dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 17 z 17
  1. #1

    Domyślnie Ułożenie paneli

    Będę zakładał panele i mam pytanie co sądzicie o sposobie ich ułożenia.

    Dach ze spadem północ-południe prawie, że płaski (kąt 3 stopnie) - powierzchnia 100 m2 (dach ma 40 lat)
    Część dachu odpada, gdyż są tam kominy (obszar północ-zachód). Dach jest wykonany z desek i papy.
    Firma zaproponowała balastowy montaż paneli w systemie wschód zachód z kątem do 15 stopni. Czy to dobre rozwiązanie? Gdzieś natrafiłem na informację, że będzie wtedy mniejsza produkcja energii, niż na płask. Jeśli to prawda, to o ile?

  2. #2

    Domyślnie

    Wschód-zachód 15* - ok. 3-4% mniej niż płasko (3*) na południe. Lepsze byłoby południe na 15* - więcej o ok. 9%.
    Przy wschód-zachód możesz trochę zyskać na większej/dłuższej autokonsumpcji (zużywasz na bieżąco i masz mnie 20% "haraczu" dla energetyki). Tutaj może wyjść na remis z płaskim południem.
    Możesz tutaj się pobawić i powróżyć z szklanej kuli https://re.jrc.ec.europa.eu/pvg_tools/en/#PVP
    Wskaż na mapie lokalizację, ustaw slope - nachylenie paneli, azimuth - odchylenie od kierunku południowego (wschód na "-", zachód na "+") i kliknij visualize.

  3. #3

    Domyślnie

    3-4% to nie ma tragedii, gorzej, jakby to było 20% o których czytałem. Dzięki
    "Lepsze byłoby południe na 15* - więcej o ok. 9%." - tylko wtedy pewnie weszłoby mniej paneli na dach. Mam rację?
    Ostatnio edytowane przez pietre ; 19-05-2021 o 18:59

  4. #4

    Domyślnie

    Mniej wejdzie, ale pytanie czy potrzebujesz b. dużo paneli i ile m2 odpada przez te kominy. Nie wiem jakie daje się odstępy itp.
    Przy ułożeniu pod wyższym kątem niż na płasko (3*) będzie łatwiej zachować względną czystość paneli. Deszcz szybciej zmyje zabrudzenia.

  5. #5

    Domyślnie

    Dach ma 100 m2, przez kominy odpada ok. 30-40 m2. Właśnie ustawienie paneli wschód-zachód (namiotowo) ma być ponoć pomocne przy czyszczeniu, niż gdyby miały być na płask.
    Ostatnio edytowane przez pietre ; 19-05-2021 o 21:49

  6. #6

    Domyślnie

    A ile planujesz paneli albo kWp? Jeśli mało, to może da się to zrobić np 30* na południe i wtedy będziesz blisko optimum.
    Wydajność z 1kWp (traktuj to jako przybliżenie)
    15* WZ - 940 kWh
    15* Południe - 1070 kWh
    3* Południe - 980 kWh
    30* Południe - 1130 kWh
    39* Południe - 1140 kWh (to pokazało mi jako optimum)
    Wszystkie obliczenia dla Łodzi, ale w Polsce nię powinno być dużych względnych rozbieżności.
    Ustawienie na większych kątach wymaga większych odstępów, nie wiem ile wejdzie wtedy rzędów paneli.

  7. #7

    Domyślnie

    Na południe 16 x 375
    Na północnym wschodzie 7 x 375

  8. #8
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    tobiasz86

    Zarejestrowany
    Mar 2018
    Kod pocztowy
    38-481
    Posty
    290

    Domyślnie

    jak chcesz to podłączyć? 7x375w to 7x~35V = ~245V skrajnie mało ale może wystarczy- zależy od falownika.

  9. #9

    Domyślnie

    Falownik Fronius 8.2

  10. #10

    Domyślnie

    Ale to wszystko można podpiąc pod jeden string. Na "północnym-zachodzie" to kawałek płaskiego dachu lekko nachylonego na południe? ("z tyłu" obok kominów?)

  11. #11

    Domyślnie

    Będą dwa stringi, na wschód i na zachód. Na południowej części jest 16 paneli i na północnym wschodzie 7

  12. #12

    Domyślnie

    Powinno być ok. Możesz się zapytać firmy czy nie ma możliwości podniesionej instalacji na południe. Tu trzeba dokładnie wymierzyć odległości i "porozkładać" panele na powierzchni dachu.Wtedy w teorii wystarczyłoby ok. 20 paneli? Ale tutaj nie ma pojęcia jak wyglądają u Ciebie sprawy odstępów, odległości od krawędzi itp.
    Przy układzie WZ praktycznie nie ma "odpadów" w postaci wolnego dachu. Przy ustawieniu na południe odstępy są już znaczne i "dach się marnuje".

  13. #13

    Domyślnie

    Ciężko by było, bo już jest ciasno, a układ na płask zmienia wielkość powierzchni i mogłyby się panele nie zmieścić. To chyba optymalne rozwiązanie i mam nadzieję, że dużej różnicy w produkcji nie będzie

  14. #14

    Domyślnie

    Mam już zamontowane panele i w dniu wczorajszym i przedwczoraj wyprodukowały po 45 kwh. Myślicie, że te 7 paneli, które są na północnej części dachu (kąt -3*) ma duży wpływ na całą produkcję?

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	układ wschód-zachód (1).jpg
Wyświetleń:	76
Rozmiar:	6,2 KB
ID:	456986

    Tak to wygląda. Dach jest dwuspadowy w kierunku północ-południe z kątem 3,25*

  15. #15

    Domyślnie

    Ale co to ma do rzeczy, skoro panele na północy i na południu są razem na dwóch stringach (wschodnim i zachodnim). Chodzi mi o to, czy panele na północy, gdziekąd nachylenia jest -3,25 znacząco obniżają całą produkcję, zważając na fakt, że od południa 20 paneli jest pod kątem + 3,25

  16. #16

    Domyślnie

    Źle napisałem. Jest tak jak na szkicu.

  17. #17
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar map78
    Zarejestrowany
    Jul 2013
    Skąd
    Gościcino
    Kod pocztowy
    84-241
    Posty
    3.031

    Domyślnie

    Cytat Napisał pietre Zobacz post
    Mam już zamontowane panele i w dniu wczorajszym i przedwczoraj wyprodukowały po 45 kwh. Myślicie, że te 7 paneli, które są na północnej części dachu (kąt -3*) ma duży wpływ na całą produkcję?

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	układ wschód-zachód (1).jpg
Wyświetleń:	76
Rozmiar:	6,2 KB
ID:	456986

    Tak to wygląda. Dach jest dwuspadowy w kierunku północ-południe z kątem 3,25*
    Przy takich komplikacjach to trzeba było chyba zainwestować w SolarEdge wtedy wiedziałbyś jak pracuje poszczególny panel.
    To zależy od wielu czynników i lokalizacji ale tak dla porównania moja mniejsza instalacja (22x380) w ostatnich dwóch dniach ponad 56kWh dziennie.
    Bliźniak, 190m2, ogrzewana kubatura 530m3. OZC: 8,6kW, 78kWh (m2/rok) dla -20/22. Parter -podłogówka, piętro -klimakonwektory Purmo Vido, garaż i kotłownia -grzejniki.
    Od 27.09.2013r. - Pompa ciepła Panasonic T-CAP 9kW 400V + Galmet Maxi 300l.
    Od 28.05.2021r. - PV 8,36kW (22xTrinaSolar380 + SolarEdge SE7K)

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony