dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10
  1. #1

    Domyślnie PC do podłogówki - jak to najlepiej połączyć

    Cześć,
    czy możecie polecić jakieś materiały do zapoznania się z najlepsza opcją instalacji PC powietrznej?

    Temat wygląda następująco:

    Obecnie CWU i CO jest zasilane piecem kondensacyjnym z wbudowanym zasobnikiem 50L. Jest to bardzo prosty układ, CWU jest z cyrkulacją , a CO jest zasilane prosto z pieca z wbudowanej pompy, bez żadnych zaworów pompa pcha niską temp 2 rozdzielaczy przez trójnik dół i górę.
    Działa to dobrze od 6lat.

    Na dachu powstaje PV 7,9kWp. Na razie nie chcę sie gazu pozbywać wiec zależałoby mi na układzie hydraulicznym, który by działał zamiennie. Naturalnie chodzi o to żeby pompa działała jak najdłużej i zapewniała CWU i CO. Gaz bym traktował awaryjnie, chociaż jeżeli PW +PV będzie zdawało egzamin pozbył bym sie gazu żeby nie płacić niepotrzebnie opłat stałych.

    Potrzebuję porady, jaki najlepiej układ tu zastosować z CWU i podłogówka 100% , zero grzejników.

    1. Czy z PC można pchać bezpośrednio CO do rozdzielaczy, czy zasilać rozdzielacze z jakiegoś bufora, który PC i piec bedzie dogrzewać?
    2. Zakładam, że bufor i tak trzeba stawiać na CWU, ale czy CO też wtedy z tego samego bufora ma korzystać?
    3. Czy wybór pomiędzy Split i monoblock ma tu jakieś znaczenie?
    4. Czytam o pompach który maja układ chłodzenia, czy przy podłogówce da sie jakoś z tego chłodzenia korzystać (chłodzenie posadzki latem), czy tu chodzi o działanie z nawiewnikami klimatyzacji?

    Zapotrzebowanie jakie wyliczyłem dla tej PC to jest 3500kwh na rok, w taki sposób:
    - z gazu wychodzi , że zużycie roczne jest ok. 1200m3, co dystrybutor wylicza jako ok. 14000kWh. na rok,
    - założenie, że pompa ma COP ok.4 (nie wiem, czy realnie da się tak zakładać dla pompy ciepła z podłogówką), to dodatkowe zużycie roczne prądu trzeba by liczyć (14000kWh/4= 3500kWh).

    Nie chce tu sie skupiać mocno na wyliczeniach zapotrzebowania, ale właśnie na schemacie połączeń, żeby to efektywnie pracowało przez cały rok dla CWU, CO i chłodzenia (jeżeli to możliwe) zużywając energie eklektyczną produkowaną przez PV.

  2. #2

    Domyślnie

    Sama podłogówka -to bdb pomysł.
    ad.1 Z reguły najprostsze rozwiązania bez bufora jest najlepsze. Może byc bufor ale taki ok. 10-30 litrów jeżeli już producent wymaga.
    ad.2 CWU ze zbiornika -im większa pojemnosć tym lepiej np 200-300L -róznią sie zazwyczaj tylko wysokością.
    ad.4 Chłodzenie zazwyczaj podłogówką, sa kontroweryjne podejścia do tego z powodu możliwości wykraplania rosy, no i mroźna podłoga jest średnio przyjemna.

    Przepięcie hydrauliczne -gaz -PC jest proste.
    W przypadku FV jest możliwość -także zastosować grzałki tradycyjnej do ogrzewania wody w zbiorniki CWU.

  3. #3

    Domyślnie

    Dziękuje za pomoc.
    Próbowałem się dokształcić trochę w temacie, ale miesza mi sie to jeszcze wszystko.

    Od nośnie CO bezpośrednio do rozdzielaczy, to chyba zaleca się dodanie zbiorniczka wyrównawczego do większych instalacji podłogowych, żeby woda miała sie gdzie "rozszerzyć". Wiem, że PC ma taki wbudowany, ale może on być za mały. Pytam o to, bo teraz nie mam takowego i piec kondensacyjny jest bezpośrednio do rozdzielaczy i nic się nie dzieje od dnia pierwszego uruchomienia. W sumie jest to jakieś 150m2 powierzchni PEXa po podłodze. nie wiem, czy to dużo, ale chyba tak, w sumie to 7+9 pętli.

    Ad3. Split / Mono.
    Jeśli chciałbym żeby układ chodził z piecem kondensacyjnym na zmianę dla CO, to chyba Monoblok odpada, bo zaleca się , żeby zalać układ roztworem Glikolu, a piec kondensacyjny chodzi w układzie z wodą. Czy piec może chodzić w układzie z glikolem? Nawet jeśli, to będzie to wymagać wymiany płynu w pętlach podłogówki, chyba ,że właśnie będziemy glikolem grzać buforek z wężownicy i dopiero tak ogrzana woda może się kręcić w PEXach, jednak to już jest jakieś komplikowanie układu, chyba niepotrzebne.

    OK, czyli duży zbiornik na CWU z możliwie największej powierzchni wężownicą.

    Ostatni temat to dobór mocy. Ja to myślałem nawet o PC 5kw. Da się to jakoś wyliczyć z obecnego zużycia energii z Gazu Ziemnego? Szczytowe roczne zapotrzebowanie domu w energie na potrzeby CO+CWU gazem to te 14 000kwh.
    Maksymalna temp wody jaką musiałem w największe mrozy , (t.j -20 st C) puszczać w obieg to było +37st C.

  4. #4
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Marek2504

    Zarejestrowany
    Jul 2017
    Skąd
    Maków Podhalański
    Kod pocztowy
    34-220
    Posty
    233

    Domyślnie

    Mam podobne zapotrzebowanie na ciepło mimo,że mam mniejszą pow. do ogrzania. Najlepiej pompę wpiąć bezpośrednio w instalacje. Obecnie pompy ciepła mają bardzo wydajne pompy obiegowe.Bez problemu sobie poradzi. Zbiornika wyrównawczego nie potrzebujesz - masz wystarczający zład wody.Jeżeli faktyczne chcesz przejść na ogrzewanie pompą to całkowicie zapomnij o gazie. Po co dodatkowo komplikować instalację. Teraz gdyby mi (odpukać) siadła pompa ,kupiłbym monoblok. Prosta instalacja.Dla twojego domu wybrałbym odpowiednik zwykłej 9kW Panasonica.
    Dom parterowy pow.zabudowy 140 m2, pow.ogrzewania po podłodze 105 m2. 100% podłogówka, wcześniej połowa domu z grzejnikami. Pompa PW T- Cap 1.faz. 9kW seria H, PV 7,65kWp, 21x Longi 365W, Sofar 6,6.

  5. #5

    Domyślnie

    A widzisz teraz jakieś inne minusy splita pod Twoje potrzeby poza łatwiejszym montażem?
    Rozumiem, że wtedy glikol idzie w pexa.

  6. #6
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Marek2504

    Zarejestrowany
    Jul 2017
    Skąd
    Maków Podhalański
    Kod pocztowy
    34-220
    Posty
    233

    Domyślnie

    Przede wszystkim cena zakupu, samodzielny montaż, ewentualnie firma przyjeżdża i podpina pod zasilanie i powrót (kwestia dogadania się), żadnych serwisów okresowych. Glikol tylko do wymiennika, dalej woda.

  7. #7

    Domyślnie

    Zbiorniczek wyrównawczy dajesz, ale mały. Różnice temperatur w podloówce to około 10 Kelwin, nie jest jak w grzejnikach -od 20 do 80*C.

    Do podłogówki -nie zalecam stosowania niczego stalowego żeby uniknąć problemu z rdzą. Zbiornik Cwu termika albo Chechłowski albo inny nierdzewny z dużą wężownica -dla 300L minimum 2m2.

    Na 150m2 7pętli to zdecydowanie za mało, 9 może być za mało, chyba że dasz rurę min.18mm.
    Dobór mocy PC -skomplikowana sprawa, zwłaszcza w przypadku powietrznej,.

  8. #8

    Domyślnie

    Mam mono zalaną wodą i nie ma problemu. Z tym, ze w szafie hydraulicznej mam UPS . Są też tam male zbiorniczki do CWU i CO. Wystarczają. U mnie 8kw chodził przy -20 na czynniku 31 stopni. W twoim wypadku, strzelając, 5kw to może być za mało.

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tolo74 Zobacz post

    Na 150m2 7pętli to zdecydowanie za mało, 9 może być za mało, chyba że dasz rurę min.18mm.
    .
    nie, nie w sumie jest 16 pętli na 150m2 na rozdzielaczach jest 7+9 pętli = 16

    Czyli teoretycznie jest dozwolone użycie wody w monoblocku, ale musza byc odpowiednie systemy zabezpieczeń, które przepompują wodę przez układ, jak temp spadnie do niebezpiecznych wartości.

    Najwyższe zużycie gazu dobowe jakie zaobserwowałem w największe mrozy to było 9m3, jak to przeliczam na kW z przelicznika PGNIG 9*11=99kW to na godzine mi wychodzi 4,12kwh.

  10. #10

    Domyślnie

    Gdybyś chciał grzać czystym prądem -to szybko można przeliczyć.
    Do grzania pompą powietrzną -jak koledzy pisali -trzeba to przewymiarować. A na ile przewymiarować to zależy od kilku czynników:
    -możliwych taryf prądu
    -sprawności przy niskich temperaturach
    -rodzaju ogrzewania -to akurat -podłogowe jest OK.
    -trochę od ocieplenia domu (w tym konkretnym przypadku ponieważ ma to duże znaczenie w duże mrozy a nie ma większego przy temp. koło zera -tak ogólnie).

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony