dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 4 z 4
  1. #1
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    tilnen

    Zarejestrowany
    Oct 2017
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    127

    Domyślnie rury CWU bez otuliny w styropianie?

    Mam takie być może oczywiste pytanie....jaki jest sens dawać otulinę na rurę PP czy tam PEX którą płynie CWU jeśli znajduje się ona całkowicie ze wszystkich stron w warstwie styropianu? Nie mówię o rurze zimnej wody która idzie bezpośrednio po chudziaku albo kawałkach rur które biegną w ścianie?
    Styropian załatwia i izolację termiczna i pozwala na pracę rury, ubytki wypełnione pianką która też spełnia te same zadania. Szukam na tym etapie oszczędności - może i niewielkich ale po co kupować i montować coś co nie ma uzasadnienia? Chyba, że ma ale ja czegoś nie przemyślałem stąd moje pytanie do Was.

  2. #2

    Domyślnie

    W styropianie nie trzeba.

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Nurek_

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Sosnowiec
    Posty
    1.126
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Otuliny termicznej nie warto ale ja dawałem w takie peszle: https://pex.pl/207-rura-karbowana-peszel-1822-50mb
    Parterówka 117m2 | ściany 20cm grafitu 0.32 | podłoga 20 cm EPS 0.36 | strop 35 cm wełny 0.36 | rekuperator Izzifast 300 ERV | pompa ciepła Buderus WLW196i | PV 9,75kW na gruncie
    Dziennik budowy

  4. #4
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    tilnen

    Zarejestrowany
    Oct 2017
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    127

    Domyślnie

    No dzięki za podpowiedzi. Tak jak pisałem moje pytanie było troszkę oczywiste ale wolałem spytać bo coś za dużo w nece widziałem zdjęć z instalacji gdzie rurki idą w styropianie i są jeszcze w otulinie.

    Apropos peszli - faktycznie dla PEXów to rozumiem jako ochrona mechaniczna żeby ich nie "Zagnieść" (choć nie wiem na ile ten peszel jest wytrzymały). Ale znowu pytanie po co peszel "zapobiega uszkodzeniu przewodów wewnętrznych na skutek skurczu i rozszerzania materiału" skoro styropian też jest elastyczny, nic mechanicznie nie uszkodzi. No chyba, że ktoś w jednej brużdzie w styropianie chce ułożyć dwie rury obok siebie to ma to jakiś sens w tedy.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony