dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 37
  1. #1

    Domyślnie Spadek temperatury w nieużywanym zbiorniku ciepłej wody.

    Zastanawiam się czy zasobnik CWU wbudowany w moją pompę ciepła nie wychładza się za szybko. Do tej pory nie mogłem sprawdzić ponieważ pompa brała sobie wodę do odszraniania. O kilku dni pompa nie pracuje, a zasobnik 180 Litrów wczoraj miał temperaturę. 43 s C. Dziś o tej samej porze górny czujnik pokazuje 37,2. Dodam że cyrkulacja jest wyłączona, woda nie używana, a temperatura w pomieszczeniu w którym stoi około 19 stopni. Co o tym myślicie? jest to w normie czy te 5,5 stopnia na dobę to trochę za dużo.?

  2. #2

    Domyślnie

    na 19 stopni w pomieszczeniu to znośnie. Twoja pompa tez bierze ze zbiornika wodę do odszraniania zamiast z podłogówki?

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał pandzik Zobacz post
    na 19 stopni w pomieszczeniu to znośnie. Twoja pompa tez bierze ze zbiornika wodę do odszraniania zamiast z podłogówki?
    Tak, ciężko byłoby z podłogówki tam są o wiele niższe temperatury.

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pandar3k Zobacz post
    Tak, ciężko byłoby z podłogówki tam są o wiele niższe temperatury.
    Wystarczające do odszronienia pompy. Przy wyłączonym z użycia zbiorniku działa perfekcyjnie. Ważne, że obeszłoby się bez ciągłego rozładowywania zbiornika.

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pandar3k Zobacz post
    Zastanawiam się czy zasobnik CWU wbudowany w moją pompę ciepła nie wychładza się za szybko. Do tej pory nie mogłem sprawdzić ponieważ pompa brała sobie wodę do odszraniania. O kilku dni pompa nie pracuje, a zasobnik 180 Litrów wczoraj miał temperaturę. 43 s C. Dziś o tej samej porze górny czujnik pokazuje 37,2. Dodam że cyrkulacja jest wyłączona, woda nie używana, a temperatura w pomieszczeniu w którym stoi około 19 stopni. Co o tym myślicie? jest to w normie czy te 5,5 stopnia na dobę to trochę za dużo.?
    A z czego jest wykonana instalacja? Ja ma miedziane rurki i zauważyłem, że "przy okazji" służą jako mały grzejnik nawet jak się nie pobiera CWU
    Nick pozostał ale pompę ciepła już mam: Atlantic Excelia Tri 11kW. A teraz jeszcze Dimplex Lak 14ITR.

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.276
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pandar3k Zobacz post
    zasobnik 180 Litrów wczoraj miał temperaturę. 43 s C. Dziś o tej samej porze górny czujnik pokazuje 37,2. Dodam że cyrkulacja jest wyłączona, woda nie używana, a temperatura w pomieszczeniu w którym stoi około 19 stopni.
    5,8* x 1,16kWh/K/m3 * 0,18m3 = 1,21kWh
    Czyli średnie straty przez 24h byłyby 50W. Całkiem realne straty zasobnika z tak chłodną wodą (w papierach pewnie znajdziesz jakie ma przy znacznie wyższej różnicy temperatur między woda a otoczeniem)

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Czyli średnie straty przez 24h byłyby 50W.
    Za...y zasobnik a raczej jego izolacja.
    Nick pozostał ale pompę ciepła już mam: Atlantic Excelia Tri 11kW. A teraz jeszcze Dimplex Lak 14ITR.

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.276
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał chcialbympompe Zobacz post
    Za...y zasobnik a raczej jego izolacja.
    Znasz taki, co ma niższe straty?

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Znasz taki, co ma niższe straty?
    Jeszcze niższe niż 50W/24h? Ty chyba nie czytasz co piszesz...
    Nick pozostał ale pompę ciepła już mam: Atlantic Excelia Tri 11kW. A teraz jeszcze Dimplex Lak 14ITR.

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    5,8* x 1,16kWh/K/m3 * 0,18m3 = 1,21kWh)
    Dzięki za obliczenia, grzejąc do 50 stopni będzie jeszcze więcej - trochę się zdziwiłem - poszukam papierów.

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał chcialbympompe Zobacz post
    Jeszcze niższe niż 50W/24h? Ty chyba nie czytasz co piszesz...
    Dobra. Czepiam się...
    Ale proszę o precyzyjne wypowiedzi.
    Co innego strata 50W/h a co innego 50W/24h a ja bym zrozumiał wypowiedź jako straty /24h.

    A moje za...y znaczyło zaj...y ale też źle zrozumiałeś
    Nick pozostał ale pompę ciepła już mam: Atlantic Excelia Tri 11kW. A teraz jeszcze Dimplex Lak 14ITR.

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.276
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał chcialbympompe Zobacz post
    Jeszcze niższe niż 50W/24h? Ty chyba nie czytasz co piszesz...
    50W. W każdej milisekundzie - 50W stalej mocy strat.

    Cytat Napisał chcialbympompe Zobacz post
    Co innego strata 50W/h a co innego 50W/24h
    Na czym polega różnica? Jak fizykę w podstawówce zdałeś, jak wata nie ogarniasz?

    To jaki znasz zasobnik o takiej (lub większej) pojemności co ma straty postojowe <50W? Szybciej znajdziesz 80W albo i więcej.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 11-05-2021 o 21:38

  13. #13

    Domyślnie

    Jeżeli ktoś pisze "straty przez 24h to 50W" to ja to rozumiem jako traconą moc w czasie 24h. Więc w czasie 1h jest to 24x mniej.


    A wycieczki osobiste co do wykształcenia to sobie podaruj.
    Ostatnio edytowane przez chcialbympompe ; 12-05-2021 o 06:13
    Nick pozostał ale pompę ciepła już mam: Atlantic Excelia Tri 11kW. A teraz jeszcze Dimplex Lak 14ITR.

  14. #14

    Domyślnie

    Autorze wątku -wyobraź sobie pełny termos z herbatą. Wczoraj miała 43*C a dziś 37*C czyli spadek 6stopni. Czy na chłopski rozumiem jest źle? Bo wg mnie dobrze.
    Jeżeli herbata miałaby wczoraj 100*C, to dziś będzie mieć ok. 70*C czyli spadek 30stopni.
    Jeżeli nie zadawala Cię to to można przykryć jeszcze puchową kołdrą i przede wszystkim ocieplić dobrze rury dobiegowe.

  15. #15
    ELITA FORUM (min. 1000)
    MiG25

    Zarejestrowany
    Dec 2018
    Skąd
    Żyrardów
    Kod pocztowy
    96-300
    Posty
    2.000

    Domyślnie

    Może akurat nie w tym przypadku , ale genealnie przy zbiornikach CWU trzeba pamiętać o tym ,żeby stworzyć pułapkę cieplną , żeby zbiornik nie grzał np .kranu na górze
    To samo z wężownicą , żeby ciepło z CWU nie uciekało z powrotem do obiegu CO . Nawet przez zamknięty zawór trójdrożny ciepło przez przewodzenie będzie powoli przechodzić.
    Ostatnio edytowane przez MiG25 ; 12-05-2021 o 07:53
    Panasonic Aquarea H T-Cap 12kW 3-faz

    GoHeishaMon - parametry i sterowanie Aquareą przez broker MQTT. Instalacja na module CZ-TAW1 przez pendrive , szybki powrót do orginału (SmartCloud)- Bez rozbierania ,bez lutowania.

    Menu z informacjami: https://forum.muratordom.pl/showthre...92#post7762492

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tolo74 Zobacz post
    Autorze wątku -wyobraź sobie pełny termos z herbatą. Wczoraj miała 43*C a dziś 37*C czyli spadek 6stopni. Czy na chłopski rozumiem jest źle? Bo wg mnie dobrze.
    Jeżeli herbata miałaby wczoraj 100*C, to dziś będzie mieć ok. 70*C czyli spadek 30stopni.
    Jeżeli nie zadawala Cię to to można przykryć jeszcze puchową kołdrą i przede wszystkim ocieplić dobrze rury dobiegowe.
    Dobre porównanie . Wczoraj podgrzałem do 52,2 o godzinie 14, dziś o 8:00 mam 44,5. Nie chodzi mi o to czy mnie zadowala, po prostu zwróciło to moją uwagę. Wychodzi na to że nie zawsze opłaca się mieć dużych zbiorników i należy grzać przed planowanym zużyciem. Na pewno nie będę przez to spał gorzej. Pozdrawiam.

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.276
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał chcialbympompe Zobacz post
    Jeżeli ktoś pisze "straty przez 24h to 50W" to ja to rozumiem jako traconą moc w czasie 24h. Więc w czasie 1h jest to 24x mniej.
    Chyba mylisz moc z energią i nie odróżniasz W od Wh (czy też kW od kWh).

    Jak straty sa 50W to są takie przez sekundę, godzinę i rok. Sprawdź definicję wata.

  18. #18
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.444
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał MiG25 Zobacz post
    Może akurat nie w tym przypadku , ale genealnie przy zbiornikach CWU trzeba pamiętać o tym ,żeby stworzyć pułapkę cieplną , żeby zbiornik nie grzał np .kranu na górze
    To samo z wężownicą , żeby ciepło z CWU nie uciekało z powrotem do obiegu CO . Nawet przez zamknięty zawór trójdrożny ciepło przez przewodzenie będzie powoli przechodzić.
    To ciekawe. Napisz coś więcej o tej pułapce cieplnej, jak to się robi?
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  19. #19
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Ratpaw
    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Gdynia
    Kod pocztowy
    81-531
    Posty
    4.444
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał chcialbympompe Zobacz post
    Jeżeli ktoś pisze "straty przez 24h to 50W" to ja to rozumiem jako traconą moc w czasie 24h. Więc w czasie 1h jest to 24x mniej.

    Nie ma czegoś takiego jak "moc tracona przez 24h". Nie czujesz tematu (zresztą wiele osób nie czuje). Pewnie dlatego, że do opisu zjawisk fizycznych stosuje potoczne słowa.

    Moc zawiera już w sobie element czasu, bo jest to tempo, w jakim przemieszcza się energia. Moc źródła energii (np grzałki) określa, ile maksymalnie energii jest w stanie to źródło oddać. Moc odbiornika określa, ile chce on tej energii w jednostce czasu. To jak prędkość mierzona w km/h.

    Co do straty stacjonarnej zbiornika CWU, moc 50 W mówi, że w takim tempie "przepuszcza" on energię cieplną wody w środku do otoczenia. Masz przy tym podaną znormalizowaną temperaturę wody i otoczenia, bo to tempo oddawania ciepła zależy od różnicy temperatury wody i otoczenia (im większa, tym szybciej). I tyle.

    Jak chcesz wiedzieć, ile kosztują "straty", to musisz pomnożyć moc przez czas (a nie podzielić, jak to robiłeś do tej pory). Na koniec pomnożyć ten wynik przez koszt energii, uważając przy tym na jednostki, bo 50W = 0.05 kWh. Proste?
    Ostatnio edytowane przez Ratpaw ; 12-05-2021 o 09:22
    --
    Dom pasywny podpiwniczony, 230 m2
    Gdynia

  20. #20
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.276
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ratpaw Zobacz post
    50W = 0.05 kWh. Proste?
    I cała nauka poszła w las...

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony