dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 7
Pokaż wyniki od 41 do 60 z 135
  1. #41

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    To jest zgoda w zakresie praw autorskich. Formalnie rzecz biorąc gotowiec nie jest projektem budowlanym. Staje się nim dopiero po tzw. adaptacji. Projektant w czasie adaptacji może w gotowcu zmieniać to, na co ma zgodę w razie potrzeby odpowiednio przeliczając konstrukcję, pche/świadectwo energetyczne, PU itp..
    To jest bezpłatna zgoda na zmiany między innymi na zastosowanie innych materiałów niż projekt przewiduje, na pozostałe zmiany jak np podwyższenie ścian, zmiana dachu czy gabarytów domu wtedy można mówić o prawach autorskich bo zmienia się całkowicie projekt domu.
    Świadectwo energetyczne nie jest już wymagane wg prawa.
    Bezpłatna zgoda na zmiany
    Wprowadzanie niewielkich zmian i modyfikacji w projektach typowych pozwala dostosować projekt do indywidualnych potrzeb jego przyszłych mieszkańców. Zmiany i modyfikacje wprowadzane są przez architekta adaptującego. We wszystkich projektach domów ARCHON+ można wprowadzać zmiany i modyfikacje. Każdy projekt zawiera bezpłatną zgodę na część podstawowych zmian.
    ...
    Wprowadzenie innych niestandardowych zmian jest oczywiście możliwe, wymaga jednak uprzedniej konsultacji z naszym biurem. Na podstawie krótkiej rozmowy przygotowywana jest dodatkowa zgoda na zmiany, którą w formie pisemnej, bezpłatnie wysyłamy na podany przez Inwestora adres.

    Do przygotowania ww. zgody na zmiany wykraczające poza te standardowe, potrzebować będziemy Państwa danych, numeru działki i jej lokalizację.

  2. #42
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.280
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał henrykow Zobacz post
    To jest bezpłatna zgoda na zmiany między innymi na zastosowanie innych materiałów niż projekt przewiduje
    Co nie znaczy, że takie decyzje podejmuje swobodnie inwestor czy kierbud - to jest zgoda, żeby takich zmian dokonał projektant w czasie adaptacji.
    Zupełnie inna sprawą jest zmiana czegokolwiek w projekcie budowlanym, pod którym juz się podpisał projektant (czyli dokument, który możesz złożyć z wnioskiem o PnB)..

    Cytat Napisał henrykow Zobacz post
    Świadectwo energetyczne nie jest już wymagane wg prawa.
    Jak nie jeden, to drugi dokument o którym pisałem jest wymagany. A zgłaszając zakończenie budowy jeszcze inwestor się podpisuje pod czymś takim:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Screenshot_2021-05-22-19-43-16-93.jpg
Wyświetleń:	24
Rozmiar:	100,4 KB
ID:	456664
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 22-05-2021 o 18:48

  3. #43

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Co nie znaczy, że takie decyzje podejmuje swobodnie inwestor czy kierbud - to jest zgoda, żeby takich zmian dokonał projektant w czasie adaptacji.
    Zupełnie inna sprawą jest zmiana czegokolwiek w projekcie budowlanym, pod którym juz się podpisał projektant (czyli dokument, który możesz złożyć z wnioskiem o PnB)..



    Jak nie jeden, to drugi dokument o którym pisałem jest wymagany. A zgłaszając zakończenie budowy jeszcze inwestor się podpisuje pod czymś takim:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Screenshot_2021-05-22-19-43-16-93.jpg
Wyświetleń:	24
Rozmiar:	100,4 KB
ID:	456664
    To który jest wymagany? Bo ja dokonując odbioru domu trzy lata temu żadnego z dwóch dokumentów nie podpisywałem ani nie musiałem dostarczyć, z tym że ŚE na pewno już nie obowiązuje przy odbiorze domu.
    To co wkleiłeś z tymi danymi to ja mam i inni też mają w projekcie więc po co dublować coś co zostało wykonane zgodnie z projektem.
    W tej kwestii można zapytać @kemota bo on ostatnio miał odbiór domu więc jest na bieżąco.

  4. #44
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar J&D
    Zarejestrowany
    Nov 2014
    Skąd
    Tarnowskie. Góry
    Kod pocztowy
    42-680
    Posty
    483

    Domyślnie

    Cytat Napisał donvitobandito Zobacz post
    Z tych dwóch zdecydowanie ceramika.
    Nigdy w życiu ceramiki nie polecam nawet największemu wrogowi. A dlaczego? Miałem takie zdarzenie kilka lat temu. Dowóz materiałów na budowę która odbywa się w strefie granicznej, przejazd wozu z sześcioma paletami Porothermu i .... bramka z czujnikami wykrywające materiały promieniotwórcze świeci na czerwono, wyje alarm, straż graniczna z bronią .... leżeć na ziemi, sprawdzanie co jest nie tak. Okazuje się, że sześć palet Porothermu można sprawdzać licznikiem Gajgera, pięknie mruczy (lub brzęczy). Dopiero rozstawienie ich w większej odległości od siebie (co 2 m) powoduje brak alarmu.
    Po takiej przygodzie sprawdzałem o co biega i co się okazało, że ściana 24 cm z szarego betonu komórkowego pod względem promieniowania radioaktywnego jest zdrowsza od ceramiki !!!
    W załączeniu link (str.21) do badań w tym zakresie :

    https://www.sior.pl/dokumenty/konfer...udowlanych.pdf

    Od tego momentu nikomu nie polecam ceramiki jako materiał na ściany w domach, i współczuje tym co żyją w niewiedzy w jakich domach mieszkają..
    Piętrowy 146 m2 PU, ściany BK 24+20cm 032, dach Teriwa+40cm 038, podłoga 20cm 038, CO bufor z grzałką 12kW, podłogowe parter i piętro, CWU 300litrów grzałka 3kW, rekuperacja Kinetic Plus 400, taryfa G12w Tauron; CO 2018/19 - 5060 kWh II 1260zł ; CWU 2910 kWh - 728zł 5 os.
    CO 2019/20 - 4070 kWh II 1018zł , CWU 2880 kWh - 720zł 5 os.
    CO 2020/21 - 5756 kWh II 1554zł , CWU 2460 kWh - 632zł 5/3 os.
    CO 2021/22 - 5535 kWh II 1830zł, CWU 2112 kWh - 668 zł 3 os.

  5. #45
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.606
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał henrykow Zobacz post
    Nie było pytania kiedy i jak można zmienić materiał więc nie było potrzeby rozpisywać całej procedury.
    .
    A widzisz, może po prostu warto dopytać, szczególnie kiedy pyta osoba niedoinformowana ?
    Przecież io może mieć już PnB, lub projekt gotowy do złożenia.
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  6. #46
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.280
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał henrykow Zobacz post
    To który jest wymagany? Bo ja dokonując odbioru domu trzy lata temu żadnego z dwóch dokumentów nie podpisywałem ani nie musiałem dostarczyć, z tym że ŚE na pewno już nie obowiązuje przy odbiorze domu.
    Skladając dokumenty do PnB nie dostarczałeś pche? Przeoczenie urzędników - chyba, ze budowałeś wiele lat.

    Cytat Napisał henrykow Zobacz post
    To co wkleiłeś z tymi danymi to ja mam i inni też mają w projekcie więc po co dublować coś co zostało wykonane zgodnie z projektem.
    Jak kliknąłęś w link to wiesz, z jakiego dokumentu to screen. Jak zmieniłeś cokolwiek (w tym materiał ściany zewnętrznej, wymiary czy U okien, lambdę termoizolacji czy jej grubość) to finalnie masz inne parametry, niż w PCHE. I pod tym się podpisuje inwestor.

    Cytat Napisał henrykow Zobacz post
    W tej kwestii można zapytać @kemota bo on ostatnio miał odbiór domu więc jest na bieżąco.
    A kto robi odbiór domu? Zgłaszasz zakończenie budowy.

  7. #47

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    A widzisz, może po prostu warto dopytać, szczególnie kiedy pyta osoba niedoinformowana ?
    Przecież io może mieć już PnB, lub projekt gotowy do złożenia.
    Czytałeś temat od początku? Wątpię, bo nie ciągnąłbyś tego wątku bez końca. Padło stwierdzenie w poście #2 że należy budować z tego co przewiduje projekt i padła odpowiedź że nie trzeba. Koniec, kropka. I nikt o to nie pytał a w szczególności autor tematu który napisał
    Cytat Napisał tentypmich Zobacz post
    Panowie, pytałem o wybór między bk, a ceramiką, a nie o to czy mogę zmienić materiał czy tez nie więc wracając do tematu... Co polecacie bardziej na taki mały domek z poddaszem? Wiadomo kwestia akustyki też jest dla mnie bardzo ważna, z tego co przeczytałem o BK akustyka nie istnieje?
    Więc po co ciągnąć ten wątek dalej? Ty zapewne lubisz gmatwać temat zamiast pisać merytorycznie ściśle z zadanym pytanie tematycznym więc baw się dalej wraz z kolega Kazienem bo on tez musi dostać wykładnie książkową na każde poruszane poza tematem zagadnienie.

  8. #48

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Skladając dokumenty do PnB nie dostarczałeś pche? Przeoczenie urzędników - chyba, ze budowałeś wiele lat.



    Jak kliknąłęś w link to wiesz, z jakiego dokumentu to screen. Jak zmieniłeś cokolwiek (w tym materiał ściany zewnętrznej, wymiary czy U okien, lambdę termoizolacji czy jej grubość) to finalnie masz inne parametry, niż w PCHE. I pod tym się podpisuje inwestor.



    A kto robi odbiór domu? Zgłaszasz zakończenie budowy.
    Sorki ale co to za skrót PCHE?
    Trzy lata temu robiłem odbiór, gdy rozpoczynałem budowę ŚE było wymogiem przy odbiorze, jak dokonywałem odbioru już nie. Zgłosiłem kierownikowi że zakończyłem budowę i po dostarczeniu mu kilku papierków (od kominiarza, elektryka, hydraulika i certyfikat szczelności szamba) on załatwił wszystko za mnie.
    Acha, nic nie zmieniałem, budowałem tak jak w projekcie.

  9. #49
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.606
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał henrykow Zobacz post
    Czytałeś temat od początku? Wątpię, bo nie ciągnąłbyś tego wątku bez końca. Padło stwierdzenie w poście #2 że należy budować z tego co przewiduje projekt i padła odpowiedź że nie trzeba. .
    No niestety ta odpowiedz wprowadza w bląd, bo daje wrażenie zupełnej dowolności.
    Laik pomyśli, że mając złożony projekt i będąc na dwa miesiące przed starem budowy może pod namową majstra zmienić materiał.
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  10. #50

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    No niestety ta odpowiedz wprowadza w bląd, bo daje wrażenie zupełnej dowolności.
    Laik pomyśli, że mając złożony projekt i będąc na dwa miesiące przed starem budowy może pod namową majstra zmienić materiał.
    Nie bądź śmieszny, bo już te Twoje wywody zaczynają tracić ironią.

  11. #51
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.606
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Jeszcze po ironię nie sięgnąĺem, może przy następnej okazji...
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  12. #52
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.280
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał henrykow Zobacz post
    Sorki ale co to za skrót PCHE?
    Rozumiem, że wypowiadając się o tym można nie mieć pojęcia co to. Ale żeby dostać bana na google to trzeba być miszczem.

    Cytat Napisał henrykow Zobacz post
    Trzy lata temu robiłem odbiór
    I nie podpisywałeś takiego dokumentu, jak linkowałem (czy podobnego)?


    Cytat Napisał henrykow Zobacz post
    Acha, nic nie zmieniałem, budowałem tak jak w projekcie.
    Gratulacje. Jesteś pewnie w tym promilu inwestorow, co zamontowali stolarkę o dokładnie tym samym U co przewidział projektant (praktycznie niemożliwe - bo każdy rozmiar okna z tych samych komponentów, to inne U), dokładnie tę samą lambdę i grubość termoizolacji użyli. A w przypadku gotowca zbudowali dokładnie w tym samym miejscu co przewidział projektant gotowcam (bo idę o zakład, ze adaptujący nie przeliczył pod konkretną orientację, szerokość geograficzną, temperatury z najbliższej stacji i zacienienie).

  13. #53

    Domyślnie

    I co z tego wynika? To że jestem niekumaty? Ja nie lubię posiłkować się netem, no chyba że już muszę. Sądzisz że nie mam nic lepszego niż liczenie i przeliczanie co kupiłem i co ma jakie U? Ja od tego miałem kierownika i on prowadził cała papierologię, w końcu brał za to pieniądze. A projekt miałem indywidualny to tak na marginesie.

  14. #54

    Domyślnie

    Cytat Napisał henrykow Zobacz post
    Nie bądź śmieszny, bo już te Twoje wywody zaczynają tracić ironią.
    Udzieliłeś fałszywej odpowiedzi w stylu ":buduj sobie z czego chcesz" - tak można było odebrać Twój post. Gdybyś dodał, że należy to zatwierdzić, przeliczyć itd., to byłoby prawidłowa odpowiedź.

  15. #55
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    kemot_p

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    4.358

    Domyślnie

    Cytat Napisał henrykow Zobacz post
    W tej kwestii można zapytać @kemota bo on ostatnio miał odbiór domu więc jest na bieżąco.
    Składajac do pinb zawiadomienie o zakończeniu budowy wypełnia się rzeczywiście tą tabelkę że screenu Kaizena przepisując wartości parametrów z projektu. Kaizenowi chodzi o to, że po zmianie parametrów cieplnych okien, drzwi, czy zastosowaniu styropianu o lepszej/gorszej lambdzie te wartości się zmieniają i charakterystyka energetyczna budynku jest inna niż na papierze w projekcie. Teoretycznie powinno się ją zaktualizować, pytanie czy w praktyce ktoś to robi...

  16. #56

    Domyślnie

    Cytat Napisał kemot_p Zobacz post
    Składajac do pinb zawiadomienie o zakończeniu budowy wypełnia się rzeczywiście tą tabelkę że screenu Kaizena przepisując wartości parametrów z projektu. Kaizenowi chodzi o to, że po zmianie parametrów cieplnych okien, drzwi, czy zastosowaniu styropianu o lepszej/gorszej lambdzie te wartości się zmieniają i charakterystyka energetyczna budynku jest inna niż na papierze w projekcie. Teoretycznie powinno się ją zaktualizować, pytanie czy w praktyce ktoś to robi...
    Ok, robiłeś to niedawno, ja trzy lata temu więc mogło jeszcze tego nie być albo mnie PINB tego nie wymaga. A co ze Świadectwem Energetycznym? musiałeś je dostarczyć też?

  17. #57
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    tentypmich

    Zarejestrowany
    Mar 2020
    Skąd
    Kraków
    Posty
    240

    Domyślnie

    tak sobie czytam to co piszecie, i rozumiem, ze jak mam pozwolenie na budowę , a w projekcie jest BK to zmiana na ceramikę jest dość problematyczna? Nie wystarczy zgoda kierownika?

  18. #58
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.280
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał henrykow Zobacz post
    Ja nie lubię posiłkować się netem, no chyba że już muszę.
    To co tutaj robisz? Przecież pytając mnie co to pche zrobiles to netem. Netykieta nakazuje odrobinę samodzielności.

    Zadaniem kierbuda nie jest liczenie pche, obciążeń ani niczego innego - to zadanie projektanta. Ale to inwestor się podpisuje i bierze odpowiedzialnośc za dokument. Jak sam nie potrafi, to jego zmartwienie, żeby zatrudnić kogoś do policzenia faktycznych parametrów po zmianach.

  19. #59
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    kemot_p

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    4.358

    Domyślnie

    Cytat Napisał henrykow Zobacz post
    Ok, robiłeś to niedawno, ja trzy lata temu więc mogło jeszcze tego nie być albo mnie PINB tego nie wymaga. A co ze Świadectwem Energetycznym? musiałeś je dostarczyć też?
    Osobnego pisma nie dołączyłam, tylko tą tabelkę z parametrami.

  20. #60

    Domyślnie

    Cytat Napisał tentypmich Zobacz post
    Nie wystarczy zgoda kierownika?
    Nie wystarczy.
    Ma być zgoda projektanta adaptującego, jeśli to tzw. gotowiec.

Strona 3 z 7

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony