dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 11 z 11
  1. #1

    Domyślnie Rysy poprzeczne na ścianie fundamentowej monolitycznej

    Witam,

    wczoraj zalany został fundament monolityczny w szalunku systemowym betonem B25 (przywieziony z betoniarni), a dzisiaj rano pojawiły się w kilku miejscach poprzeczne zarysowania. Byłem podczas zalewania - wszystko zostało dobrze zagęszczone. Wcześniej została wylana ława również w szalunku na 10cm chudziaku - beton B45 (zero spękań). Co może być przyczyną tych zarysowań i czy należy się tym martwić?

    Z góry dzięki za pomoc i pozdrawiam.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_4377.jpg
Wyświetleń:	95
Rozmiar:	97,4 KB
ID:	456510   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_4378.jpg
Wyświetleń:	74
Rozmiar:	95,5 KB
ID:	456511  
    Ostatnio edytowane przez Matross ; 15-05-2021 o 14:25

  2. #2

    Domyślnie

    Polewałeś wodą? Te pęknięcia to są wynikiem wiązania szybkiego betonu. Pielęgnuj go a pęknięć nie będzie.

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał henrykow Zobacz post
    Polewałeś wodą? Te pęknięcia to są wynikiem wiązania szybkiego betonu. Pielęgnuj go a pęknięć nie będzie.
    Dziękuję za odpowiedź. Przyznam szczerze, że dziś rano nie polałem. Dopiero koło południa pojawiłem się na budowie. Na pewno zaraz się tam wybiorę i poleję.

  4. #4

    Domyślnie

    Jak to wczoraj zalany fundament a dziś już użytkowany? Nie za szybko toto się teraz odbywa?

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tolo74 Zobacz post
    Jak to wczoraj zalany fundament a dziś już użytkowany? Nie za szybko toto się teraz odbywa?
    Fundament został zalany w piątek. Nadal jest w szalunku systemowym. Rysy widoczne na zdjęciach są na górze ściany fundamentowej w szalunku. Rozszalowanie planowane jest na jutro.
    Ostatnio edytowane przez Matross ; 16-05-2021 o 16:21

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tolo74 Zobacz post
    Jak to wczoraj zalany fundament a dziś już użytkowany? Nie za szybko toto się teraz odbywa?
    A gdzie kto pisał że fundament użytkowany znaczy się chyba chodzi o stawianie ścian na tym fundamencie.

  7. #7

    Domyślnie

    Sorki, jak mogłem nie zauważyć szalunków. Z góry pomyślałem, że rozebrane.
    Przykryć to jakąś folią można.

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tolo74 Zobacz post
    Sorki, jak mogłem nie zauważyć szalunków. Z góry pomyślałem, że rozebrane.
    Przykryć to jakąś folią można.
    Przykryć jak przykryć nie zaszkodzi ale na pewno trzeba pielęgnować, polewając wodą.

  9. #9

    Domyślnie

    Te pęknięcia to są wynikiem wiązania szybkiego betonu. Pielęgnuj go a pęknięć nie będzie.[/QUOTE]

    Dzięki za pomoc henrykow!

    Miałeś 100% racji, że te rysy są od szybkiego wiązania betonu. Kier bud to potwierdził a po zdjęciu szalunków systemowych ściana wygląda jak lustro - żadnych rysek, pęknięć czy ubytków Rysy ze zdjęć są tylko powierzchniowe i po 2 dniach polewania wodą już ich prawie nie widać.

  10. #10

    Domyślnie

    Nie ma betonu z łapkami aby przyciągały pęknięty beton. Rysy mogą zniknąć tylko w początkowej fazie wiązania, kiedy jeszcze działa plastyfikator i jest zaczyn nie związany ale nigdy po dobie. Takie rysy tworzą się podczas wyrównywania górnej powierzchnii,

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej733 Zobacz post
    Nie ma betonu z łapkami aby przyciągały pęknięty beton. Rysy mogą zniknąć tylko w początkowej fazie wiązania, kiedy jeszcze działa plastyfikator i jest zaczyn nie związany ale nigdy po dobie. Takie rysy tworzą się podczas wyrównywania górnej powierzchnii,
    Zgadza się Andrzej. Nie twierdzę, że rysy zniknęły, jednak obecnie prawie ich nie widać. Wcześniej tez jakieś duże nie były. Teraz mam pewność, ze wystąpiły powierzchownie. Wypełnimy je szlamem min. a na górę pójdzie papa termo. Bardziej chodzi mi o to, że po zdjęciu szalunków beton na ścianach pionowych wyglada jak lustro - równy i bez żadnym rysek, najmniejszych wgłębień, itd. - pięknie związał. Majstry dopieszczali te systemówki 2 dni i teraz widać, że było warto.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony