dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10
  1. #1

    Domyślnie Podjazd z kruszywa

    Witam wszystkich, na pewno znajdzie się Tu ktoś kto posiada wiedze jak wykonać podjazd z kruszywa, brukarze niechętnie się nią dzielą(z resztą im się nie dziwie)

    Jedna firma zaproponowała coś takiego, wykop 40cm, wyrównanie pisakiem i ubicie go, na to suchy beton, ubicie go, i na to kruszywo.

    Pytań mam kilka, przede wszystkim czy zda to egzamin? Jak z trwałością, czy kamień(kruszywo) nie będzie się rozjeżdżało spod kół, i nie będą robiły się koleiny?
    A patrząc z technicznej strony, ten piasek na wyrównanie, jaki ma być i ile cm?
    Suchy beton, jaki i ile cm?
    I podobnie kruszywo(kamień), jaki i ile cm?

    Wiem że to sporo pytań, robiłem różne rzeczy w budownictwie, ale z tym nie miałem styczności, więc chciałbym zasięgnąć jak największej ilości opinii.
    Z góry dzięki za wszystkie odpowiedzi
    Pozdrawiam

  2. #2

    Domyślnie

    Najpierw podaj jaką masz glebę pod tym wykopem. Ta głębokość w większości wypadków pozwala na dotarcie pod humus. CO tam masz? Jakie kruszywo planujesz większość z nich pyli. Ten piasek to z pewnością pospółka . Gości z piaskiem pognaj żwawo kopniakami

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał gnago Zobacz post
    Najpierw podaj jaką masz glebę pod tym wykopem. Ta głębokość w większości wypadków pozwala na dotarcie pod humus. CO tam masz? Jakie kruszywo planujesz większość z nich pyli. Ten piasek to z pewnością pospółka . Gości z piaskiem pognaj żwawo kopniakami
    Gleba jest piaszczysta. Nie wiem czy ma być to kruszywo, czy jakiś rodzaj drobnego kamienia, zależy mi żeby był dość zbity i nie rozchodził się pod samochodem. Twierdzisz, że po wykonaniu wykopu, nie wyrównywać piaskiem?

  4. #4

    Domyślnie

    Zależy od pojazdów. Wykorytować 30-50cm, wyrównać, położyć geowłokninę 200-300g, na to 2/3 grubości kliniec 63mm, a 1/3 grubości kliniec 0-32mm. zagęścić 300-500kg maszyną i gotowe.
    Jak chcesz mieć sam kliniec to górna warstwa czysty kliniec chyba o wymiar 16-32mm (ale jest 2-3 x droższy i ma chyba swoją inna nazwę, ładne kamyczki).

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tolo74 Zobacz post
    Zależy od pojazdów. Wykorytować 30-50cm, wyrównać, położyć geowłokninę 200-300g, na to 2/3 grubości kliniec 63mm, a 1/3 grubości kliniec 0-32mm. zagęścić 300-500kg maszyną i gotowe.
    Jak chcesz mieć sam kliniec to górna warstwa czysty kliniec chyba o wymiar 16-32mm (ale jest 2-3 x droższy i ma chyba swoją inna nazwę, ładne kamyczki).
    Samochody osobowe, kilka razy w roku większy samochód ok 12t. Rozumiem co masz na myśli, tylko zastanawia mnie to czemu brukarz który oglądał pracę proponował coś innego, piasek na wyrównanie, suchy beton, i na to jakiś kamyk.
    Większość informacji które zebrałem w internecie twierdzi tak jak Ty.
    Jak już wykorytuje to jakim materiałem najlepiej wyrównać powierzchnię? Rozumiem że taki podkład trzeba robić on najgrubszej frakcji do najdrobniejszej, tak?

  6. #6

    Domyślnie

    Po wykorytowaniu wyrównać najwyżej zagęszczarką na płaszczyznę. Odżałować na geowłókninę nie rolniczą a drogową, taki gruby kocyk na spód twojego podjazdu. uniemożliwi mieszanie się tłucznia posypki z twoim piaskiem pod spodem. (U fachmana ten piasek miał wyrównać grubość warstwy tego suchego betonu) Na to gruby kliniec też zagęszczany, na wierzch to w czym masz upodobanie, sugeruję skały twarde o różnej gradacji aby dało się zawibrować zagęszczarką na równą "gładką" płaszczyznę. Są esteci co te kamyki wierzchnie w betoniarce wyobracają dodając żywicę tak aby kamyki były nią tylko pokryte nie pływały w żywicy. Te wysypujemy na wierzchnią warstwę drobnego klińca . A na to cienką od 2 do 5 cm warstwę tych szpanerskich kamyków zagęszczamy finalnie.( spód zagęszczarki czyścimy przejeżdżając po warstwie suchego klińca kamyków etc. A same kamyki możemy ozdobić plastikowymi kamykami oddającymi światło nocą. https://allegro.pl/listing?string=%C...3-hou-1-2-0429

  7. #7

    Domyślnie

    Bardzo przydatne informacje. Jeszcze od strony technicznej wykop na ile cm? Ok 40cm starczy? Ten pierwszy gruby materiał to ma być kliniec ale jakiej frakcji? 30-60mm? I ile cm? Na to cieńszy kliniec 0-30mm? I ile cm? A na koniec kamień ozdobny. Rozumiem że mają być 3warstwy, każda dobrze ubita. Czy muszę o czymś jeszcze wiedzieć?

  8. #8

    Domyślnie

    Pod auto ciężarowe dałbym 50cm podbudowy albo na spód (na włókninę 200-300g) można dla oszczędnosci zasypać gruzem betonowym (tylko betonowy a nie ceglany).
    Frakcja na spód grubsza, a na wierzch drobniejsza, ale nie będzie błędem zasypać wszystko frakcją 0-63mm, ale ta frakcja spowoduje, że będziesz miał u góry brudny syf a domyślam się że chcesz aby było czyste i ładne.

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tolo74 Zobacz post
    Pod auto ciężarowe dałbym 50cm podbudowy albo na spód (na włókninę 200-300g) można dla oszczędnosci zasypać gruzem betonowym (tylko betonowy a nie ceglany).
    Frakcja na spód grubsza, a na wierzch drobniejsza, ale nie będzie błędem zasypać wszystko frakcją 0-63mm, ale ta frakcja spowoduje, że będziesz miał u góry brudny syf a domyślam się że chcesz aby było czyste i ładne.
    Rozumiem co masz na myśli. Jeśli wykop 50cm, to pierwsza warstwa najgrubszego klińca ma mieć ok 25cm? Druga warstwa drobniejszego klińca ok 20cm? I zastanie nam ok 5cm, na jakiś kamyk, kruszywo ozdobne. Wiem, że każda warstwę trzeba dobrze zagęścić, jakiej zagęszczarki najlepiej użyć? 200kg wystarczy?

  10. #10

    Domyślnie

    Gruby ze 30-35cm, drobny 10-15cm, kamyki 5cm.
    200kg trochę mało, ale jak po trochę będziesz robił -to ujdzie. Zwłaszcza gdyby gruby kliniec trochę łopatą zasypać drobnym.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony