dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 7
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 135
  1. #1
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    tentypmich

    Zarejestrowany
    Mar 2020
    Skąd
    Kraków
    Posty
    240

    Domyślnie Ceramika czy beton komórkowy?

    Cześć.

    W czerwcu ekipa przychodzi do zrobienia fundamentu, będziemy budować ten dom: https://www.archon.pl/projekty-domow...maee2419ac8b9a

    I tak się zastanawiam , bo już sam nie wiem... Z czego murować ściany beton komórkowy czy ceramika? W projekcie jest bk. Wykonawca jest za ceramiką, ja myślałem cały czas o bk, ale jakoś teraz przeraża mnie to, że: chłonie wodę jak gąbka oraz jest to dość kruchy materiał?
    Ostatnio edytowane przez tentypmich ; 21-05-2021 o 14:29

  2. #2

    Domyślnie

    Cytat Napisał tentypmich Zobacz post
    Z czego murować ściany beton komórkowy czy ceramika? Wykonawca jest za ceramiką, ja myślałem cały czas o bk, ale jakoś teraz przeraża mnie to, że: chłonie wodę jak gąbka oraz jest to dość kruchy materiał?
    Buduje się z tego co jest w projekcie.

  3. #3

    Domyślnie

    Nie koniecznie, nie ma obowiązku budowania to co przewiduje projekt, ważne aby zastępczy materiał nie posiadał gorszych parametrów niż podany w projekcie.

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał tentypmich Zobacz post
    Cześć.

    W czerwcu ekipa przychodzi do zrobienia fundamentu, będziemy budować ten dom: https://www.archon.pl/projekty-domow...maee2419ac8b9a

    I tak się zastanawiam , bo już sam nie wiem... Z czego murować ściany beton komórkowy czy ceramika? W projekcie jest bk. Wykonawca jest za ceramiką, ja myślałem cały czas o bk, ale jakoś teraz przeraża mnie to, że: chłonie wodę jak gąbka oraz jest to dość kruchy materiał?
    Ludzie budują i z bk i z ceramiki i każdy będzie chwalił ten materiał z którego wybudował dom. Co do kruchości to ceramika tez jest krucha, powiedziałbym nawet że bardziej niż bk, uderz młotkiem w środek pustaka z ceramiki to popęka a z bk zrobisz wgniot. Z bk masz tez mniej odpadów aniżeli z ceramiki i przy następnych etapach prac tez jest lepszym materiałem do obróbki np wycinacie bruzd pod przewody czy kanalizacje.

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Cytat Napisał tentypmich Zobacz post
    Cześć.

    W czerwcu ekipa przychodzi do zrobienia fundamentu, będziemy budować ten dom: https://www.archon.pl/projekty-domow...maee2419ac8b9a

    I tak się zastanawiam , bo już sam nie wiem... Z czego murować ściany beton komórkowy czy ceramika? W projekcie jest bk. Wykonawca jest za ceramiką, ja myślałem cały czas o bk, ale jakoś teraz przeraża mnie to, że: chłonie wodę jak gąbka oraz jest to dość kruchy materiał?
    Keramzytobeton - bloczki keramzytobetonowe
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	162069-7292-1100x0-sc1x49289_x-dom-keramzyt.jpg
Wyświetleń:	140
Rozmiar:	92,9 KB
ID:	456645

    Obecnie nawet bym się nie zastanawiał.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  6. #6
    Banned
    Arturo1972

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Przyszowice
    Kod pocztowy
    44-178
    Posty
    2.007

    Domyślnie

    Cytat Napisał Robinson74 Zobacz post
    Buduje się z tego co jest w projekcie.
    A czemuż to ? Jakiś nakaz ?
    Absolutna bzdura...

    A co do wyboru, dla mnie BK był na 3 miejscu w rankingu, ceramika na 4 miejscu.
    Na 2 miejscu były bloczki z keramzytu.
    Zwycięzcą okazał się silikat,18cm na zewnątrz, 12 i 25cm w środku.

    A w projekcie miałem BK...

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.579
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Robinson74 Zobacz post
    Buduje się z tego co jest w projekcie.
    A to niby dlaczego ?
    Dom przy torowisku, czy w leśnym pustkowiu wybudujesz dokładnie z tych samych materiałów?

    Zdajesz sobie, że w projektach często materiał występuje na zasadzie "product placement" ?
    Tak postępuje np Wieneberger, ale też Saint Gobain
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo1972 Zobacz post
    A czemuż to ? Jakiś nakaz ?
    Absolutna bzdura...
    Żadna bzdura.
    Jak chcesz budować z czegoś innego to powinieneś wystąpić o zmianę u projektanta, a ten u konstruktora.
    Należy zweryfikować konstrukcję, grubość styropianu i warunki cieplno-wilgotnościowe, żeby zapobiec kondensacji pary wodnej w przegrodach, ale jak widać nie wszyscy to rozumieją. Pewnie nawet nie wiesz, że zmianie ulega także charakterystyka energetyczna budynku.

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Dom przy torowisku, czy w leśnym pustkowiu wybudujesz dokładnie z tych samych materiałów?
    Materiał ma być taki jak w projekcie lub w projekcie adaptowanym, czyli nie taki jak sobie uzna inwestor na etapie rozmowy z budowlańcem.
    "Zamiast Solbetu przywieziemy panu ceramikę, będzie pan zadowolony".

    Powyżej wyjaśniłem dlaczego.
    Ostatnio edytowane przez Robinson74 ; 21-05-2021 o 15:38

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał CityMatic Zobacz post
    Keramzytobeton - bloczki keramzytobetonowe
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	162069-7292-1100x0-sc1x49289_x-dom-keramzyt.jpg
Wyświetleń:	140
Rozmiar:	92,9 KB
ID:	456645

    Obecnie nawet bym się nie zastanawiał.
    Jest to dobry materiał ale problem jest z nim taki że nie jest tak rozpowszechniony w hurtowniach jak ceramika czy bk.

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał Robinson74 Zobacz post
    Żadna bzdura.
    Jak chcesz budować z czegoś innego to powinieneś wystąpić o zmianę u projektanta, a ten u konstruktora.
    Należy zweryfikować konstrukcję, grubość styropianu i warunki cieplno-wilgotnościowe, żeby zapobiec kondensacji pary wodnej w przegrodach, ale jak widać nie wszyscy to rozumieją. Pewnie nawet nie wiesz, że zmianie ulega także charakterystyka energetyczna budynku.
    Na zmiany nieistotne w projekcie przy zakupie projektu gotowca masz zezwolenie z urzędu. Poczytaj sobie pierwszy lepszy z brzegu projekt gotowy i jego opis to się dowiesz że zmiana na inny materiał jest dozwolona, jak pisałem na materiał nie gorszy niż zalecany w projekcie.

  12. #12
    Banned
    Arturo1972

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Przyszowice
    Kod pocztowy
    44-178
    Posty
    2.007

    Domyślnie

    Cytat Napisał Robinson74 Zobacz post
    Żadna bzdura.
    Jak chcesz budować z czegoś innego to powinieneś wystąpić o zmianę u projektanta, a ten u konstruktora.
    Należy zweryfikować konstrukcję, grubość styropianu i warunki cieplno-wilgotnościowe, żeby zapobiec kondensacji pary wodnej w przegrodach, ale jak widać nie wszyscy to rozumieją. Pewnie nawet nie wiesz, że zmianie ulega także charakterystyka energetyczna budynku.
    No nie gadaj...nawet U ściany się zmienia ?

    W projekcie z BK miałem U=0,21 a po zmianie na silikat mam =0,14
    Cud

    Czy Ty myślisz, że od tak Kierbud by przymknął oko na zmianę ściany ?
    Naturalnie projekt zamiany materiału na ściany trafił do konstruktora gdzie swoją pieczątką to poświęcił.

    A od "oddychania" nie są ściany tylko wentylacja, sprawna wentylacja.

    I żaden "budowlaniec" mnie nie przekonywał do niczego, była to moja indywidualna decyzja po przeanalizowaniu właściwości każdego materiału konstrukcyjnego na ściany


    Cytat Napisał henrykow Zobacz post
    Jest to dobry materiał ale problem jest z nim taki że nie jest tak rozpowszechniony w hurtowniach jak ceramika czy bk.
    Akurat to żaden problem, u nas na Śląsku ze świecą można szukać składy gdzie sprzedają silikat. Z tego co pamiętam w Wodzisławiu był jeden w promieniu 50km ale drogo było.
    To w Kielcach kupiłem
    Ostatnio edytowane przez Arturo1972 ; 21-05-2021 o 16:40

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.579
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Robinson74 Zobacz post
    Materiał ma być taki jak w projekcie lub w projekcie adaptowanym, czyli nie taki jak sobie uzna inwestor na etapie rozmowy z budowlańcem.
    "Zamiast Solbetu przywieziemy panu ceramikę, będzie pan zadowolony".

    Powyżej wyjaśniłem dlaczego.
    No ale to normalne, ze zmieniając materiał konstrukcyjny przeliczą się konstrukcję i charakterystykę.
    U wówczas buduje się wg projektu zamiennego, nie "projektu"
    Bo to jaka napisałeś zabrzmiło, jakby nie było odwrotu od tego, co w projekcie
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.579
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał henrykow Zobacz post
    Na zmiany nieistotne w projekcie przy zakupie projektu gotowca masz zezwolenie z urzędu. Poczytaj sobie pierwszy lepszy z brzegu projekt gotowy i jego opis to się dowiesz że zmiana na inny materiał jest dozwolona, jak pisałem na materiał nie gorszy niż zalecany w projekcie.
    Czyli BK na silikaty można bez problemu zmienić?
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.158
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał tentypmich Zobacz post
    ja myślałem cały czas o bk, ale jakoś teraz przeraża mnie to, że: chłonie wodę jak gąbka oraz jest to dość kruchy materiał?


    https://forum.muratordom.pl/entry.ph...3-Dlaczego-BK1

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Czyli BK na silikaty można bez problemu zmienić?
    Czy ja nie napisałem wyraźnie? Zresztą ja tego nie wymyśliłem tylko powtarzam to co biura projektowe podają przy swoich gotowych projektach.

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.579
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Oczywiście, każdy dom można wybudować z praktycznie każdego materiału.
    Mnie ciekawi tylko, czy ot tak można zamienić BK na silikaty wg teorii, że
    zmiana na inny materiał jest dozwolona, jak pisałem na materiał nie gorszy niż zalecany w projekcie.
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  18. #18
    Banned
    Arturo1972

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Przyszowice
    Kod pocztowy
    44-178
    Posty
    2.007

    Domyślnie

    Cytat Napisał henrykow Zobacz post
    Czy ja nie napisałem wyraźnie? Zresztą ja tego nie wymyśliłem tylko powtarzam to co biura projektowe podają przy swoich gotowych projektach.
    Biura projektowe "wyrażają zgodę architekta na przeprowadzenie zmian nieistotnych" z punktu widzenia projektu czyli może to być zmiana liczby okien czy materiału na ściany.
    Z tym, że materiał na ściany jest materiałem konstrukcyjnym i zgodnie ze sztuką powinien być doprojektowany przez konstruktora z uprawnieniami.
    Konstruktor będzie wiedział co z tym zrobić

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Oczywiście, każdy dom można wybudować z praktycznie każdego materiału.
    Mnie ciekawi tylko, czy ot tak można zamienić BK na silikaty wg teorii, że
    A czy silikat jest lepszym materiałem od bk?

  20. #20
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Cytat Napisał henrykow Zobacz post
    A czy silikat jest lepszym materiałem od bk?
    Odpowiedź na to pytanie zależy od tego gdzie ucho przyłożysz
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

Strona 1 z 7

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony