dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 7
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 135
  1. #21
    Banned
    Arturo1972

    Zarejestrowany
    Dec 2020
    Skąd
    Przyszowice
    Kod pocztowy
    44-178
    Posty
    2.007

    Domyślnie

    Cytat Napisał henrykow Zobacz post
    A czy silikat jest lepszym materiałem od bk?
    Dla mnie jest o wiele lepszym materiałem niż BK,ba,już bloczki keramzytowe są dla mnie lepsze
    Zgodnie z moją klasyfikacją:
    Cytat Napisał Arturo1972 Zobacz post
    A co do wyboru, dla mnie BK był na 3 miejscu w rankingu, ceramika na 4 miejscu.
    Na 2 miejscu były bloczki z keramzytu.
    Zwycięzcą okazał się silikat,18cm na zewnątrz, 12 i 25cm w środku.

    A w projekcie miałem BK...

  2. #22

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo1972 Zobacz post
    A od "oddychania" nie są ściany tylko wentylacja, sprawna wentylacja.
    Chcesz czy nie chcesz to nawet najsprawniejsza wentylacja nie spowoduje, że przez ściany nie przenika para wodna.
    Tak samo jak paroizolacja nad poddaszem nie chroni w 100% przed wnikaniem pary w wełnę. Na szczęście przy tak małych ilościach pary i przy paroprzepuszczalnym materiale jakim jest wełna nie dochodzi do kondensacji. Gdyby był styropian, mogłoby być inaczej.
    I tak samo z materiałem ścian.
    Poza tym to, że u Ciebie nastąpiła "legalizacja" zamiany materiału, nie oznacza, że zakładający ten wątek chce oficjalnie zmienić materiał. Dla mnie to wygląda jakby się ugadywał z wykonawcą z czego mamy robić tuż przed zakupem materiału. .

  3. #23
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.579
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał henrykow Zobacz post
    A czy silikat jest lepszym materiałem od bk?
    Nie odpowiadaj pytaniem na pytanie.
    Ja nie wiem, jak Ty definiujesz "lepszy materiał budowlany"
    To dość mało fachowe pojęcie.
    Jeśli byś zapytał np o wytrzymałość na ściskanie, mógłbym odpowiedzieć.

    Dlatego pytam - czy ot tak, można zmienić BK na silikat, skoro wg Ciebie można zmiienić
    na materiał nie gorszy niż zalecany w projekcie.
    Ostatnio edytowane przez fotohobby ; 22-05-2021 o 01:25
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  4. #24
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.918

    Domyślnie

    Cytat Napisał tentypmich Zobacz post
    Wykonawca jest za ceramiką, ja myślałem cały czas o bk, ale jakoś teraz przeraża mnie to, że: chłonie wodę jak gąbka oraz jest to dość kruchy materiał?
    Polecam poczytać co i jak chłonie wodę i co ważniejsze - jak szybko schnie. Twoje przerażenie z czego wynika? Budujesz dom w jeziorze?

    Co do zmian materiału względem projektu - mnie wystarczył jeden mail do projektanta, gdzie dostałem zgodę na zmiany z BK 600 na BK 400, czyli na "pumeks" który "będzie pękał" itd jak to piszą forumowi znawcy
    Chatka Z7L GL 82+24 m2 100% podłogówka, ogrzewane PCPW Atlantic 6kW. Kubatura ogrzewana 288 m3. Zero kominów, WM z reku Izzifast. Termoizolacja - podłoga -15cm styro 036, ściany- 20cm 031, strop 30cm PUR Synthesia, nad garażem 20cm. PV 6,4kWp na glebie. Całkowite zużycie prądu w 2021r na CO+CWU+media - 4720kWh (w tym PC - 2387) Na CO, CWU i CHŁODZENIE :
    Rok 2022 - 2290k Wh
    Rok 2023- 2204 kWh

  5. #25

    Domyślnie

    Z tych dwóch zdecydowanie ceramika.

  6. #26

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post

    Dlatego pytam - czy ot tak, można zmienić BK na silikat, skoro wg Ciebie można zmiienić
    Dlaczego co niektórzy dociekający tematu nie umieją czytać ze zrozumieniem??!!! Napisałem wyraźnie że to nie ja wymyśliłem tylko wyczytałem w katalogu z projektami gotowymi. Której firmy, nie pamiętam, jak chcesz to sobie poszukaj. Tyle i aż tyle w tym temacie z mojej strony.

  7. #27

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo1972 Zobacz post
    Dla mnie jest o wiele lepszym materiałem niż BK,ba,już bloczki keramzytowe są dla mnie lepsze
    Zgodnie z moją klasyfikacją:
    Ale prawda jest całkiem co widać po budowach domków jednorodzinnych na których króluje ceramika i bk.

  8. #28
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Cytat Napisał henrykow Zobacz post
    Ale prawda jest całkiem co widać po budowach domków jednorodzinnych na których króluje ceramika i bk.
    To ze statystyk czy z twojej okolicy?
    Ja statystyk nie znam, ale w mojej okolicy jak patrzę na budowy to króluje BK, ale już drugie miejsce trudno ocenić i to raczej silikat przed ceramiką.
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  9. #29
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.579
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał henrykow Zobacz post
    Dlaczego co niektórzy dociekający tematu nie umieją czytać ze zrozumieniem??!!! Napisałem wyraźnie że to nie ja wymyśliłem tylko wyczytałem w katalogu z projektami gotowymi. Której firmy, nie pamiętam, jak chcesz to sobie poszukaj. Tyle i aż tyle w tym temacie z mojej strony.
    Wyczytałeś, ale njuż nie wiesz gdzie, rozumieiem
    I jeszcze każesz mi szukać

    Na zmiany nieistotne w projekcie przy zakupie projektu gotowca masz zezwolenie z urzędu. Poczytaj sobie pierwszy lepszy z brzegu projekt gotowy i jego opis to się dowiesz że zmiana na inny materiał jest dozwolona, jak pisałem na materiał nie gorszy niż zalecany w projekcie.
    Patrzę na "pierwszy z brzegu":
    https://www.archon.pl/projekty-domow...m6fa24a4c1e1be
    i nie widzę - za to widzę piękny przykłąd na product placement, o którym już wspominałem.

    Może po prostu czegoś nie doczytałeś, bądź nie zrozumiełeś - w każdym razie rzeczywistosć jest taka, że ot tak sobie, pod namową "majstra" nie możesz zmienić materiału konstrukcyjnego, nawet na "lepszy", cokolwiek to "lepszy" wg Ciebie oznacza.
    Bo to nie jest zmiana "nieistotna"
    Do tego potrzebna jest adaptacja i przeliczenie projektu.

    I generalnie w przypadku budownictwa jednorodzinnego materiał możesz zmienić z każdego na każdy - BK -> ceramika, ceramika -> BK, ceramika -> silikat ale zawsze ktoś z uprawnieniami musi to sprawdzić i klepnąć
    Ostatnio edytowane przez fotohobby ; 22-05-2021 o 11:41
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  10. #30

    Domyślnie

    Cytat Napisał giman Zobacz post
    To ze statystyk czy z twojej okolicy?
    Ja statystyk nie znam, ale w mojej okolicy jak patrzę na budowy to króluje BK, ale już drugie miejsce trudno ocenić i to raczej silikat przed ceramiką.
    I ze statystyk i z obserwacji. Widać domy albo białe albo czerwone ale tez widziałem i drewniane z bali czy szkieletory, prefabrykowane. Z siliktu to jedynie co zauważyłem używają przy stawianiu bloków i na wsi widziałem kilka stodół czy obór wybudowanych z silikatu.

  11. #31
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.918

    Domyślnie

    Cytat Napisał giman Zobacz post
    To ze statystyk czy z twojej okolicy?
    Ja statystyk nie znam, ale w mojej okolicy jak patrzę na budowy to króluje BK, ale już drugie miejsce trudno ocenić i to raczej silikat przed ceramiką.
    Ze statystyk -
    W 2020r. wyprodukowano 5,4 mln. m3 betonu komórkowego, to o 222 tys. m3 mniej niż w roku poprzednim – spadek wyniósł 3,9% r/r.
    Produkcja ceramiki budowlanej osiągnęła poziom prawie 3 mln. m3, co oznacza spadek o 10,5% r/r, a w liczbach bezwzględnych spadek wyniósł 345 tys. m3.
    Produkcja silikatów spadła o 239 tys. m3, tj. o 14,9% r/r przy wolumenie produkcji w 2020r. na poziomie 1 362 tys. m3.

    https://www.locja.pl/raport-rynkowy/...anych-2020,178
    Chatka Z7L GL 82+24 m2 100% podłogówka, ogrzewane PCPW Atlantic 6kW. Kubatura ogrzewana 288 m3. Zero kominów, WM z reku Izzifast. Termoizolacja - podłoga -15cm styro 036, ściany- 20cm 031, strop 30cm PUR Synthesia, nad garażem 20cm. PV 6,4kWp na glebie. Całkowite zużycie prądu w 2021r na CO+CWU+media - 4720kWh (w tym PC - 2387) Na CO, CWU i CHŁODZENIE :
    Rok 2022 - 2290k Wh
    Rok 2023- 2204 kWh

  12. #32

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Wyczytałeś, ale njuż nie wiesz gdzie, rozumieiem
    I jeszcze każesz mi szukać


    Patrzę na "pierwszy z brzegu":
    https://www.archon.pl/projekty-domow...m6fa24a4c1e1be
    i nie widzę - za to widzę piękny przykłąd na product placement, o którym już wspominałem.

    Może po prostu czegoś nie doczytałeś, bądź nie zrozumiełeś - w każdym razie rzeczywistosć jest taka, że ot tak sobie, pod namową "majstra" nie możesz zmienić materiału konstrukcyjnego, nawet na "lepszy", cokolwiek to "lepszy" wg Ciebie oznacza.
    Bo to nie jest zmiana "nieistotna"
    Do tego potrzebna jest adaptacja i przeliczenie projektu.

    I generalnie w przypadku budownictwa jednorodzinnego materiał możesz zmienić z każdego na każdy - BK -> ceramika, ceramika -> BK, ceramika -> silikat ale zawsze ktoś z uprawnieniami musi to sprawdzić i klepnąć
    Wiesz co, wydawało mi się ze rozmawiam z kimś kto jest w temacie ale widzę że Tobie muszę tłumaczyć jak laikowi. Pisząc o zmianę materiału to kto jest kumaty wie że to na etapie adaptacji projektu gotowego się załatwia, proste ale jak już napisałem lubisz drążyć temat aż do bólu co już nie raz staje się irytujące.
    I z podanego linka który zapodałes projekt domu
    Bezpłatna zgoda na zmiany
    Wprowadzanie niewielkich zmian i modyfikacji w projektach typowych pozwala dostosować projekt do indywidualnych potrzeb jego przyszłych mieszkańców. Zmiany i modyfikacje wprowadzane są przez architekta adaptującego. We wszystkich projektach domów ARCHON+ można wprowadzać zmiany i modyfikacje. Każdy projekt zawiera bezpłatną zgodę na część podstawowych zmian.

    Co obejmuje standardowa zgoda na zmiany zawarta w projekcie?
    W każdym naszym projekcie została wpisana zgoda na zmiany, która nie wymaga już kontaktu z naszym biurem. Ta domyślna zgoda dopuszcza wykonanie zmian w zakresie:
    zamiany materiałów i rodzajów elementów konstrukcyjnych przy zachowaniu odpowiednich parametrów technicznych (np. zamiana technologii wykonania stropu, ścian itp.)
    Masz napisane czarno na białym a ja dodatkowo pogrubiłem i na czerwono abym nie musiał dwa razy tłumaczyć (w co głęboko wątpię bo Twoje musi być na wierzchu) że zastępczy materiał konstrukcyjny czyli jak tu mówimy o materiale na ściany zewnętrzne może być zamieniony na taki który zachowuje odpowiednie parametry.
    Czy silikat ma lepsze czy gorsze parametry od bk tego mi do szczęścia nie potrzeba wiedzieć bo od tego jest ktoś inny. Ja stwierdziłem fakt że materiał można zamieniać na taki o nie gorszych parametrach niż w projekcie.

  13. #33
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.579
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał henrykow Zobacz post
    Wiesz co, wydawało mi się ze rozmawiam z kimś kto jest w temacie ale widzę że Tobie muszę tłumaczyć jak laikowi. Pisząc o zmianę materiału to kto jest kumaty wie że to na etapie adaptacji projektu gotowego się załatwia, proste ale jak już napisałem lubisz drążyć temat aż do bólu co już nie raz .
    Czy ty czytasz w ogóle ten wątek, a zwłaszcza pierwszy post ?
    Z czego murować ściany beton komórkowy czy ceramika? W projekcie jest bk. Wykonawca jest za ceramiką, ja myślałem cały czas o bk, ale jakoś teraz przeraża mnie to, że: chłonie wodę jak gąbka oraz jest to dość kruchy materiał?
    Przecież to jest post osoby, która nie wygląda na obeznaną w temacie. Może zgodzić się za zmanę materiału, bo wykonawca tak chce
    A ty w tym wątky wypowiadasz się, że
    Nie koniecznie, nie ma obowiązku budowania to co przewiduje projekt, ważne aby zastępczy materiał nie posiadał gorszych parametrów niż podany w projekcie
    Po pierwsze - nie piszesz nic o konieczności adaptacji .
    No o te paramatry... Tak sie składa, że każdy materiał ma jakąś cechę gorszą od innego. BK najsłabszą nośność i akustykę, ceramika gorszą od BK izolacyjność temiczną, silikat najgorszą izolacyjność termiczną i wagę (to zaleta, ale też wada).
    Napisałbyś, że to należy przeliczyć nośność, termoizolację i byłoby ok, a tak laik odbierze to jako wolną rękę do zmian
    Ostatnio edytowane przez fotohobby ; 22-05-2021 o 13:56
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  14. #34
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    @henrykow, @Pytajnick
    Dzięki za statystyki.
    Ale tak lokalnie to widać mamy inne okolice, bo u mnie nowo budowanych domów z silikatu jest trochę.
    Ogólnie jest biało od bk i silikatu innych materiałów mniej.

    Ale to mnie zaskoczyło:
    Mniej więcej 44% stanowią przegrody stawiane z ceramiki tradycyjnej, w tym Porothermu. 32% wszystkich realizowanych domów budowane jest z bloczków z betonu komórkowego a 3% z silikatów. W technologii szkieletowej powstaje około 8% wszystkich budynków w Polsce, pozostałe 9% to inne technologie budowlane – prefabrykowana, ściany murowane z bloczków keramzytobetonowych, itp.

    źródło
    To artykuł z 2013 aktualizowany w 2020, ciekawe z którego roku powyższe statystki.
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  15. #35
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    tentypmich

    Zarejestrowany
    Mar 2020
    Skąd
    Kraków
    Posty
    240

    Domyślnie

    Panowie, pytałem o wybór między bk, a ceramiką, a nie o to czy mogę zmienić materiał czy tez nie więc wracając do tematu... Co polecacie bardziej na taki mały domek z poddaszem? Wiadomo kwestia akustyki też jest dla mnie bardzo ważna, z tego co przeczytałem o BK akustyka nie istnieje?
    Ostatnio edytowane przez tentypmich ; 22-05-2021 o 14:54

  16. #36
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Cytat Napisał tentypmich Zobacz post
    Panowie, pytałem o wybór między bk, a ceramiką
    Ci co budowali z bk będą polecać bk, ci co z ceramiki ceramikę a ci co z żadnego z tych (jak ja) będą podsyłać takie linki:
    - https://www.mgprojekt.com.pl/blog/po...w-budowlanych/
    - https://drive.google.com/file/d/1Zpn...IY6UpBl4T/view
    Więcej nie wyłuskasz z tego tematu
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  17. #37

    Domyślnie

    Cytat Napisał tentypmich Zobacz post
    Panowie, pytałem o wybór między bk, a ceramiką, a nie o to czy mogę zmienić materiał czy tez nie więc wracając do tematu... Co polecacie bardziej na taki mały domek z poddaszem? Wiadomo kwestia akustyki też jest dla mnie bardzo ważna, z tego co przeczytałem o BK akustyka nie istnieje?
    O zmianie materiału kto inny poruszył wątek ale z tego rozbudowała się dyskusja powodując że temat poszedł na inny tor.
    Jeżeli chodzi o akustykę to bk czy ceramika ma podobną, wszak ceramika z jakiej stawia się mury nie jest jednolita jak pełna cegła tylko naszpikowana dziurami jak ser szwajcarski Z innej strony to jest dom jednorodzinny a nie blok więc z tym tłumieniem dźwięków to przy domku jednorodzinnym trochę na wyrost.
    Jeżeli zależy Ci na dobrym tłumieniu dźwięków to silikat, dlatego jak zauważyłem w mojej okolicy, bloki są murowane właśnie z silikatu.

  18. #38

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Czy ty czytasz w ogóle ten wątek, a zwłaszcza pierwszy post ?
    Zaskoczę Cię, czytam, ba nawet gdybyś nie zauważył to odpowiedziałem w tym temacie jako jeden z pierwszych bo post #3 jest mojego autorstwa który dotyczył banalnego stwierdzenia że
    Buduje się z tego co jest w projekcie.
    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Po pierwsze - nie piszesz nic o konieczności adaptacji .
    No o te paramatry... Tak sie składa, że każdy materiał ma jakąś cechę gorszą od innego. BK najsłabszą nośność i akustykę, ceramika gorszą od BK izolacyjność temiczną, silikat najgorszą izolacyjność termiczną i wagę (to zaleta, ale też wada).
    Napisałbyś, że to należy przeliczyć nośność, termoizolację i byłoby ok, a tak laik odbierze to jako wolną rękę do zmian
    Nie było pytania kiedy i jak można zmienić materiał więc nie było potrzeby rozpisywać całej procedury.
    Architektem ani konstruktorem nie jestem, a może Ty masz takie uprawnienia? że dopytujesz który materiał lepszy a który gorszy.

  19. #39
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.154
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał henrykow Zobacz post
    Masz napisane czarno na białym a ja dodatkowo pogrubiłem i na czerwono abym nie musiał dwa razy tłumaczyć (w co głęboko wątpię bo Twoje musi być na wierzchu) że zastępczy materiał konstrukcyjny czyli jak tu mówimy o materiale na ściany zewnętrzne może być zamieniony na taki który zachowuje odpowiednie parametry.
    To jest zgoda w zakresie praw autorskich. Formalnie rzecz biorąc gotowiec nie jest projektem budowlanym. Staje się nim dopiero po tzw. adaptacji. Projektant w czasie adaptacji może w gotowcu zmieniać to, na co ma zgodę w razie potrzeby odpowiednio przeliczając konstrukcję, pche/świadectwo energetyczne, PU itp.

    Jak juz wszystko jest uzupełnione i zmienione podpisuje się biorąc odpowiedzialność za całość i projekt wędruje do starostwa po PnB.

    Kierbud się podpisuje pod tym, że wszystko jest zgodne z zatwierdzonym projektem. Jeżeli uzna, że np. zmiana bk 400 na silkę czy cokolwiek innego nie jest żadną zmianą i podpisze zgodność - jego odpowiedzialność jak np. strop się ugnie ponad normę po zmianie działówki z BK na silkę czy nastąpi przekroczenie EP po takiej zmianie dla ściany zewnętrznej (po to ma obowiązkowe OC).
    Jak uzna, ze jest to zmiana - to sprawa trafia do projektanta i to on decyduje, czy jest istotna, czy nieistotna i odpowiednio dokumentuje.

  20. #40
    Lider FORUM (min. 2800)
    Pytajnick

    Zarejestrowany
    Jan 2018
    Skąd
    Lubuskie Lasy
    Posty
    2.918

    Domyślnie

    Cytat Napisał giman Zobacz post

    źródło
    To artykuł z 2013 aktualizowany w 2020, ciekawe z którego roku powyższe statystki.
    Skoro w artykule piszą o cegle, jako materiale na ściany zewnętrzne, najczęściej stosowanym, czy o ceramice poryzowanej, murowanej na grube spoiny to raczej zbyt świeży on nie jest
    Chatka Z7L GL 82+24 m2 100% podłogówka, ogrzewane PCPW Atlantic 6kW. Kubatura ogrzewana 288 m3. Zero kominów, WM z reku Izzifast. Termoizolacja - podłoga -15cm styro 036, ściany- 20cm 031, strop 30cm PUR Synthesia, nad garażem 20cm. PV 6,4kWp na glebie. Całkowite zużycie prądu w 2021r na CO+CWU+media - 4720kWh (w tym PC - 2387) Na CO, CWU i CHŁODZENIE :
    Rok 2022 - 2290k Wh
    Rok 2023- 2204 kWh

Strona 2 z 7

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony