dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 24
  1. #1

    Domyślnie ThesslaGreen AirPack4 czy Komfovent Domekt 300?

    Witam,
    Dostałem wycenę rekuperacji z kilkoma możliwymi rekuperatorami.
    Waham się pomiędzy dwoma w/w. Ceny zbliżone, Komfovent niewiele droższy.
    Który waszym zdaniem będzie lepszy?
    Jak z cenami filtrów do takich rakuperatorów?

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.282
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Z dwojga złego Domekt bo odzyskuje wprawdzie nędzne ilości ciepła, to za to odzyskuje też wilgoć.

  3. #3

    Domyślnie

    Nędzne ilości ciepła??

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Jak ThesslaGreen bez odzysku wilgoci to wybór na Domekt.
    Jakby ThesslaGreen z odzyskiem wilgoci to obojętnie, tańszy, jakkolwiek.

    Co do nędzności to tylko specyficzne poczucie liczb przez Kaizena dla którego 85-90% to nędza a 95% to kosmiczna technologia.
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  5. #5

    Domyślnie

    też uważam że 85% procent nie jest złym wynikiem, szczególnie, że Komfovent raczej podaje rzetelne dane a z innymi producentami bywa różnie

  6. #6
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Sumarycznie obrotowy odzyskuje naprawdę dużo, więc tutaj zostaje kwestia odzysku wilgoci - osobiście grałbym ThesslaGreen i dokupił wymiennik entalpiczny. Chyba że Domekt wyjdzie taniej, to też będzie ok.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.282
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał _Porter_ Zobacz post
    Nędzne ilości ciepła??
    Do 85% wg karty technicznej.

    Jak masz za oknem +5* (średnia w sezonie grzewczym jest gdzieś w tych okolicach) to przy 85% i 22* na wywiewie i 19,4* na nawiewie odzyskujesz 0,96kW @ 200m3/h.
    Przy 95% (wg karty Thesslagreen) masz przy 22* na wywiewie masz na nawiewie 21,15* (większy komfort) i odzysk 1,08kW.
    120W wydaje się niewiele. Ale jak pomnożysz przez 200 dni x 24h to wychodzi 576 kWh rocznie różnicy.

    Więc wybierając 85% tracisz na złotówkach, tracisz na komforcie cieplnym - zyskujesz na komforcie wilgotnościowym. Persaldo pewnie wyjdziesz na plus i finansowo, i od względem komfortu jak doliczysz koszty nabycia, eksploatacji i niewygodę nawilżania przy Thessli.

    Ale obydwa wybory IMO są złe. Wybierać należy między rekuperatorami z wymiennikiem przeciwprądowym ERV.

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.282
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał _Porter_ Zobacz post
    też uważam że 85% procent nie jest złym wynikiem, szczególnie, że Komfovent raczej podaje rzetelne dane a z innymi producentami bywa różnie
    Nie ufasz producentom, ufaj niezależnym pomiarom w rzeczywistym domu:

    https://forum.muratordom.pl/entry.ph...dzysku-wilgoci
    https://forum.muratordom.pl/showthre...li-ciekawostka

  9. #9

    Domyślnie

    Na korzyść Thessli - dużo cichszy.
    Też wybieram pomiędzy dwoma powyższymi i szczerze mówiąc nie wiem co wybrać.
    Odzysk wilgoci to jednak duży plus, o tłumiki zawsze można dołożyć.
    Cena obu podobna.

  10. #10
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    miro_86

    Zarejestrowany
    Jun 2012
    Skąd
    Myslowice
    Kod pocztowy
    41-404
    Posty
    84

    Domyślnie

    Mam Komfovent Domekt R450, choć już prawie kupiłem Thessle. Skłonił mnie właśnie odzysk wilgoci. REkuperator użytkuje rok. Po roku padł jeden z czujników, ale wymienili na gwarancji. Co do samej wilgoci, to żona czasem się skarży że jest za sucho w domu Nie wiem jak działają inne reku, ale co mnie zastanawia, smażenie ryby czuć jeszcze następnego dnia.

  11. #11
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Thessla z odzyskiem będzie odpowiedzią na pytanie

    Co do smażonej ryby, do takich zadań mam specjalny tryb. Nad płytą w ścianie wywiew, reku zmienia bilans - więcej nawiewa niż wywiewa, zwiększa ciąg i ryby nie czuć. Nawet przy wymianie 600m3 bez włączonego wyciagu nad płytą zapach z kuchni się rozchodzi. Wbrew pozorom to nie jest duża wymiana i dfuzja jest szybsza.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  12. #12
    ELITA FORUM (min. 1000)
    marcin225

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Zachodniopomorskie
    Posty
    1.845

    Domyślnie

    Na smażenie ryby czy schabowych reku wyłączam ...

  13. #13
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar exetterenak
    Zarejestrowany
    May 2020
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    592

    Domyślnie

    Cytat Napisał miro_86 Zobacz post
    Mam Komfovent Domekt R450, choć już prawie kupiłem Thessle. Skłonił mnie właśnie odzysk wilgoci. REkuperator użytkuje rok. Po roku padł jeden z czujników, ale wymienili na gwarancji. Co do samej wilgoci, to żona czasem się skarży że jest za sucho w domu Nie wiem jak działają inne reku, ale co mnie zastanawia, smażenie ryby czuć jeszcze następnego dnia.
    A jak oceniasz głośność pracy całej instalacji? Masz tłumiki na nawiewie i wywiewie? Słychać go na max obrotach?

  14. #14
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    miro_86

    Zarejestrowany
    Jun 2012
    Skąd
    Myslowice
    Kod pocztowy
    41-404
    Posty
    84

    Domyślnie

    Cytat Napisał exetterenak Zobacz post
    A jak oceniasz głośność pracy całej instalacji? Masz tłumiki na nawiewie i wywiewie? Słychać go na max obrotach?
    Nie mam tłumików. Nie muszą być max obroty, wystarczy standardowy tryb a słychać szumiące powietrze (to chyba standard przy rekuperatorze). Aczkolwiek reku jest w garaż (garaż w bryle domu). W łazience, która sąsiaduje z garażem słychać pracujący wymiennik obrotowy, taki specyficzny rytmiczny dźwięk W pozostałych pomieszczeniach nie.

    Pozdrawiam

  15. #15
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    eMdzeJ

    Zarejestrowany
    Jun 2020
    Skąd
    Podwarszawie / okolice Nadarzyna
    Posty
    331

    Domyślnie

    Cytat Napisał miro_86 Zobacz post
    Nie mam tłumików. Nie muszą być max obroty, wystarczy standardowy tryb a słychać szumiące powietrze (to chyba standard przy rekuperatorze).
    nie jest to standard. U mnie na 100% mocy nie slychac absolutnie nic. Tylko ja mam parterówke i instalację zrobioną na spiro, duże przekroje są.

  16. #16

    Domyślnie

    Domekt nie należy do cichych urządzeń.
    Ważne by zwrócić uwagę do jakiej normy odnosi się wartość dB podana w dokumentacji.

  17. #17
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar exetterenak
    Zarejestrowany
    May 2020
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    592

    Domyślnie

    No dziwna sprawa wg mnie że słychać tę instalację. Nie mam jeszcze punktu odniesienia bo moja wciąż nie uruchomiona ale jednak z jakiegoś powodu te tłumiki wrzucili u mnie. Podzielę się opinią po uruchomieniu

  18. #18
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Niestety znajomu na halas z Domekta tez sie skarzyl.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

  19. #19

    Domyślnie

    Nie zgodzę się z tym, że Domekt jest "głośny".
    W czerwcu 2022 wymieniłem Pro-Vent Mistral 600 PRO EC (wymiennik przeciwprądowy) na Komfovent Domekt R600H (wymiennik obrotowy).
    Wymieniana była tylko centrala wentylacyjna. Instalacja jest z roku budowy domu (2012), zrobiona BARDZO dobrze: rury spiro, duże przekroje, bez dodatkowych tłumików. Sam dom bez problemu spełnia obecne normy energetyczne.
    Moje obserwację są takie:
    - głośność na zbliżonym poziomie przy zbliżonych przepływach powietrza (nie mierzyłem w dB, to odbiór subiektywny)
    - skuteczność wentylacji (na razie mogę wypowiedzieć się tylko o okresie letnim) bardzo podobna
    - sterowanie bez porównania lepsze w Domekt R600H (sterownik ścienny + aplikacja)
    - informacja zwrotna (temperatura nawiewy, wyciągu, RH%, itp.) bez porównania lepsze w Domekt R600H
    Zwykle korzystam z przepływów rzędu 150 - 200 m3/h dla 3 osób, w programie dobowym dostosowanym do obecności w domu. Przepływy zbilansowane, nawiew trochę większy niż wywiew.
    Dom jest dość duży, o kubaturze około 800 m3.
    W Domekt R600H widzę w zasadzie tylko jeden minus: nie można zejść z wentylacją poniżej 140 m3/h. Można ją (programowo lub zdalnie) wyłączyć. W Pro-Vent Mistral był szerszy zakres regulacji pracy wentylatorów ale wtedy nie mierzyłem przepływów w poszczególnych pomieszczeniach.

  20. #20
    Lider FORUM (min. 2800)
    Owczar

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    3.771
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Jeśli domekt ma głośność na zbliżonym poziomie do mistrala sprzed ładnych kilku lat, to tym bardziej średnio świadczy o samej centrali jeśli chodzi o generowany hałas.
    Tytan 3 MG Projekt po modyfikacjach - użytkowa 158m2 plus garaż grzany 44m2.
    Płyta fundamentowa 10XPS+12cm pod posadzką, 25cm grafit, strop 40cm wełny szklanej. Okna Adams Passive Line.
    OZC bez grzania garażu -20@20 - 5,6kW, z grzanym garażem (15 stopni) -20@22 ~8kW.

    Gruntowa pompa ciepła Ecopower 8i. DZ 3x80m.
    Ogrzewanie i chłodzenie ścienne Meditherm.
    Rekuperacja thesslagreen 600v + higroplus 500.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony