dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7
  1. #1

    Domyślnie Nadproże z dwuteownika

    Witam

    Proszę o dobrą radę.

    Chciałbym wstawić nowe duże okno w pokoju. Problem polega na tym że nadproże składa się z dwóch dzielonych. Jedno nad oknem 160, natomiast drugie na drzwiami 90, które oddziela słupek z pustaka.

    Pustak w ścianie nośnej to porotherm 24cm. Nad nadprożami jest cegła pełna. Z zewnątrz wykonana jest elewacja.

    Moje pytanie brzmi czy mogę zastosować takie nadproże: jeden dwuteownik IPE 220x100x5,6 i do niego dospawać od dołu blachy gr10mm podtrzymujące sąsiednie nadproże które pozostanie? Nadproże od strony elewacji dodatkowo kotwione do stropu szpilkami M16 klejonej na chemii.

    Poniżej szkic wyjaśniający o co mi chodzi.

    https://zapodaj.net/8754ecdaa8a23.jpg.html

    https://zapodaj.net/29eb368f0e5e8.png.html

    Co o tym myślicie?

    Nie chcę rozkuwać elewacji z zewnątrz.

    Pozdrawiam

  2. #2

    Domyślnie

    Wg mnie bez rozkucia się tego nie powinno wykonywać.

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.206

    Domyślnie

    Czy dobór tego IPE 220x100x5,6 to wyliczone czy z czapy?

    Pomysł na papierze ciekawy, ale chyba nie do zrealizowania.
    Blacha gr.10mm trochę cienka

    Wyburzając słupek i tak zniszczysz elewacja w pobliżu okna. Ja bym wyburzał chyba całe nadproże, próbując zostawić elewację.

  4. #4

    Domyślnie

    Słupek i część ściany oczywiście do wyburzenia. Nie chciałbym wycinać z zewnątrz elewacji pod nadproże. Jeżeli wstawiłbym nadproże od wewnątrz to miałbym tylko do obrobienia same szpalety okna na zewnatrz. Kolejny pomysł jest taki : wstawienie 2 nadpozy lrefabrykowanych o długości 3,5 m o wymiarach takich samych jak te zastosowane. Oba wkładane od wewnątrz. Nadproże musiałbym wykonać sam ponieważ leier sprzedaje o max długości 3,05m. Okno będzie mieć wymiar 2,85m.

  5. #5

    Domyślnie

    Praktycznie nie wykonasz samemu lepszego nadproża, oni chyba naciągają druty przy zalewaniu. Okno ma mieć 2,85 czy otwór w ścianie?

  6. #6

    Domyślnie

    Otwór w ścianie ma mieć 2,85m. Myślę o zrobieniu samemu dwóch nadproży wraz z solidnym zbrojeniem. W tym przypadku nie musiałbym kuć cegieł pełnych nad nadprożem, tylko wykułbym stare nadproża i obsadził nowe. Może ma ktoś jakiś inny pomysł?

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał jajmar Zobacz post
    Blacha gr.10mm trochę cienka
    .
    10 mm to 1 cm raczej do cienkich taka blacha nie należy. Chyba myślałeś o grubości 0,1 mm

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony