dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7
  1. #1

    Domyślnie Wiata drewniana - zabudowa tarasu

    Załącznik 456445Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	rzut_tył.jpg
Wyświetleń:	44
Rozmiar:	14,8 KB
ID:	456446Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	rzut_fron.jpg
Wyświetleń:	33
Rozmiar:	20,4 KB
ID:	456447Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	rzut_bok_B.jpg
Wyświetleń:	37
Rozmiar:	19,3 KB
ID:	456448Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	rzut_bok_A.jpg
Wyświetleń:	28
Rozmiar:	14,2 KB
ID:	456449Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	rzut 1.jpg
Wyświetleń:	46
Rozmiar:	19,8 KB
ID:	456450

    Drodzy forumowicze,
    przymierzam się do budowy wiaty/ zadaszenia tarasu na tarasie z kostki (powierzchnia piasek utwardzany cementem)
    wiata bedzie miala wymiar 6,3m na 4,0m. zostanie zbudowana z krawędziakow 12x12, słupy osadzone na zbrojonych słupkach, które wyleję na głębokość ok 80-90 cm.
    Wiata będzie przymocowana do ściany budynku dwoma słupami, zgodnie z rysunkiem.
    żaluzje nie będą montowane od razu, będę je robił sukcesywnie w tym i w przyszłym sezonie zapewne.

    wątpliwości które mam:
    1. Czy konstrukcja na zdjęciach (https://1drv.ms/u/s!AlGQpFwZwekbit95...ZnWaQ?e=WJTQ9c) będzie stabilna (zakładając brak ramek z żaluzjami, które zapewnią też stabilnośc gdy będą zamontowane))
    2. czy wymiary konstrukcji, spadek dachu (krokwi) jest sensowna i się spina konstrukcyjnie?
    3. czy potrzebuję miecze (myślałem aby dać je tylko między słupami w otworach na przejścia a tam gdzie będą żaluzje nie dawać).
    4. w jaki sposób najlepiej połączyć ze sobą elementy drewniane (szczególnie krokwie z murłatą i wiązarem (nie wiem czy to dobra nazwa - belka na które opiera się krokiew)
    5. jak najlepiej przymocowac słupy do ściany budynku (styropian + bloczek komórkowy)
    6. na co szczególnie zwrócić uwagę przy pracach konstrukcyjnych?

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.206

    Domyślnie

    Cytat Napisał posith Zobacz post

    wątpliwości które mam:
    1. Czy konstrukcja na zdjęciach (https://1drv.ms/u/s!AlGQpFwZwekbit95...ZnWaQ?e=WJTQ9c) będzie stabilna (zakładając brak ramek z żaluzjami, które zapewnią też stabilnośc gdy będą zamontowane))
    2. czy wymiary konstrukcji, spadek dachu (krokwi) jest sensowna i się spina konstrukcyjnie?
    3. czy potrzebuję miecze (myślałem aby dać je tylko między słupami w otworach na przejścia a tam gdzie będą żaluzje nie dawać).
    4. w jaki sposób najlepiej połączyć ze sobą elementy drewniane (szczególnie krokwie z murłatą i wiązarem (nie wiem czy to dobra nazwa - belka na które opiera się krokiew)
    5. jak najlepiej przymocowac słupy do ściany budynku (styropian + bloczek komórkowy)
    6. na co szczególnie zwrócić uwagę przy pracach konstrukcyjnych?
    Ad1 Nie, żaluzje nie są elementem usztywniającym wątpię czy pomogą
    Ad2 Spadek zależy od planowanego pokrycia - nie ma tu nic o tym
    Ad3 - wg mnie tak
    Ad4 Słupy belki to na czopy , krokwie do belek to wkręty do drewna przez krokiew ,
    Ad5 najlepiej nie mocować bo to rozbudowa budynku z pełnymi papierami na PB
    Ad6, na piony, poziomy i kąty

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał jajmar Zobacz post
    Ad1 Nie, żaluzje nie są elementem usztywniającym wątpię czy pomogą
    Ad2 Spadek zależy od planowanego pokrycia - nie ma tu nic o tym
    Ad3 - wg mnie tak
    Ad4 Słupy belki to na czopy , krokwie do belek to wkręty do drewna przez krokiew ,
    Ad5 najlepiej nie mocować bo to rozbudowa budynku z pełnymi papierami na PB
    Ad6, na piony, poziomy i kąty

    AD2. spadek ok 5 stopni - pokrycie chcę zrobić materiałowe napinane na krokwie (linki mocowane na śrubę rzymską do słupów), zależy mi na tym aby na zimę zdejmować zadaszenie. aby nie zaciemniać pomieszczenia w domu zimą.
    AD3. ok, czy wystarczą w takim razie miecze tam gdzie są otwory na przejścia? czy na każdych belkach?
    AD4 dzięki, jasne.
    AD5. rozmawiałem z wydz architektry w moim starostwie, i dostałem odpowiedź że mogę przymocować do ścian belki, nie potrzebuję do tego papierologii.
    AD6. piony, poziomy, kąty - tak , tak, tak.. zawsze.

  4. #4

    Domyślnie

    Uważam, że im większy spadek -tym lepsze samoczyszczenie dachu. Optymalnie jest dać 15o.
    Krokwie jak gęsto i jakie wymiary?
    Miecze mogą być na krzyż lub podwójny krzyż, tak aby spełniały swoją funkcję i nie szpeciły bardzo.

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tolo74 Zobacz post
    Uważam, że im większy spadek -tym lepsze samoczyszczenie dachu. Optymalnie jest dać 15o.
    Krokwie jak gęsto i jakie wymiary?
    Miecze mogą być na krzyż lub podwójny krzyż, tak aby spełniały swoją funkcję i nie szpeciły bardzo.

    Większy spadek cięzko osiągnąć bo przy scianie blokuje mnie podbitka dachy na wykuszu, a od drugiej strony byloby juz za nisko, moze z max 5 cm moge opuscic. Krokwie co 90cm, 430cm długości. chciałem zrobić 6x12cm (pytanie czy nie za cieżkie? może lepiej zrobic 4,5x12 lub 4,5x9,5 cm?

    Miecze - mowisz o tym aby były na kazdym slupie? bo ja chce zrobic tylko w otworach na przejscie (czy to będzie wystaczajace? czy jednak obniżyć żaluzje i zrobic wszedzie?)

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał posith Zobacz post
    Większy spadek cięzko osiągnąć bo przy scianie blokuje mnie podbitka dachy na wykuszu, a od drugiej strony byloby juz za nisko, moze z max 5 cm moge opuscic. Krokwie co 90cm, 430cm długości. chciałem zrobić 6x12cm (pytanie czy nie za cieżkie? może lepiej zrobic 4,5x12 lub 4,5x9,5 cm?

    Miecze - mowisz o tym aby były na kazdym slupie? bo ja chce zrobic tylko w otworach na przejscie (czy to będzie wystaczajace? czy jednak obniżyć żaluzje i zrobic wszedzie?)
    Absolutnie nie znam się na obliczeniach konstrukcyjnych drzewa poza praktycznymi obserwacjami.
    Spadek dachu możesz mieć i 1%, ale im większy tym lepszy. daj po prostu tyle -ile sensownie możesz.
    Miecze na krzyż tylko w dwóchy miejscach. Krokwie dałbym gęsciej. Osobiście uważam, że 80cm to max. Jak są gęsto krokwie to może iść mniej łat i cieńsze.
    Krokwie dałbym 6x12 ew. 4,5x12. Za ciężki to może być snieg na dachu a nie krokwie.

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.206

    Domyślnie

    Jak nie chcesz mieczy to możesz np w polach skrajnych za żaluzjami zrobić X z linki stalowej na śrubach rzymskich. Usztywni konstrukcje a nie będzie się rzucać w oczy.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony