dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 17 z 17
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    DamianSty

    Zarejestrowany
    Apr 2021
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-203
    Posty
    7

    Domyślnie MPZP - ograniczenia w podziale działki, brak słów! Prośba o radę

    Witam,
    Rodzice mieszkają w jednej z dzielnic miasta powiatowego na Śląsku. Są to tereny wiejskie, ale wciągnięte od lat pod miasto.
    Chcemy z rodzicami podzielić działkę budowlaną ok 1 ha na mniejsze. Jednakże w marcu weszła uchwała rady gminy w której MPZP w danym miejscu przewiduje (tylko dla kilkunastu działek!) możliwość podziału działki budowlanej na min. 2500m2 działki!? A dla reszty miejscowości 1500m2. Już nie mówiąc, że wszystkie sąsiednie dzielnice (podmiejskie) miasta mają możliwość podziału na min. 1000m2. W tym temacie mam do Państwa zapytanie co z tym zrobić. Czy Gmina może tak wybiórczo traktować mieszkańców? Czy da się zakwestionować taki MPZP?

    Pozdrawiam

  2. #2

    Domyślnie

    Niestety ale tak gmina może.
    Jaki podział was urządza, znaczy sie jakiej wielkości działka by wam odpowiadała.

  3. #3
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.262

    Domyślnie

    Akt prawa miejscowego, szkoda zdrowia na walkę.

  4. #4
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    DamianSty

    Zarejestrowany
    Apr 2021
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-203
    Posty
    7

    Domyślnie

    Akt prawa miejscowego, ale nie dość, że tylko u nas w miejscowości zwiększyli minimalną wielkość działki po podziale do 1500m2 to jeszcze została wydzielona strefa min. 2500m2. Nie mówię, ze chciałbym robić działki po 800m2 ale już 1500-1800m2. Już miałem rozrysowaną wizje dostosowaną do kształtu działki a teraz wychodzi, że będzie 1-2 działki mniej. Jak dla mnie jest to wybiórcze i niesprawiedliwe potraktowanie. Dochodzi to tego, że na obrzeżach można zrobić działkę mniejszą niż w środku miejscowości.

  5. #5

    Domyślnie

    Pozostaje czekać aż będą uchwalać nowy plan i wtedy złożyć swój wniosek., tylko że to trochę może potrwać.

  6. #6
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    DamianSty

    Zarejestrowany
    Apr 2021
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-203
    Posty
    7

    Domyślnie

    Wydaje mi się, że nie ma co czekać, każda zwłoka prowadzi do nowych podatków, obostrzeń albo ograniczeń

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał DamianSty Zobacz post
    Wydaje mi się, że nie ma co czekać, każda zwłoka prowadzi do nowych podatków, obostrzeń albo ograniczeń
    W zasadzie to przecież nic nie tracisz bo cena działek jest za m2, i czy sprzedaż dwie działki po 10 ar czy jedną 20 ar pieniądze są te same. Nie ma obawy że z powodu dużej działki nie znajdziesz nabywcy, nie wszyscy lubią działki ośmio czy sześcio arowe.

  8. #8

    Domyślnie

    Zanim w marcu plan został uchwalony plan, wcześniej był wyłożony do konsultacji. Zrobiłeś, co na tym etapie, czy masz pretensje po fakcie?

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał agb Zobacz post
    Zanim w marcu plan został uchwalony plan, wcześniej był wyłożony do konsultacji. Zrobiłeś, co na tym etapie, czy masz pretensje po fakcie?
    Skąd wiesz o jaka miejscowość chodzi?

  10. #10
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    DamianSty

    Zarejestrowany
    Apr 2021
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-203
    Posty
    7

    Domyślnie

    Wydaje mi się, że wielkość działki ma jednak wpływ na popyt. Zbyt duża też nie sprzyja sprzedaniu.
    Niestety nie doczytałem tego punktu. Działka nie zmieniała obecnie MPZP. Teraz jak wiedziałem co szukać to znalazłem. Ale czy to nie jest nie halo, że na całą miejscowośc ograniczają mozliwośc dzielenia dla dwóch, trzech działek? Wszędzie na kilka miejscowości jest mozliwosc dzielenia do 1000, 1500m2 a 3 działki nie mają mozliwosc poniżej 2500m2..

  11. #11

    Domyślnie

    Mylisz się co do popytu, nie jak już pisałem nie każdy lubi działeczkę o pow 6 ar. Jeżeli mieć dom to z kawałkiem działki aby mieć trochę intymności. Ja osobiście jestem zwolennikiem większych działek.
    Co do wytycznych jakimi kieruje się urząd przy MPZP to bywają gorsze absurdy niz to co opisujesz.

  12. #12
    Banned
    Arturo1972

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Przyszowice
    Kod pocztowy
    44-178
    Posty
    2.007

    Domyślnie

    Cytat Napisał DamianSty Zobacz post
    Ale czy to nie jest nie halo, że na całą miejscowośc ograniczają mozliwośc dzielenia dla dwóch, trzech działek? Wszędzie na kilka miejscowości jest mozliwosc dzielenia do 1000, 1500m2 a 3 działki nie mają mozliwosc poniżej 2500m2..
    Nie jest nie halo, może włodarze miasta/wsi/gminy nie chcą "zagracić" centrum miejscowości swoistymi "budkami" jedna na drugiej ?

  13. #13
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    DamianSty

    Zarejestrowany
    Apr 2021
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-203
    Posty
    7

    Domyślnie

    Nie jestem za działeczkami 600m2 ale za tym ze na obrzeżach mogą być działki 1500m2 a w centrum mają być pola powyzej 2500m2 to też nie. Wzdłuż ulicy srednia szerokosc działek z dostępem do drogi to ok 25m., więc działki nie są duże. Przy takiej szerokości teraz działka będzie miała min. 100m przy takim podziale (min. 2500m2). Nic trzeba będzie teraz się głowic ja kto sensownie podzielić, bo to też teraz nie łatwe z takimi ograniczeniami.

  14. #14

    Domyślnie

    Czyli Ty MPZP nie narzuca wielkość działki w m2 tylko w szerokości działki od frontu, tak?

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał henrykow Zobacz post
    Skąd wiesz o jaka miejscowość chodzi?
    Stąd

    Cytat Napisał DamianSty Zobacz post
    (...)Jednakże w marcu weszła uchwała rady gminy w której MPZP w danym miejscu przewiduje (tylko dla kilkunastu działek!) możliwość podziału działki budowlanej na min. 2500m2 działki!? A dla reszty miejscowości 1500m2. (...)

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał agb Zobacz post
    Stąd
    A to akurat umknęło mojej uwadze stąd moje pytanie.
    Z drugiej strony wydaje mi się że autor źle interpretuje zapisy w MPZP bo zapis w planie dotyczy raczej szerokości frontowej działki a nie jej powierzchni - sugeruję się tym co autor tematu napisał w poście #13.

  17. #17
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    DamianSty

    Zarejestrowany
    Apr 2021
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-203
    Posty
    7

    Domyślnie

    Nie chodziło mi, że szer. ma mieć min. 25m tylko, że w MPZP jest zapis ze przy podziale działka ma mieć min. 2500m2. Natomiast jest ten zapis stworzony na obszarze gdzie zdecydowana większość działek jest wąska.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony