dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 11 z 11
  1. #1

    Lightbulb Dobór źródła ogrzewania

    Witam,

    jestem na etapie wykończenia domu i zasatanawiam się nad najlepszym źródłem ogrzewania CO + CWU. Od razu zaznaczę, że dom nie był budowany przeze mnie i nie miałam wpływu na dobór źródła ogrzewania na etapie projektu.

    Poniżej kilka szczegółów o samym domu:

    - dom znajduje się w okolicach Nowego Targu (strefa V),
    - pow. użytkowa: ok. 220 m2, w bryle budynku garaż (ok. 20m2),
    - ściany zewnętrzne: 28,8 pustak ceramiczny MAX + 10 cm styropian grafitowy,
    - okna dwuszybowe PCV, o nieznanych mi dokładnych parametrach,
    - w domu wykonano instalację składającą się z:
    parter - pokój dzenny, kuchnia, przedsionek i łazienka - instalacja podłogowa; do tego grzejniki, pod pokojem dziennym jest też nieogrzewana piwnica (powstała mimowolnie podczas budowy domu na skarpie),
    piętro - grzejniki + w łazience podłogówka, grzejniki dobierane prawdopodobnie pod ekogroszek, temp. zasilania 60 stopni,
    Zgodnie z kalkulatorem ze strony cieplowlasciwe.pl zapotrzebowanie na energię wynosi ok. 92 kWh/m2.

    Zastanawiam się nad pompą ciepła powietrze/woda, dostałam kilka ofert, między innymi:

    - Panasonic T-CAP ok. 52 tys. zł
    - NIBE F2120 ok. 56 tys. zł
    - Mitsubishi Zubadan ok. 62 tys. zł

    Nie ma (na chwilę obecną) sieci gazowej, jest ona w budowie i nie ma zbyt wielu konkretów co do tego, kiedy zostanie ona zakończona (podano, że będzie to może w przyszłym roku). Nie jestem jednak do końca przekonana do tego rozwiązania, ze względu na uwolnienie cen gazu w najbliższych latach. Koszt montażu pompy ciepła jest bardzo wysoki i w porównaniu do chociażby ogrzewania na kocioł olejowy, szacując zużycie oleju na poziomie 2200/2300 l rocznie, oraz cenie ok. 3,5 zł/l, przy założeniu, że pompa ciepła zużyje ok. 8500 kWh rocznie, to ogrzewanie pompą staje się opłacalna dopiero w 8 roku użytkowania. Nie wiem na co się zdecydować, warunki klimatyczne również są dość ciężkie i trochę obawiam się o sprawność pompy ciepła a wydając ok. 50/60 tys. zł chciałabym mieć pewność, że urządzenie będzie dobrze działać, a grzałka nie będzie włączać się co chwilę.

    Nie do końca umiem określić zużycie pompy ciepła, jest tu dużo zmiennych, a jak wspominałam, klimat nie jest do końca sprzyjający.

    Czy macie może Państwo jakieś pomysły na rozwiązanie mojego problemu? Może ktoś z Państwa jest w podobnej sytuacji i korzysta z pompy ciepła. Zastanawiam się też nad rozwiązaniem hybrydowym tj. kosioł olejowy jako główne źródło, plus za kilka lat mała pompa ciepła do CWU (przez cały rok) i CO do -5 stopni celsjusza.

    Z góry dziękuję za podpowiedzi i pomoc!

    Pozdrawiam.

  2. #2
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar LDP05
    Zarejestrowany
    Dec 2015
    Skąd
    Tarnowskie Góry
    Kod pocztowy
    42-600
    Posty
    271
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    13

    Domyślnie

    Nie wiem, czy to będzie pomocne ale...
    - nie idź w eko-groszek, to "narodowe złoto" to bród smród i robota.
    - zamiast pieca na olej przemyśl, czy nie lepiej pelet - popiół dobry na kompost, pełna automatyka, trzeba mieć miejsce na składowanie opału.
    - co do pompy ciepła, to przy takim domu może to być bardzo kosztowna sprawa, nie tylko na początku ale i w eksploatacji, ze względu na strefę klimatyczną oraz sposób ocieplenia domu.
    Projekt LDP05, Ocieplenie 30cm L-0.031, podłogówka, WM, okna Vetrex 90,
    https://monitoringpublic.solaredge.c..._PL#/dashboard

  3. #3
    Banned
    Arturo1972

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Przyszowice
    Kod pocztowy
    44-178
    Posty
    2.007

    Domyślnie

    Cytat Napisał LDP05 Zobacz post
    - co do pompy ciepła, to przy takim domu może to być bardzo kosztowna sprawa, nie tylko na początku ale i w eksploatacji, ze względu na strefę klimatyczną oraz sposób ocieplenia domu.
    Po części racja ale tylko po części.
    W eksploatacji pompa ciepła nie ze względu na klimat i region będzie droga bo COP i tak będzie w ok.3 ale ze względu na grzejniki ścienne,które powodują znaczne obniżenie sprawności pompy a tym samym droższą jej eksploatację.
    Co do izolacji, im jest jej mniej tym pompa ciepła staje się bardziej uzasadniona ekonomicznie.

    Gdybym to ja miał ten dylemat to albo wpakowalbym do domu gaz płynny albo pompę ciepła jednak.
    Ale nie w takich cenach bo są to kosmiczne wyceny, na odwal się albo dla łosia...
    Ostatnio edytowane przez Arturo1972 ; 16-05-2021 o 19:16

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał MonVik Zobacz post
    .....
    Z góry dziękuję za podpowiedzi i pomoc!

    Pozdrawiam.
    Na początek konieczne dokladne ozc, na jego podstawie prawidłowy dobór grzejników, tak aby Tz byla jak najmniejsza oraz prawidłowy dobór mocy pompy.
    W ubiegłym roku montowałem w okoliczach Nowego Targu (Bór) Daikin Altherma III hydrosplit 11 kW, dwustrefowy (podłogówka + grzejniki). W okresie zimowym wszystko działało jak nalezy, oczywiscie grzejniki obnizają SCOP, ale widac taka natura lokalnych instalatorów aby wykonywac instalacje mieszane. Nie masz sie co obawiac ze pompa nie da rady albo wiekszosc czasu bedzie pracowała na grzałkach. Rozwiazanie hydrydowe bez sensu, zaoszczedzisz inwestycyjnie (nie az tak wiele jakby sie wydawało) ale ekspoloatacyjnie wyjdzie znacznie drozej niz samą pompą. W przypadku montazu fotowoltaiki kocioł olejowy na tym nie skorzysta, a pompa i owszem.

  5. #5

    Domyślnie

    Właśnie wyceny trochę mnie odstraszają...
    Liczyłam że zmieszczę się w max 50tys z wszystkim. Jaki zakres cenowy byłoby tutaj akceptowalny? PC 12kW

  6. #6

    Domyślnie

    SCOP zdaje sobie sprawę, że że względu na grzejniki spadnie ale grzejniki może kiedyś wymienię na niskotemperaturowe. Wysłałam zapytanie do jednej z lokalnych firm montujących Daikin ale odpowiedziano mi, że ze względu na dużą liczbę grzejników Daikin sobie nie poradzi i będzie często grzałkę załączał. W zamian zaproponowano mi Mitsubishi zubadan ale cena jest kosmiczna..

  7. #7
    Banned
    Arturo1972

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Przyszowice
    Kod pocztowy
    44-178
    Posty
    2.007

    Domyślnie

    Cytat Napisał MonVik Zobacz post
    Właśnie wyceny trochę mnie odstraszają...
    Liczyłam że zmieszczę się w max 50tys z wszystkim. Jaki zakres cenowy byłoby tutaj akceptowalny? PC 12kW
    Zainwestuj w profi OZC, bo wydaje mi się, że pompa o mocy 9kW będzie tutaj akuratna a to grube tys.zl taniej.
    Pompa o mocy 9kW przy -20st.C a nie taka, która ma w nazwie jedynie 9kW

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo1972 Zobacz post
    Z...., bo wydaje mi się, że pompa o mocy 9kW będzie tutaj akuratna
    Nie sądzę, to jest V strefa i marne ocieplenie i jeszcze gorsze okna, o braku WM nie wspomne.

  9. #9

    Domyślnie

    OZC było robione przy projekcie domu i wyniki są z tego co pamiętam zbliżone do wartości z kalkulatora na cieplowlasciwe (niestety nie mam teraz dostępu do dokumentów, w weekend sprawdzę). Była kwestia zastosowania mniejszej pompy tj. 10kW o dobrych parametrach pracy przy niskich temperaturach ale po audycie firma stwierdziła że jednak trzeba przy 12kW zostać i zaproponowała Mitsubishi zubadan.

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał MonVik Zobacz post
    OZC było robione przy projekcie domu i wyniki są z tego co pamiętam zbliżone do wartości z kalkulatora na cieplowlasciwe (niestety nie mam teraz dostępu do dokumentów, w weekend sprawdzę). .......
    To nie oznacza ze i jedno i drugie było policzone poprawnie, z reguły obliczenia ozc dołaczane do projektu nijak sie mają do wielkosci rzeczywistych, dotyczy to również CW.

  11. #11
    Ekspert marki BOSCH - zapraszamy do Forum eksperckiego na górze Forum Muratora. Czekamy na Wasze pytania, udzielamy się w wątkach.

    Domyślnie

    Witam.
    Uwolnienie cen gazu w Polsce niekoniecznie może oznaczać podwyżki z uwagi na strukturę własnościową przedsiębiorstw zajmujących się wydobyciem i dystrybucją gazu ziemnego w naszym kraju.
    Rozważając pompę ciepła warto decydować się na sprawdzone rozwiązanie, a takim z pewnoscią są pompy ciepła Bosch Termotechnika.
    Pomimo wyższych kosztów inwestycyjnych koszty eksploatacji są niższe w porównaniu z innymi urządzeniami.
    Dodatkowo warto zwrócić uwagę także na komfort użytkowania, brak konieczności instalacji dodatkowego zbiornika na paliwo, pompa ciepła jest bezobsługowa co jest jej niewątpliwym plusem.


    Zachęcam do kontaktu z naszym autoryzowanym partnerem, który z pewnością rozwieje Pana wątpliwości i pomoże w dobraniu najlepszych możliwych urządzeń. Najbliższego autoryzowanego partnera znajdzie Pan na stronie: https://www.bosch-thermotechnology.c.../dealersearch/

    Pozdrawiam
    ----------------------------------
    Konsultant Bosch Termotechnika

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony