    Gdy poselstwo Macrona twoje stopy liże, -
    Ukraina jedna twej mocy się urąga,
    Podnosi na cię rękę i koronę ściąga,

  5. #5
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    kolezka1

    Zarejestrowany
    May 2021
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-121
    Posty
    5

    Domyślnie

    Cytat Napisał Lew2 Zobacz post
    Jakich planach? Kto te plany ustalił?
    W akcie notarialnym jest wyrysowane tak przez dewelopera.
    Cytat Napisał Lew2 Zobacz post
    Formalnie, jeśli ktoś nie blokuje wjazdu na posesję
    Czyli jak postawię bramę i furtkę to nikt nie powinien parkować bezpośrednio przy niej, bo zablokuje mi dostęp do mojej działki?

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał kolezka1 Zobacz post
    W akcie notarialnym jest wyrysowane tak przez dewelopera.
    Deweloper nie jest już właścicielem, bo sprzedał wszystko Wam - nowym właścicielom. Jaki ma sens ten "pas techniczny" i kogo obowiązuje to nie mam pojęcia. On chyba nie ma żadnej mocy prawnej. Co jest napisane w Akcie Notarialnym dotyczącym tego pasa? Czy są jakieś ograniczenia dla nieruchomości drogowej wpisane w Księdze Wieczystej dotyczące tego pasa?

    Cytat Napisał kolezka1 Zobacz post
    Czyli jak postawię bramę i furtkę to nikt nie powinien parkować bezpośrednio przy niej, bo zablokuje mi dostęp do mojej działki?
    Tak. Nie może Cię zablokować, bo wtedy zablokuje Ci swobodny dostęp do działki drogowej, a Ty masz prawo swobodnego dostępu do działki drogowej, której jesteś współwłaścicielem.
    Najlepiej ustalić zasady i je przegłosować.
    Gdy Turków za Bałkanem twoje straszą spiże,
    Gdy poselstwo Macrona twoje stopy liże, -
    Ukraina jedna twej mocy się urąga,
    Podnosi na cię rękę i koronę ściąga,

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony