dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 24
  1. #1

    Domyślnie Hydroizolacja a wysoki poziom wód gruntowych

    Jaką hydroizolację zastosować przy wysokim poziomie wód gruntowych?

    Mój przypadek

    - 20cm gleba
    - 1-1,5m pospółka średnio zagęszczona wilgotna/nawodniona
    - poniżej glina piaszczysta szara twardo plastyczna wilgotna
    - woda pod koniec kwietnia na 60cm

    Kierownik budowy mówi, że nie ma się czym martwić i dobra hydroizolacja załatwi sprawę (w sumie 3 kierowników tak mówi)
    Boje się, że w momencie gdy tej wody będzie dużo jak np pod koniec kwietnia fundament będzie stał w wodzie.

    W połowie maja kopany wykop pod prąd 50m od domu i na 80cm nie było wody wręcz sucho Panowie zrobili sprawnie swoją pracę.
    Każdy sąsiad ma budynek na ławach.
    Zastanawiam się czy w takim przypadku poziom tych wód mógł być chwilowy i w porze suchej będzie niższy co pozwoli na spokojne prace.
    Z drugiej strony co jak w tym wykopie woda się pojawi i będę musiał stosować jakieś filtry czy pompy?
    Wiele osób mówi mi bym się nie przejmował i że woda w wielu miejscach teraz jest wysoka.

    Chciałbym poznać waszą opinie oraz rady.

  2. #2

    Domyślnie

    Cytat Napisał kamillop Zobacz post
    Boje się, że w momencie gdy tej wody będzie dużo jak np pod koniec kwietnia fundament będzie stał w wodzie.
    To nic nie szkodzi, jeśli będzie dobra hydroizolacja, o której mówi kierownik. Bo chyba nie ma na myśli Dysperbitu?

    Cytat Napisał kamillop Zobacz post
    Z drugiej strony co jak w tym wykopie woda się pojawi i będę musiał stosować jakieś filtry czy pompy?
    Kupujesz 4 pompy i w narożnikach wykopu robisz dołki o średnicy 40-50 cm i podobnej głębokości.

  3. #3

    Domyślnie

    Dobra izolacja czyli jaka?

    Fundamenty mogą stać w wodzie powiedzmy te 2-3miesiące w roku? Jak to jest?

  4. #4

    Domyślnie

    Posadzić dom na płycie fundamentowej i podnieść poziom podłogi trochę wyżej. Tak, żeby woda została poniżej termoizolacji pod płyta. Wtedy żadne (drogie i zawodne) hydroizolacje nie są potrzebne. Trzeba sobie upraszcza, nie utrudniać życie.

  5. #5

    Domyślnie

    Ale to sie robi na etapie projektu. Też mam teraz wodę w najniższym narożniku na 80cm. Latem na 2m. Płyta załatwia wszystko. jak jest czas to zamieniać.

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał kamillop Zobacz post
    Dobra izolacja czyli jaka?

    Fundamenty mogą stać w wodzie powiedzmy te 2-3miesiące w roku? Jak to jest?
    Tak, jeśli jest SZCZELNIE zaizolowany masą renomowanego producenta.
    Dobra masa to np. MB 2K.

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał Robinson74 Zobacz post
    Tak, jeśli jest SZCZELNIE zaizolowany masą renomowanego producenta.
    Dobra masa to np. MB 2K.
    No. Ile to kosztuje?
    Co w przypadku, jeśli za np 20 lat ta izolacja weźmie i nawali?

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał Lukasz11 Zobacz post
    No. Ile to kosztuje?
    Co w przypadku, jeśli za np 20 lat ta izolacja weźmie i nawali?
    A jak jej nie będzie, to przynajmniej nie będzie miało co nawalić.

    Jest niewielkie prawdopodobieństwo, że dobra hydroizolacja położona prawidłowo, czyli zgodnie z instrukcją producenta, nawali sama z siebie. Jeśli już, to pewnie ktoś ją uszkodzi mechanicznie. Wtedy należy odkopać ten fragment i naprawić.
    Ja tak miałem, gdy hydraulik uszkodził hydroizolację poprzez swoje "zabawy" z rurą kanalizacyjną przechodzącą przez ścianę piwnicy.

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał pandzik Zobacz post
    Ale to sie robi na etapie projektu. Też mam teraz wodę w najniższym narożniku na 80cm. Latem na 2m. Płyta załatwia wszystko. jak jest czas to zamieniać.
    Mam do budowy miesiąc - boje się, że przy budowie płyty też można popełnić błędy które są na późniejszym etapie gorsze do naprawy.

    Cytat Napisał Robinson74 Zobacz post
    Tak, jeśli jest SZCZELNIE zaizolowany masą renomowanego producenta.
    Dobra masa to np. MB 2K.
    Co to za masa? Możesz podlinkować lub dać nazwę?

    Cytat Napisał Lukasz11 Zobacz post
    Posadzić dom na płycie fundamentowej i podnieść poziom podłogi trochę wyżej. Tak, żeby woda została poniżej termoizolacji pod płyta. Wtedy żadne (drogie i zawodne) hydroizolacje nie są potrzebne. Trzeba sobie upraszcza, nie utrudniać życie.
    I kogo się słuchać? Kierownik mówi, że spokojnie nie ma się czym przejmować i że hydroizolacja da radę.

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał kamillop Zobacz post
    Co to za masa? Możesz podlinkować lub dać nazwę?
    Np. Remmers Multi Baudicht 2K (lub coś tańszego Remmersa - polecam kontakt z przedstawicielem na Twoje województwo), ale możesz coś dobrać z innej firmy, np. Schomburg, Weber ...


    Cytat Napisał kamillop Zobacz post
    I kogo się słuchać?
    Takich dylematów będziesz miał dużo w trakcie budowy.

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał Robinson74 Zobacz post
    Np. Remmers Multi Baudicht 2K (lub coś tańszego Remmersa - polecam kontakt z przedstawicielem na Twoje województwo), ale możesz coś dobrać z innej firmy, np. Schomburg, Weber ...



    Takich dylematów będziesz miał dużo w trakcie budowy.
    ta izolacja jest w stanie utrzymać ławe która będzie zanurzona w wodzie? bo rozumiem, że nawet jak mam ta wode na 60okresowo to ten budynek będzie stał w tej wodzie. Wielu kierowników powtarza, że nie jest to problemem.

    Zbudowałeś swój dom na płycie? Masz może jakieś ciekawe artykuły na ten temat odnośnie stanie domu w wodzie na ławach?

  12. #12

    Domyślnie

    Tak, ja zbudowałem na płycie. Z piwnicą.
    Teren gliniasty, więc po dużych opadach woda opadowa napiera na ściany dopóki nie odparuje lub nie spłynie powoli gdzieś niżej.
    Izolacja MB 2K bardzo dobrze chroni ściany.
    Przez całą budowę doradza mi bardzo kompetentna osoba, na podstawie otrzymanych ode mnie zdjęć i informacji.

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał kamillop Zobacz post
    I kogo się słuchać? Kierownik mówi, że spokojnie nie ma się czym przejmować i że hydroizolacja da radę.
    Ty będziesz za wszystko płacił i Ty będziesz tam mieszkał oraz Ty będziesz ponosil konsekwencje wszelkich błędów.

    Owszem, da się postawić dom na ławach j zabezpieczyć przed woda. Tylko za ile?
    A nie lepiej problem wody zostawić kilkanaście centymetrów niżej i postawić dom na płycie? I wtedy się nie musisz ani teraz, ani za 20 lat zastanawiać, czy fundament stoi w wodzie 0, 2, czy 8 miesiecy w roku, i czy hydroizolacja sie nie zestarzala.

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał kamillop Zobacz post
    Mam do budowy miesiąc - boje się, że przy budowie płyty też można popełnić błędy które są na późniejszym etapie gorsze do naprawy.
    Płyta jest bezproblemowa. Ściągasz humus, trochę podbudowy i lejesz

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał pandzik Zobacz post
    Płyta jest bezproblemowa. Ściągasz humus, trochę podbudowy i lejesz
    wszystko jest w budowie dla mnie proste. Jedyne co nie jest proste to to że ja tego nie tobie a ktoś. Może popełnić błąd zarówno tu i tu.

    Przemawia do mnie płyta lecz boje sie że będę musiał wezystko szybko w ciągu miesiąca zmieniać. Mam pozwolenie na ławy - czy zmiana rodzaju fundamentów to projekt zamienny? Czekanie na zezwolenie ? Czy można to zrobić od ręki?

  16. #16
    ELITA FORUM (min. 1000)
    maaszak

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    61-315
    Posty
    1.388

    Domyślnie

    Cytat Napisał kamillop Zobacz post
    wszystko jest w budowie dla mnie proste. Jedyne co nie jest proste to to że ja tego nie tobie a ktoś. Może popełnić błąd zarówno tu i tu.

    Przemawia do mnie płyta lecz boje sie że będę musiał wezystko szybko w ciągu miesiąca zmieniać. Mam pozwolenie na ławy - czy zmiana rodzaju fundamentów to projekt zamienny? Czekanie na zezwolenie ? Czy można to zrobić od ręki?
    Płyta też ma swoje wady i swoje wymagania (typu opaska przeciwwysadzinowa, itd.). Wymaga przemyślenia instalacji, technologii, to też trzeba zaprojekotować (zmiana nieistotna, nie wymaga projektu zamiennego, ale przeliczyć przez konstruktora trzeba). Masz miesiąc, to mało.
    Węgle do elektrowni, NIE do domu.

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał maaszak Zobacz post
    Płyta też ma swoje wady i swoje wymagania (typu opaska przeciwwysadzinowa, itd.). Wymaga przemyślenia instalacji, technologii, to też trzeba zaprojekotować (zmiana nieistotna, nie wymaga projektu zamiennego, ale przeliczyć przez konstruktora trzeba). Masz miesiąc, to mało.
    jakie są te wady i wymagania?

    przemyslenie instalacji rozumiem wodnej oraz uziemienia? czy coś jeszcze? Czemu mało ? Jaki czas jest wystarczający Twoim zdaniem ? I czy jest to dobra droga czy ciężka hydroizolacja da rade?

  18. #18
    ELITA FORUM (min. 1000)
    maaszak

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    61-315
    Posty
    1.388

    Domyślnie

    Wymagania jak pisałem, chociażby wykonanie opaski przeciwwysadzinowej, czyli już będą jakieś ograniczenia w zagospodarowaniu terenu tuż przy budynku... niby przy budynku i tak daje się z reguły wyłącznie jakieś kamyczki albo beton, ale mimo wszystko...
    Trudniej o usuwanie awarii instalacji w płycie (m.in. kanalizacji)... niby nie powinno się zdarzyć przy poprawnym wykonaniu, ale mimo wszystko...
    Warto przemyślec jakie instalacje w płycie. Czy ma to być płyta grzejna? Czy tylko konstrukcyjna a podłogówka będzie w dodatkowej wylewce na płycie? A jeśli tak to jakie ocieplenie? Ocieplenie tylko pod płytą czyli dużo XPS czy mniej XPS a więcej tańszego EPS na płycie pod wylewką? Osobiście wolałbym płytę bez termoizolacji pod spodem jako bardziej pewne oparcie, ale to hydroizolację też należaloby inaczej wykonać, itd.
    Wiem ile czasu wymaga przeanalizowanie takich różnych detali przy projekcie raz (architekt czy konstruktor bardziej dbają o to by budynek się nie zawalił niż o poprawność hydro- i termo-izolacji, itp.) i przy samej budowie drugi raz (aby wykonawcy przekazać detale, których nie zawiera projekt). Często jedna drobna zmiana pociąga kolejne, nie wszystko da się od razu wychwycić.
    Węgle do elektrowni, NIE do domu.

  19. #19

    Domyślnie

    Mam podobnie, 2 kierowników stwierdziło, że dobra masa i nie ma problemów natomiast ta, którą ostatecznie wybrałem zaproponowała jednak rozważyć płytę. Ostatecznie wybrałem płytę bo:
    - koszt ten sam co ław i dobrej hydroizolacji (robilem wyceny)
    - mamy silikaty i na OZC zapotrzebowanie przy płycie z 10 cm xps zjechało o prawie 1,5kWh/rok (oczywiście to tylko wyliczenia)
    Jestem świadomy minusów takich jak droższy uziom (mam wyceny na poziomie 5-6 tysięcy na gotowo) i to, że trzeba ustalić kanalizację przed budową.

  20. #20

    Domyślnie

    Cytat Napisał Daniel_P Zobacz post
    Mam podobnie, 2 kierowników stwierdziło, że dobra masa i nie ma problemów natomiast ta, którą ostatecznie wybrałem zaproponowała jednak rozważyć płytę. Ostatecznie wybrałem płytę bo:
    - koszt ten sam co ław i dobrej hydroizolacji (robilem wyceny)
    - mamy silikaty i na OZC zapotrzebowanie przy płycie z 10 cm xps zjechało o prawie 1,5kWh/rok (oczywiście to tylko wyliczenia)
    Jestem świadomy minusów takich jak droższy uziom (mam wyceny na poziomie 5-6 tysięcy na gotowo) i to, że trzeba ustalić kanalizację przed budową.
    w moim przypadku to mam ekipa na za półtora miesiąca
    a Ci kierownicy rozumiem, że zapewniali Cie że nic nie powinno się stać itd?

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony