dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 3 z 3
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    brodzimierz

    Zarejestrowany
    Sep 2017
    Skąd
    Bielawa
    Kod pocztowy
    55-093
    Posty
    11

    Question pompa głębinowa z czy bez hydroforu?

    dzien dobry,

    jestesmy na etapie projektowania instalacji wodno-kanalizacyjnej (i gazowej) w domu.

    dom bedzie "zasilany" woda ze studni glebinowej - glebokosc 12 m (ale bedziemy kopac ponownie - kiepska jakosc wody - i nowa studnia bedzie plytsza - ok 8-9 m).

    przy wycenie prac wod-kan rozmawialem ostatnio z hydraulikiem, i przekonywal mnie, ze mozna kupic dobra pompe glebinowa (np. mocnego Grundfosa) i spokojnie sobie da rade bez hydroforu. zapewnial mnie o tym, ze pompa sie nie bedzie "meczyc" i bedzie dostarczac wystarczajaca ilosc wody dla 4 uzytkownikow (2 doroslych + 2 malych dzieci). dodatkowo brak hydroforu, to brak problemow z kompresorem, z odpowietrzaniem - ogolnie mniej miejsc, gdzie moze sie cos psuc - majac pompe, to wlasciwie tylko ona bedzie slabym punktem. zapewnial tez, ze we wszystkich instalacjach, w ktorych tak zrobil (a robi tak od 10 lat) nie ma zadnego problemu, i nikt nie zglaszal sie do niego z reklamacjami.

    moje pytanie jest takie - czy rzeczywiscie jest tak, ze pompa da sobie rade sama? i w domu nie bedzie zadnych problemow z wydajnoscia i odpowiednim cisnieniem (i do kotla gazowego, i do zasobnika c.w.u. i do gotowania, i do prania )

    do tej pory bylem przekonany, ze hydrofor to niezbedny skladnik takiej instalacji - teraz zasiane zostalo ziarno niepewnosci. moze ktos je rozwieje?


    pozdrawiam i z gory dziekuje za odpowiedzi w watku,
    Grzegorz

    PS. uzupelnienie: hydraulik mowi o zastapieniu hydroforu zbiornikiem wyrownawczym (przeponowym). moim zdaniem brzmi to sensowniej - aczkolwiek moje pytanie nadal jest aktualne - czy taki zbiornik jest wystarczajacy, pompa nie zostanie "zamordowana" a wydajnosc instalacji bedzie odpowiednia. pozdawiam
    Ostatnio edytowane przez brodzimierz ; 11-05-2021 o 13:28

  2. #2

    Domyślnie

    Hydraulikowi zapewne chodziło o SQE grundfosa - https://www.youtube.com/watch?v=hlx-z9mbFtc Pompa ta ma wbudowany falownik i potrafi pracować z mocą odpowiadającą zapotrzebowaniu na wodę.

    Nie wiem co miał na myśli pisząc o mocnej pompie, ale te te są raczej średniej mocy. Komplet z wyższym modelem to ponad 5000zł. Z drugiej strony tradycyjna pompa, plus hydrofor, zabezpieczenie przez suchobiegiem, armatura, itp swoje też kosztuje. Największą wadą tej pompy jest cena w razie wymiany. Ale z drugiej strony nie sądzę, abyś często ponosił ten wydatek.

  3. #3
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.089

    Domyślnie

    Cytat Napisał brodzimierz Zobacz post
    PS. uzupelnienie: hydraulik mowi o zastapieniu hydroforu zbiornikiem wyrownawczym (przeponowym). moim zdaniem brzmi to sensowniej - aczkolwiek moje pytanie nadal jest aktualne - czy taki zbiornik jest wystarczajacy, pompa nie zostanie "zamordowana" a wydajnosc instalacji bedzie odpowiednia.
    Trzeba by zacząć od ustalenia definicji... bo to czy zbiornik będzie przeponowy czy bezprzeponowy nie ma większego znaczenia z punktu widzenia hydrauliki... rolę spełnia taką samą.
    Jeśli jednak chodzi o pompę z falownikiem (jak pisał agb) to tam też powinien być jakiś zbiornik, zapewne o mniejszej pojemności, bo jednak nie chcesz startować pompy za każdym, najmniejszym odkręceniem kranu...
    Więc wydaje mi się, że hydraulik zrobił tu spory skrót myślowy

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony